Hisarönü Otelleri

Tertemiz, Hisarönü otelleri hakkında her şey...

Hisarönü Otelleri

Turizm sektöründe adını sıkça duyurmayı başaran Muğla ili, ilçe ve beldeleriyle de bir hayli nam salmıştır. Muğlanın Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü köyü ise Fethiye ile Ölüdeniz arasında olup, aynı zamanda Ovacık ile de komşudur. Dolayısıyla bakıldığında pek çok açıdan avantaj sağlayan Hisarönü, son yıllarda kendini epey geliştirmiş ve yaz sezonunda sayısız tatilciyi bünyesinde ağırlayacak potansiyele erişmiştir. Bu gelişimde birbirinden iyi hizmetle sizlere kucak açan Hisarönü Otelleri, deniz kıyısında olmasına karşın yüksekte konumlandığı için oldukça ferah bir havaya sahiptir. Hisarönü köyü dinlenme ve eğlenmeye yönelik oldukça keyifli bir bölgedir. Birkaç caddesi akşamları 19:00 itibariyle araçlara kapanır ve tatilciler için rahatlıkla dolaşabilecekleri bir eğlence merkezine dönüşür. Yani Hisarönü Otelleri bünyesinde konaklayan bireyler, gündüz otelin aktivitelerine katılıp eğlenirken, akşamları da yürüme mesafesindeki kulüplerde eğlencelerine devam edebilirler.


Ayrıca Hisarönü köyünden Fethiye-Ölüdeniz mevkiine sürekli minibüs kalkmakta olup, istediğiniz vakit Hisarönü Otelleri içinden çıkıp bu beldeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra otel ve otel dışı şirketlerin günü birlik düzenlediği turlara katılabilir, yaptığınız şehir veya deniz turuyla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Hisarönü köyünde her damak tadına hitap eden restoranlar, kafeler, olduğu gibi aynı zamanda eğlence düşkünleri için çok sayıda disko ve bar bulunmaktadır. Bununla beraber giyim ve takı alışveriş konusunda da çeşitli dükkanlarla sizlere hizmet sunan Hisarönü, yakınlarınıza hediye almak veya kendinize beğendiğiniz bir şey alma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölgedir. Bununla beraber Hisarönü Otelleri bünyesinde yabancı turistlere sıkça rastlamak mümkündür. Özellikle İngilizler buradan konut satın alarak her yaz sezonunda kendi evlerinde tatil yapmak istedikleri gibi bazı yabancı turistlerde her sezonda Hisarönü Otelleri arasından birinde konaklamayı tercih etmektedir. Dolayısıyla yoğun bir yabancı tatilciye sahip Hisarönü köyünü ziyaret ettiğinizde, kendinizi çok farklı bir atmosferde hissedeceğiniz tartışılmaz bir gerçektir.


Çevre beldelere de yakınlığıyla tercih sebebi olan Hisarönü Otelleri, konuklarına her sezonda kendi bünyesinde en iyi hizmeti sunduğu gibi çevresindeki alternatif eğlence anlayışından faydalanmaları adına da çeşitli turlar düzenleyerek vakitlerini dolu dolu geçirmelerini sağlamaktadırlar. Yani sizler Hisarönü köyünü ziyaret ettiğinizde o kadar fazla çeşitlilikle karşılaşacaksınız ki, gördüğünüz manzara karşısında şaşkına döneceksiniz. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz doğası, denizi ve son derece konforlu Hisarönü Otelleri ile sizlere hizmet verecek olan bu köyü ziyaret etmeniz ve ziyaretiniz esnasında mutlaka Bayır Köyü, Sarıana Türbesi ve Antik Kastabos Kenti gibi tarihin izlerini taşıyan bölgeleri gezmeniz olacaktır. Bununla beraber Hisarönü Otelleri bünyesinde konakladığınızda, Hisarönü koyunda sizleri eşsiz bir manzaranın beklediğini unutmayınız. Önünüzde dibini göreceğiniz berraklıkta bir deniz, arkanızda ise ağaçlarla çevrelenmiş doğa harikası sizlerin baştan aşağı huzurla dolmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sitemiz üzerinden Hisarönü köyünde bulunan otellere göz geçirebilir, uygun bir fırsat yakaladığınızda ise kaçırmadan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Hisarönü Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Antik Kastabos Kenti
Antik Kastabos Kenti

Hisarönünde bulunan Kastabos denilen kasaba, ki adını burdaki Antik Kentten almıştır, Marmaris-Datça istikametinde Bozburun a doğru gidildiğinde Hisarönü köyü nün güney tarafında Eren dağı üzerindedir. Bu beldedeki halkın lakaplandırdığı Pazarlık ismiyle anılan düzlükte Kastabos denilen antik kent konumlandırılmıştır.

Kastabos, Karia diline ait, anlamca Tapınak Düzlüğü anlamında kullanılmaktadır. Aynı ismi barındıran  Klikia ve Cappadocia nın yakınındaki Lykaonia dolaylarında iki kent daha konumlandırılmıştır.

1886 yıllarında Spatt isimli bir gezgin burayı araştırmış ve o dönemdeki eski bir tapınakla karşılaşmıştır. Spatt ın teorisine göre bu tapınağın Leo isimli hükümdara ait olduğunu savunmuştur. Prof. Cook ise tapınağın Leto ya ait olduğuna eldeki verilere göre ikna olmuştur. Yalnız Antik kaynaklara göre buranın ismi Artemis tapınaklarından gelmiş olarak savunuluyor. Dönemde George Bean de Gölenye de, şu anki ismi İçmeler de gördüğü yazılı bir taş üzerinde Kastabos ismini görmüştür. Bununla birlikte Bybassos kentinde de Apollon a şarkı söyleyen Hemithea nın ismine rastlanmıştır.

Bybassos Kastabos a yaklaşık 1 veya 2 km. uzaklıktadır. Bundan dolayıdır ki tapınağın kime ait olduğu çok yüksek tartışmalara ve kavgalara neden olmuştur. Dönemde ve halen kime ait olduğu bilinmemekle beraber çok fazla bulgulara rastlanmayan tapınak Helenistik çağ olan İon şeklinde yapılmıştır. Birçok sütuna sahiptir Kastabos. Zaten buranın önemli bir halde olması bu sütunlardan kaynaklandığı sanılmaktadır. Bunun dışında dikkati çeken çok fazla şey olmayan yerin sadece tapınak olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Bayır Köyü

Köy tarihçesi bilinmemektedir, fakat bölge turizm açısından çeşitli aktivitelere gebedir. Özellikle bölgeye yapılan safari turları çok meşhurdur. Genellikle safari sevenlerin burayı adeta bir dinlenme yeri olarak görmesidir. Köyde bulunan dev çınar ağacı köyü biraz daha dikkat çekici kılmaktadır. Etrafına kurulan küçük salaş yerlerde çay veya bol köpüklü bir ayran içmeyi ihmal etmeyin. Köydeki çınar ağacı rivayete göre etrafında birkaç tur atmanız ömrünüzü uzatacağına inanılır. Hisarönündeki Bayır köyündeki halk bu koca çınarın üstüne künyesini yazıp asmışlar.

Bayır köyünde sağlık tanrısı olarak inanılan ve şimdiki caminin yerinde olan Asklepios'a adanmış bir tapınağın bulunduğu söyleniyor. Tapınaktan günümüze kadar gelen hiçbir eser ve kalıntı bulunmamaktadır. Akropolise Bayır Köyünden antik taşlı yol takip edilerek yaklaşık yarım saatte  ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Marmaris Bayır köyünde bulunan 1880 yaşındaki bu bahsettiğimiz çınar ağacının bakım ve tedavisi yapılmıştır. Özellikle bu ağacın bakımı bölgedeki köy halkının turizm açısından geçim kaynaklarını sağladığı için yapılmıştır. Bu hassasiyeti Marmaris Ticaret Odası Başkanı Muatafa Karacan Bursa'dan özel bir ekip getirerek yapmıştır. Ağaç yavaş yavaş çürüdüğünden dolayı bu önlemi almıştır.

Bayır Köyü
Hisarönü Koyu
Hisarönü Koyu

Çok değişik bir kültür ve mozaiği olan, Begonvillerle süslenmiş, Japon gülleriyle beraber süslenmiş görüntüsüyle güzelliğine güzellik katan Hisarönü Koyu, Marmaris ten 20 kilometre uzaktadır ve mükemmel denizi, havası ve doğasıyla bölgeye gelen birçok misafirin adeta gözbebeği olmaktadır. 

Hisarönü Koyu nun diğer bir özelliği arka tarafında ormanlık alanı barındırırken, ön kısmında alabildiğine berrak deniziyle çevre illerden gelen ve dış ülkelerden gelen ziyaretçileriyle müthiş bir görüntü sunmaktadır.

Akdeniz bölgesine nazaran buranın havası gelen misafirleri bunaltmamaktadır, sürekli bir esinti hakimdir bölgeye. 1 km civarında daha önce görmediğiniz kızıl bir kumsala sahiptir. Ege nin bu tatlı, huzur dolu yerinde havanın nemsiz ve temiz olması özellikle kalp rahatsızlığı olan tatilcilerin tercih alanlarından biridir. Koy da birçok aktivite yapabilirsiniz. Bunların başlıcaları özellikle trekking, kampçılık, doğa yürüyüşleri gibi alternatif birçok şey bulabilirsiniz. Tatil planlarınızdan birisi buraysa hic durmadan bavulunuzu hazırlayıp en kısa zamanda yola çıkmanızı dileriz. Türkiye de görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sarıana Türbesi

Hisarönü Sarıana Türbesi Marmaris in kuzeydoğu kısmında kalır, mimari yapısı ve özelliğini Osmanlı döneminden almıştır. Rivayete göre türbe dönemde kehanetler ve hurafelerle doluydu. Kanuni Rodos seferi sırasında buraya gelip hem ordunun güvenliği hem de gelecekle ilgili işaretler alıyordu. Sarıana Osmanlı birliklerine süt ve yiyecek getiriyordu. Savaş yıllarında bu hizmetiyle gönülleri feth etmiş Sarıana, yüksek özveride bulunuyordu.

Her yıl sadece yerel halk değil, dünyanın dört bir yanından buraya gelen misafirler hem ziyaret hem de dilek amaçlı ziyaret etmektedir. 

Sarıana Türbesi bir dönem daha iyi hizmet vermesi açısından restorasyon çalışması görmüştür. Yapılan restorasyondan sonra Türbe biraz daha fazla ziyaretçi çekmeye başlamıştır. Sarıana Türbesi gelenek ve göreneklerimizden görebileceğiniz eserleride barındırmaktadır. Türbe Turizm ve Kültür Bakanlığının desteğiyle de şimdiki konumuna gelmiştir.

Sarıana Türbesi