Pamukkale Otelleri Toplam 16 Otel Bulundu

Harita

Pamukkale Otelleri

Doğa harikası güzellikleriyle hayran kalacağınız bir yer ve en uygun Pamukkale otelleri hakkında bilgiler...

Pamukkale Otelleri

Ege Bölgesi'nde, Büyük Menderes Havzası'nda yer alan Pamukkale eski bir şehrin kalıntısı olup, ilk çağdaki adı Hierapolis'dir. Pamukkale adını, kireçli sıcak suların çökmesi sonucu oluşan beyaz pamuk taşlarından almıştır. Beyaz travertenleriyle ünlü Pamukkale'nin bu muhteşem görüntüsünü sürdürebilmesi için maden suyu kaynaklarından gelen suya ihtiyacı vardır. Pamukkale her derde deva şifalı suları ve travertenleriyle Türkiye'nin turizm cennetlerinden biridir. Pamukkale travertenleri eni ve boyu 4km olan geniş bir alana yayılmaktadır. Pamukkale öldürücü birtakım gazların yayıldığı Şaron Mağarası'yla ünlüdür. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Pamukkale, Denizli'nin adeta Dünya'ya açılan bir penceresidir.

Pamukkale'nin yakınında bulunan Karahayıt ve Gölemezli'deki termal kaynakların, romatizma, kalp, mide, tansiyon ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bölgede bulunan bazı oteller, termal tedavi konusunda eğitim almış uzman personeliyle hizmet vermektedir.

Pamukkale Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aziz Philippus Köprüsü
Aziz Philippus Köprüsü

Pamukkale'nin kaynak sularının şifa dağıtması ve insanların termal su için bölgeyi ziyaret ettiği bilinmektedir. Bölge sadece termal kaynak açısından değil, eski dönemlerden günümüze kadar ulaşan eserlerinde fazlalığıyla bilinmesi gerekmektedir.

Genellikle yabancı turistlerin ilk önceliği antik döneme ait eserleri incelemektir. Bu gezi esnasında tarihi gezintiden arta kalan kısımda şifalı suları kullanmaktadırlar. Yerli misafirlerimiz ise ilk önceliği termalden yana kullanmaktadırlar.

Hristiyanlığın kutsal din olarak sayılmasında Pamukkale'nin ev sahipliği yaptığıda bilinmektedir. Bu bilgilere hristiyanlığın kitaplarında da rastlamak mümkündür. Bu yüzden yabancı turistler bu bölgeleri ziyaret ederek bilgilerini güncellemişlerdir.

Aziz Phillppus adına yapılan, Aziz Philippus Köprüsü büyük ilgi çekmektedir. Halen tarihi izleri üzerinde olan bu köprü Aziz Philippus kapısı olarakda adlandırılmıştır.Oldukça yüksek olan bu köprünün 12 metre genişliği vardır.

Köprüden kente giriş yapıldıktan sonra karşınıza Pamukkalenin yer aldığı doğal kenti görmek mümkündür.Köprü yüksek bir yamaca kurulu olduğu için Pamukkale kasabasının birçok yerinden görülmesi mümkündür.Gezileriniz esnasında burada fotoğraf çekinebilir ziyaretlerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Colossae Kaynak Suları

Denizli'nin adeta göz bebeği konumundaki Pamukkale, ismini dünyaya duyurmuştur. Termal tesislerin yoğunlukla ziyaret edildiği görülmektedir. Çeşitli nedenler sonucu oluşan bu doğal güzellikler bölgeye gelen ziyaretçilerine hem sağlık veriyor hemde bu dünya harikasını sizlere sunuyor.

Colossae Kaynak Suları'nın en büyük özelliği suyunun insan vücuduna sağlık katması ve farklı görüntüsüyle ilgi çekmesidir. Bu şifalı suyun çok eski dönemlerde de kullanıldığı için diğer termallerden farklı bir ilğiye mağruz kalmıştır. İnsanlar bu doğal sicaklıktaki sularda şifa bulurken aynı zamanda sizlere tatil keyfinide sunuyor.

Doğal reaksiyonlar sonucu oluşan bu termal sular Pamukkalenin simgesi olmuştur. Ortalama sıcaklığı 40 ila 100 derece arasında olan bu kaynak suyu ve değişik alanlarda yer alan 17 farklı kaynak suyu ile doğal harikasıdır Denizli'nin.

Kaynak sularının çıktığı bölgelere oteller, pansiyonlar kurulmuştur. Bu sayede insanların bölgeye yaptıkları ziyaretlerde hem konaklaması hemde bu sulardan sifa bulması amaçlanmıştır. Ülkemizin her köşesinde turizm faaliyetinin yapılabileği bilinmektedir.

Pamukkale kasabası termal kaynaklarıyla ile dünyaya nam salmıştır. Yıl içerisinde sadece yerli turistler değil yurt dışından gelen yabancı turistlerin de sayısı oldukça fazladır. Sizlerde daha önce bu bölgeye gelmediyseniz ilk fırsatta bu doğal güzelliği görmenizi tavsiye ederiz.

Colossae Kaynak Suları
Gölemezli Termal Tesisi
Gölemezli Termal Tesisi

Denizli'nin eşsiz güzellikleri arasında yer alan Gölemezli Termal Turizm Merkezi ziyaretçilerin ilgi odağı konumundadır. Pamukkale çevre Koruma Bölgesi sınırlarına içerisinde yer alan Gölemezli Termal Tesisi, Pamukkale'ye bitişik olarak konumlandırılmıştır. Pamukkale Akköy İlçesinde bağlı Gölemezli Beldesi, doğal kaynak suları tarihi eserleriyle Denizli ve Türkiye'nin gözdesi durumundadır. İlçe sınırları içerisinde Denizli'nin önemli kaynaklarından jeotermal özellikteki kaplıca sularına sahiptir. Ziyaretleriniz esnasında goğal kaynak sularından şifa bulabileceğiniz gibi tarihi eserleriylede geçmişi yaşayabilirsiniz. Denizlinin göz bebeği durumunda olan birçok farklı tedavi yöntemi olarak kullanılan kaplıca suları çamut banyoları ve şifalı balıklar olarakta turizm hareketlilği bakımından oldukça zengindir.

Denizli Merkeze ve Pamukkale ilçesine 15 dakikalık mesafede yer alan Gölemezli Termal Tesisleri merkezi yakınlığıyla ve yurt dışından gelen turistlerle oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Güney Şelalesi

Denizli'nin saklı güzellikleri arasında gösterilen Güney Şelalesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Eşsiz doğaya sahip olan Denizli ili, destinasyon merkezlerinin oldukça yoğun olduğu bölgeler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Pamukkale'nin kendi özgü ve doğal güzelliği ile insanının içini ısıtan ve güzelliği karşısında adeta büyüleneceğiniz bir yer. İl merkezine 70 kilometre uzaklığı vardır. Denizli iline yapacağınız ziyaretlerde birçok destinasyon merkezini bir arada görmek mümkündür. Ziyaretleriniz esnasında pamukkalenın doğal ve tarihi güzelliklerine kapılmamak mümkün değildir. Şehrin gürültüsünden uzak ender güzellikte olan yerler arasındadır. Şelalenin en güzel özelliklerinden biride karşısına geçtiğinizde şelalenin akıntısından çıkan sesin vüzudunuzu ve kulaklarınızı dinlendirdiğini hissedeceksiniz. Yıl içerisinde Denizli iline ve kaplıcalara çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. Termalin yanı sıra doğal güzelliklerinden biri olan Güney Şelalesi ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Güney Şelalesi
Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Dünya'nın gözdesi durumunda gösterilen Hieraplis Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras listesinde çok önemli yerde olan ve bölgenin önemli noktasında yer alan antik kenttir. Denizli ili Pamukkale ilçesi yakınlarında yer alan Hierapolis Antik Kenti'nin geçmişi çok eski tarihe dayanmaktadır. Tarihte geçen bilgilerde antik kentin izlerine rastlanılmamıştır. Tarihinde Bergama Kralı Telephosun eşi Amazonlar Kraliçesi Hieranın isminide bu antik kentten aldığı sanılmaktadır. İl merkezine yakınlığıylada bilinen antik kent sadece 20km mesafede ve kolay bir ulaşıma sahiptir. Antik Kentin büyülü havasında etkilenmemek mümkün değildir. Giriş kapısında yer alan işlenmiş tanrıça Medusa figürü ilgileri üzerine çekmektedir. Bu figürün yapılmasının en büyük sebeblerinden biride o dönemlerde tanrıların gücünü simgelemek amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. Daha önceki zamanlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölge toprakları Bizanslılar'a aitken Anadolu Selçuklu Devleti'ne eklenmiştir.

Hierapolis Tiyatrosu

Denizli'nin saklı güzellikleri arasında gösterilen Hierapolis Tiyatrosu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Pamukkale'nin eşsiz güzelliği içerisinde büyülenmemek mümkün değildir. Denizli'deki birbirinden güzel destinasyon merkezleri arasında gösterilen Hierapolis Tiyatrosu ziyaretçilerini bekliyor. Hierapolis Tiyatrosu eşsiz bir yapıya sahip olan ve dört ada üzerine inşa edilmiş Denizli'nin simgeleri arasında gösterilmektedir. Hierapolis Tiyatrosu'nun yapısından bahsetmemiz gerekirse ana bölümleri iki kısma bölünmüştür, dikey kısmında 9 Cuneusa Summa Cavea galerisi ile 8 basamak yer almaktadır. Yatay kısımda Denizli'nin mistik özelliklerinde olduğu gibi, Proedria için mermer bir "exedra" şeklinde düzenlenmiş, yüksek arkalıklı, arslan ayaklı oturaklar, kentin önemli kişileri için yapıldığı sanılmaktadır. Geniş bir sahne yapısına sahip olan Hierapolis Tiyatrosu, skene ile bağlantılıdır. Denizlinin her köşesinde tarih kokan havasında gezerken büyülenmemek elde değildir. Turizm faaliyetlerinin her türlüsünü görebileceğiniz Denizli yıl içerisinde pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Hierapolis Tiyatrosu
Laodikya Antik Kenti
Laodikya Antik Kenti

Denizli ilinde yer alan ve kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu'nun en büyük ticaret ve finans merkezi olan Laodikya Antik Kenti, Denizli'nin 6km kuzeyinde Lykos Irmağı'nın güneyinde konumlanmıştır. Pamukkale sınırları içerisinde bulunan ve dönemin en güçlü kentlerinden biri olan bir yer olarak da bilinmektedir. Özellikle finansal merkez konumunda olan Pamukkale Laodikya Antik Kenti, Batı Anadoluda büyük bir hâkimiyet kurmuştur. Denizli'nin Türkiye genelinde tekstil anlamında önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Denizli'de tekstilin ilk adımları 2300 lü yıllara dayanmaktadır ve zamanla temelleri atılmıştır. Laodikya Antik Kentinde kazılar halen devam etmektedir. Bölgede yapılan arkeolajik kazılarda halen o dönemlerden kalan eserlere rastlamak mümkündür.Denizliye yapacağınız ziyaretler esnasında çok sayıda tarihi yerleri görebilir ve orada çekineceğiniz fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.Denizlinin tarih kokan havasında doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi eserleriyle de göz doldurmaktadır.Bölge her açıdan Türkiyenin göz bebeği konumunda yer almaktadır.Ege bölgesinin doğal güzelliklerinin hepsini üzerinde bulunduran Laodikya antik kenti doğal görüntüsüyle göz doldurmaktadır.

Pamukkale Arkeoloji Müzesi

En önemli yerleşim yerleri arasında gösterilen Pamukkale kasabası tarihin ilk izlerinin atıldığı bölgedir. Tarihinde çok sayıda savaşlara ev sahipliği yapan bölge tüm dünya çapında yoğun ilgi odağı olmuştur. Yapılan arkeolajik kazılarda çok sayıda esere rastlanmıştır ve bu eserler yurt dışına götürülmüştür. Pamukkale Arkeoloji Müzesi, yabancı ve yerli arkeologlar tarafından yürütülen kazı çalışmalarında çıkarılan eserleri sergilenmektedir. Müze içerisinde halen ilk izlerini taşıyan ve görenleri büyüleyen eserler yer almaktadır. Turistlerin ilgi gösterdiği bu eserler ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğal güzelliklerin yanı sıra bu tür eserleri incelemek tarihi bilgilerinizi güncellemenize olanak sağlayacaktır. Pamukkale kasabasının en önemli yapıları arasında gösterilen Roma Hamamları şuanki müze olarak kullanılan alana inşaa edilmiştir. Ayrıca bu müzede cıvar antik kentlerden çıkan eserlerde sergilenmektedir. Bu eserlere ülkemizin doğal mirası olarak da sahip çıkılması gerekmektedir. Roma Dönemi'ne ait bu önemli hamam halen tarihi izlerini taşımaktadır. Temiz olmanın ve şifalı suların kullanıldığı o dönemlerde de bilinmektedir. Bu yüzden kaynak sularının değerli olduğu ve insanlara şifa dağıttığı tarih öncesi kitabelerde yer almaktadır.

Pamukkale Arkeoloji Müzesi
Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Denizli'nin kuzeyinde yer alan Pamukkale ilçesi Denizli merkeze yaklaşık 20 km mesafede yer almaktadır. Her köşesinde tarihi izlerin halen var olduğu Pamukkale ilçesi ve Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kentiyle adeta iç içe konumlandırılmıştır. Hz. İsa'nın havarilerinden olan St. Philip'in burada öldürülmesinden dolayı Pamukkale ilçesi kutsal bölge olarak kabul edilmiştir.

Denizli'ye yapacağınız gezi proğramında çok sayıda termal otelin yer aldığı bölgelerde konaklayabilir travertenlerin büyülü havasında eğlenebilirsiniz. Sağlık açısından birçok hastalığa iyi geldiği bilinen doğal kaynak suları pamukkale ilçesinde oldukça fazladır. Pamukkale Travertenleri, Denizli merkez ile Pamukkale ilçesi arasında yer almaktadır. Konum itibariyle Denizli ilinin en üst kısımlarında yer almaktadır. Pamukkale ilçesi hem Türkiye hem de dünya çapında önemli yere sahiptir. Hristiyanlığın ilk adımlarının atıldığı Pamukkale ilçesinde çok sayıda tarihi eserlere kiliselere rastlamak mümkündür.

Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi, Denizli'de en az Pamukkale kadar kendine turist çeken ender yerlerden biridir. Yeşildere Şelalesi doğal güzelliğiyle Denizli'nin simgeleri haline gelmiştir. Denizli'de turist çekim yerleri arasında gösterilen Yeşildere Şelalesi üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Yeşildere Şelalesi bu konuda Denizli'ye büyük önem kazandırmıştır. Denizli'de yer alan şelaleye gelene kadar geçtiğiniz yolda Koru Köprüsü, devam ettiğiniz zaman Sakızcılar Köyüne ulaşacaksınız, Ağlayan Kaya'dan sonra harika olan Yeşildere Şelalesi gözleriniz önüne gelecektir. Şelalenin yükseliği 55 metre bu yükseklikten düşen sular o bölgeyi ferahlatan bir hava yaratır. Eğer buraya yolunuz düşer ve görmek isterseniz size tavsiyemiz yöreye özgü alabalık yemeyi unutmayınız. Denizli'de yer alan doğal çekim alanları ve tarihi dokusunda gezerken kendinizi o dönemlerde hissedeceksiniz. Farklı bir tatil proğramı düşünüyorsanız Denizli sizin için ideal bir tatil yeri olabilir. Denizli ve Pamukkale ilçesine yapacağınız gezilerde tatilinizi farklılaştırabilir Pamukkale'de yer alan travertenler ve suyun tadına varabilirsiniz.

Yeşildere Şelalesi