Olimpos Otelleri

Eşsiz doğası ile sizleri büyüleyecek Olimpos otelleri...

Olimpos Otelleri

Antalya'nın batısında, Kemer ile Adrasan arasında yerini alan Olimpos barındırdığı tarihsel değerler, ağırladığı deniz kaplumbağaları ve muhteşem doğal manzarası ile dinlenmek için en ideal yerdir.

Olimpos Helenistik dönemde kurulmuş Antik Likya kentidir ve tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Olimpos Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Arkeolojik çalışmalara bakılarak kentte ki yaşam faaliyetinin 13. yüzyılın sonlarına doğru sona erdiğini söylenebilir.

Olimpos bugün taşıdığı tarihi dokusu, 3200 metrelik nefes kesen sahili, Khimaira efsanesi ve göz alıcı ağaç evleriyle dünyaca ünlü bir yer haline gelmeyi başarmıştır. Ayrıca sağladığı spor faaliyetleriyle farklı eğlencelere tanıklık ederken aynı zamanda Caretta carettalar sizler için farklı bir keşif olacaktır.Olimpos denize açılmasının yanı sıra ortasından geçen Akçay deresi bölgeye farklı bir hava katmaktadır.Bölgenin tamamı doğal sit bölgesi olarak koruma altına alınmıştır. Bu eşsiz doğal güzelliği ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Büyüleyici doğal güzelliği tatilinize ayrı bir hava katacaktır. Bir sonraki gün eğlenceye erken başlamak isteyenler çevresinde bulunan otellerde konaklayabilir ve sabahın da kaldığı yerden unutulmaz anlar yaşamaya devam edebilirsiniz. Şimdi bu doğal güzellik sizler için en güzel haline bezenmiş bir şekilde sizleri beklemektedir.

Olimpos Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Bull Bar
Bull Bar

Yurt dışında dahi bilinen Olimpos bölgesinin en popüler mekanıdır Bull Bar. Sabaha dek eğlencenin kesintisiz devam ettiği mekan saat 00.00 itibari ile canlanmaya başlamaktadır. Her zevke hitap eden müzikleri ile dans etmekten yorgun düşebilirsiniz.

Seçkin ve farklı içki çeşitleri ile civar beldelerden de çok fazla kişinin tercih ettiği Bull Barda, djlerin coşku dolu çaldığı parçalarla sabaha kadar vaktin nasıl geçtiğini anlamayacak, eğlencenin doruklarına varacaksınız. Yarı açık, yarı kapalı olarak Olimpostaki diğer mekanlardan farklı olan dizaynıyla öne çıkan Bull Barın ortasında ateş yanmaktadır. Kendine özgü dekorasyonu ve coşkulu atmosferi ile Bull Barda dans etmekten terlediğiniz anlarda su püskürten vantilatörlerle eğlenceye kesintisiz devam edebilirsiniz.

Sınırsız eğlence ve kesintisiz müzik istiyorsanız Bull Bar kapılarını ardına dek sizler için açıyor. Olimposun tarih kokan antik kentini, olağanüstü görüntü sergileyen doğasını ve bilinmez maceralarla dolu kanyonlarını gezdikten sonra geceyi de en iyi şekilde değerlendirmek adına Bull Barda eğlenmek için yakın çevredeki pansiyon ve otellerde şimdiden yerinizi ayırtın. Uygun fiyatlarla kalabileceğiniz konaklama alternatifleri olan Olimpos, tatilinizi en iyi şekilde geçirmeniz için sizleri bölgeye davet ediyor.

Ceneviz Koyu

Olimpos'a 5 km mesafesi vardır Ceneviz Koyu'nun ve eşsiz doğası ile etkileyici bir koydur. Tekne turlarının ilk adreslerinden olan Ceneviz Koyu, doğa ile iç içe bir tatil isteyenler için oldukça uygun bir yerdir. Akdeniz in eşsiz doğasını gözler önüne seren Ceneviz Koyu, tekne turlarına katılanların uğrak yerlerindendir.

Mavi ve yeşilin eşsiz buluşmasına tanık olacağınız Ceneviz Koyu, hem keşfedebileceğiniz hem de yüzerek keyfini çıkarabileceğiniz bir koydur. Ayrıca Olimpos ta günübirlik gezilere de katılabileceğiniz gibi bu doğa harikası yerin rutubetsiz havası yeşil görselliği ile tertemiz havasını ciğerlerinize çekiniz ve huzuru duyumsayınız. Buraya kadar gelmişken Ceneviz Kalesi ni de görmeyi, kaleden muhteşem manzaranın fotoğrafını çekmeyi unutmayınız.

Olimpos tatilinizde bu eşsiz koyu da mutlaka gezi listenize eklemeli ve bu doğal güzellikten doyasıya faydalanmalısınız . Ceneviz Koyu farklı alternatifleri ile şaşırtır sizleri. Kaya tırmanışı için de elverişli olan bölgede her sene şenlik düzenlenmektedir. Yakın çevrede çok sayıda her bütçeye uygun konaklama tesisi ve pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca kamp da kurmaya elverişli bir alan olan Ceneviz Koyu sizleri bekliyor.

Ceneviz Koyu
Çıralı Köyü
Çıralı Köyü

Çıralı Köyü, Ulupınar Köyü'nün 5 mahallesinden biri olup, 3.2 kilometrelik Olimpos sahil ile Yanartaş dağı arasında yerini almıştır. 1960'lı yıllarda Çıralı da sadece üç aile yaşarken günümüzde bu sayı 130 haneye çıkmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kışlak olarak kullanılırken zamanla tarıma uygun hale getirilerek yerleşik hayata geçilmiştir.

Doğal güzellikleriyle ünlü Akdeniz'in Olimpos beldesine farklı bir renk katan Çıralı, görenlerin hayranlığını kazanmış ender rastlanan bir yerdir. Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapmasından dolayı sit bölgesi olarak koruma altına alınmıştır. İnşaatın yasaklanmış olmasından dolayı da yerel halk evlerini pansiyona dönüştürmüş ve bu yasaklamadan dolayı çevre çok fazla zarar görmemiş konumdadır.Çıralı ismini Olimpos yanar taşından almıştır ve buradaki doğalgaz ateşi sürekli yanmaktadır. Bu özelliği ile ziyaretçilerin ilgi odaklarından biridir. Bunun dışında tekne turlarına katılabilir ve tatilinize ilginç dakikalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca teknenizden balıkta tutabilirsiniz. Gürültüden uzak, sessiz ve sakin huzur verici bir tatil yapmak isteyenlerin adresi Çıralı dır. Konaklayacağınız küçük, şirin, pansiyonlar dinlenmenize yardımcı olurken, tekne turları, kaya tırmanışı, balık avı gibi diğer faaliyetlere de katılarak eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz tatilinizi.

Kadirin Ağaç Evleri

Tekirova'nın Olimpos mevkiinde Çıralı da yer alır ve macera duygusunu doyasıya yaşayacağınız yerlerdendir. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir kaç tane evle yapımına başlanan Kadir'in Ağaç Evleri şu an günümüzde yaklaşık 250-300 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Tamamı bungalow tarzı evlerden ibaret olan yer gelen misafirlere en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadır.

Ağaç ev burda çok meşhurdur, çünkü Sırt Çantalıların İpekyolu Belgeseli adıyla iki kez çekim yapmış olan BBC televizyonu burayı kullanmış, Odyssey filmi burada çekilmiş ve filmin anısına kampın girişine filmde kullanılan kocaman bir öküz maketi Ağaç eve armağan edilmiştir. Üstelik bölgede tek bar olan Öküz Bar ismini bu sayede alarak bölge halkına hizmet vermektedir.

Şehrin keşmekeş yaşamından biraz olsun uzaklaşmak, hayatın içindeki günlük koşuşturmalardan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız yılın belirli zamanlarında konaklama ve tatil yapabileceğiniz muhteşem yerlerden biridir Kadir in Ağaç Evleri.

Kadirin Ağaç Evleri
Maden Koyu
Maden Koyu

Olympos'un kendine hayran bırakan koylarındandır Maden Koyu. Likya Yolu üzerinde bulunan yürüyüş parkuru ile ulaşılabilen koya giden yol, oldukça virajlı ve yorucudur. Her şeye rağmen sizlere sunduğu benzersiz manzarası ile tüm yorgunluğunuzu unutturur.

Olimpos un doğal plajlarından birini barındıran Maden Koyu nun sahili kumlu ve çakıldır. Tuz oranının fazla olduğu bölgede, bunaltıcı yolculuk sonrası serin sularına kendinizi bırakıverirsiniz.

Maden Koyu nun ismi bölgede bulunan maden den esinlenilmiştir. Günümüzde Olimpos, sit alanı ilan edildiğinden, geçmiş günlerdeki kadar yoğun olarak maden çıkarma çalışması yapılmamaktadır. Bölge, yaz aylarında pek çok ziyaretçinin cazibe merkezi olduğu gibi, ilkbahar ve sonbahar aylarında ise, dağ yürüyüşü tutkunlarının rotasıdır. O kadar zahmetli bir yolculuğun sonucu olarak herkesin bilmediği ender yerleri görüp, buraların fotoğrafını çekmek ise en büyük ödülünüz olacaktır.

Olimpos Beydağları Milli Parkı

Olimpos'un ihtişamlı zengin bitki varlığı ve bütün heybeti ile selamlar sizi Beydağları. Muhteşem görselliğe sahip olan dağ, 1972 de milli park ilan edilmiştir. Kemer ilçe sınırları içerisinde olup, yaklaşık yükseltisi 2365 metre olup, doğal plajları ve antik kentleri ile ziyaretçilerde merak uyandırmaya başlamıştır. Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisindeki yerleşim yeri sit alanının dokusunu korumak amacıyla alan dışına alınmıştır. Milli parkın yaklaşık 865 çeşit bitki türü ve 72 adet kuş türü ile çeşitli hayvanlar bulunmakta olup; avlanmak, ağaç kesmek ve bitkileri koparmak yasaktır. Günübirlik geziler düzenlenen milli park, mesire yeri olarak da bölge halkı tarafından tercih edilmektedir. Mesire alanı olarak kullanımın yanı sıra muhteşem doğal plajları, tertemiz ferahlatan havası ve tarihi birçok antik kente ev sahipliği yapması ile de oldukça fazla turist ziyaret eder burayı. Dünyanın enleri arasına giren tarihi Likya Yolu, üzerinde bulunan Olimpos Beydağları Milli Parkı nda trekking turları düzenlenmektedir. Ayrıca caretta carettalara yaşam alanı olan benzersiz güzelliği ile Olimpos Plajını da listenize dahil edebilirsiniz.

Olimpos Beydağları Milli Parkı
Olimpos Kanyon Turu
Olimpos Kanyon Turu

Olymposta yapabileceğiniz çok sayıda adrenalini yüksek farklı aktivite mevcut olup, bunlardan bir tanesi de Olimpos Milli Park sınırları içerisindeki Olimpos Kanyon Turu'dur. Doğasının benzersiz dokusu ile asırlardır antik kentlerin cazibe merkezi olan Olimpos'ta keşfe çıkmaya hazır olun.

Tarihi ve doğal varlıklarıyla tatil cenneti Akdeniz'imizin güzide beldelerinden olan Olimpos kanyon turları ile sizleri şaşırtacak çeşitli sürprizlerle doludur. Sabahları erken saatte kahvaltı sonrası başlayan bu macera dolu tur, can yeleklerinizi giymeniz ile başlıyor. Dört yanınız kaya duvarları ile çevreli iken bazen yürüyerek bazen de yüzerek, kayalıkları aşıyor ve rehberiniz öncülüğünde kalp çarpıntınızı duyumsayarak heyecanın kucağında buluyorsunuz kendinizi.

Macera yaşamak isteyenlere güzel bir haberimiz var bütün heybetiyle akan şelalenin içinden geçeceksiniz daha sonra da suların zamanla aşındırdığı kayalar üzerinden kayacaksınız. Sürprizler bununla da bitmiyor beş metre yükseklikte bulunan şelaleden nefesinizi tutarak atlayış yapacaksınız. Gözünüzde canlandırdığınızda dahi coşkuya kapıldığınız bu tura katılmak için hemen Olimpos civarındaki otel ve motellerden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Olimpos Plajı

Olimpos'un gizemli dünyasını keşfetmeye hazır mısınız? Birbirinden değerli tarihi varlıkları, doğa üstü eşsiz manzaraları, bitki örtüsü, pırıl pırıl denizi ve birbirinden lezzetli yemekleriyle lokantaları... Gördüğünüz üzere burada yapabileceğiniz çok şey var.

Özellikle gençlerin gözde tatil beldelerinden olan Olimposta yer yer rastlayacağınız kamp çadırlarına tanık olursunuz. Plaja Olimpos Antik Kenti içerisinden patika yol yardımı ile inebilirsiniz. Trekking tutkunları, dağ tırmanıcıları balık tutan insanlar ve daha birçok manzara ile karşılaşabileceğiniz Olimpos Plajında denize girmenin ayrı bir tadı vardır. Dünyanın kaç yerinde görebilirsiniz tatlı ve tuzlu suyu bir arada? Dere yataklarının sürükleye geldiği taşlardan ötürü taşlı olan denizi, serin mi serin sularından ötürü dikkate dahi almazsınız. Öyle güzeldir ki burası, insanın ruhunu oya gibi işler.

Olimpos Plajı'nın sahil şeridi ince ince kumlarla bezenmiştir. Plaj içerisinde soyunma kabini, şezlong, şemsiye gibi hizmetler mevcut olmamakla birlikte, sadece civar restoranlara ait olan alanlarda bulabilirsiniz. Bulunduğu alan birinci dereceden sit alanı olarak koruma altına alınmış olduğundan, çevrede beton yığınlarına rastlamadan, doğa ile iç içe tatil geçirirsiniz. Ayrıca civarda tanık olacağınız Yanartaş gibi doğa harikası bölgeyi gezebilir, bölgedeki üç küçük adaları ziyaret amaçlı tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca, Adrasan Koyu ve Ceneviz Koyunu da görmeden dönmeyiniz.

Olimpos Plajı
Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Antalya'nın doğal güzellikteki plajlarına sahip olan Tekirova ilçesi bünyesinde birçok tarihi dokusu taşımaktadır. Bunlardan biri olan Olympos kasabası Antalya'nın ve Türkiye'nin gözdesi halindedir. Tekirova'ya yaklaşık 5 dakika uzaklığı bulunan Olympos Antik Kenti, döneminde oldukça önemli bir liman kenti olup, benzersiz doğal görselliği ile etkileyici vadilerin ortasında kurulmuştur. Tekirova'nın incisi olarak bilinen Olympos'da yapılan kazı çalışmalarına yeterli önem verilmemiş ve kendi haline bırakılan antik kent harabe durumuna gelmiştir. Pers imparatorluğu'nun hüküm sürdüğü Tekirova bölgesi 2 bin yıl hüküm sürmüştür. Daha sonraki zamanlarda Olympos ismi ile adlandırılmıştır. Halen kalıntıların yer aldığı bu Olympos'da o dönemde zindan olarak kullanılmış ve günümüzde halen bakanlık tarafından koruma altında tutulan antik kalıntı yer almaktadır. Günümüzde tiyatrosu görülebilir alan olup, sırayla odeon ve hamamını da geçince eşsiz görselliği ile plajı karşılar sizi. Antalya'nın tarihi geçmişine bakıldığında birçok medeniyetin hüküm sürdüğü görülmekle birlikte, tarihi dokusuyla Phaselise'e yakınlığıyla da bilinmektedir.

Ulupınar Köyü

Olimpos'un çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz, doğal ve tarihi güzelliklere sahip olan şirin mi şirin bir yerdir Ulupınar Köyü. Görenlerin hayranlığını kazanan ve doğanın armağanı olan Olimpos'da huzur dolu, dilediğiniz gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Doğal güzellikleriyle ünlü Akdeniz'in Olimpos beldesine farklı bir renk katan Çıralı Köyü gibi Ulupınar da, görenlerin hayranlığını kazanmış ender rastlanan bir yerdir. Gün boyu güneşin tadını çıkararak serin sularda serinleyebilir.

Ulupınar Köyü
Olimpos Roma Hamamı
Olimpos Roma Hamamı

Tarihi MS 70'lere yani çok eskilere dayanan Olimpos Ören Yerinin görülesi antik yapılarındandır. Vespalasmuslar zamanında (Caesar Vespasianus Agustugus) yapıldığı yazıtlarda belirtilen Olimpos Roma Hamamı, Büyük Hamam olarak da adlandırılmıştır. Ayrıca küçük Hamam olarak adlandırılan yapının sadece giriş kısmının bir tarafı sağlam ulaşmış olup, harabe durumdadır.

Romalılar zamanında hamamlar çok amaçlı kullanılmış olup, özellikle İmparatorluğa ait bir fikri yaymak için kullanılmıştır. Ms I. Yy itibari ile sosyal hayatın en önemli parçalarından olan Roma Hamamlarında insanlar bütün öğleden sonralarını burada geçirirdi. Yine Olimpostaki bu tarihi Roma Hamamı içerisinde yıkanma dışında; beden eğitimi için bir bölüm mevcuttur ve hamam çeşitli birimlerden oluşmaktadır.

Olimpos Antik Kentinin deniz kenarına yakın yere inşa edilen Roma Hamamının kalıntılarını günümüzde de sağlam şekilde görülebilmekte olup, nehrin sağ tarafında yer alan hamamı Olimpos Plajına giderken görebilirsiniz. Ayrıca 1. derece sit alanı ilan edilen bölgede, antik kentin tiyatro ve agorasının kalıntılarını da inceleyebilir, yine ören yerinde yer alan lahitlere doğru yol alabilirsiniz. Olimpos saklı kalmış tüm ihtişamı ve gizemi ile sizleri bekliyor.