Ihlara Vadisi Otelleri

Ihlara Vadisi otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Ihlara Vadisi Otelleri

Ihlara Vadisi: Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen Potamus Kapadukus denilmekteydi. 14 km uzunluğundaki vadi Ihlara'dan başlar, Selime'de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100-150 m'dir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Ihlara Vadisi'nde kiliselerdeki süslemeler VI. yüzyılda başlayarak XIII. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılıdır. Vadi boyunca yer alan kiliseler iki gruba ayrılabilir: Ihlara'ya yakın olan kiliselerin duvar resimleri Kapadokya sanatından uzak, doğu etkisi taşırlar. Belisırma yakınında yer alanlar, Bizans tipi duvar resimleri ile süslüdür.

Ihlara Vadisi Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ihlara Vadisi I
Ihlara Vadisi I

Ihlara Vadisi: Bölgede bulunan yüksek dağların volkanık patlaması sonucu oluşan lavların oluşturduğu doğal vadidir.

Çok eski dönemlere dayanan Ihlara vadisinin oluşumu,bölgenin doğal güzelliklerini ortaya çıkarmıştır.Ihlara vadisi 14 kilometre uzunluğunda ve vadinin dikirleri yer yer 120 metre yüksekliğe ulaşmaktadır.

Melendiz çayınında Ihlara vadisine akması sonucu oluşan bu yer daha önceleri kapadokya vadisi olarak biliniyordu.

Volkanik patlamalarla dahada büyük alana sahip olan vadi Ihlara vadisi olarak adlandırılmıştır.14 km uzunluğunda olan bu vadi Ihlaradan başlayıp Selimede son bulmaktadır.