Kozaklı Otelleri

Kozaklı otelleri sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Kozaklı Otelleri

Nevşehir'in Kaplıca'ları ile bilinen bir ilçesi olan Kozaklı, Nevşehir'in kendisine en uzak ilçelerinden birsidir. Nevşehir'e uzaklığı 85 km, çevre iller Kayseri, Kırşehir ve Yozgat'a uzaklığı ise ortalama 90 km'dir. 

Kozaklı Kaplıcaşarı, Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre Sodyum, Kalsiyum ve Klorür içermektedir.Ayrıca;  A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip olan bu kaplıcalardan özel hizmet verenlerin yanı sıra belediyeye bağlı olanları da bulunmaktadır. 

Kozaklı kaplıcaları'nın; kireçlenme, cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, kronik iltihaplı kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. 

Kozaklı'nın isminin nerden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat rivayetler şu yöndedir; Anadolu'nun her alanında yaşayan Yörüklerden, Aydın yöresi yörüklerinden Kozak  isminde bir Yörük beyinin geniş aile efradı ile birlikte hayvanları için yurt ve otlak bulma yolculuğuna çıkması ile şimdiki ismiyle anılan ve zamanında ormanlık bir alan olan  Kozaklı Köyü'ne yerleşmiştir. Kozaklı adında değişik il ve ilçelerede rastlanmaktadır. İlk konaklama ve barınma yerlerinin Adana Kozan  olduğu ve buradan iç ve batı bölgelerine doğru yayıldıkları için Kozaklı isminin bu beyin adından geldiği yoğun olarak kabul görmektedir.

Kozaklı Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Kozaklı Hacıfakılı Köyü
Kozaklı Hacıfakılı Köyü

Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesi sınırlarında yer alan Hacıfakılı köyü Kozaklı ya 4km mesafede yer almaktadır.Kozaklı Hacıfakılı köyünün tarihinin Toros dağlarının Çukurova kısımlarında yaşayan yörüklerden geldiği bilinmektedir.1800 li yılların son dönemlerine doğru Osmanlı devleti yerleşme politikası gereği bölgede yaşayan halkın Nevşehir in kuzey taraflarına doğru yerleştirildiği bilinmektedir.Tarih kitaplarında yazılı bu verilere dayanarak Kozaklı Hacıfakılı köyünün 19..yüzyıl sonlarına doğru köyün şimdiki yerine yerleştiği ve ilk yerleşik hayata da bu şekilde geçtiği bilinmektedir.

Kozaklı ya bağlı Hacıfakılı köyünde geçim ilk dönemlerde hayvancılık ile sağlanırken günümüze doğru tarımın yaygınlaşmasının yanısıra bölgede yer alan termal turizm alanında sağlanan istihdam nedeniylede köy ekonomisinde hayvancılığın yerini azaltmıştır.Karasal iklimin etkisi altında olan  Kozaklı Hacıfakılı köyü verimli topraklara sahip olmasına rağmen  iklimlerdeki düzensizlik ve meydana gelen kuraklık sebebiyle ürün miktarı ve kalitesinde azalmalar baş göstermiştir.Buğday ve pancar bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri olarak göze çarpmaktadır.

Kozaklı Hacıfakılı köyünde yer alan ve bölgenin en önemli su kaynaklarından birisi durumunda  olan Karasu yaz aylarındaki kuraklık nedeniyle kuruma noktasına kadar gelmiş,ilçenin kanalizasyonu niteliğindeki bu kanalda ise geçmiş yıllara oranla büyük bir azalma yaşanmıştır.Kozaklı Hacıfakılı köyünün önemli çeşmeleri ve pınarlarının kurumuş olmasına rağmen bölgenin vermiş olduğu yoğun göç neticesinde su sorunu yaşanmamaktadır.Nehşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı olan Hacıfakılı köyü Kozaklı ya ortalama 4 km mesafede yer alıp bölgenin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı İç Anadolunun ortasında yer almaktadır.Nevşehir e  90km mesafede yer alan Kozaklı,Kayseri ye 94km Kırşehire 84km mesafede yer almaktadır.Kozaklı ya ulaşim hem demir yolu hemde karayolu ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Nevşehir e 90 km mesafede yer alan bu kaplıcalar sağlık turizmi açısından bölgede çok önemli bir yere sahiptir.Kaplıca denilince ülkemizde ilk akla gelen yerlerden biri olan Kozaklı Kaplıcaları nın güneyinde dere yatağı boyunca çok sayıda termal su kaynakları bulunmaktadır.Klorür,Kalsiyum ve sodyum içeren bu kaplıcalar en başta romatizmal hastalıklar olmak üzere cilt hastalıkları,kireçlenme,damar sertlikleri,iltihaplı kadın hastalıkları,gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.Kozaklı daki bu kaplıcalardaki ortalam su sıcaklığı 27 ile 93 derece arasında değişiklik göstermekle beraber her bütçeye uygun konaklama seçenekleriylede mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.
Kozaklı da ki bu termal suların toplam debisi 30lt sn ye ulaşmakta olup  bu suların bir kısmı dereye karışmakta bir kısmıda bir süre açıktan akar ve yeniden yer altına çekilir. Kozaklı nın doğu tarafında  eski Kozoğlu hamamı bulunmaktadır. Kozoğlu hamamı,sadece havuz taşları hariç   bütünüyle yıkılmış durumda olup suyu çok az olmakla beraber ülkemizin en yüksek radyoaktif olma özelliği taşıyan kaplıcalarından biridir.

Kozaklı Kaplıcaları
Kozaklı Küllüce Köyü
Kozaklı Küllüce Köyü

Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı olan Küllüce köyü,Kozaklı Kırşehir karayolu üzeinde  5.km de yer almaktadır.Nevşehir e 88 Kozaklı ya ise 7 km mesafede yer alan Küllüce köyünde rakım 1140 metredir.

Yabanlı aşiretine bağlı olan bir köy konumunda olan Çayiçi köyü 1954 senesinde Kozaklı nın ilçe olmasına kadar Kırşehir in Mucur ilçesine bağlı olarak kalmış daha sonra Kozaklı ya bağlanmıştır.

Kozaklı ilçesine bağlı olan Küllüce köyünde şiddetli karasal iklimi yaşanmakta olup eskiden pınarların ve çeşmelerin gürül gürül aktığı bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle sularda büyük bir azalma baş göstermiştir.Ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu Kozaklı Küllüce köyünün büyük bir bölümü yurtdışında işçi olarak çalışmaktadır.Kozaklı ya bağlı olan Küllüce köyünde göç her geçen sene daha da artmakta yurdun çeşitli bölgelerinde işçi ve memur olarak çalışmaktadırlar.Yabanlı aşiretine bağlı olan Kozaklı Küllüce köyünde Klasik Türkmen Yabanlı aşireti gelenekleri devam etmekte olup Yabanlı yemekleri yapılmaktadır.

Verimli topraklara sahip olan Kozaklı Küllüce köyü iklimlerdeki düzensizlik ve kuraklık nedeniyle ürün miktarında ve kalitesinde bazı azlmalar baş göstermiş başlıca tarım ürünleri buğday,ayçiçeği ve pancar olarak belirmiştir fakat pancarın sulama konusunda masraflı olması sebebiyle yöre halkını daha ziyade arpa ve buğday üretimine öncelik göstermesine yol açmıştır.Kozaklı ya 7 km mesafede yer alan Küllüce köyü Kozaklı ya yolunuz düştüğü taktirde gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Kozaklı Taşlı Höyük

Kozaklı Taşlı Höyük ün kuruluş tarihinin 1830 yıllara dayandığı bilinmektedir.Yozgat ın yenifakılı ilçesinden BüyükYağlı köyüne yerleşen Hali Kahya, bu köyde o dönemler içerisinde  mavcut olan ağalık rejimi nedeniyle bir kız yüzünden husumet doğmuş bunun  üzerine 11 çocuğuyla birlikte şimdiki Taşlıhöyük köyünün olduğu yer ağanın daha önce otlakiyesi durumundayken daha sonra ise yerleşim yeri olmuştur.Bunun üzerine ise  ağa ve adamları Hali Kahya ya ve oğullarına baskın düzenleyerek buradan sürmeyi düşünmüşlerdir ve adamlarını toplayarak bölgeye doğru gitmişler şimdiki köy başı civarında aralarında bir çatışma olmuş bu sırada ise ağanın atı vurulmuştur.Akşam üzeri meydana gelen bu olay esnasında çevriyat tepelerinden gelen Yenifakılıların büyükbaş hayvanları su içmeye gelmişlerdir.Ağa ise bu hayvanları yeni fakılılar yardıma geliyor diye zannetmiş ve bu şekilde olay yerinden köyüne doğru dönmüş böylece Kozaklı ya bağlı Taşlı Höyük ün kurulması gerçekleşmiştir.

Ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu Kozaklı Taşlı Höyük köyünde çok verimli topraklara sahip olunmakla birlikte iklimlerdeki düzensizlik ve kuraklık nedeniyle ürün miktarı ve kalitesinde azalmalar meydana gelmiştir.Kozaklı ya 8 km mesafede yer alan Taşlı Höyük köyünde buğday.pancar ve ayçiçeği başlıca tarım ürünleridir.

Büyük yağlı köyünün lale mevkiinden çıkan ve toplam uzunluğu3.5 km olan ve yer altı şehri olarak adlandırılan bir mağarada Kozaklı ya Bağlı Taşlı Höyük ün arazisi üzerinde yer almaktadır.Anadolu kültürünün özelliklerini taşıyan Kozaklı Taşlı Höyük köyü gerek tarihi gerekte coğrafi özellikleri ve yer altı şehriyle Kozaklı ya yolunuz düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Kozaklı Taşlı Höyük
Kozaklı Kanlıca Kasabası
Kozaklı Kanlıca Kasabası

Nevşehir e 100 km mesafede yer alan Kanlıca Kasabası Kozaklı ya ise 8 km mesafede yer almaktadır.1972 yılında belediyelik hakkını kazanan Kanlıca,Kayseri ile Ankara yı birbirine bağlayan demir yolu üzerinde yer almaktadır.Demiryolu ile Ankara ya 254 km Kayseri ye ise 90 km mesafede yer alan Kanlıca dan Delice ırmağının bir kolu olan Karasu çayı geçmektedir.

Buğday,mercimek,nohut,ayçiçeği.arpa ve çavdar yetiştirlen bölgede ekonomi ağırlıklı olarak tarıma dayanmakta olup ülke genelinde tarımsal anlamda en iyi yonca yetiştiriciliği burada yapılmaktadır.Bunun yanısıra bölgede hayvancılıkta ileri sayılabilecek düzeydedir.

Kozaklı ya bağlı Kanlıca kasabası Osmanlı nın son dönemlerinde Cumhuriyetle beraber bölge kasaba ve köylerinin eğitim merkezi olarak yerini almıştır.Osmanlı zamanında Kanlıca da medrese eğitimi verilmiş olup Cumhuriyetle birlikte 1930 lu yıllarda ise geçici olarak bir binada üç sınıflı ilkokul eğitimi yapılmıştır.

Nevşehir ilçesi Kozaklı sınırları içerisinde yer alan Kanlıca MS 1400 1500 senelerinde Anadoludan değişik nedenlerle göç etmek durumunda olan ve geçimini küçükbaş hayvancılıkla sağlayan Büyük Hsanlar şimdiki ismi kuyu mahallesi olarak bilinen yerde yerleşmişler ve burada yerleşik hayata geçmişlerdir.Daha sonra Türkmen aşiretinden aileler de gelerek Kozaklı nın Kanlıca kasabasına yerleşmişlerdir.Kökleri Nizam ı Cedit askerlerine dayalı olan ve bölgeye Büyük Hasanlardan sonra gelen Abbaskahyaların bölgeye Kanlıca ismini verdiği varsayılmaktadır.

Kozaklı ya bağlı olan Kanlıca kasabasında,Nevşehir bölgelerinde sıkça rastlanan yeraltı mağaralarınada rastlaması mümkün olup  kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.