Kızılcahamam Otelleri Toplam 9 Otel Bulundu

Harita

Kızılcahamam Otelleri

Ankara'nın termal şifalı sularıyla bilinen Kızılcahamam otelleri burada...

Kızılcahamam Otelleri

Ankara Merkeze 82km mesafede bulunan  Kızılcahamam, Ankara - İstanbul karayolu üzerindedir. Kızılcahamam 16.000'i aşkın bir  nüfusa sahiptir. Dağlık ve ormanlık bir doğal örtüye sahiptir, Kızılcahamam yakın çevresinde çam ormanları ve kaplıcaları ile ünlü bir ilçedir.
Ankara Kızılcahamam, doğal güzelliği ile havasının temizliği ile şifalı su kaynakları ve kuzey ile güneyi bağlayan Kargasekmez ve Azaphane geçitleri ile eski çağlardan bu yana yerleşim için en ideal konum vazifesini görmüş insanı büyüleyen eşsiz bir yerdir.  Yapılan kazılarda Çeştepe köyünün, Paleolotik dönemde yerleşim yeri olduğuve İnceğiz ve Çeltikçikale de antik çağdan kalma birer yerleşim birimi olduğu görünmüştür.
Kızılcahamam, ilk çağlardan günümüze, bir çok topluma yaşam alanı olmuş bir alandır. Başköy Kalesi, Akdoğan Köyü kazıları sonrası çıkan kalıntılar, Mahkeme Ağacin ve Alicin Kanyonundaki Kilise Mağaraları, Saray Köyü Roma Harabesi, kilise benzeri tarihi yapılardan ki en bilineni Seyhamamı'ndan çıkarılan, eserler, Kızılcahamam'ın medeniyet tarihindeki yerinin önemini gözler önüne sermektedir.
Bölgedeki termal su, başta romatizmal rahatsızlıklar üzerinde etkili olmakla birlikte pek çok hastalığa karşı iyileştirici, iyileşme sürecini hızlandırıcı olduğu gözlemlenmiştir.

Kızılcahamam Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Alicin Manastırı ve Mağaraları
Alicin Manastırı ve Mağaraları

Sümela Manastırı'na benzerliğiyle dikkat çeken Alicin Manastırı ülkemizin saklı kalmış hazinelerinden birisidir. Ankara Kızılcahamam'da bulunan bu manastırın tarihi, Sümela Manastırı'ndan bile daha eski zamanlara dayanmaktadır.

Alicin Manastırı, muazzam görselliği ile sizleri etki altına alan Alicin Kanyonu ve manastırda bulunan mağaralar turizm açısından da önemli bir yere sahip olup, son zamanlarda turistlerin yoğun ilgisine uğramaktadır. Alicin Mağaraları yerden yaklaşık 72 metre yükseklikte bulunduğundan genellikle kaya tırmanışı sporu ile ilgilenenlerin tercih ettiği rotalardandır.

Kızılcahamam'ın nadide ziyaret edilesi yerlerinden olan Alicin Manastırı ve mağaraların eski zamanlarda yaşayan Cin Ali adında bir çoban tarafından yapıldığı söylense de Roma dönemine ait olarak barınak amacı ile kullanıldığı tahmin edilmektedir. Hangi tarihte yapıldığı belirlenemeyen Manastıra, Çeltikçi beldesine gelmeden önceki tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Alicin Manastırı, yolu Ankara Kızılcahamam'a düşen herkesi ziyaretine beklemektedir.


Güvem Bazalt Sütunları Jeositi

Kızılcahamam ilçe sınırlarında yer alan Güvem köyüne yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan doğaüstü bir güzelliktir Güvem Bazalt Sütunları. Işık Dağının yamaçlarında volkanik lavların etkisiyle milyonlarca yıl önce oluşa gelmiş sütunlar, her göreni hayran bırakacak niteliktedir.
Bazalt Sütunları jeoturizm açısından oldukça önem teşkil eden destinasyonlardan olup, Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı kapsamında korunma altına alınmıştır. Lavların üzerini akarsuyun kaplaması ile soğumanın daha çabuk gerçekleşmesi sonucu farklı boyutlardaki  bu sütunlar oluşmuştur. Ayrıca burada fosil yataklara rastlamak da mümkündür. Kızılcahamam beldesinin en genç volkanizma şekillerinden olan sütunlar, günümüzde kararlaştırılan proje kapsamında ele alınarak turizme kazandırımıştır. Meraklıları tarafından her ne kadar tahrip edilmiş olsa da şu anki durumuyla dahi çok sayıda ziyaretçiyi kendine çeken bu jeolojik değerler, doğanın bizlere birer armağanıdır. Proje bitiminde cazibe merkezi haline gelmiş olan Güvem Köyünün park alanı genişleterek, Sabunsuyu deresi üzerine inşa edilen ahşap köprü ile ziyaretçi sayısı ikiye katlanarak, beldenin ekonomisine katkı sağlamıştır.

Güvem Bazalt Sütunları Jeositi
Karagöl
Karagöl

Kızılcahamamın Işık Dağının eteklerinde muazzam görüntüsü ile karşılar sizi Karagöl. Kızılcahamama uzaklığını 38 kilometre olarak söyleyebiliriz. Etrafında sıralanan sık ağaçlarla görenlerin hayranlığını kazanan, doğal oluşumdur.

Karagöl mesire alanı olarak kullanılmasının yan ısıra, trekking ve bisiklet turu gibi aktivitelerin de düzenlendiği rotalar arasında yer almaktadır. Büyükçe bir çimenlik alanı kaplayan gölün etrafı piknik yapmak için birebirdir. Ankaradan gelecekseniz Ankara İstanbul karayolu üzerinden ulaşılan Karagöl, şehrin kalabalığından kaçamak yapmak isteyenlere eşsiz huzuru sunar.

Kızılcahamamın görülesi doğal güzelliklerinden olan Karagölün civarında konaklama tesisi gibi yapılar olmasa da, kamp kurmak için oldukça elverişli bir bölgedir. Bu sebeple tesislerin bulunmamasını bir eksiklik olarak nitelendiremeyiz. Doğal krater göllerimizden olan Karagöl, günün stresini atabileceğiniz, kendinizi yenileyebileceğiniz temiz havası ve mis kokulu çam ağaçlarıyla unutulmaz bir gün yaşatacak sizlere.


Kurumcu Dağı

Kurumcu Dağı Çeltikçi beldesinde yer alıp, Kızılcahamama 30 kilometrelik mesafesi bulunmaktadır. Kurumcu Köyünde yer alan dağın bitki örtüsünü meşe ve çam ağaçları oluşturmaktadır. Ayrıca orman içerisinde asırlık ağaçlara rastlanması da mümkündür.
Birçok bitki türü ve yaban domuzu, kuş türleri gibi daha birçok hayvan türünü bünyesinde barındıran Kurumcu Dağı, tabiatın Kızılcahamam sunduğu nimetlerdendir. Dağın en tepe noktasında bulunan gölcük ve piknik alanına ulaşabilmek için ayrıca yol yapılmıştır. Kurumcu Dağında yapabileceğiniz aktivitelere; avlanma, tırmanma ve fotoğraf çekimini sıralayabiliriz. 
Kurumcu Dağının en yüksek tepesi olarak belirtilmiş olan Erenler Tepesidir ve doruk noktası yaklaşık 1739 metredir. Karasal iklimin Karadeniz iklimine geçiş konumunda bulunan Kızılcahamamın arazileri bu sebeple, genelde ormanlıktır. Yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz Kızılcahamam Ankara bölgesinin akciğeri diyebiliriz. Haftasonları doğa yürüyüşü turları düzenlenen bölgeye şimdiden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kurumcu Dağı
Kurumcu Göleti
Kurumcu Göleti

Kızılcahamamın kültür miraslarından bir diğer doğal güzelliği ise Kurumcu Göletidir. Günübirlik olarak katılabileceğiniz turlarla ziyaret edilesi yerlerden olan Kurumcu Göletine aynı zamanda kendi aracınızla da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ankara merkeze 80 kilometrelik mesafesi bulunmaktadır.  
Kızılcahamamın güneybatı tarafında yer alan Kurumcu Göleti, aynı ismi aldığı Kurumcu Köyünde yer alır. Yeni köy yerleşiminin çıkış tarafında yer alan gölet, yaban hayatı yansıtıcı niteliktedir. Genellikle trekking tutkunlarının dinlenmek için seçtiği alan olan Kurumcu Göleti, enfes görünümü ile minyatür bir denizi anımsatır. Bir yanınızda köy evleri, diğer yanınızda mis kokulu çam ormanları ile sizleri farklı bir atmosfere götürür.
Doğal bütünlüğü bozulmamış olan Kumluca bölgesi ayrıca bölge halkı tarafından mesire alanı olarak da tercih edilmektedir. Bütün sakinliği ile ruhunuzu yenilemeniz için fırsat olan Kumluca şehrin yorucu atmosferinden kaçmak isteyenler için sığınak durumundadır. Sizler de bu huzur dolu ortamı keşfetmek isterseniz sırt çantanızı alarak Kızılcahamama doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

Mahkeme Ağacin Köyü ve Mağara Kilisesi

Kızılcahamam ilçesine bağlı bu köyün ulaşımı oldukça kolay ve rahattır. Bu bölge; mağara, eski yerleşim merkezi ve kiliselerle doludur. Bu köyde hala bir takım araştırmalar yapılmaktadır. 

Kızılcahamama 18 kilometre uzaklığı bulunan köyde, ilk mağaranın Romalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu köyün başka bir özelliği ise; balıkçıl kuş yuvalarının olmasıdır. Ayrıca yer altı şehirleri ile ilgi odağı olan Mahkeme Ağacin Köyünde yer alan yer altı şehirlerinde rastlanan Hıristiyanlığa özgü motifler sonucu burada kilise olduğunu düşündürmektedir.

Turizme kazandırılması kararı alınarak yapılan çalışmalarla, son yıllarda iki adet daha yer altı şehri keşfedilmiştir. Roma ve Bizans devrine ait izler taşıyan şehirlerin tonozları, nişleri, motifleri dikkat çekicidir. Ankara Kızılcahamam otellerinde konaklayan misafirlerimizi bu etkileyici yolculuğa çıkmaya, Ankara Kızılcahamam Mahkeme Ağacin Köyü'ne bekliyoruz.


Mahkeme Ağacin Köyü ve Mağara Kilisesi
Sey Hamamı
Sey Hamamı

Kaplıcalar diyarı Kızılcahamamın Çerkeş mevkinde yer alan Sey Hamamı, bölgenin termal turizmde yeni cazibe alanıdır. Özellikle bölge halkı yanında yerli yabancı misafirlerin de tercih ettiği destinasyonlardan bir tanesidir.

Kızılcahamamdaki Sey Hamamının yapım tarihi tam olarak bilinmese de Haçlı Seferleri esnasında Almanlar tarafından yapılmış olduğu belirtilmiştir. Son yıllara kadar, konaklama kapasitesi yetersiz olan kaplıcanın ayrıca kanalizasyonu bulunmuyordu. Yapılan alt ve üst yapı çalışmaları neticesinde can bulan kaplıcanın yatak kapasitesi artırılmış ve kanalizasyon tesisatı da yaptırılmıştır.

Bölge itibari ile sakinliği tercih edenlerin rezervasyon yaptırdığı kaplıcanın suyu romatizmadan böbrek ve idrar yolu hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarından kadın hastalıklarına dek birçok hastalığa şifa olmaktadır. Sizler de haftasonlarını tercih ediyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir, aksi halde yer bulamazsınız.

Soğuksu Milli Parkı

1959 lu yıllarda yetkili kişilerce Milli Park ilan edilerek korunma altına alınan Soğuksu Milli Parkı, Ankaranın Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Volkanik arazi yapılı bir alanda bulunan parkta kaplıca olarak sıcak sulardan da faydalanılmaktadır.
Kızılcahamamda doğa turlarına katılmayı sevenlerin ilk adresi olan Soğuksu Milli Parkında, sevdiklerinizle piknik yapabilir ve kamp çadırı kurabilirsiniz. Florası zengin olan milli parkın ormanları sarıçam ağaçlarından oluşmaktadır. Bitki örtüsü yanında diğer canlılara da yaşam alanı olan milli parkta; yaban domuzu, altın çakal, boz ayı ve kuş türleri bulunmaktadır.
Soğuksu Milli Parkta çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz seçenekler bulunmakta olup, park içerisinde gazino, yaklaşık 15 kilometrelik çevre yolu ve misafirhane gibi alanlar mevcuttur. Kızılcahamamın doğa harikası parkına gezi listenizin ilk sırasında yer verebilir, burada dinlendikten sonra Kızılcahamamın köklü tarihine ilişkin diğer yapıları keşfe çıkabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Şeyh Ali Semerkandi nin Hz. Ömer in torunu olduğu belirtilmekte olup, bu mübarek şahsın türbesi Kızılcahamama bağlı Çamlıdere beldesinde yer almaktadır. Osmanlı Devletinin kuruluşu zamanında Çamlıdereye yerleşip, burada yaşayan bu yüce zat, Anadoluda ve diğer ülkelerde oldukça iyi tanınmış biridir.
Şeyh Ali Semerkandi, yaşadığı dönemde Kızılcahamamın Çamlıdere beldesi olsun, Anadolunun diğer diyarları olsun, zorda kalanlara yardım eli uzatmış, herkesin takdirini kazanmıştır. Örnek verecek olursak; Bursa Osmanlı devrinde çekirge istilasına uğramış ve çekirgeler bütün ürünlere zarar vermiştir.Çare bulunamayınca Şeyh hazretleri Bursaya asası yardımı ile çıkardığı suyun iletilerek, çekirgelerin bulunduğu yerlere dökülmesini istemiştir. Suyun döküldüğü yerler haşerelerden temizlenince bu durum padişaha kadar ulaşmıştır.
Bunun üzerine padişah, Şeyh hazretlerini saraya davet ederek orada kalmasını istemiş, ancak Şeyh Ali Semerkandi belde halkının yoksul olduğunu bildirerek kabul etmemiştir. Bunun üzerine ferman yayınlayan dönemin padişahı, Kızılcahamam ilçesinin Çamlıdere beldesinden toprak vergisi alınmayacağını ve erkeklerin askere gitmeyeceğini beyan etmişlerdir.
Kızılcahamama 25 kilometre uzaklığı bulunan Çamlıderede Şeyh Ali Semerkandinin  külliyatı dahilinde olan ferman dönem dönem yeniden düzenlenmiştir. Beldeye çok emeği geçmiş olan Şeyh hazretleri 142 yaşında Çamlıderede vefat etmiş ve yurtlara, Kuran Kursuna ismi verilerek vefa borcu ödenmektedir. Kabristanda bu türbeyi ziyaret edebilir, bu mübarek şahsın büyüklüğünü duyumsayabilirsiniz.

Abdül Cemil Türbesi

Ankara Kızılcahamama 10 kilometre uzağında yer alan bu türbe; Taşlıca Köyü'ne çok yakındır. Ankara Kızılcahamam gezinizde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir Abdül Cemil Türbesi. 
Kızılcahamamda çok sayıda türbe mevcut olup, Üçbaş Köyünde görebileceğiniz bir diğer tarihi türbe ise Abdül Cemile aittir. Abdül Cemil Türbesi içerisinde yer alan dört mezar daha vardır ancak kimlere ait olduğu halen bilinmemektedir. Son yılalrda türbe çevresinde inceleme yapan yetkililer, burayı turizme kazandırmak amacıyla bakım çalışmaları başlatmışlardır.
Kızılcahamamın inanç turizmi açısından diğer türbelerle de yakınlığı göz önüne alınınca etkin destinasyonlardan Abdül cemil Türbesi büyük önem taşır. Kızılcahamam otellerinde konaklayan misafirler fotoğraf çekip istedikleri gibi günlerini geçirebilirler, buraya ulaşmak için Ankara Kızılcahamam otelleri çalışanları sizlere yardımcı olacaktır.

Abdül Cemil Türbesi