Kemer Otelleri

Tatilcilerin vazgeçilmez mekanlarından biri olan Kemer otelleri, her türlü eğlencenin de merkezi konumundadır.

Kemer Otelleri

Antalya'nın en önemli tatil yerlerinden biri olan Kemer her yıl yaz aylarında dolup taşmıştır. Kemer'i çekici kılan en önemli özelliklerinden biri de deniz, orman ve dağları bir noktada birleştiren dokusudur. Çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması ve deniz sularının bu ağaçlara kadar ulaşması farklı bir hava katmaktadır.

Kemer'in bilinen tarihinin M.Ö 690 yılına kadar uzandığı ve bilinen ilk yerleşim yerinin de ilçenin batısında 15 km uzaklıkta bulunan Pahaselis Antik Kenti'dir. Bu kentte ormanın yeşilliği ve suyun berraklığı görenleri cezp etmektedir. Kemer tarihte birçok devlet tarafından istila edilmiş. Önce köy sonra kasaba olduktan sonra 13 Eylül 1991 yılında da ilçe statüsünü kazanmıştır. Hem doğal güzelliğine hem de tarihi dokunu aşık olacağınız bu kent sizleri bekliyor. Ayrıca eğlencenin de doruklarına ulaşacağınız Kemer'de unutulmaz anlar yaşayacaksınız. Gezmekle bitiremeyeceğiniz tarihi doğal güzellikleri aynı zaman da görmeye de doyamayacaksınız.

Kemer Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Idyros Antik Kenti
Idyros Antik Kenti

Antalya'nın Kemer ilçesinde Phaselis'in kuzeyinde bulunan Idyros Antik Kenti Ayışığı Koyu'na oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Kemer'in doğal güzelliğine birde tarihi güzellik katan kent görülmeye değer.

Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan kent günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş nadir yapıtlardan biridir. Görkemli işliğiyle göze çarpan en önemli kalıntısı Bizans dönemine ait bir kilisedir.

Kiremit rengi, turuncu, beyaz ve gri renkli taşlarla tabanı mozaiklerle süslenmiş olan kilise hala eski güzelliğini korumaktadır. Süslemeler kalp şeklinde bitkisel bordürlerle çevrilidir. Kiliseden bulunan şapel, elde edilen bazı buluntular ve sikkelerin incelenmesiyle bu kompleksin 4. - 6. yüzyıllarda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Elde edilen şapel dikdörtgen yapıda olup 7.55 ,5.20 boyutlarındadır.

Bizans döneminden kalan kalıntılar Ayışığı Koyuna kadar devam etmektedir. Arkeolojik kazılar sonucunda pek çok değerli parçalar gün yüzüne çıkarılmıştır.

Antalya'nın coğrafyasına ayrı bir görünüm katan ve onu daha güzel kılan yapılardan biridir Idyros Antik Kenti. Sizi tarihin içine çekip geçmişe dair bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacaktır. Farklı anlara tanıklık etmek isteyenler Idyros Antik Kenti sizleri bekliyor.

Kemer Batık Şehir

Antalya'nın doğal ve kültürel güzelliklerini bir arada görmeye ne dersiniz? Tarihin halen can bulduğu Kemer ilçesi ziyaretçilerine umutulmaz bir tatil yaşatmaya devam ediyor. Turistlerin akın ettiği Kemer ilçesi turizmin başkenti olarak da bilinmektedir.

Kemer Yat Limanı'ndan yaklaşık olarak 2 kilometre açıldığınızda Kemer Batık Şehir sizleri bekliyor olacak. Çok sayıda eserin var olduğu bilinen Kemer Batığı turizm bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Yaklaşık olarak 25 metre derinlikte yer alan Fransız yük gemisinin olduğu bilinmektedir. Bu gemi yıllar önce limana yanaşırken batmış ve yıllardır görünümünü muhafaza ederek turistlere unutulmaz bir an yaşatmaktadır.

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Paris Batığı oteller tarafından günübirlik turlar düzenlenerek tanıtılmasına yardımcı olmuştur. Sizlerde bu bölgeye yapacağınız ziyaretlerde Kemer Batığı'nı görebilir tatilinize farklı bir anlam katabilirsiniz.

Bu Fransız yük gemisinin ikinci dünya savaşında battığı tahmin ediliyor. Gemi hakkında fazla bir bilgiye ulaşılmasada dalğıçlar tarafından uzun süre araştırmalar yapılmıştır. Bu gemi 3 güverteli iki ambarı olan büyük bir yük gemisidir.

Kemer Batık Şehir
Kemer Idyrapolis
Kemer Idyrapolis

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Antalya'nın incisi olan Kemer ilçesi, yıl içerisinde Türkiye'nin en çok turist alan turizm merkezleri arasındadır. Bu nedenle turizm gelirlerinin büyük bir bölümünü bu bölge ve doğal güzellikleri oluşturmaktadır.

Tarihi dokusunun halen yaşadığı bilinmekte olan Kemer ilçesi, yıl içerisinde milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kum güneş üçlüsünün dışında tarihi kentleride dikkat çekmektedir. Turistler bu bölgeleri ziyaret ederek atalarının izlerini bulabilmektedirler.

Bu antik şehirde önemli yere sahip olan Kemer Idyrapolis yıllarca ilk günki ihtişamını korumuştur. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği antik şehir yıllara meydan okumaktadır. Sizlerde ziyaretlerinizde bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bu antik şehir var olduğu dönemde gemicilerin sığınak olarak kullandığı bir bölge olarak bilinmektedir. Tarihi bilgilere göre antik kentin Sıçan adasıyla phaselisin arasında konumlandırıldığı belirtilmektedir.

1970'li yıllarda Antalya müzeler birliği tarafından yapılan araştırmalarda çok sayıda eserle karşılaşılmış ve bu bölgenin Türkiye için büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılmıştır. Turistlerin artık tarihi dokuya yöneldiğini anlamak mümkündür.

Kemer Sualtı Dalış Merkezi

Önemli sualtı dalışlarının yapıldığı Kemer tatile farklı bir boyut kazandırmıştır. Denizin her türlü olanaklarının kullanıldığı Kemer bölgesi turistler için tatil planlarında ilk sırada gelmektedir. Çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Kemer Sualtı Dalış Merkezi de ilgi çekmeye devam etmektedir.

Burada yer alan dalış okulları turistlerin yoğunlukla kullandıkları turizm faaliyetleri arasındadır. Turistler kısa bir sürede olsa çocuklarını bu dalış okullarına kayıt ettirip tatili boyunca su altı yaşamını öğrenmektedirler.

Denizden yaklaşık 30 metre uzaklıkta yer alan tarihi batıklar turistler tarafından ziyaret edilerek hem denizin derinliklerindeki yaşamı hemde su altı canlılarını görebilirler. Dalış kursları özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekmektedir.

Çeşitli dalış alternatifleriyle turizme çeşitli olanak sağlamıştır. Yaklaşık olarak 20 metre derinlikte yer alan batık şehirler turistler tarafından ilğiyle ziyaret edilen yerler arasındadır. Bölgede yapacağınız tatilde muhakkak bu batık şehirleri görmenizi tavsiye ederiz.Burada askeri yük gemisinin de kalıntılarını görmek mümkündür.

Kemer Sualtı Dalış Merkezi
Kemer Ulupınar
Kemer Ulupınar

Antalya Kemer ilçesi yakınlarında Kemer'e bağlı bir köy olarak bilinen Ulupınar önceleri Kemer'den uzak yolu olmayan bir dağ köyüydü. Kemer Ulupınar yapılan yatırımlar sonrası gelişmeye başlamıştır.

Kemer'in en önemli yerleşim yerleri arasında gösterilen Ulupınar turizm aşısından oldukça yoğun geçmektedir.Turistlerin sıcak yaz aylarında serinlemek için Ulupınara geldikleri ve yayla turizminin fazlasıyla yapıldığı turistik bir köydür.

Kemer merkezden köye yaklaşık olarak karayolu ile 30 dakika mesafede ulaşabilirsiniz.Gelişen bölgede ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.Ulupınar köyünün ismi dağın tepelerinden gelen doğal kaynak sularının fazla olmasından dolayı bu ismi almıştır.

Tertemiz kaynak sularına sahip olan Ulupınar kasabası yaz aylarında akan buz gibi soğuk suyun olmasıda dikkat çekmektedir.Bu denli fazla su akıntılarına sahip olan Ulupınar civar köylerin su ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bu denli fazla miktarda suyun var olması turizm açısından destinasyon merkezi olarak kullanılmaktadır.Derenin hemen yanı başına 40 ila 50 yılı aşkın süredir kurulu olan su değirmeni dikkatleri çekmektedir.

Kuzdere

Kemer'in en önemli köyleri arasında gösderilen Kuzdere Kemer merkeze 5 kilometre,Antalya merkeze 46 kilometre mesafededir.Akdeniz bölgesinin her köşesinde ayrı bir güzellik yer almaktadır.

Akdeniz ikliminin bütün özelliklerini bünyesinde barındıran Kuzdere yerli ve yabancı turistlerin denbiz kum güneşin dışında yayla turizmine yöneldiği ender köylerdendir.İklim olarak yaz aylarında nemli ve sıcak,kış aylarında yağışlı bir havaya sahiptir.

2010 yılına kadar Kemere bağlı bir köy olarak bilinen Kuzdere köyü gelişen bölge toprakları sayesinde Kemerin en güzel kasabaları arasında gösterilmektedir.Yöre halkının da iş birliğiyle Kuzdere kasabası gelişmiş ve turistik bir alan olarak sınıflandırılmıştır.

Yöre halkının turistlere bakış açıları değişmiş ve türk insanının misafirperverliğini göstermiştir.Turistlerde bu ilgi karşısında büyük mutluluk duymuşlardır ve yöreye çok sayıda yabancı turist ziyarete gelmiştir.

Bölge zamanla çok sayıda göç almış ve Kemerin en büyük mahalleleri arasında olmuştur.Bölgenin tek sıkıntısı imar işlemlerinin halen bölgeye uğramamasıdır.Bu nedenle oteller yapılamadığı için genellikle günübirlik ziyaretlerde kullanılmaktadır.

Kuzdere
Peynirli Mağara
Peynirli Mağara

Peynirli Mağara Antalya Kemer ilçesi yakınlarında Gedelme yaylası mevkiinde yer almaktadır. Bu mağaraya ulaşım oldukça kolaydır. Kemer ilçesi üzerinden Gedelme yaylasına doğru gayet düzgün bir ulaşım yolu vardır. Gedelme köyüne gelindiğinde yaklaşık 5 kilometrelik patika yolunu kullanarak mağaraya ulaşabilirsiniz.

Bu mağaranın eski Bizans döneminden kalma bir mağara olduğu sanılmaktadır. Bölgede yapılan kazılarda çok sayıda eserle karşılaşılmış ve bu eserlerin bazıları antalya arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Mağara yakınlarında Bizans döneminden kalma duvar ve kalıntılarda yer almaktadır. Peynirli mağarasının toplamda uzunluğu yaklaşık olarak 75 metre olduğu sanılmaktadır. Tam derinliği bilinmemektedir.

Geniş bir giriş bölümünün yer aldığı mağara ziyaretçilerin ve doğa severlerin uğrak yerleri arasındadır. Bölgeye tatile gelen yabancı turistlerin günibirlik turlarla bu bölgeye getirildiği ve doğa sporlarının yapıldığı bölgedir.

Mağara içerisinde dikey biçimde geçiş alanları yer almaktadır. Mağaranın büyük bir bölümü kuru biçimdedir. Mağara içerisinde küçük gölcüklerde yer almaktadır. Mağara içerisinde sıcaklık 17 derece civarındadır. Sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağara sütunlarla çevrilidir.

Selçuklu Av Köşkü

Antalya'dan Kumluca istikametine gidildiğinde Kemer ilçesi girişinde yer alan Selçuklu Av Köşkü 1230 ile 1250 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Bu yapı Selçuklu Dönemi'nin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.

Selçuklu av köşkü döneminin bilinen en önemli üç eserinden biridir.Bölgede çok sayıda tarihi eser yer almaktadır.Selçuklunun bölgedeki tek eseridir.Türk islam mimarisinin tek örneği olarak da bilinmektedir.

Hz süleymanın mühürü ve selçuklu köşkünün çatısı Tekelioğlu beyliklerinin bayrağında altıgen yıldız kabartmalı merdiven,o dönemden kalan en önemli eserler arasındadır.Zamanla köşkün duvarlarında ve merdivenlerinde yıkılmalar olmuştur.

İslam dünyasının önemli eserleri arasında gösterilen bu eserin bakımsız olması turistlerinde dikkatini çekmektedir.Trurizm bakanlığı tarafından restorasyon yapılan bu köşk zamanla tekrar bakımsız hale gelmiştir.

Tarihi ve kültürel dokumuzun ne denli güzel olduğunu görmek mümkündür.Fakat bakım yapılmadığı taktirde eserler yok molmaya yüz tutmuştur.Antik kentlere verilen önemin bu eserlerede verilmesi gerekmektedir.

Selçuklu Av Köşkü
Seydikemer
Seydikemer

Antalya'nın en güzel plajları denizine sahip olan Kemer ilçesi önceleri Seydikemer olarak bilinmekteydi ve bünyesinde bulundurduğu turistik otellerle turizm başkenti olarak bilinmektedir. Merkezde çok sayıda otellerin ve gece clublerinin yer alması bölgeyi daha da hareketlendirmeye yetmektedir.

Akdeniz'in kıyı sahillerinin en güzeline sahip olan Kemer ilçesi Antalya merkeze 40 kilometre mesafededir. 70'li yılların ilk günlerine kadar küçük kasaba olarak bilinen Kemer ilçesi Türkiye'nin turizm gelirlerini oluşturan ilçelerin en başında gelmektedir.

Toros dağlarının etekleride Kemer ilçesi sınırlarına kadar ulaşmaktadır. Turizm aktivitelerinin bütün olanakları bu bölgede mevcuttur. Şuan Kemer ilçesinin kurulu olduğu bölge 1900'lü yıllar öncesinde dağlardan akan suların oluşturduğu bataklık şeklindeydi.

Bölgeye yapılan yatırımlarla ve gelişen nüfusla tam anlamıyla turizm cenneti olmuştur. Eski köy havasından kurtulup yabancı turistlerin bile dikkatini çeken görünüme kavuşmuştur. Öyleki çok sayıda turist 2. kez Kemer'e geldiğinde ev almak için araştırmalara başlamaktadırlar.

Genel olarak bakacak olursan Kemer 1960'lı yıllarda karayolu ile ulaşım sağlanamadığı için deniz yoluyla ulaşılmaktaydı. Bu denli çabuk gelişmesinin nedeni bölge toprakları ve deniz sularının turizme elverişli olmasındandır.