Kızıltepe Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Kızıltepe Otelleri

Mezopotamya Ovası'nın kudretli bölgesindeki Kızıltepe otelleri...

Kızıltepe Otelleri

Etkileyici atmosferi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Mezopotamya Ovası nın kudretidir Kızıltepe...

Kızıltepe, Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde bulunan, Mardin il merkezine 21 km uzaklıkta yer almaktadır. 1931 yılında ilçe statüsü kazanmış olan Kızıltepe, çevresinde Suriye, Nusaybin, Ceylanpınar ve Derik ile komşudur.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kızıltepe, tarih boyunca pek çok uygarlık tarafından önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Mezopotamya nın verimli toprakları üzerinde Selçuklu, İlhanlı, Memlük, Karakoyun, Akkoyun, Artuklular, İran devletleri hüküm sürmüş, sonrasında Osmanlı Devleti bölgeyi ele geçirmiştir.

Kızıltepe de Artuklular döneminden kalma pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Yüzyıllar boyu birçok savaş sahnesine şahit olan Kızıltepe nin tarihi binaları günümüze dek ulaşamamış, tahrip edilmiştir. Gezi esnasında görebileceğiniz sağlam kalmış yapılar; camiler, mescitler, türbeler, değirmenler, höyükler ve köprülerdir.

Kızıltepe de gerek tarihi ve kültürel zenginlikleri, gerekse önemli turizm merkezlerine olan yakınlığı neticesinde son yıllarda turist sayısı artmış buna bağlı olarak da pek çok otel hizmete girmiştir. İlçe merkezinde bulunan bu oteller, aile ortamında rahat bir konaklama sağlamaktadırlar. Mezopotomya nın zengin sırlarla dolu tarihi ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olan ilçe, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Kızıltepe Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

Mardin in Kızıltepe ilçesinde yer alan  Gurs Vadisi, Kızıltepe ye bağlı olarak 12 köyden oluşmaktadır. Bölgenin yeşilliği  ve serin suyu ile dikkat çekmektedir. Ayyıca çok daha önemli bir özelliği olan tarihi kalıntıları, taş ocakları ile Güneydoğu nun içine gizlenmiş bir cennettir.
Gurs vadisi bölgenin turistik açıdan en önemli yerlerinden birisidir.Tütünü ile ünlü olan Gurs Vadisi; verimli toprakları,  iklimsel özellikleri, doğal kaynakları ve kültürel mirası, ile turizme kazandırılmayı beklemektedir. Mardin gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.