Mersin Otelleri Toplam 57 Otel Bulundu

Harita

Mersin Otelleri

Eğer yüksek sıcaklardan bunaldıysanız ve serin bir yerde tatil yapmak istiyorsanız Mersin otelleri sizi bekliyor.

Mersin Otelleri

Mersin Türkiye'nin güneyinde Akdeniz kıyısında olan bir şehrimizdir. İkliminden tarımına,kültürel yapısından turiziminin zenginliğine kadar herşeyiyle bereketli bir şehirdir.
   Mersin büyüklük açısından kendinden söz ettirebilen bir şehirdir. Şehrin Akdeniz, Anamur, Mut, Erdemli, Mezitli, Yenişehir, Tarsus, Silifke, Toroslar, Gülnar, Aydıncık, Çamlıyayla, Bozyazı olmak üzere tam on üç ilçesi bulunur.Bu ilçelerden en büyük olanı gerek tarihi gerek kültürü gerekse ekonomisi yönünden neredeyse kent olma özelliğine sahip olan Adana şehrine çok yakın bulunan Tarsus ilçesidir.
    Tarihi açıdan çok zengin olan bu şehrin gezip görülebilecek bir sürü yeri mevcutur. Bu yerlerden bazıları; Meryemlik: incilde yazıldığına göre meryem ana'nın mezarı mersin'dedir ve yeri tam olarak hiç bir zaman bilinmeyecektir. Eski hamam: rivayete göre padişah Şahmeran beylerden bir kıza sevdalanır ve ona sevdiği kızın Tarsus'ta bir hamama geleceği söylenir. O da buna inanır ve Tarsus'a gelir. Bu arada onu tuzağa düşürür ve öldürürler. İşte bu eski hamam'daki göbek taşının da Şahmeran'ın kanı olduğu söylenir. ESHAB-I KEHF: kur'an-ı kerim de yazıldığına göre yedi önemli sahabi bu mağarada Allah'ın izniyle senelerce uyuyakalmışlardır.ayrıca :Cennet cehennem mağaraları,Kızkalesi,Narlıkuyu,Alahan manastırı,Travga köprüsü,Tarsus-ulucami,Çamlıyayla namrun kalesi gibi daha bir çok gezilecek yer de bulunur bu güzel şehirde. Bunun yanı sıra tabipler tabibi Lokman Hekim de mersin ilçesi olan Tarsus'ta yaşadığı söylenir.ayrıca Mersin Türkiye'nin en büyük limanına sahiptir.
    Eğitim yönü de kuvvetli olan Mersin'de okuma yazma oranı %99 dur. Eğitim ve kültürel çalışmaları çok yoğundur. Kentte özellikle yaz aylarında sürekli bir festival havası mevcuttur. Ayrıca Türkiye'nin dördüncü büyük devlet opera balesi bu kentte bulunur.
   Mersin ekonomisinde önemli olan bir diğer alanda tarımdır. Mersin'de: batı taraflarında genellikle çilek,muz(anamur ilçesi),kahve yetişirken merkez yerlerinde ceviz,kiraz, sebze ,şeftali vb. Ürünler yetiştirilir. Ayrıca bu ilde meşhur olan tarım ürünü turunçgillerdir. Yani portakal, limon, mandalin gibi ürünler Akdeniz bölgesinde yaygın olarak Mersinde yetiştirilir.
    Bu kent özellikle tantunisi ile meşurdur. Ayrıca kerebiç denilen cevizli tatlısı yaygın olarak bilinir. Düğünlerinde de çiftetelli, çillibom oyunlarıgenel olarak oynanan oyunlardır.

Mersin ülkemizin en eski yerleşim yeri olan beldelerinden bir tanesidir. Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre kentin mazisi M.Ö 10000 yıllarında dayanmaktadır. Akdeniz bölgesinin en gelişmiş illeri arasında yer alan Mersin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin ülkemizin en çok tercih ettiği tatil beldelerinden bir tanesidir. Kent sahip olduğu görkemli sahil şeridini, kum ve güneş ile mükemmel bir şekilde harmanlayarak ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunmaktadır. Kıyı boyunca uzanan müzeler, antik kentler, yeşillikler, tarihi eserleri, mimarisi ile kent ülkemizin cennet beldeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Mersin her yıl yüzbinlerce yabancı turist tarafından ülkemizin turizm sektöründe iyi bir şekilde tanıtılması açısından üzerine düşen görevi mükemmel bir şekilde yapan kentlerimizdendir. Mersin Bizans, Osmanlı, Roma gibi tarihin en büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapmış vilayetlerimiz arasındadır. Günümüzde bu uygarlıklardan pek çok eser barındırmış ve zamanımıza kadar muhafaza edebilme başarısı göstermiştir.


Bir tatil kenti olan Mersin bünyesinde barındırdığı lüks otelleri ile de tanınmaktadır. Mersin otelleri genel olarak şehrin merkez bölgelerinde konumlandırılarak yerli ve yabancı turistlerin kenti diledikleri gibi gezmelerine olanak sağlamaktadır. Kentte bulunan oteller son derece konforlu olup yerli ve yabancı turistlerin tatillerinden maksimum düzeyde verim almaları hedeflenerek tasarlanmış kuruluşlardır. Ülkemize turist kazandırma konusunda en önemli olan unsurların başında turistlerle samimi ve sıcak dostluklar kurma ilkesi gelmektedir. Kent bünyesinde bulundurduğu otellerde bu koşulun sağlanması amacı ile çeşitli eğitimler ve kurslar vermektedir. Buna binaen ilde bulunan otellerde çalışan personeller son derece sıcak tavırlı ve eğitimli olup, otel yetkilileri tarafından personel seçimlerinde bu unsurlar göz önünde bulundurularak büyük bir titizlik sonucu dikkatle seçilmektedir. Mersin ayrıca zengin bir mutfağa sahiptir. Dolayısı ile şehri tercih eden yerli ve yabancı turistler hiç tatmadığı harika lezzetler ile burada karşılaşmaktadırlar. Buna binaen kentte bulunan otellerde işinde son derece uzman aşçılar yer almaktadır. Böylece kenti tercih eden müşterilerine günün her saatinde bir lezzet ziyafeti sunmaktadırlar.


Kız kulesi, Cennet cehennem Çukuru, Soloi Antik kenti, Mersin müzesi kentin en önemli tarihi ve doğal güzellikleri arasında gelmektedir. Kız kulesi, denizin ortasında inşa edilen ve yazın turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekânlardandır. Soloi antik kenti, M.Ö 7. Yüzyılda Rodoslu Koloniciler tarafından inşa edilmiştir. Buraya güneş manasına gelen Soloi adı verilmiştir. Antik kent özellikle Pers ? Yunan savaşlarının yapıldığı alan olarak bilinmektedir. Daha sonra Bizans imparatorluğunun Hristiyan dinine girmesi ile antik kent piskoposluk merkezi olmuştur. Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç çağına ait bir takım eserler Mersin Müzesinde ziyaretçilerine sunulmaktadır. Mersin otelleri kentin ulaşıma ait bölgelerinde konumlandırılarak yerli ve yabancı turistlerin şehrin mükemmel tarihi ve tabii güzelliklerine ulaşımı açısından herhangi bir soruna mahal vermemektedir.


Ayrıca Mersin otelleri inşa edildikleri yer itibari ile işlek merkezlerdedir. Dolayısı ile çevrelerinde pek çok kafe, alışveriş merkezi, bar gibi çeşitli eğlence mekânları bulunmaktadır. Mersin otellinin büyük bir çoğunluğu müşterilerinin herhangi bir sorun yaşaması durumunda otelde acil müdahale edebilecek bir klinik ve uzman doktorlar 24 saat hazır olarak beklemektedirler. Güvenliğe de oldukça önem veren kentin otelleri 7/ 24 koruma altında tutularak misafirlerini güvende hissettirmektedir. Sizlerde adeta bir cennet beldesi olan Akdeniz?in incisi konumunda olan Mersin ilimizi tercih ederek makul ücretler karşılığında burada tüm beklentilerinize cevap verecek otellerde harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Mersin Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Çandır Kalesi
Çandır Kalesi

Coğrafi konum olarak önemli bir yer de bulunan Çandır Kalesi Ortaçağda Ermeni Kilisesi olarak bilinmektedir. Paperon/Barbaron da olarak bilinen Çandır Kalesi Mersin in 40 km uzaklığındaki Çandır Köyünde yer almaktadır.Çandır Kalesi yüksek bir konumda yer alan bir kaledir.

Mersin de yer alan Çandır kalesinin İç Anadolu ya ulaşan iki önemli yolun bu kalenin kuzeyinde birleşmektedir.Su kaynağı olarak da her zaman ki olduğu gibi sarnıçlardan sağlanmıştır.Çandır Kalesinin güneyinde yer alan yol Sinap Kalesi,Gözne ve Belenleşlik kaleleri tarfından korunmaktadır.

Çandır Kalesinin çevresindeki uçurumlar savunma açısından önemli rol taşımaktadır.Geçmiş yılalrda yaşanan savaş vb olaylarda bu bölgeleri savunma olarak kullanılmıştır.Bu uçurumların olmasından dır ki kale bu yüzden inşaa edilememiştir.Zirvenin ucunda bulunan duvar ise heyelana karşı önlem amaçlı yapılmıştır.Kaleye çıkmak ise az da olsa biraz zahmetli olacaktır.Kaleye ulaşmak için 63 basamaklı merdiven ve güneye doğru da 59 adet basamak bulunmaktadır.Kale içerisnde kilise kalıntısı iki katlı yapı yer almaktadır.

Kalenin iç kısmında ise büyük odalar arasında kemerle geçişler bulunup,sağlam olan diğer kısımlara ise süslemeler ile boya kalıntıları halen görülmektedir.Üst katta bulunan odalara merdivenlerle çıkışı sağlayıp,kalenin etraflarında da eskiden yaşayan insanların yaşadıkları yerlerin kalıntıları yer almaktadır.

Eski tarihçiler kaleden bahsederken Kilikia, Kapadokya ve Isauria arasında olarak tanımlarlar. Oysa Papirion her zaman Kilikia bağlantılı olmamıştır.

Gözne Kalesi

Mersin ilinin 29 km kuzeyinde yer alan  Gözne köyünde yer alan bu kale 500m lik enegebeli bir yoldan sonra Gözne Kalesine ulaşabiliyorsunuz.Kalenin yüksekliği 1085 m dir.İki yapıdan oluşan bu kale kayalıklar üzerinde yer almaktadır.Dört burçlu dikdörtgen yapıdan oluşan Gözne Kalesi nin doğudaki yapısının 3 ü güneyde 1 tanesi de doğuda yer almaktadır.Girişi tek yönden yapılmakta olan Gözne Kalesinin girişi batı kısmındadır.Batıda yer alan bu kapının eşikten yüksekliği 1 metredir.İçi üç kemerle dörde ayrılan bu yapı sivri kemerleli tonozla örtülüdür.

5 tane ışığı ve havalandırması  var olan Gözne Kalesinde ikisi kuzey üçtanesi de güney duvaralrdadır.Batıda yer alan yapısı ise üç pencere ve iki kapıdan altıgenli bir yapıda bir kule şeklindedir.Yapının üzerinde güney,batı ve kuzey yönünde olmak üzere 15 sunumdan oluşan bu yapı yerden çatıyı saran kemerle ikiye bölünmüştür.Üç ayrı üçgen yüze sahip olan üç ayrı tavandan oluşmaktadır.Kaleleri ile meşhur olan Mersin bölgesinde birden çok kale yer almaktadır.Gözne kalesinin dışında Sinap Kalesi,Çandır Kalesi bunlardan bir kaçtanesidir.Sizde bu kaleleri gezerek Mersin in güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Mersin e yolunuz düştüğü zaman mutlaka uğramanız yerler arasında bulunan Gözne Kalesini ziyaret edebilir,bölgedeki diğer kaleleri de ziyaret etmeniz için bölgedeki pansiyon ve otellerde kalarak ulaşım sıkıntısını giderebilirsiniz.

Gözne Kalesi
Sinap Kalesi
Sinap Kalesi

Mersin e 29 km uzaklıkta bulunan Sinap Kalesi Gözne Beldesine 5 km uzaklıkta yer almaktadır.Kalenin köşelerinde 4 kulesi olan dikdörtgen şekildedir.Şuan için Kalenin çukurda kalan kısımları çökmüş ve iç yapısı tamamen yok olmuştur.


Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.

Dış duvarlarla bosajlı duvarlı örgü sistemi kullanılırken kırık taşlar ise moloz taşlar ile  oluşturulmuştur.Üst kata çıkan merdiven basamağı izleri yer yer gözlenebilmektedir. Giriş muhtemelen doğu duvarı içinde yer almaktadır.. Kalenin ikinci katında altı adet gözetleme deliği bulunmaktadır. Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Sinap Kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.

Asar Kale

Güzelyayla yaylasına varmadan yolun solunda yer alan Asar Kalesi Gözne den Arslanköy e giden yol güzergahında yer almaktadır.Mersin ili sınırlarında bulunan Asar Kalenin dışı kesme blok taşlarla örülmüştür.Vadinin hemen yanında ise Arslanköy Kalesi yer almaktadır.Kalenin duvarları pürüzlü ve pürüzsüz olarak işlenmiştir.Dış yüzey kısmı pürüzlü,kuzey kulesi dışında diğer kısımların tamamı düzgün yüzeylidir.

Kuzey kulesinin üst katı her ne kadar da çökmüş olsa da yapının iki katlı olduğu belli olmaktadır.Güneydeki odanın giriş kısmı ise yıkılmıştır.Odanın iç yapısı ise tamamen kalker yapıdan doğal olarak oluşmaktadır.Duvar renkleri ise değişik kalkerli mermerlerden yapılmıştır.Bu yüzden görünüm olarak ayrı bir ahenk katmaktadır.

Çöküş nedeniyle mazgallar ve kuzey kulesinin tepesi zeminle birlesen kalenin Güney kulesinden başlayan duvar , kuzey kulesinde son bulmaktadır.. Kuzeybatıdaki köşede toprağın içinde borular bulunan kalenin yağmur suyunu toplamak veya başka bir yere kanalize etmek için yapılmıştır. Dönemin Kralı olan Hetum II ye ait madeni paralar bulunmuştur.Zaten kaleye ait bazı ufak depolarda yer almaktadır.Plan ve taş işçilindedn de ortaçağ dönemine ait olduğu düşünlmektedir.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak bu kaleyi de görmenizi tavsiye ederiz.

Asar Kale