Kumluca Otelleri

Göz alıcı plajlara sahip olan Kumluca otelleri, siz değerli konuklarını tüm güzellikleriyle bekliyor...

Kumluca Otelleri

Birden çok medeniyeti ağırlayan Kumluca, günümüzde turizm açısından oldukça hızlı bir gelişme göstermektedir. İçerisinde barındırdığı eşsiz güzelliklerinin yanı sıra tarihin o gizemli kapısını da siz değerli misafirlerine aralamaktadır.

Antalya merkezine 90 kilometre mesafe yer alan kumluca tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Doğu kısmında Kemer, batısında Finike, güneyinde Akdeniz ve kuzeyinde Korkuteli bulunan Kumluca'nın yüz ölçümü 1.253 kilometrekaredir. İlçenin kuzey kısmında bulunan Beydağlarının en yüksek tepesi Kumluca sınırları içerisindir. Seracılığın, meyveciliğin ve sebzeciliğin gelişmiş olduğu Kumluca da halkın geçim kaynağı tarımdır. Kumluca nın geçim kaynağına yardımcı olan Kumluca suları Alakır Çayında toplanmıştır. Mis kokulu portakal ve limon ağaçları, buğday, arpa başlıca yetiştirilen ürünlerdir. Portakal ve limon ağaçları etrafa koku saçarken buğday tarlalarının altın sarısı gibi parlaması gözlerinizi kamaştıracaktır.Göz alıcı plajları sayesinde gün geçtikçe turizmde ki yeri gelişmeye başlayan Kumluca, şimdide siz değerli konuklarını misafir etmek için beklemektedir. Unutulmaz anlara tanıklık etmek ve bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için eşsiz bir seçim olacaktır.

Kumluca Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akalissus Antik Kenti
Akalissus Antik Kenti

Antalya'ya bağlı olan Kumluca'nın civarında yer alır Akalissus Antik Kenti. İncirağa mahallesinin güneydoğu tarafından ulaşılabilen antik kent, Alakır Barajı nın kenarında kuruludur.

Helenistik devrin izlerini taşıyan antik kentten günümüze dek pek kanıt ve bulgu ulaşamamış olup, gizemlerle dolu geçmişin bir parçası olarak karşımızda durmaktadır. Kumluca yöre halkı mevcut olan lahit ve mezarları talan etmiş, defineler çalınmış daha sonra devletçe el konularak korunma altına alınmışlardır.

Akalissus Antik Kenti, Likya ve Myra uygarlıklarına ait derin izler taşıyan, yıl içerisinde oldukça fazla kişi tarafından ziyaret edilen gidilesi yerlerdendir. Bütün yalnızlığı ile ziyaretçilerince can bulan kent Kumluca nın tabii varlıkları ve serin suları ile kendisini sizlere hayran bırakmaya hazır. Ahşap evlerden, apartlardan ya da modern tesislerden yer ayırtın ve Kumluca nın huzurlu kucağına kendinizi bırakın. Civarda bulunan diğer antik kentleri de rotanıza eklemekten pişmanlık duymazsınız çünkü bir yanı tabiat diğer yanı tarih kokan atmosferi ile büyülenirsiniz.

Gelidonya Feneri

Kumluca ilçesi Taşlık burnu tarafında bulunan Gelidonya Feneri, Likya yolu üzerindedir. Fenere ulaşım oldukça zordur çünkü kayalık üzerine yapılmıştır. Karaöz üzerinden ulaşımı daha kolay olup, Çavuşköy e 15 km mesafededir. Yol oldukça bozuk olduğundan, bu görülesi feneri ziyaret edebilmek için biraz yorulacaksınız. Bu yola araç giremediği için, 15 km kadar yürümek durumunda kalırsınız.

Gelidonya Feneri, 227 metre uzunluğu ile yurdumuzun yükseklik bakımından ilk sırada yer alan feneri olup, bu yönü ile Kumluca yı bir adım öne çıkarmaktadır. Diğer özelliği ise muhteşem manzarası olan fener, kıyıdan 3 km kadar içeride yer almaktadır ve irili ufaklı birkaç ada manzarası da görülmeye değer muhteşem manzaralardandır.

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında çok fazla yabancı turistin ilgisini çeken fenerin bulunduğu alanda kamp kurma alanı da mevcuttur. Aynı zamanda kamp kurma alanı da olan bölgede içme suyu olarak kullanabileceğiniz su kuyusu da vardır. Kamp kuranların yakındıkları bir nokta ise özellikle akşamları akreplerin yer yüzüne çıkmasıdır. Bu kadar bakir bir bölgede canlı türlerinin yaşaması kaçınılmaz olup, akreplere aldırmadan rüzgarın huzur veren uğultulu sesi, kekiklerin mis kokusu ve karşınızda bütün görselliği ile Kumluca nın masmavi sularıyla ruhunuzu dinlendirmeye ne dersiniz?

Gelidonya Feneri
Güney Sahil Tesisleri
Güney Sahil Tesisleri

Kumluca'nın benzersiz doğal güzelliğinin inceliklerini ortaya koyan, keyifle vakit geçirebileceğiniz Güney Sahil Tesisleri'nde, bunun yanı sıra farklı alternatiflerden de yararlanabilirsiniz. Hafta sonlarınızı en verimli şekilde geçirebileceğiniz yerlerdendir burası.

Kumluca nın tercih edilen mesire alanlarından olan Güney Sahil Tesisleri, küçükten büyüğe herkese hitap eden hizmetlerle doludur. Hafta sonları özellikle bölge halkı tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen bu yerde piknik yapabilir, ağaçların gölgelerinde serinleyebilir, at manejlerini gezerek sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Güney Sahil Tesisleri nde ayrıca küçük bir hayvanat bahçesi mevcut olup, hayvanseverlik aşılanmaya çalışılmaktadır. Gençlere yönelik ise spor kompleksi bulunmaktadır; basketbol, voleybol ve futbol oynayabileceğiniz sahalar ile tenis kortu bulunmakta, ayrıca yürüyüş yolları da özenle sizin için yapılmış olup bütün sportmenliğinizi göstermeniz için sizleri bekliyor. Gözde mesire alanı olan Güney Sahil Tesisleri ne yeşil ve mavinin bütün dinginliğini ruhunuzda hissetmek için uğramadan geçmeyiniz.Kumluca da doğa huzur dolu kucağı ile sarmalar sizi.

İdebessiois Antik Kenti

Turkuaz rengi suları ile Antalya Körfezi'nin batı kısmında yalnızlığına terk edilmiş antik kenttir İdebessiois Antik Kenti. Kumluca ilçesine olan uzaklığı sadece 21 km olan antik kente ait tarihi geçmişe ait çok fazla bilgi bulunmamasına rağmen isminin Luvi diline ait olduğu belirtilmektedir. İdebessiois orman kenti anlamına gelmektedir ve antik alanda yapılan çalışmaların neticesinde başka bir kesin bulguya rastlanmamıştır.

Kumluca'nın coğrafi koşullarının el verdiği ölçüde İdebessiois Antik Kenti'nin nüfusunun az sayıda olduğu düşünülmekte olup, ayrıca sadece birkaç sur yapılarak kent döneminde koruma altına alınmış, güvenilir bir akropol inşa edilmiştir. Surun diğer tarafında kalan alanda ise ufak bir tiyatroya rastlanmış, ayrıca şehre su taşımak için yapılan Aquaduct tarafında hamam olduğu düşünülen kalıntılar ortaya çıkarılmıştır.

Kumluca'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan antik kentte ayrıca nekropol, aile mezarları ve kabartmalı lahit de bulunmuştur. Aslan tasvirlerine de rastanılan kentin kalıntılarının Roma dönemine ait olduğu düşünülmektedir. İdebessiois Antik Kenti civarında yer alan ve tarihi dokuları hala bünyesinde barındıran Gagae, Corydella, Olimpos ve Akalissus antik kentleri de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak için beklemektedir. Bir diğer görülesi yer ise, Kumluca ya sadece 3 km uzaklıkta bulunan, Rhodiapolis Antik Kenti'dir.

İdebessiois Antik Kenti
Korydalla Antik Kenti
Korydalla Antik Kenti

Kumluca'da yer alan Korydalla Antik Kenti, bu ismini Luvi dilinden almış olup, halk dilinde Hacıveliler olarak isimlendirilmiştir. Kumluca'ya yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alan bu antik kentin tarih sayfalarında yer alması MÖ 480'li yıllara rastlamaktadır. Geç Antik Likya dönemi şehirlerinden olan Korydalla'nın isminin anlamı tarlakuşu dur.

Kumluca'da tepeler üzerinde kurulu olan kentten kalan önemli buluntular; kaya mezarları, tiyatro, sarnıçlar, hamamlar ayrıca oldukça zarar görmüş olan büyük bir lahit vardır kaya üzerine yapılmıştır. Korydalla Bizanslılar'da maden bakımından oldukça önemli bir kentti. Bu antik kent, altın ve gümüş kilise eşyalarıyla da bilinmektedir. Gümüş ve altın eşyaların bir kısmı yurtdışına kaçırılmıştır.

Kumluca tatilinizde Korydalla Antik Kenti'ni de görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kaya mezarları büyük heybeti ile karşılar sizi. O eşsiz büyülü atmosferi yaşamak istiyorsanız Asar Tepeler'e bekliyoruz sizleri. Ayrıca civardaki diğer antik kentleri de gezebilir, mesire alanlarında doğayla iç içe ruhunuzu dinlendirebilir, tertemiz turkuaz mavisi sularının kucağına kendinizi bırakabilir, çeşitli aktivitelere katılarak tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Melanippe Antik Kenti

Kumluca ilçe sınırlarında bulunur Melanippe Antik Kenti, geçmişteki önemli medeniyetlerden olan Lykia'nın antik bir kasabasıdır. Mavikent ve Olimpos beldelerine yakın olan antik kent harabe durumunda olduğundan net olarak bilgi elde edilememiştir.

Kumluca'nın, Melanippe Antik Kenti'nde yapılan araştırma sonuçlarına göre, bir yazıt ele geçirilmiş ve Lykia bölgesinin Helenistik zamana ait bulgular taşıyan ve bağımsızlık hakkı olan antik bir yerleşme olduğu anlaşılmıştır. Bizans devrinde en parlak günlerini yaşayan kent, Hagios Stephanos ismi ile anılan kilisesi ile dini merkez drumuna gelip, ticareti de gelişme göstermiştir.

Melanippe Antik Kenti, MS 11.yy dan itibaren Türklerin yerleşimi ile kendi kaderine terk edilmiş ve Piri Reis in kitaplarına konu olmuştur. Günümüzde maki bitkilerinin üzerini tamamen kapladığı kentin çok sayıda ziyaretçisi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, Olimpos bölgesinin zengin tarihi dokusu olan Kormos, Olympos, Rhodiapolis gibi antik yerleşimler görülmeye değer, meraklılarını beklemektedir. Ayrıca doğal plajlarının serin suları da sıcaktan bunalanlara müthiş bir keyif sunar.

Melanippe Antik Kenti
Opramoas Anıt Mezarı ve Külliyesi
Opramoas Anıt Mezarı ve Külliyesi

2000'li yıllarda Kumluca'da çıkan yangın sonrası esrarengiz şekilde keşfedilen kenttir Rhodiapolis. Ziyaret edilesi yerlerden olan kent, döneminde oldukça tanınmış yardımsever Opramoas isimli bir zatın yaşadığı yerdir aynı zamanda. Opramoas Anıt Mezarı ve Külliyesi buradadır. Bu yönüyle Rhadiapolis Kenti döneminin en önemli kentlerindendir.

Kumluca'da mezarı bulunan Opramoas, Likyalıların en zengin insanı olmakla birlikte, yaptığı maddi yardımlardan ötürü, herkesçe çok sevilen bir kişidir. Yaptığı her yardımı tek tek yazdırması ile dünyada yardımlarını kayıt altında belgeleyen ilk hayırsever olarak literatüre geçmiştir. Neden yazdırdığı hakkında kesin bulgu mevcut değildir.

Kumluca'daki antik kentte beş yıldır süregelen kazı çalışmaları sonucu Anadolu'nun en uzun olan Opraomas'a ait kitabe bulunmuştur. Anıt mezar içerisinde ulaşılan kitabe ilginç yönleri ile her yıl çok sayıda turistin dikkatini çekerek, ziyaret yerlerinden bir tanesi olmuştur. Anıt mezarın duvarlarında göze çarpan diğer ilginç bulgu ise, Likya Birliği'nden kalma çeşitli dökümanlarla, Romalılar ile görüşmeleri kanıtlayan 12 adet yazıta ulaşılmıştır. Siz de bu tarihi ana biraz olsun tanık olmak isterseniz doğal güzellikleri ile göz dolduran Kumluca'ya bekleriz.

Rhodiapolis Antik Kenti

Antalya'ya bağlı Kumluca ilçesinde yükselen bir tepeden selamlar sizleri Rhodiapolis Antik Kenti. Rhodiapolis kelimesinden yola çıkılarak Rodosluların kurduğu belirtilmektedir. 1892'li yıllarda arkeologların ilk kez bulduğu kentte Bizans dönemin ait kalıntılar da ilgi çekicidir. Kumluca da kurulan antik kentte günümüzde görebileceğiniz kalıntılar; tiyatro, sarnıçlar, kilise ve kaya mezarları olup, oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2006 yılında antik kente sahip çıkmış ve Akdeniz Üniversitesi ile işbirliğine varılarak kazı çalışmaları yoğun şekilde başlatılmıştır. Yoğun kazı sonucu başarıyla ilerlenerek agora, stoa ve ana cadde gibi alanlara ulaşılmış, Kumluca da ziyarete açılmışlardır.

Bölgenin sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi varlıklar yerli yabancı birçok insanın rağbet ettiği destinasyonlardandır. Kumluca'nın merak uyandıran diğer bir yönü ise tarihi dokuları hala bünyesinde barındıran İdebessiois, Gagae, Olimpos ve Akalissus antik kentleridir. Kumluca bakir kalabilmiş doğası ile sizleri cezp etmek için bekliyor. Civarda konaklayabileceğiniz uygun fiyatlı tesis ve pansiyonlar mevcut olup, tereddüt etmeden bölgenin gizli kalmış bütün yönlerini ortaya çıkarmak adına bavulunuzu şimdiden hazırlayabilirsiniz. Eğer dilerseniz sahili kadar yaylası da meşhur olan Kumluca nın yaylalarına günübirlik gidebilir ve buradaki o tertemiz havayı içinize çekebilirsiniz.

Rhodiapolis Antik Kenti
Sarnıç Tepe Hayvanat Bahçesi
Sarnıç Tepe Hayvanat Bahçesi

İlginç hikayelerin anlatıldığı bu doğa harikası sizlere unutulmaz bir tatilin kapılarını aralayacaktır. Şimdiden güzel günlerin planını yapmaya otel rezervasyonuyla başlayabilirsiniz.

Sarnıç Tepesi'nde yer alan Sarnıç Tepe Hayvanat Bahçesi, Kumluca ilçesi sınırları içerisindedir. Hayvanat bahçesinde 500'e yakın hayvan mevcut olup, her geçen yıl bu sayı artış göstermektedir. Sarnıç Tepe Hayvanat Bahçesi faaliyete 2006 yılında geçmiş, belediye çevre düzenlemesi yaparak halkın ve turistlerin güzelce vakit geçirebileceği hizmetlere yönelik çalışmalar yapmıştır.

Civar halkın yoğun ilgi gösterdiği hayvanat bahçesi, bilhassa çocukların ilgi odağıdır. Kumluca nın doğa harikası olan Kumluca daki Sarnıç Tepesi nde hayvanat bahçesinin yanında; sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirebileceğiniz piknik alanları, çocuklarınızın doyasıya eğlenebileceği oyun alanları da bulunmaktadır.

Hayvanat bahçesinde; Muflon Koyunu, Afrika Yaban Koyunu, Tavşan, Sülün, Ördek, Keklil, Cüce Keçi gibi farklı 25 adet hayvan türü mevcut olup, bölgenin en iyi hayvanat bahçesi olma adına çalışmalar devam etmektedir. Mevcut olan hayvanlar uzman veterinerlerin bakımı altında olup, aynı zamanda değişik türde hayvanları kabul etmektedirler. Kumluca ya yolunuz düştüğünde hayvanat bahçesinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayınız. Yine yakın çevrede bulunan Adrasan Koyu, Yalancı burun ve Kalekule yi de gezi listeniz içerisine mutlaka dahil etmelisiniz.

Sarnıç Tepe Mesire Alanı

Kumluca'ya 5 km mesafesi olan Sarnıç Tepe'nin yüksekliği 285 metre olup, büyüleyici doğası ile cazibe merkezidir. Ne yana bakarsanız bakın bu büyüleyici bölgede iki renk çıkar karşınıza mavi ve yeşil... Sarnıç Tepe Mesire Alanı, özellikle aileler için oldukça rağbet görmektedir. Önceleri gazino ve eğlence yerleri bulunan alan, çimlendirme çalışmaları yanında Kumluca Belediyesi tarafından Spor Alanı ile hayvanat bahçesi de yaptırılmıştır.

Tertemiz sahili eşsiz koyları ile huzura doymak istiyorsanız Kumluca ilk tercihiniz olacaktır. Kumluca nın meşhur Sarnıç Tepesi'nden eşsiz manzarayı doyasıya izlemeden dönmeyiniz. Özellikle meşhur Adrasan Koyu'nu listenize ekleyebilir, yerli ve yabancı oldukça fazla turistin yoğun ilgi gösterdiği bu yerde olta atıp balığınızı tutabilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Sarnıç Tepe ve Adrasan yanında Kumluca'nın olağanüstü güzellikteki, birbirinden etkileyici olan koylarını da gezmeden dönmeyiniz. Bu koylar arasında sıralayabileceğimiz; Karagöz Koyu, Aktaşlar Koyu, Korsan Koyu, Karataşlar Koyu benzersiz varlıklarını sürdürmektedir. Ayrıca Likya Yolu üzerinde Karaöz Taşlık burnunda kayalıklar üzerine yapılmış, Gelidonya Feneri de mutlaka gidilesi yerlerdendir. Kumluca'nın bakir doğası bütün çarpıcılığı ile sizleri bekliyor. O kadar etkilenirsiniz ki bu huzur dolu yere tekrar gitmek istersiniz.

Sarnıç Tepe Mesire Alanı
Yalancı Burnu
Yalancı Burnu

Diğer adı Yalancı Yarımadası olan Yalancı Burnu bu muhteşem doğa harikası yer, Kumluca gezi listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerin başında gelir. Antalya'nın bakir kalmış bölgelerinden olan, çevresinde ufak adalar mevcut olan bu doğal alanın sadece bir tanesinde yerleşim vardır ki Karaöz denilmektedir.

Kemer yoluna dönmeden önce gidebileceğiniz bu yer, Kumluca ilçesinin yemyeşil ağaç toplulukları ve cezbedici koylarıyla doğa harikasıdır. Ayaklarınızı buz gibi su içine sokup, sırtınızı ağaç gövdesine dayayıp, bol oksijenli temiz havasını ciğerlerinize çekebileceğiniz nadide yerlerdendir Karaöz.

Kumluca'da Yalancı Burnu'nu gezdikten sonra, Sarnıç Tepesi nden mükemmel Kumluca manzarasını izleyebilir, Kalekule'yi ziyaret edebilir ve Adrasan Koyu'na da uğrayabilirsiniz. Gezi esnasında çok mu yoruldunuz, Sarnıçtepe'de dinlenebileceğiniz mesire alanları bulunmaktadır. Kumluca'nın bir diğer ilginç görüntüsü ise, yer altı gazlarından kaynaklanan, kayalara alevlerin yansıması sonucu oluşan muhteşem görselliğidir. Yakın civarda bulunan antik kentleri, ünlü tatil beldesi Kemer'e olan yakınlığı ile Kumluca sizlerde inanılmaz izler bırakacak.

Korelli Restoran

Kumluca'nın popüler mekanlarından olan Korelli Restoran, birbirinden lezzetli yemekler, canlı eğlencesi ve güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir.

Koreli Restoran'a aileniz ile birlikte gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz. Üstelik fiyatları makul olduğu için, çoğu kesime hitap etmektedir. Kumluca halkının da tercih ettiği restoranın zengin yerel yemeklerden oluşan menüsü yanında, kahvaltı ve brunch servisleri ile de tatmin edici olup, tercih edilir ilk yerler arasında yer almaktadır.

Korelli Restoran'da biftekten tavuk göğsüne, balıktan Türk yemeklerine ve pizzaya kadar çok fazla çeşit bulabilirsiniz. Sempatik servis personelleri ile müptelası olacağınız bu restorana Kumluca seyahatinizde bir kez olsun mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Her kesime hitap eden kaliteli hizmet anlayışı güden Korelli Restoran ayrıca gece canlı müzikli eğlence mekanına dönüşmektedir. Eğlencenin doruklarına çıkma imkanı da bulabilir, sevdiklerinizle bir yandan leziz tatlar tadarken, diğer yandan eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Birbirinden leziz yemekleri ile unutamayacağınız tatlar bırakacak damağınızda Korelli Restoran.

Korelli Restoran