Ilgaz Otelleri

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Ilgaz otelleri eşsiz doğasıyla sizleri büyüleyecektir...

Ilgaz Otelleri

Yüzölçümü 782 kilometrekare olan Ilgaz ilçesi kuzey ve doğuda Kastamonu ili, güneydoğuda Yapraklı ilçesi, güneyde merkez ilçe ve Korgun ilçesi, batıda da Kurşunlu ilçesi ile komşudur. İlin kuzeydoğu kesiminde yeralan Ilgaz toprakları oldukça dağlık ve ormanlık bir alan içerisindedir. Ilgaz Dağı'ndan kaynaklanan çeşitli kollarla beslenen ve Ilgaz sınırları dışında Kızılırmak'a katılan Devrez Çayı dağa koşut doğrultuda bir vadi açarak akar ve Ilgaz yöresinde genişleyerek bir ova oluşturur. Ilgaz halkı tarımla uğraşır. Ilgaz da bitkisel üretimin yanısıra hayvancılık da oldukça gelişmiştir. Devrez Çayı boyunca şeker pancarı, buğday, patates ve arpa ekimi ile geçimini sağlamaktadırlar. Ilgaz da hayvancılık alanında da Ankara keçisi, koyun yetiştiriciliği ve arıcılık da yaygın olarak yapılmaktadır. Zengin bir orman örtüsüne sahip olan Ilgaz'da ormanlardan elde edilen en önemli ürün kerestedir. Ilgaz topraklarında çimento ham maddesi, bentonit ve magnezit yatakları bulunmaktadır.

Ilgaz Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ilgaz Dağı Milli Parkı
Ilgaz Dağı Milli Parkı

Volkanik bir arazi yapısına sahip Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu - Çankırı sınırındadır ve Milli Park olarak tescillenen bölge, çok sayıda ziyaretçinin uğrak yeri olup, turizm gelişmiştir. Binbir çeşit bitki türü, doruklar ve değişik sırtlara sahip olan dağın bulunduğu bölge koruma altına alınmıştır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı, dünyanın sayılı ender rastlanan çiçek türlerini barındırmaktadır ve ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeker. Burayı ziyaretinizde bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Çok mu yoruldunuz? Civarda bulunan alabalık tesislerinde enfes balıkların tadına bakarak dinlenebilirsiniz.

Ilgaz Turizm Merkezi ülkemizde kış sporları destinasyonunda önemli bir kayak merkezi olmuştur ve bölgede bulunan 800m uzunluğa sahip, kayak pisti ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi, 2850 m. Zirvesi olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar sürmektedir.

Ilgaz kayak merkezinde 2 adet pist bulunmakta olup ve 1 nolu piste hizmet veren chair lift otelin hemen önünde yer almaktadır. 1. ışıklandırılmış olmasından dolayı pistte gece kayağı yapma imkanı da mevcuttur.

1400 m lik 2. pistte tele ski bulunur ve tüm pistlerde toz karda kayak yapılabilir. Ayrıca 2. pistin zirvesi olan 2010 m yükseklikte bulunan zirve kafe bölgeye gelen misafirlerin ilgisini çekmektedir. Ilgaz kayak merkezinde 350m'lik bir baby lift de bulunmaktadır. Son olarak kış sezonu boyunca pistlerin kayak için en uygun şekilde kalması için sunii karlama sistemi de bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi
İndağı Mağaraları
İndağı Mağaraları

İndağı Mağaraları, Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde, Çankırı yolu üzerinde, yine Ilgaz'a bağlı İnköy Köyü'nün güneyinde, Devrez Çayı kıyısında yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezine yaklaşık 27km mesafededir. İndağı Mağraları'nın çeşitli yerlerinde, Helenistik dönemden kalma beş katlı kaya mezarlıkları bulunmaktadır.

İlk katta bulunan bir oda, tonozlu bir girişe, kemerli bir kapıya, nişli bir duvara sahiptir.
İkinci katta bulunan odalar ise dörtgen biçimli, ağaç mimari özelliği taşıyan taş kirişlere sahiptir. Tavanlar ise içten kubbeli, odalardan birbirine geçiş yolları bulunmaktadır, üçüncü odada pencere de bulunmaktadır. Üçüncu katta ise toplam sekiz oda bulunmaktadır.
Bu odalar kabaca dörtgen, oval bir yapıya sahiptir.

Cendere (Salman) Höyük

Çankırı'ya bağlı bir ilçe olan Ilgaz, milattan önce 2000'li yıllardan 1200'lü yıllara kadar Hitit'lerin yaşam sürdüğü bir bölgeydi. 1909 yılında ve 1974 yılında yapılan çalışmalarla Çankırı ilinde yapılan araştırmalarla, kentte bulunan ilk büyük höyük, Salman Höyüğü diğer adı ile Cendere Höyüğü bulunmuştur. Esas adı Salman Höyüğü'dür, Cendere Höyüğü de denilmesinin sebebi Ilgaz'ın güneydoğusunda bulunan Cendere Köyü mevkiinde bulunmasıdır.

Höyükte, yaşam alanı olduğuna delil sayılabilecek, bakır çanak ve çömlek benzeri nesnelere ait kalıntıların bulunmuş olmasıdır. Anıtsal, törensel yapılar ise Devrez Çayı'nın güney kısmında, yüksekçe bir tepede bakı olarak doğu yönünde bakan yerdir. Dinsel törenler için, Kaya Kilisesi, höyüklede bağlantısı bulunan ve kutsal sayılan başka geniş bir alan bulunmaktadır. Höyük düz bir arazi ortasında bulunmaktadır, yerden yüksekliği 30m, boyu ise 60m civarındadır, geçitler sarp ve dardır korunma amacı ile bu şekilde yapıldığı düşünülmektedir, yapılış amacı ise talancılardan korunmak, ibadet ve dua etmek için tapınak gereksinimidir.

Cendere (Salman) Höyük