Sapanca Otelleri Toplam 10 Otel Bulundu

Harita

Sapanca Otelleri

Ülkemizin cennet köşelerinden birinde bulunan Sapanca otelleri...

Sapanca Otelleri

Sapanca, İstanbul'dan 137km uzaklıkta, şehrin kalabalığından uzak sessiz, sakin bir bölgedir. Sapanca'nın tarihi de çok eski dönemlere kadar gider. Yapılan araştırmalara göre İ.Ö. 14. yüzyıllarda ilk yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlandığı zannedilmektedir. En önemli tarihi kalıntıları arasında Rüstem Paşa Camii, Rüstem Paşa Hamamı ve Beşköprü bulunur. Doğusunda Arifiye, kuzeyinde Samanlı Dağları ve Pamukova, batısında ise Kocaeli'nin Maşukiye beldesi vardır. Sapanca, Adapazarı'na 14 km olup, eşsiz güzelliklerinden biri de Sapanca Gölü'dür. Sapanca, 140 kilometrelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Bölgenin büyük bir kısmı Samanlı Dağı ile çevrili olduğu için engebeli ve yükseltilidir. Kurtköy Deresi önemli bir akarsuyu olup, dere Sapanca Gölü'ne dökülmektedir.

Sapanca da harika bir köy kahvaltısıyla güne başlayıp, sonrasında ise Sapanca Gölü'nün etrafında yürüyüşler yaparak, bölgede küçük bir keşif gezisi gerçekleştirebilirsiniz Üstelik gölde su sporları da yapılmaktadır. Özellikle Kırkpınar Köyü'nde gerçekleştirilen su sporlarına dilerseniz sizde dahil olabilirsiniz.

Sapanca'nın gezilip görülmesi gereken birçok nokta var. Mahmudiye, Kırkpınar, Maşukiye, bu noktaların sadece birkaç tanesinden ibarettir. Son yıllarda gelişme gösteren diğer yerlerden biride Maşukiye yakınlarındaki Samanlı Dağlarından en yükseği olan Kartepe'dir. Burada kurulan yeni tesisler ile kış turizmide büyük ölçüde etkilenmiş ve gelişmeye başlamıştır. Maşukiye de tıpkı Kartepe gibi her mevsim farklı bir güzelliktedir.

Sapanca daki otellerde konakladığınız günlerde gökkuşağı alabalığını muttlaka keşfetmelisiniz. Ayrıca; Buradaki restoranlar et yemeklerinin değişik güzelliklerini sunmaktadır.

Sapanca ikliminden dolayı zengin bir floraya sahip ve hatta bölgede bitki üretimiyle uğraşan çok fazla işletme bulunmaktadır. İşletmeleri gezerek evinize çeşitli çiçekler ve bitkiler satın alabilirsiniz. Sapanca tatilinizde el işlemeli söğütten yapılan nişan sepeti, bebek beşiği ve saksılar da satın alabileceğiniz küçük eşyalar arasında olabilir.

Sapanca halkı geçimlerini turizm ve tarımdan sağlamaktadır. Tarım ürünlerinin başında gelen en önemli ürünler mısır ve elmadır. Bunların yanı sıra hayvancılıkla uğraşan evlerde vardır. Özellikle sığır yetiştiriciliği ile de ilgilenilir.

Sapanca, İstanbul başta olmak üzere birçok ile yakınlığı ve bir göl ve yeşillikler beldesi olması sebebiyle son dönemlerde kısa süreli tatilller için tercih edilmektedir. Özellikler göl civarında yer alan turistik tesisler turizm gelirini her geçen gün artırmaktadır. Turizmin en önemli yerlerinden olma sebebi şüphesiz ki Sapanca Gölü'ne sahip olmasıdır.

Sapanca Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Çiğdem Yaylası
Çiğdem Yaylası

Hendek ilçe sınırlarında yer alan Çiğdem Yaylası Sapanca da gezebileceğiniz yayların en başlarında gelmektedir. Yapı itibariyle dikkat çeken Çiğdem Yaylası topukotu da denilen çimle kaplanmış geniş alanı ve küçük hafiften engebeli tepeleri ile güzel bir manzarası bulunmaktadır.

Sapanca'ya geldiğiniz zaman mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz bu doğa harikası Çiğdem Yaylası her sene yerli insanların ziyaret ve taşınmaları ile sayısı yükselmektedir. Hayvanlarını bu yaylaya getiren aileler burada ki evlerinde yaşayarak hayvanların otlanmasına katıkada bulunarak onlardan elde ettikleri süt vb malzemelerle hem geçimlerini hem de yiyecek ihtiyaçlarını buradan sağlamaktadırlar.

Çiğdem Yaylasında her sene temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenerek,yaylada yıl boyunca yetişen sebze meyve ve hayvancılığın tanıtılmasına katkı sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra şenlikler boyunca çeşitli eğlenceler de yapılmaktadır.

Sapanca yakınlarında yer alan Çiğdem Yaylası turizmci gezgin ve yazarlardan oluşan jüri tarafından Çiğdem yaylası Türkiye nin güzellik açısından ilk on yaylarından birtanesi seçilmiştir. Sizde yolunuz Sapanca bölgesine düştüğü zaman Çiğdem Yaylasına ve Sapanca Gölüne uğramanızı tavsiye ederiz.

Derbent

Sapanca'ya yakın mesafede bulunan Derbent gezebilceğiniz yerler arasında ideal bir yer olacaktır. Doğa ile içiçe olabileceğiniz ideal yerlerden birisi olan Derbent'te güzel bir haftasonu geçirmek için güzel bir tercih olacaktır. Derbent'in hem sınırları içerisinde hem de yakınların da otel ve pansiyonlarda bulunmaktadır. Dilerseniz uzun bir tatil geçirmek için bu otel ve pansiyonlarda kalarak tatilinizi keyifli hale getirebilirsiniz.

Köklü bir tarihe de sahip olan Derbent 1877 yılında Osmanlı - Rus Harbinde kurulmuş olup Çerkez halkı tarafından ilk yerleşim sağlanmakta olup, daha sonrasında şehirde Romanya, Yugoslavya ve Bulgaristan'dan göçler almıştır.

Doğası kadar insanları da sıcak olan Derbent halkının köy kültürü devam etsede esasında bir şehri anımsatmaktadır. Bölgenin bazı yerlerinde villalar ve yazlıklar bulunmakta olup, bölge tatil bölgesi olarak da büyük bir ilgi görmektedir. Tek bağlı olan köyü Hikmetiyedir.

Sapanca'ya geldiğiniz zaman hem tarihi hem kültürüyle keyifli bir tatilin keyfine çıkarmak iztiyorsanız Derbent'e de uğramanızı, şehirden uzaklaşarak şehrin o kalabalık ve yoğun temposundan uzak kalarak sakince bir vakit geçirerek şehrin o huzur bozucu büyüsünden uzaklaşabilirsiniz.

Derbent
Kartepe
Kartepe

Kartepe denildiği zaman her ne kadar da kışın kayak olarak akıllara gelsede dört mevsim geleceğiniz bir bölge olan Kartepe, Sapanca'ya geldiğiniz zaman uğrayacağınız yerler arasında yer almaktadır. Kış sporlarının son zamanlarda en iyi noktalarından birisi olan Kartepe'ye yaz mevsiminde de piknik, alabalık restuarantları için en güzel yerlerden birisidir.

Samanlı Dağları'nın en yüksek noktasında yer alan Kartepe'nin yüksekliği 1699 metredir. İstanbul'a yakınlığı ile kayak merkezleri arasında en gözde yerlerindendir. Eşşiz manzaraları ile misafirlerine güzel vakitler geçirmelerini sağlayan bölgenin en büyük özellikleri arasında hem deniz hem de dağ olarak bilinen Kartepe'de güzel vakitler geçirebilirsiniz. Sapanca'ya geldiğiniz zaman da Kartepe'ye ulaşımınız da kolay olacaktır.

Yeşil doğasıyla da dikkatleri üzerine çeken bölge sadece kış turizmi ile bağlı kalmayıp misafirlerini dört mevsim ağarlayarak misafirlerin piknik yürüyüş amaçlı yoğun şekilde ziyaret edilen bir bölgedir. Dağda hizmete açılan otellerde konaklamalı olarak kalabilir veya günübirlik gezilerle de katılabilirsiniz. Sapanca bölgesinde Kartepe dışında Maşukiye'yi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kırkpınar

Sapanca yakınlarında yer alan Kırkpınar, Yanıkköy ve Maşukiye köyleri ile beraber kurulmuş olan bir köydür. 1864 yılında kurulan köy Kafkasya'da ki direnişin sona ermesine neden olmuştur.

1970 yılında Kırkpınar'ın gelişmesi için Kırkpınar muhtarı Mustafa Albaş ın belediye kurulması için alt yapıyı oluşturması üzerine tekliflerini sunarak Kırkpınar Belediyesi ile ilgili karar 1971 yılında TBMM tarafından kabul edilerek resmi olarak Kırkpınar Belediyesi kurulmuştur. Böylece Sapanca'nın bu şirin köyü belediye olmuş, kendi içinde üç mahalle ve üç muhtarlığa bölünmüştür. Kırkpınar'ın ilk Belediye Reisi, Musatafa Albaş olmuştur.

Yerli turizm açısından oldukça zengin bir altyapıya sahip olan Kırkpınar'da 5 yıldızlı, 3 yıldızlı, apart, pansiyon türü konaklama yerleri bulunmaktadır. Yöresel yemeklerin yapıldığı restuarantlar cafeler turizme hizmet vermektedirler. Yaz aylarında normal nüfusunun kat kat üstene çıkan Kırkpınar gür ormanları ile birlikte Sapanca Gölüyle dağları ve kaynak sualrı ile birlikte Türkiye'nin önde gelen beldelerinden birtanesidir.Kırkpınara geldiğiniz zaman tarihi mezarlar be mezar yazıtlarını da görebilirsiniz.Kırkpınar a geldiğiniz zaman bu yazıt ve mezarlara da uğramanızı tavsiye ederiz.

Kırkpınar
Rahime Sultan Camii
Rahime Sultan Camii

Sapanca Rahime Sultan Camii, Sultan Abdülmecit'in 4. hanımı olan Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır. 1967'de onarılmış olup, özgün yapısını halen korumaktadır. Rahime Sultan Camii, 17 Ağustos depreminden etkilenmiş ve minaresi hasar görmüştür. Yığma taş tuğladan oluşan ve kemerli taşlardan oluşan bir mimarisi bulunmaktadır.

Kubbeli olan ve içleri oymalar ile süslenen Rahime Sultan Camii günümüzde özgün yapısını koruyan sayılı camilerden bir tanesi olan Rahime Sultan Camii, 1967 yılında yaşanan deprem sonrası onarım görmüştür.

Sapanca'da yer alan bu camiinin ön ve orta penceresi üzerinde Sultan Abdülmecit'in tuğrası yer almaktadır. Camiinin içerisinde tezniyat bulunmasada çerçeveler içerisinde yer alan yazılar göze çarpmaktadır. Sahanlık'ta bir de Osmanlıca bir kitabe bulunmakla beraber içerisinde bulunan avize ve balkon orjinaldir. Ayrıca camiinin yan tarafında mezarlıkta bulunmaktadır.

Sapanca ya da Sakarya otellerinden birinde konaklamayı düşünüyorsanız bu camiiyi mutlaka görmenizi öneririz.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii, Sapanca'nın en önemli tarihi yapılarından biri olup, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve veziri olan Rüstem Paşa tarafından 1555 yılında ünlü Mimar Sinan'ın kalfalarına yaptırılmıştır. Mimar Sinan çukurda kalan mescidin altına dükkanlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Merkezi kubbesi kemerler yardımıyla dört fil ayağına ve sütunlara oturtulan caminin planı dikdörtgendir. 6 sütunlu ve 5 kubbeli olan son cemaat yeri görkemli bir görünüme sahiptir. Şadırvan ise caminin sol tarafındadır. Caminin önüne sonradan eklenen sütunlar, kemerler ve ahşap çatılı, saçaklı kısım da farklı bir atmosfer yaratmıştır. Kubbe eteklerine kadar her tarafı çinilerle kaplı olan camiide özellikle lale motifli çiniler ve Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerini sergilenmektedir. Cami Rüstem Paşa nın vefatından sonra, 1561 yılında eşi Mihrimah Sultan tarafından tamamlanmıştır.

1666 yangınında ve 1776 depreminde hasar görmüştür. İlçe Merkezinde yer alan bu camii bazı tadilatlar görmesine rağmen halen ibadete açıktır. Sapanca'da ulaşım açısından kolay bir mevkii de bulunan camii, çevresindeki her türlü imkanla rahat bir tatil geçirmenizi sağlar. Yakınlardaki otellerde konaklayarak bir sonraki gün tarihi gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii
Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Turizm açısından önemli bir yere sahip olan Sapanca Gölü'nün uzunluğu 16km'dir. Sakarya ilinin Sapanca ilçesinde yer alan Sapanca Gölü İzmit Körfezinin doğusunda yer almaktadır.Gölde yaşamını sürdüren çeşit çeşit balıklar yer almakta olup sazan,yayın,turna ve alabalık türleri bunlardan bir kaçıdır.

Sapanca'yı tercih edenler genellikle şehrin yoğunluğundan uzaklaşıp sessiz sakinlik arayanların ilk adresi burası olacaktır.Sapanca Gölü nü yaz kış ziyaret edebilirsiniz.Seyahat halinde olurken bile yolu geçenler ziyaret ederek yolun yorgunluğunu biraz olsun atabilmektedirler.

Sapanca Gölü kaynağını dağlardan gelen kar ile sağlamakta olup,coğrafi güzelliklere sahip olan göl gezilip görülmeye değer özelliktedir.

Güney kısmının uzunluğu 1606 metreyi bulan Sapanca Gölü nün kuzey kısmınında 300 metre olduğu bilgisi yer almakatdır.Sapanca Gölü nün önceden İzmit Körfezi ile bir bağlantısının bulunduğu söylenmektedir.İzmit Körfezinin devamı olarak düşünülme sebebi eskiden birleşik olmasındandır.

Güzel doğası ve manzarasıyla insanlara ayrı bir huzur veren Sapanca Gölü ne ailenizle gelerek güzel vakitler geçirebilirsiniz.Gölün etrafında dolaşabilir,fotoğraf çekebilirsiniz.Sapanca ya geldiğiniz zaman mutlaka Sapanca Gölünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sapanca İstanbuldere

İstanbul'a sadece 1 saat uzaklıkta olan İstanbuldere Sakarya iline 23 km, Sapanca ilçesine 6km mesafededir. İstanbuldere kendi başına ayrı bir güzellik olup, Sapanca'ya gelen ziyaretçilerinde genellikle tercih ettiği ilk noktadır. İstanbuldere'nin eşsiz manzarasında sevdiklerinizle oturup doğa ile baş başa, sessiz, sakin dakikalar geçirebilirsiniz. Çevresinde birçok restoran ve cafenin bulunduğu İstanbuldere de başta balık olmak üzere, pek çok lezzeti keyifle tadabilirsiniz. Sapanca'da yer alan bu güzel mi güzel şirin mi şirin yer kestane ve kayın ağaçlarının arasından akan dere ve derenin etrafında gezebileceğiniz dolaşabileceğiniz yürüyüş parkuru yer almaktadır. Bu imkanların bulunması oraya gelen misafirlerin kolayca gezmelerini sağlaması güzel bir olanak vermektedir. Sapanca'nın doğasıyla içiçe olan İstanbuldere yaz aylarında daha çok tercih edilmekte olup, eşşiz manzarası ile gelen ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Sapanca ya geldiğiniz zaman İstanbuldere'ye uğramanızı tavsiye ederiz. Geldiğiniz zaman mutlaka alabalık restuarantlarına gelerek bu lezzeti tadmanızı da tavsiye ederiz. Konaklama isterseniz bölgedeki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilir, tatilinizin keyfini sürebilirsiniz.

Sapanca İstanbuldere
Sapanca Kürek Yarışları
Sapanca Kürek Yarışları

Sapanca Gölü, kürek yarışlarını yapmak için ideal bir yerdir. Bunun sebebi ise İstanbul'a yakınlığı ile bilinen Sapanca doğal parkuruyla beraber alt yapısını oluşturmaktadır. Asıl merkezi İstanbul olan bu sporun belli bir altyapı, tesis malzeme gerektiren bir özelliği ve bunlar dikkate alındığında büyük bir yatırımın İstanbul'a yapıldığı bilinmektedir. İstanbul'a yakınlığı bir avantaj olarak kullanan Sapanca bölgesi bu avantajını hem ilçede hem de ilde olumlu yönde etkilemektedir. Diğer yandan da tanıtım ve il turizmine katkı sağlamaktadır. Her yıl Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapan ve her yıl düzenlenen Sapanca Kürek Yarışları, Sapanca Gölü'nde kamp yeri ve antreman sahası özelliği taşımaktadır. Ayrıca Balkan Kürek Şampiyonaları da Sapanca Gölünde düzenlenmektedir. Sapanca'da yapılan bu şampiyonaları izlemek için bölgeye gelebilir, heyecanlarına ortak olabilirsiniz. Sapanca'ya geldiğiniz zaman gezebileceğiniz yerler arasında Sapanca Gölü'nü de bu bahaneyle ziyaret edebilir eşşiz güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Soğucak Yaylası

Sapanca ilçe sınırları içerisinde yer alan Soğucak Yaylası 900 dönümlük bir araziye yayılmış olup, deniz seviyesinden yüksekliği 1100 metre olup, ilçe merkezine uzaklığı 17km'dir. Sapanca Muradiye Köyü yolu üzerinden Soğucak Yaylası'na ulaşabilirsiniz.

Doğa güzelliği ile ön plana çıkan Soğucak Yaylası'na ulaşımda biraz zorlanabilirsiniz. Yaylaya ulaşmak için dar engebeli dik bir yoldan çıkarak zorlansanız da zirveye vardığınız zaman muhteşem görüntü karşısında hayran kalarak tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız.

Off-Road sampiyonasının 4.ayağı da bu yolda yapılmaktadır. Çeşitli üniversiteler, kurum ve kuruluşlar buraya gezi düzenlemektedirler. Olurda Sapanca ya yolunuz düşerse Soğucak Yaylasına uğramadan gitmemenizi tavsiye ederiz.

Yaylaya geldiğiniz zaman piknik yapacağınız alanlar, lavabolar yer almaktadır. Mütevazi bir tesisden oluşan bu yerin içme suyu imkanları da düşünülmüştür. Ağaçların yer aldığı ormanlık bir bölgeye yayılan bu yaylada çeşitli hayvanlarda karşınıza çıkabilmektedir. Bu yüzden hem doğasını hemde bu hayvanları fotoğrafını çekebilir, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Piknik için geldiğinizde eğlenceli vakitler geçirebilmeniz için voleybol sahaları oluşturulmuştur. Ailenizde gelerek piknik ve doğanın keyfini sürebilirsiniz. Diğer yandan da çevrenizin yeşilliklerden oluşmasından dolayı etrafınızda otlanan hayvanları da mümkün olacaktır. Sapanca'ya geldiğiniz zaman Soğucak Yaylası'na da uğramanızı tavsiye ederiz.

Soğucak Yaylası
Vecihi Kapısı
Vecihi Kapısı

Sapanca'ya geldiğiniz zaman uğramanız gereken yerlerden birisi olan Vecihi Kapısı buraya gelen herkesin uğrak noktalarından birtanesidir. Tarihi İpek Yolu'nun geçtiği bu yerin bu açıdan konum olarak önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

Mimar Sina tarafından yaptırıldığı söylenen kemerin günümüzde ana gövdesi taşınmıştır. Defalarca kez onarımdan geçen kemerin ilk onarımının 1905 yılında Yanyalı ve Vecihi Orhon tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde bu yüzden buradan bahsedilirken Orhon Kapısı olarak da bilinmektedir. Sapanca'ya geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz yerler arasında Vecihi Kapısı.

Gezilecek yerleri ile ön planda olan Sapanca'ya geldiğiniz zaman bölgenin doğa harikası ile ön plana çıkan Sapanca Gölü'ne, yine aynı zamanda bu göl üzerinde yapılan kürek yarışlarını, yağlı güreşleri ile meşhur olan Kırkpınar'ı, doğa harikası ile Maşukiye'yi, güzel yaylarından Çiğdem Yaylası'nı, kış aylarında kayak için ve diğer zamanlarda doğası için gidebileceğiniz Kartepe'yi, güzellikleri ile dolu Derbent'i de ziyaret edebilirsiniz. Bölgeye geldiğiniz zaman çevre otel ve pansiyonlarda kalarak da hem tatilin keyfini çıkarabilir, hem de gideceğiniz yerlere ulaşımında kolaylık yaşar hem de günün yorgunluğu da atabilirsiniz.