Kızkalesi Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Kızkalesi Otelleri Toplam 10 Otel Bulundu

Harita

Kızkalesi Otelleri

Mersin ve çevresinin en çok turist çeken Kızkalesi otelleri...

Kızkalesi Otelleri

Kızkalesi, Mersin il merkezine 60, Erdemli'ye 23 km mesafede bulunmaktadır.Mersin'in en bilindik bölgesi olup, simgesi haline gelen Kızkalesi, deniz içerisinde kayalık üzerine kurulmuştur. Kalenin kapladığı alan 192 metredir. Küçük balıkçı motorları ile Kızkalesi ne ulaşım sağlanmaktadır.

Yapılan kazı çalışmalarında Kızkalesi'nin tarihinin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğu belirtilmiştir. Ünlü tarihçi Herodot, burayı Georges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu eserlerinde belirtmiştir. Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar dan,Osmanlılara dek pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Osmanlılar'ın hakimiyetinde iken önemini biraz kaybetmiştir.

Kızkalesi Efsanesine göre; Korykos'ta yaşayan bir Kral, kız çoğu olsun diye sürekli dua eder ve sonunda dileği yerine gelir.Kız çocuğu büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanır. Günlerden bir gün kente bir falcı gelir ve Kral kızının geleceğiniz öğrenmek için falcıyı saraya çağırır. Falcı prensesin eline bakar bakmaz irkilir fakat birşey söylemek istemez. Kral öğrenmek isteyince ise ''Kralım kızınızı bir yılan sokacak ve bu yazgıya sizde dahil olmak üzere kimse engel olamayacak der.'' der ve oradan ayrılır. Kral bunun üzerine kıyıya yakın bir adacık üzerinde bir kale yaptırır ve kızını buraya kapatır. Günlerden bir gün saraydan kaleye bir üzüm sepeti gönderilir bu üzüm sepetinden çıkan yılan kızı sokar ve öldürür...


Kızkalesi Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Kanlıdivane
Kanlıdivane

Mersin ziyaretlerinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer almaktadır. 60 m derinlikteki obruğun içinde divan üstünde oturmuş bir kadın ve iki erkek kabartması yer almaktadır. Etrafında ise; kaya mezarlara, caddelere, sarnıçlara, kaya kabartmaları ve kesme taştan yapılmış olan bazilikalara rastlamak mümkündür.
Mersin bölgesindeki Antik yerde Bizans dönemine ait bazı kalıntılar günümüze dek ulaşmıştır. Bunlar arasında bazilika ve içinde bulunan kabartmaları sayabiliriz. Ayrıca antik kentin güneybatısında görebileceğiniz diğer tarihi yapılar ise, Olbalı Tarkyaris in oğlu Teukros tarafından, Tanrı Zeus için yapılan kule ile Çanakçıya mezarlarıdır. Bu mezarlar Kilikya İmparatorluğunun soylularına ait olup, üzerlerindeki rölyeflerle belirtilmiştir.
Büyüklüğünden ötürü tanrısal  olduğu düşünülen çukur, eski uygarlıkların dinsel merkezi haline gelmiştir. Bizans İmparatoru  II. Theodosius bu yerleşim alanında Hristiyanlık merkezi kurmuştur. 1970li yıllarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan kent, akustik sistemi çok iyi olduğu için günümüzde konser alanı olarak kullanılmaktadır. Mersin gezi listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

Kanyteleis Kanlıdivane

Mersin ilinde yer alan Kanyteleis Kanlıdivane Kız Kalesine 20 km uzaklıktadır.Ayaş beldesinde yer alan Kanlıdivanenin hakkında bilgiler M.Ö 3.YY aittir.En parlak döneminim. M.S 4. yy da yaşamıştır. Bizans döneminde ismi Neapolis olarak değiştirilen yerleşim yeri Hristiyanlık merkezi olmuştur.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Kanlıdivaneyi ziyaret edebilirsiniz.Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.

Kanyteleis Kanlıdivane
Kızkalesi
Kızkalesi

Kızkalesi, Mersin il merkezine 60 km, Erdemli ye 23 km mesafede bulunmaktadır. Mersin in en bilindik bölgesi olup, simgesi haline gelen Kızkalesi, deniz içerisinde kayalık üzerine kurulmuştur. Kalenin kapladığı alan 192 metredir. Küçük balıkçı motorları ile Kızkalesine ulaşım sağlanmaktadır.
Mersin ilinde yer alan Kaenin İsmini Korikos harabelerinden alan Kızkalesinin üçte biri sit alanıdır.Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına tekabül etmektedir. Geçmişin izlerini taşıyan tarihi günümüze dek ulaşmış olup, varlığını sürdürmektedir. Sekiz kule ile güçlendirilen kale, kıyıdan 200 metre uzaklıkta olup, denizdedir.
Mersinde bulunan Kızkalesinin meşhur bir efsanesi de vardır: Zamanında kralın bir kızı olur, kız büyüdükçe güzelliği ve iyi kalpliliği ile herkesin sevgisini kazanmış. Bir gün bir falcı kralın falına bakmak için çağrılmış. Daha sonra kızının da falına bakmak isteyen falcı, kızın elini tutunca birden ürpermiş. Kral endişe içinde falcıya ne gördüğünü sormuş. Falcı çaresiz söylemiş: Bu güzel ve iyi kalpli kızı bir gün yılan sokacak ve genç yaşta ölecek. Bunun üzerine endişelenen Kral denizin ortasına bir kale yaptırmış ve kızını oraya yerleştirmiş ama nafile...Günlerden sonra kıza götürülen üzüm sepetinde gizlenen yılan kızı ısırıp zehrini akıtmış. 
Mersin e uğrayıp Kızkalesini görmeden gitmek olmaz. Tarihi dokuyu ziyaret edebilir, kumlu plajında denize girerek serinleyebilirsiniz.

Kızkalesi Efsanesi

Kızkalesinde Korikos ta yaşayan krallardan bir tanesi kız çoçuğu olsun istermiş ve bunun için her geçen gün tanrıya dua eder,dileğininin yerine gelmesi için yalvarır yakarırmış.Geçen günler onun için ızdırap haline gelmesine rağmen bu isteğinden ve tanrıya isteğini her geçen an her saat her gün devam ettirmiş.Gel zaman git zaman kralığın dileği bir gün yerine gelmiştir.Zaman geçtikçe kralın kızı büyümekte olup,büyüyen bu kız büyüdükçe güzelliği artar.Bu güzel mi güzel narin mi narin kralın kızı hem güzelliği hem de yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanmıştır.

Günlerden bir gün kente bir falcı gelmiştir.Ve bu falcının şehirde herkes dilden dile yayılmaktadır.Bunu duyan kral ise falcıyı sarayına çağırtır.Kızının geleceğini öğrenmek isteyen kral falcıya kızının geleceğini öğrenmek istediğini söyler ve kızın eline bakan falcı önce olduğu yerde irkilir.Gördüklerini söylemek istemez ama kralın baskısı üzerine herşeyi söyleyecektir.Kralım kızını bir yılan sokacak ve bu hadiseyi kimse bozamayacaktır der.
Hatta ve hatta buna siz bile engel olamayacaksınız deyip oradan ayrılmaktadır.Bu durumdan kral kızına bahmetse de kendi kendine düşüncelere dalan kral kızını düşünmektedir.Kral kızını kaybetmemek için herşeyi yapmaya kararlıdır,sonunda kıyıya yakın küçük bir adacık üzerine taşlardan kale yaptırmaya karar verir ve kızını bu kaleye kapatır.Olaydan haberi olmayan kız bu duruma çok üzülür ve gün gün erimeye başlar.Günün birinde ise saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinden çıkan yılan kızı sokar ve öldürür.Bugünden sonra efsane olarak bilinen bu yere Kızkalesi denmiştir...

Kızkalesi Efsanesi
Kızkalesi Deniz Kenarı
Kızkalesi Deniz Kenarı


Akşam olduğu zamanlarda ışıklandırma ile Kızkalesinin o muhteşem manzarası karşısında hayranlığınızı gizlemeyerek o güzellik abidesini fotoğraflayarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

Eğer ki yolunuz olurda bu civara düşerse,Kızkalesini uğramayı ihmal etmeyiniz.Kızkalesine uğrayarak gün batımına yakın güneşin batışına şahit olabilir,güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Kızkalesi Kutsal Yol

Kızkalesinde Roma dönemi mezarları görmenizin yanı sıra kuzey ve batı kısımlarda daha çok kayalara oyma,odalı mezarlar ile üzerinde girland ve bukranyon taşları ile işlenen mezarları görebilirsiniz.Lahitlerle beraber görsellikte önplanda olduğundan Tanrı Eros ile onbir insan figürü yer almaktadır.Kutsal yol boyunca bu lahitleri görebilirsiniz.

Kızkalesinde yer alan bu kutsal yol da bir de kral mezarı yer almaktadır.mezarlıklarını geçtikten sonra yeni hedefiniz Karakale olacaktır.Kalenin temelleri çok önceden atılmış olsada beş ayrı değişiklikten sonra 13.asırlarda bugünkü şeklini almıştır.

Şehir merkezine dönük yapılan bu kalenin 3 adet kapısı yer almaktadır.Kapıalrdan birincisi merkeze dönük olmaklar birlikte ikinci kapısı batı yönünde yer alan tören kapısıdır.Bu kapı Roma döneminde yapılmıştır.Daha sonrasında gelen üçüncü kapı ise kalenin güney bölgesinde yer alan deniz kapısıydı.Deniz kapısı olmasından ötürü bu kapıyı gemiye binerek deniz yoluyla ayrılmak üzere kullanırlardı.Bu kalenin içerisinde bir tane kilise ile birlikte su sarnıcı da yer almakta olup Kızkalesine geldiğiniz zaman uğramnızı tavsiye ederiz.

Kızkalesi Kutsal Yol
Kızkalesi Merkez
Kızkalesi Merkez

Mersin e 60 km uzaklıkta yer alan Kızkalesi merkezine özellikle yaz aylarında yoğun bir canlılık sağlanmaktadır.Normal nüfüs sayısının binlerce üstüne çıkan şehir binlerce yerli yabancı turisti de bu şirin yerde ağırlamaktadır.Asıl adı Korykos  olan bu ufak şehrin kendi bünyesinde barındırdığı kiliseler,hastaneler,aile sağlık merkezleri,jandarma,karakol,camiler,Ptt şubesi bulunmaktadır.

Kızkalesi halkı geçiminin büyük bir çoğunluğunu turizmden sağlamaktadır.Bu yüzden dir ki her yıl gelen milyonlarca ziyaretçisine hizmet ederken son derece iyi ağırlamaktadırlar.

1992 yılına kadar Kızkalesi köy statüsünde kalmaktadır.Bu seneden içinde kasaba statüsüne katılarak belediyelik olmuştur.Kızkalesinde yaşayan halkın büyük bir kısmı Ayaş Türkmenleri oluşturmaktadır.4 mahalleden oluşan Kızkalesi Merkez,Toroslar,Akdeniz ve Mavideniz mahallelerinden bir araya gelmektedir.

Yerli yabancı turistlerin güvenle zaman geçirecekleri bir yer haline gelen Kızkalesi eğlence merkezleri yaşam merkezleri ile konuklarına güven sağlamaktadır. Mersin in en popüler tatil merkezi olan Kızkalesi adını burdan alan ve deniziin içerisinde yer alan ve uzaklığı 200 mt olan bu kalesi ile ünlüdür.Deniz Kalesinin yanı sıra Karakalesi de yer almaktadır.

Kızkalesi Plajı

Tarihi ve turistin açıdan önemli konumda yer alan Kız Kalesi plajlarıyla da her yıl milyonalrca turisti ağırlamaktadır.Hem misafirlerine sosyal imkanlar sunan hem de eğlenmelerini ve deniz kum güneş üçlüsünü yaşatmaya devam ettirmektedir.

Kız Kalesinde yer alan plajda bulunan şezlong şemsiyelerden de yararlanabilir deniz den çıktığınız zaman da havlunuzu sererek güneşlenebilirsiniz.

Plaj voleybolunun da etkin olduğu plajda arkadaşlarınızla plajın keyfini sürebilrisiniz.2013 yılında Kız Kalesi plajında düzenlenen Plaj Voleybolu turnuvasına yoğun ilgi olmuş öncesinde sporcular 25-28 haziran 2013 tarihleri arasında bu plajda antreman ve çalışmalar yapılmıştır.
Kızkalesindeki bu plaja ailelerinizle beraber gelebilir,güven içinde tatilinizin keyfini çıakrabilirsiniz.

Her sene yoğun bir turist ziyaretine uğrayan plaj sizleri de her yaz olduğu gibi ziyaretinize açık olacaktır.600 metrelik bir genişliğe sahip olan bu plajın etrafında Korikos Kalesi,doğal dalgakıran görevi yapan kayalık ve adacık üzerinde ise Kızkalesi yer almaktadır.

Kızkalesi Plajı
Kızkalesi Yat Turu
Kızkalesi Yat Turu

Türkiye nin bir çok şehrinde yapılan yat turları Kızkalesinde de yaygın olarak yapılmaktadır.Yerli yabancı binlerce turistin ve yerli halkının da büyük bir ilgisine sahiptir.Birden çok çeşidi olan bu turların mesafesi ve rotasına göre de hem saatleri hemde fiyatları değişmektedir.

Kızkalesine geldiğiniz zaman mutlaka yapmanız gerekenler arasında yer alan yat turu büyük bir ilgi görmektedir.Bölgede tisan yat turları olarak da adlandırılmaktadır.Bölgede iyi hizmet vermek için iyi bir donanıma sahip olması en başta gelen özelliklerdendir.Kapasite olarak 100-130 kişi arasında değişkenlik gösteren yatların büyüklüğü ufaklığına göre bu sayı değişkenlik gösterebilmektedir.

Kızkalesinden hareket eden turlar güzergahlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.Örnek verecek olursak hareket yeri Kızkalesi olan bu turların devamında Altınorfoz ve Güvercin Mağarası,Akkum Balık yetiştirme çiftliğinde yüzme molaları,Narlıkuyu ve Akyar da yüzme molası ve öğle yemeği arası verilmektedir.

Diğer yandan tur esnasında canlı müzik de çalınmaktadır.Bu canlı müzik eşliğinde animasyon gösterileri,süpriz eğlenceler ve müzik eşiliğinde dans gösterileri ve insanların eğlenceye katılmaları ile turlar daha eğlenceli hale gelmektedir.Sizde Kızkalesine geldiğiniz zaman yat turlarına katılarak tatilinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bizans Lahitleri

Kız kalesine geldiğiniz zaman gezilecek yerlerin en başında gelen şehrin Nekropolü olarakda adlandırılan mezarlıkları gelmektedir.Karakale nin kuzey tarafında yer alan küçük bir derenin olduğu kısma Mezarlıklar Vadisi denmektedir.

Kızkalesi  halkının bütün mezarlıkları bu derenin iki tarafında yer almaktadır.Bu derenin iki tarafında Helenistik ve Roma döneminden kalma lahitler,kaya mezarlıkları,bizans dönemine ait de lahitler bulunmaktadır.

Kızkalesinin devası bir yeri olan bu bölge başlıbaşına açık hava müzesi özelliklerindendir.Yer alan lahit mezarlarından oldukça sayı olarak fazladır.Türkiye nin hiçbir yerinde bu kadar lahiti bir arada görmek mümkün olmayabilir.

Burada şekiller görmeniz de mümkündür.Kaya mezarlarının kapısının üstünde ve yan tarafında çeşitli şekillere şahit olacaksınız.Bu sembollerin açıklması da yer almaktadır.Mezarda yatanb kişinin ailesinin makamının dininin özelliklerini yansıtan bir sembol olmasının yanı sıra mezarda yatan kişiyi cinlerden korumak amacıyla da bu sembollere yer verilmektedir.Aynı zamanda mezarların çoğunda tek veya çift el işaretlerini de görmeniz mümkün olacaktır ki bu sembolleri
görmeniz pek mümkün olamayabilir.Kızkalesini ziyaret ettiğiniz zaman Bizans Lahitlerini de görmenizi tavsiye ederiz.

Bizans Lahitleri