Kanlıca Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Kanlıca Otelleri

İstanbul'un en Temiz Havası; Kanlıca otellerinde...

Kanlıca Otelleri

Yoğurdu ve Yalılarıyla ünlü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü nün en güzel manzarasına sahip Anadolu yakasında bulunan Kanlıca tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu sebepten ötürü pek çok tarihi eser ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Kanlıcanın ismi konusunda çeşitli rivayetler vardır ama en çok kabul göreni zamanın Osmanlı sultanlarından biri bir gün emir vererek İstanbulun havası en temiz semtinin bulunmasını ister. Nasıl ölçüleceği konusunda ise vezirlerinden yardım ister. Vezirlerden biri her semtin direklerine kanlı et asılmasını ve en geç bozulan etin olduğu direğin havası en temiz semt olacağını söyler. Sultan emir verir ve Kanlıca büyük farkla birinci olur ve Osmanlı Sultanı bu semte Kanlıca ismini verir.  

Kanlıca Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

İskender Paşa Türbesi
İskender Paşa Türbesi

İstanbul ili Beykoz ilçesi, Kanlıca Hisar Caddesi nde, İskender Paşa Camisi nin avlusunda bulunan bu türbe 1571 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. İskender Paşa, Kanuni Sultan Süleyman (1520 1566) devri devlet adamlarından olup, Magosa Fatihi olarak tanınmıştır. 1570 yılında ölmüş ve Beykoz da yaptırmış olduğu cami, medrese ve hamamdan meydana gelen külliyesi içerisindeki türbesine gömülmüştür.


İskender Paşa nın ayrıca Eğrikapı da bir sıbyan mektebi, Ayvansaray da da bir çeşmesi bulunmaktadır. İskender Paşa Türbesi düzgün kesme taştan dikdörtgen planlı olup, üzeri ahşap bir çatı ile örtülüdür. Türbenin ön cephesinde basık kemerli kapı ve dört pencere, arka cephesinde beş pencere, yan cephelerinde de üçer penceresi bulunmaktadır. Türbe 1850 yılında onarılmış ve Klasik Osmanlı türbe özelliğini tamamen yitirmiştir.


İçerisinde bezemeleri bulunmamakta veya orijinal bezemeleri günümüze gelememiştir.Türbe içerisinde iki mermer lahit bulunmaktadır. Bunlar İskender Paşa ile oğlu Ahmet Paşa ya aittir.