Kahramanmaraş Otelleri

Kahramanmaraş otelleri, tarihi ve kültürüyle muazzam bir şehride konaklamanızı sağlayacak.

Kahramanmaraş Otelleri

    Kahramanmaraş yurdumuzun en güzel illerinden bir tanesidir. Nüfüsu 420 bin üzerinde olan bu güzel kent turistik ve doğal güzellikler açısından harika bir özelliğe sahiptir. Bu şehire TBMM tarafından istiklal madalyası verilmiştir. Şanlı tarihi ve güzel doğa yapısı ile çok turistin dikkatini çeker. Son zamanlarda oldukça gelişmiş bir şehir olup mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Bu şehir Akdeniz Bölgesinin deniz görmeyen bir noktasında olmasına karşın ılıman iklimi ile herkesi büyüler. Kendine özgü tarhana isimli çerez yapılabilen ve çorbası da meşhur olan yiyeceği ile meşhurdur. Aynı zamanda biberi ve dondurması çok meşhurdur. Gelenler asla bu güzel tatları tadmadan ayrılmaz. Hatta başka illerimizde de dondurmasına ve biberine rastlamamız mümkündür. Bu ilde nüfus genel olarak zamanında şehre göç etmiş Oğuz boylarından oluşur ve yine söylenilene göre halkın çoğunluğu Türkmen kökenlidir. Bu şehir güzel ülkemizin 16. Büyük şehridir. Nüfusu çok fazladır. Çok sayıda da turist çeker. Tabiatı dillere destan bu şehrin ılıman havası ziyaret eden herkesi büyüler.
    Kahramanmaraş Büyükşehir olarak geçer ve köyleri Büyükşehir Belediyesine bağlanmıştır çünkü artık büyük kentlerden bir tanesidir. Ülkemizin elektrik ihtiyacınınbir çoğunluğu bu şehirden karşılanır. Şehrin tarihi kökeni de çok geçmişe dayanır. Şehirde ilk yaşayanlar Hititler olmuştur. Daha sonra Asurlular, Romalılar, Persler, Memluklar, Selçuklular, Osmanlılar bu şehirde yaşamıştır. Bu şehir Kurtuluş Savaşı esnasında Fransızlar ile büyük bir mücadele vermiş ve büyük bir başarıya imza atmıştır. Bunun üzerine şehre Kahraman unvanı verilmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında önce İngiltere sonra Fransa'nın işgal ettiği bu güzel şehre Osmanlılar 1516'da yerleşmiştir.İklimi ve doğa güzellikleri çok çeşitlidir çünkü 3 bölgenin de tam ortasında kalan bu şehirde tüm iklimlerin özellikleri görülür. Bu da şehrin renkli bir yapıya sahip olmasına sebep olur. Genel olarak ise Akdenz iklimi bu yöreye hakimdir.    Kahramanmaraş özellikle dövme dondurması ile çok ünlüdür. Bu dondurmanın çok benzeri başka şehirlerde de yapılmaya çalışılmış olsa da başarılamamıştır ve bu tadı başka bir yerde yakalayamazsınız. Dövme dondurma çatal bıçak ile yenen nadir bir dondurma türüdür. Hakiki dövme dondurma yemek için mutlaka bu güzel şehri ziyaret etmelisiniz. Fazla şekerli olmayan sade dondurması ile bu şehri çok beğeneceksiniz. Bu dondurmanın püf noktasından bir tanesi de dağ eteklerinden toplanan özel keçi sütü ile yapılmasıdır. Bu kentte yapılan dövme dondurmalar çeşitli şirketler tarafından yurt dışı ve yurt içine dağıtılır. Üstelik bu dondurmanın içerisinde bir çok vitamin ve mineralin de bulunduğu bilinir çünkü çok doğal besinler ile güzelce üretilir.

Kahramanmaraş Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Galip Paşa Caddesi
Galip Paşa Caddesi

1902 yılında Maraş Mutasarrıfı Galip Paşa tarafından yaptırılan çeşme Kahramanmaraş ta Küçük Çavuşlu Restebaiye Camisi yanındaki Çocuk Parkında bulunur.

Karışık üslupta iki sütunun çevrelediği mermer bir ayna taşı önünde yalağı ve arkasında da su haznesi bulunan kesme taştan olan çeşmenin ön cephesindeki yalak taşı yolun yükseltilmesi ve yeniden düzenlenmesi ile çukurda kalmıştır.
Ön cephedeki iki duvara yapışık sütunun üzerinde dışarıya çıkıntılı olarak duran geniş bir konsol vardır. Karmaşık bir düzen halinde olan sütunların başlıkları sitilize edilmiş İon başlığı ile Mısır başlığı arasında bulunmaktadır. Bu konsolun üzerinde Galip Paşa nın kartuşlar içerisine kabartma olarak ismi ve çeşmenin yapım tarihi yazılmıştır.
Geç devri temsil eden Galip Paşa Çeşmesi, XIX.yüzyıl çeşmelerinin tipik bir örneğidir. Mimari yönden çok fazla bir özelliğe sahip değildir.

Kanlıdere Çeşmesi

Mehmet Ağazade Salih Ağa tarafından yaptırılan, Kahramanmaraş Kayabaşına çıkan cadde üzerinde bulunan bu çeşme, kitabesinden öğrenildiğine göre 1906 yılında yaptırılmıştır. Devrine göre ihtişamlı, güzel bir çeşme ve mimarisi farklıdır.

Çeşme ayna taşı, su haznesi ve yalaktan meydana gelen bu çeşme,kesme taştan dikdörtgen bir çerçeve içerisindedir.Mimari yönden günümüze kadar kalan iyi eserlerden biridir.

Kanlıdere Çeşmesi
Sütçü İmam Çeşmesi
Sütçü İmam Çeşmesi

1936 yılında Fransızların Kahramanmaraş ı işgali sırasında bir Türk kadınına sarkıntılık eden Fransız askerini öldüren Sütçü İmam anısına bu çeşme Belediye tarafından yaptırılmıştır.
Çeşme mermerden olup, herhangi bir mimari özellik taşımamaktadır. Bununla beraber, Sütçü İmam ın anısını,değerlerini ve ilin önemini yansıtmaktadır.
Sütçü İmam ın anısına yapıldığına dair bir kitabe çeşmenin hemen ön cephesinde yer alır, yanında da aynı zamanda abdest alma musluğu ve burada oturacaklar için de dikdörtgen L şeklinde bir kademesi bulunmaktadır.

Şeyhhadil Çeşmesi

Kahramanmaraş, İtfaiye nin karşısında bulunan, Şeyhhadil mahallesinde bu çeşmeyi kitabesinden öğrenildiğine göre, Maraş Mutasarrıflarından İsmail Kemal Bey 1913 1915 yılında yaptırmıştır.
Çeşme ölçüsünde kesme köfeki taştan yapılmış ve 3x6 m.dir. Güney cephede ikiz yuvarlak kemerli iki niş açılmıştır ve aynı zamanda burası kemer ayaklarından çıkan iki sütunla da daha hareketlendirilmiş ve görkemli bir hale getirilmiştir.. Böylece doğu ve batı cephelerindeki kemerlerle çeşme daha ihtişamlı görünüme sahip olmuştur.
Sütun başlığı ve sütunların üzeri dışarıya taşkın bir kornişle tamamlanmıştır.Maraş Mutasarrıflarından İsmail Kemal Bey'in zamanında yaptırdığı en iyi çeşmelerden birisidir.

Şeyhhadil Çeşmesi
Uzunoluk Çeşmesi
Uzunoluk Çeşmesi

Kahramanmaraş, 1920 yılında Uzunoluk ta bulunan bu çeşme üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre bu yıllarda yapılmıştır.

Ayna taşından yapılan, yalaktan meydana gelen çeşme mimari yönden farklı bir özellik taşımamaktadır.