İkizdere Otelleri

Yüksek Yaylaları İle İkizdere otelleri hakkında bilgiler...

İkizdere Otelleri

Geçmişi uzun bir tarihe dayanan; dik yamaçları, zümrüt yeşili dağları ile hem doğal zenginlikleri hem de kültürü ile etkiler İkizdere...

İkizdere Rize ye ait bir ilçedir ve Çamlık Deresi ile Cimil Deresi nin kavuştuğu yerde kurulu olup, ismi bu derelerden gelmektedir. Bizanslıların yönetimi altında kalmış olan İkizdere, köklü bir geçmişe sahiptir. Önceleri idare olan İkizdere, Rize ilindeki bir manastırdan oluşmuştur.

İkizdere nin uzun bir geçmişi vardır. Tarihi eserleri günümüze dek ulaşa gelen; Merkez Camisi, Şimşirli Köyü Camisi, Güneyce Hacı Şeyh Camisi, Güneyce Köprüsü nü ziyaret edilecek yerler olarak sayabiliriz. Ayrıca İkizdere nin yöresel ahşap evleri de görsel şölen sunmaktadır ve ziyaretçilerin ilgi odağı olup, görülesi yerlerdir.

İkizdere yüksek yaylaları ile bilinmektedir. Eserlerin ve ahşap evlerinin yanında yaylaları da gezebilirsiniz. Genellikle yaz aylarında yaşam yeri olarak tercih edilmektedir. Bahar aylarında ise rengarenk çiçeklerin büyüleyici görüntüsü aklınızı başınızdan alır.

İkizdere Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Anzer Yaylası
Anzer Yaylası

İkizdere ye 37 kilometrelik bir uzaklığı vardır ve Anzer Yaylası nın kapladığı alan gayet büyüktür. Turizm merkezi ilan edilen Anzer Yaylası, binbir çeşit güzellikte görselliği hayran bırakan çiçek türleri bu yaylada mevcut olup, mis kokuları eşliğinde değerli fotoğraflar çekebilirsiniz. 
Florya bakımından oldukça zengin olan Anzer Yaylası na yıl içerisinde pek çok yerli olsun, yabancı olsun ziyaretçiler akın etmektedir. Çünkü doğal bitki örtüsü ile ülkemizin şifalı balı olan Anzer Balı nın anavatanıdır. Doğu Karadeniz gezisine ilave edilmesi gerekli yerlerden olan Anzer Yaylası nda, fotoğraf çekme etkinliği yanında; trekking yapabilir, yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz.

Şimşirli Köyü Cami

İkizdere nin ziyaret edilesi tarihi yapısıdır Şimşirli Köyü Cami.
Bölgenin gezilesi yapısı olup, 1853 yılında karar alınır ve dönemin tanınmış mimarlarından Ahmet Usta öncülüğünde ahşap yığma tekniği kullanılıp,1857 de caminin inşası bitirilir.
Şimşirli Köyü Cami, mimarisi göz doldurmakta olup, kare planlıdır. Taş duvarları oldukça yüksek olan caminin bulunduğu alan oldukça engebelidir. 

Şimşirli Köyü Cami
Ovit Yaylası
Ovit Yaylası

Ovit Yaylası, bölge turizmi yönünden çok önemli yerlerden olup, yayla içerisinde yaklaşık 50 ev bulunmaktadır. Yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda turistleri ağırlamaktadır.

Her yıl düzenlediği şenlikleri ile ünlü olan İkizdere, hem yöre halkını hem de ziyaretçileri eğlendirir.Ünlü sanatçılar ile kutlanan şenliklere ilgi yoğundur.

Doğal güzellikleri ile Karadeniz in mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Ovit Yaylası nda bunun yanı sıra, bol bol fotoğraf çekerek her anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Civardaki doğal ve kültürel varlıkları gezebilir ayrıca şenliklere katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.