Nevşehir Otelleri Toplam 92 Otel Bulundu

Harita

Nevşehir Otelleri

Nevşehir otelleri hakkında detaylı bilgier...

Nevşehir Otelleri

    Türkiye'nin en güzel turistik bölgelerinden bir tanesi, Nevşehir'dir. O kadar güzel bir yer ki, her yer doğa ile kaplı ve aynı zamanda, birçok yer, açık hava müzesi olarak kurulmuştur. Tarihi ve doğası büyüleyici ve bu büyüleyici şehire, genel olarak uzakdoğudan birçok turist gelmektedir. Hatta belki biliyorsunuz ki, en çok gelen turistler, Japonya'dan geliyor. Nevşehir, Japonlara o kadar alıştı ki, artık onları de kendileri gibi görüyorlar. Sıcak kanlılık ve misafir perverlik, Japonları her zaman Nevşehir'e çekiyor. Nevşehir'de gezecek çok yer bulunur. Özellikle vadiler, herkesin gidip piknik yaptıkları yerlerdir. Suyun akışı ve doğası o kadar güzel ki, insanları çok rahatlatır. Yürürsünüz ama yol bitmez.
    Nevşehir'e gitmek için en iyi zaman bahar veya yaz mevsimlerindedir ve özellikle yazın gittiğiniz zaman mutlaka dikkat etmeniz gereken durum, sıcaklıktır. Nevşehir, Anadolu'nun bir şehri olarak yazın çok sıcak oluyor. İnanılmaz bir sıcaklıkla, bol bol su içmeniz, dolayısıyla sıvı almanız gerekiyor. Nevşehir, sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar için de çok eğlenceli bir yer olabiliyor. Açık hava müzelerinin girişinde, peri bacalarını gezmeden önce, develer vardır. Çocuklar ve turistler develere binerek gezebiliyorlar veya sadece fotoğraf çekinmek için de binebiliyorlar. Nevşehir elbette bir nüfusu olan ve birçok insanların yaşadığı bir şehirdir, fakat aynı zamanda artık tamamen turistik bir bölge olmuş ve dünya mirası içerisinde yer alır.
    Nevşehir'e gitmek zor değildir, tek yapmanız gereken şey, otobüse binmek, kendi özel aracınız ile de gidebilirsiniz fakat maalesef burada havaalanı veya demiryolu bulunmamaktadır. Genel olarak Nevşehir'e gidenler kendi araçlarıyla gidiyorlar, çünkü rahat gezmek istiyorlar ve otobüsün saatini kaçırmamak için koşturmak istemiyorlar. Zaten gezmeye gelenler birkaç günlüğüne veya bir haftayı planlayarak geldikleri için, otobüste sıkıntı olmuyor. Kimi gezmeye gelenlerin misafirleri oluyor ve bu gibi durumlarda, mutlaka özel araç ile gelmek daha uygun olabiliyor. Nevşehir'e gittiğiniz zaman, ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi Ihlara Vadisi'dir. O kadar güzel bir vadi ki, burada birçok insan doğanın keyfini çıkarmaya geliyor ve piknik yapıyor.
        Nevşehir'de birkaç gün kalacaksanız, oteller değil, pansiyonlarda kalmanızı tavsiye ederiz, çünkü pansiyonlar daha otantik ve nostalji bir duygu yaşayabilirsiniz. Oteller her yerde var ve aslında bakarsanız hepsi aynı, bu yüzden bu tür yerlerde otellerde kalmak sadece gereksiz bir harcama yapmak gibi olur ama pansiyonlarda kalırsanız, çokça otantik havayı soluyabilirsiniz. Nevşehir zaten biliyorsunuz ki tarihin buram buram koktuğu bir yerdir.

Nevşehir Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Avanos
Avanos

Avanos: Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Nevşehirin 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa Zuvvinasa ya da Ouenasadır.

Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.Avanos çevresinde kızılırmak yakınlarında Roma döneminde kalma Roma mezarlarına rastlanmaktadır.Ve günümüze kadar ulaşan bu mezarlar mermerden yapılmış eşi benzeri olmayan eserler arasındadır.

Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Avanosta XIII.yüzyıl Selçuklu Dönemine tarihilenen Sarıhan Kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.

Kapadokya

Kapadokya bölgesi, Nevşehirin Dünyaca adını duyurmasında büyük önemi vardır.Doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve bölgenin tarih öncesindeki oluşumu bu bölgenin en büyük özellikleri arasındadır.
Doğal oluşumlar sonucu meydana gelen Peribacaları, Kapadokyanın en bilindik özellikleri arasındadır.
Zamanla bölgede yaşayan insanların ikamet etmesi sonucu Peribacaları içerisine evler yapılmıştır.Tarihi yerler arasında sayılan bu mekanlar sadece konaklama olarak değil dinsel törenlerin yapıldığı yerler olarak da kullanılmıştır.
Bu kiliselerin içine ve duvarlarına birçok süslemeler yapılmış ve bu süslemeler günümüze kadar ulaşmıştır.Kapadokyanın önemli özelliklerinden biride tarihi ipek yolunun kesiştiği nokta konumundadır.

Kapadokya
Nevşehir Müzesi
Nevşehir Müzesi

Nevşehirde ilk müze kurma çalışmalarına zamanın Merkez Kütüphane Müdürü Hamit Özalpin çabaları sonucu başlanmıştır. Özalpin 1963-1964 yıllarında çevreden topladığı tarihi eserler kütüphanesinin bir odasında depolamıştır. 1966 yılında Damat İbrahim Paşa Külliyesinin bir parçası olan Aş Evi ve Sübyan Mektebi müze olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığınca restore edilerek ve 1967 yılında ziyarete açılmıştır. 1987 yılında ise şimdiki Kültür Sitesi bünyesinde bulunan yerine taşınmıştır.

Müzede, arkeolojik ve etnografik olmak üzere iki teşhir salonu mevcuttur. Nevşehir ili çevresi açık hava müzesi olarak ziyarete açık ören yerleri, yer altı şehirleri ve buralarda bulunan kiliseleriyle dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biridir.


Ortahisar

Ortahisar: Nevşehir-Ürgüp karayolu üzerinde, Ürgüp'e 6 kilometre uzaklıkta bulunan, Nevşehir'in bir kasabasıdır. En belirgin yapısı Etiler zamanında oyulmuş, 1200 m rakımlı 86 m yükseklikteki Ortahisar Kalesi'dir. Kale hem stratejik hem de yerleşim amacıyla kullanılmıştır. Kalenin eteklerinde Kapadokya'nın karakteristik sivil mimari örnekleri bulunmaktadır. Ayrıca hemen hemen tüm vadilerin yamaçlarına oyulan kaya depolarında yörede yetişen patates ve elma, Akdeniz Bölgesi'nden getirilen portakal ve limon saklanmaktadır. Ürgüp'ün 6 km batısında ve Nevşehir yolu yakınındadır. 1916 yılında kasaba olmuştur. Doğal güzellikleri ve tarihsel özellikleriyle ilgi çekici bir kasabadır. Kavak, İbrahim Paşa ve Ortahisar'ın içinde yer aldığı vadi Damsa çayı vadisine ulaşır. Bu vadinin Damsa çayı yakınları Üzengi deresi adını alır. Doğal özellikleri içme suyu, maden suları olan bir yerdir.

Ortahisar
Üçhisar
Üçhisar

Üçhisar: Kapadokya'nın en yüksek yerleşim yerlerden birisidir. Nüfus 3000 civarındadır. Geçim kaynakları, tarım ve son 25 yılda turizmdir. Yöreyi Üçhisar Kalesi'nden seyredebilirsiniz. Kalenin bir tarafı uçurum olduğu için ismi Üç Hisar olarak anılmaktadır. Kalesiyle ünlü olan Üçhisar'da zamanında hıristiyanların yaşadığı bilinmektedir. Kale içinde bilinmeyen gizli yollar saklanma amaçlı kullanılmıştır. Kalenin en üstünde 3 tane mezar bulunmaktadır. Yine kayalar oyularak oluşturulmuş mezarlardır bunlar. Boyut olarak küçük olduğu için ve kale içindeki geçitlerin küçüklüğünden dolayı bir efsaneye göre cücelerin yaşadığı bir yer denilmektedir. Üçhisar, Kapadokya'nın zirvesidir. Aynı zamanda Üçhisar, Kapadokya'nın merkezidir ve de kapısıdır.

Ürgüp

Nevşehir ilinin yaklaşık 20 km doğusunda yer alan ilçe doğal dokusunu halen korumaktadır.Ürgüp,Kapadokya bölgesinin en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Avanos bölgesinde olduğu gibi bu bölgede de tarihsel dokulara rastlamak mümkündür.

Ürgüp ismi Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bu isimle  anılmaktadır.
Volkanik patlamalar sonucu oluşan Ürgüp, yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve peri bacası olarak tanımlanan ilginç doğal oluşumların sıkça rastlandığı bir yerdir.

Vadi yamaçlarından akan yağmur suları,tepeleri aşındırarak belirli yarıklar oluşturmaktadır.Bu açılmadan görünen peribacaları bölgeye özel doğal özellik olarak bilinmektedir.

Ürgüp
Kaymaklı
Kaymaklı

Antik adı Enegüp olan Kaymaklı köyünde halk evlerini yeraltı şehrinin yüze yakın tünelinin etrafına yapmıştır. Yöre halkı halen avlulara açılan bu tünellerden geçerek yeraltı şehirlerinin uygun mekanlarını kiler, depo, ahır olarak kullanmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri Derinkuyu Yeraltı Şehrinden gerek plan, gerekse kuruluş yönünden farklıdır. Pasajlar dar, alçak ve eğimlidir. Halen 4 katı açığa çıkarılmış, mekanlar daha çok havalandırma bacalarının etrafında toplanmıştır.