Şile Otelleri Toplam 16 Otel Bulundu

Harita

Şile Otelleri

İstanbul un Yaban Çiçeği Şile otellerinde hayat buluyor...

Şile Otelleri

İsmini yaban çiçeği anlamına gelen hoş kokulu bir bitkiden alan Şile, M.Ö. 7. yüzyılda Bitinler tarafından kurulmuştur. Geçmişten bu yana Aschil, Philee, Artene ve Kilia isimleri ile anılmıştır. Bölgede Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalan zengin tarihi eserler bulunmaktadır.

Türkiyenin en geniş gövdeli feneri olan Şile Feneri 1859 yılında Fransız tasarımı olarak yapılmış. 60 metre yükseklikteki kayaların üzerinde bulunuyor. Görselliği ön planda olan kule feneri sekizgen biçiminde ve siyah beyaz boyalıdır. Diğer İstanbul fenerlerine nazaran daha uzun bir menzile sahiptir.

Kendi etrafında dönerek ışık yakan lambanın aydınlığı 25 mil uzaklıktan görülebilmektedir.Şile ye 2 km uzaklıktaki, kırmızı, turuncu renkli, demir, bakır alaşımlı ve radyoaktiviteli kumları ile Bizanslılar zamanından beri birçok romatizma hastasının tedavisinde kullanılan Kumbaba Tepesi, Şileye 33 km uzaklıktaki Değirmençayırı köyünün güney batısında ve Şile, Gebze ilçeleri sınırları üzerindeki Değirmençayırı Şelalesi ve beldenin hemen her yerinde bolca bulunan kara ve deniz mağaralarını da görebilirsiniz.  

Şile Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ağlayankaya Plajı
Ağlayankaya Plajı

Şile de sahilde bulunan kayalar içerisinde görülen taşların arasında olan ve arasından su akmakta olan kayaya Ağlayan Kaya ismi verilmektedir. Buraya Ağlayan Kaya ismi verilmesi suyun akış şekliyle alakalıdır. Suyun kayalardan aşağı doğru sızması insan ağlamasını andırdığı için çok uzun yıllar önce ismi Ağlayan Kaya olmuştur. Buraya gelen misafirler bol bol fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirmektedirler.

Şile de yer alan Ağlayan Kaya plajı dar bir koydan oluşmaktadır ve 1 metreye varan dalgalı bir denizi vardır. Yüzme bilenler için çok ideal bir yer alan bölge orta seviyedeki deniz temizliğiyle de çok rağbet gösterilen bir yer konumundadır. Merkezden yaklaşık 5 km mesafede yer alan Ağlayan Kaya plajına gitmek için Balibey tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. İstanbul ve çevresinde yaşayan ve özellikle yazın sıcak günlerinde serinlemek ve denize girmek isteyen misafirler için Şile Ağlayan Kaya plajı çok rağbet gösterilen bir yer olarak göze çarpmaktadır. Plajın mavi bayraklı olmasıda bir diğer ilgi çekme sebeplerinden biridir.

İstanbul da denize girebileceğiniz çok nadir yerlerden biri olan Şile de bulunan Ağlayan Kaya Plajı dalgalı denizi,muhteşem doğa güzellikleri , hafif esen rüzgarı ve meşhur Ağlayan Kayası ile  ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.
Akçakese Köyü

İstanbul a 60 km mesafede yer alan Şile Akçakese köyü muhteşem doğa güzelliklerine sahip bir yerdir. Şile Ağva karayolu üzerinde bulunan Akçakese köyü Şile ye 17 km mesafede yer almaktadır. Şile ye ulaştıktan sonra manzarası çok güzel olan sahil yolunu tercih ederseniz birbirinden güzel koyları geçerek Akçakese köyüne ulaşabilirsiniz. Eğer otobüsle gelmeyi tercih ederseniz Şile Ağva arasında çalışan otobüslere binip Akçakese de inebilir buradan yürüyerek sahil kısmına ulaşabilirsiniz.

Şile ilçesi sınırları içerisinde yer alan Akçakese köyü çok temiz bir denize sahiptir ve aynı zamanda da muhteşem bir kumsala sahiptir. Bir rivayete göre de köyün sahilinde eskiden altın tozu bulunduğu bilinmektedir. Muazzam manzara güzelliklerine de sahip bir konumda olan Akçakese köyü  görünüşü itibariyle sahil köyü şeklinde bir yerdir. Etrafında çok sayıda piknik alanları bulunmaktadır. Yemyeşil bir doğa içerisinde yer alan bu alanlar çok sayıda ziyaretçinin özellikle hafta sonları uğrak yeri olarak bilinir. Ayrıca denizinde de  irili ufaklı ada parçacıkları bulunmaktadır. Gelen misafirler yürüyerek bu ada parçacıklarına ulaşabilirler. Şile sınırları içerisinde yer alan Akçakese köyü gerek muhteşem manzarası gerekse tertemiz denizi ve eşsiz kumsalıyla bölgeye yolunuz düştüğünüz zaman kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Akçakese Köyü
Kumbaba Plajı
Kumbaba Plajı

Şile de yer alan Kumbaba Plajı bölgenin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Kumbaba ismini Bizanslılardan aldığı bilinir.Özellikle yaz aylarında denize girmek ve güneşin tadını çıkarmak isteyen misafirlerin çok ilgi gösterdiği  Kumbaba Plajı eskiden kum banyosonun yapıldığı bir yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle bölgede yer alan kumun romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

 Kumbaba Plajına özel aracınızla gelmek isterseniz Şile sapağından saptıktan sonra Şile merkeze girmeden sol tarafa doğru dönüyosunuz ve bu şekilde karşınıza çıkan ağaçlı bir yol görüceksiniz burayı 2km kadar takip ettikten sonra plaja ulaşma imkanı bulabilirsiniz.  Bir karavan ve kamp yeri olarak geçen Kumbaba Plajı kamp alanına giriş ücretli olup çok cüzi bir giriş ücreti alınmaktadır. Burada çadır kurma imkanı bulabileceğiniz gibi soyunma kabinler,duş kabinleri otopark gibi çok sayıda alternatifli hizmet alanları mevcuttur. Kumbaba Plajının hemen yan tarafında bulunan Kumbaba Tepeside bölgeye geldiğiniz zaman dikkatinizi çekecek bir diğer doğa harikası yer olarak belirmektedir. Kumbaba tepesinden muazzam manzara güzelliklerini seyredebilirsiniz. Şile sınırları içerisinde yer alan Kumbaba Plajı bölgeye yolunuz düştüğü zaman kesinlikle görmeniz gereken doğa harikası bir yer olarak ziyaretçilerini beklemektedir.


 

Onbir Göller Vadisi

Onbirgöller Vadisi Şilenin görülmeye değer en önemli doğa güzelliklerinin yer aldığı bölge için çok önemli sayılabilecek bir yerdir. Onbirgöller Vadisi Hacıllı köyü yakınlarında bulunmaktadır. Köyde yer alan su değirmenlerinden doğuya doğru devam edildiğinde Göksu nun bir kolu olan Değirmendere vadisini ortalama 500 600 metre takip ettiğinizde birinci göller mevkine ulaşabilirsiniz. Bu vadinin devamında büyüklü küçüklü şekilde karşınıza çıkacak olan göl kırıkları 11 defa tekrar edicektir. Onbirgöller Vadisi ismini de işte bu 11 defa tekrar eden göl kırıklarından almaktadır.

İstanbul da yaşıyan misafirlerin genelde uğrak yeri olan Şile gerçekten görülmeye değer eşsiz bir yer olarak ülkemizin genelindeki en önemli tatil yerlerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Yemyeşil bir doğanın içerisinden maviye bakan bir yapısı olan ve özellikle yaz aylarında dolup taşan plajları ve piknik alanları ile çok önemli bir turizm beldesi olan Şile gitgide turizm açısından da gelişmekte ve yerli turistlerin yanısıra yabancı turistlerinde ilgisini yavaş yavaş çekmeye başlamıştır. Sizlerinde bu turistik beldeye geldiğiniz taktirde bölgenin gezilebilecek yerleri arasında büyük önem arz eden Onbirgöller Vadisini kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.


Onbir Göller Vadisi
Şile Feneri
Şile Feneri

İstanbul dan 60 km mesafede yer alan Şile de bulunan Şile Fenerinin 60 metre yüksekliği bulunmaktadır. Kayalıkların üzerine 110 cm kalınlığında inşa edilmiştir. Sekizgen biçimli bir gövdesi bulunan kulenin diğer fenerlerden bu sebeple çok farklı biryapısı bulunmaktadır ve en geniş gövdeli fener olarak göze çarpmaktadır. Fener siyah beyaz renklerle boyanmış ve bu nedenle uzaktan bile çok dikkat çekici bir yapısı bulunmaktadır. 15O senelik bir geçmişi olduğu bilinen Şile Fenerinin gece göstermiş olduğu eşsiz manzarayı  görenler hayranlıkla izlemektedirler.İstanbul boğazı ve Karadeniz e hizmet vermekte olan Şile Feneri aynı zamanda Karadeniz deki kıyı emniyetini sağlayan iki önemli fenerden birtanesidir. Şile Feneri  Osmanlı İmparatorluğu zamanında verilen imtiyazlar doğrultusunda Fransız Fenerler idaresi tarafından yaptırılmıştır. Türkiye nin en büyük feneri olarak çok önemli bir yapıdır. 20 deniz milli görüş mesafesine sahip olan Şile Feneri en başlarda fitilli gaz lambalarıyla çalıştırılırken 1968 senesinde elektrikle çalışmaya başlamıştır. Şuanda müze olarak kullanılan Şile Feneri Bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken ender yapılardan biridir. Şile nin adeta simgesi durumunda olan Şile Feneri nin çevresinde de Kavala parkı olarak geçen bir park yaptırılmış ve böylece burda dinlenme ve fotoğraf çekme imkanları da gelen misafirler için tanınmıştır.
Şile Kalesi

İlçenin adeta bir sembolü olarak bilinen Şile Kalesi Ocaklı Ada üzerinde kurulmuş tarihi bir yapı olarak çok önem arz etmektedir.şile de bulunan Ocaklı Ada üzerinde konumlanan Şile Kalesi, konumladığı ilçenin sembolü durumundadır. 

Denizden gelen saldırılara karşı koyabilmek amacıyla Bizans İmparatoru Adronikas tarafından yaptırıldığı ileri sürülen Şile Kalesi yada diğer adıyla Ocaklı Kale 12 metre yükseklikte bulunmaktadır. Zaman zaman Osmanlılar tarafından da kullanılan Şile Kalesiyle ilgili elde edilen son bulgulara dayanılarak kalenin kalenin yaklaşık 2000 sene önce Cenevizliler tarafından yapıldığı söylentileride vardır. Alt katta bir kileri bulunan Şile Kalesinin 4 katlı bir yapısı bulunmaktadır ve diğer katlarında ortalama 15  20 kilik askeri gurupları barındırdığı bilinmektedir.

 Önce Bizanslılar daha sonraları ise Osmanlılar tarafından onarım görmüş olan Şile Kalesi bu tadilatları gözetleme yapılmak gördüğü bilinmektedir. Daha sonraları ise define arayanların istilasına uğramış  olan kale bu dönemde baya bir tahribat yaşamıştır.Şile yi egemenliğine alan çok çeşitli uygarlıklar tarafından da kullanılmış olan Şile Kalesi şu dönemlerde Şile Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır.

 

Şile Kalesi
Tarihi Ahşap Şile Evleri
Tarihi Ahşap Şile Evleri

Kendine özgü karakteristik yapı malzemesi ahşap olarak tercih edilen ve  bu şekilde tasarlanan Tarihi Ahşap Şile Evleri kentin çok önemli bir özelliği olarak göze çarpmaktadır. Şile de yer alan bu evlerin ortalama 150 200 senelik bir geçmişi olduğu bilinmekte olup bu şekilde dizayn edilip tasarlanmış 138 tane ev kentte bulunmaktadır. Tarihi Ahşap Şile Evlerinin günümüz içerisinde bir kısmı kullanılmakta olup kullanılamaz halde olan diğer evler ise koruma altına alınmış durumdadır.

Şilede yer alan bu Tarihi Ahşap Şile Evleri daha çok Hacı kasım ve Balibey mahallelerinde yer almaktadırlar. Şile İstanbul un Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Şile nin ilçeleri ve köyleri arasında özgün niteliği bozulmadan günümüze kadar ulaşabilme başarısı gösteren gösteren evlerin bir kısmı çeşitli restarasyon çalışmaları sonucunda bakıma alınmış ve yenilenmesi sağlanmıştır. Bunun içinde yetkililer tarafından bir proje başlatılmış tarihi bu evlerin kentsel yapısına zarar verilmeden gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Örnek Köy projesi adı altında bir çalışma başlatılmış ve bu projede ilk etapta Akçakese köyünde hayata geçirilmiştir. Zaman içerisinde diğer bölgelerde de yapılması planlanan bu bakım çalışmalarının Şile deki Tarihi Akşap Şile Evleri için çok büyük önem teşkil etmektedir.


Uzunkum Plajı

Şile de yer alan Uzunkum Plajı ilçe merkezinden sağ tarafa doğru devam ederken Ağlayan Kaya istikametine doğru gidildiğinde çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumdadır. Şile deki plajlar içerisinde denizi en temiz ve en sakin plaj olarak bilinen Uzunkum Plajı 1 km uzunluğundadır. Gayet güzel bir kumu bulunan İncekum Plajında çakılsız bir yapısı  bulunmaktadır. Karadeniz in genel özelliği sebeiyle dalgalı bir deniz olmakla beraber yüzme bilmeyenler için bu sular biraz tehlike arz etmektedir.

Şile de yer alan Uzunkum Plajının girişi tepe üzerinde olduğundan dolayı içeri girişte araçlarınızı yukarıda bırakıp 2 3 dakikalık bir yürüyüşün ardından Plajın içerisine giriş yapabilirsiniz.İki adet giriş kapısı olan plajın halk plajı kısmına giriş yapmak isterseniz herhangi bir ücret ödemeden burayı kullanabileceğiniz gibi isterseniz çok cüzi bir miktar ödeyerekte ücretli olan diğer plaj kısmınıda kullanabilmektesiniz. Şile sınırları içerisinde yer alan Uzunkum Plajı mavi bayraklı bir plaj olarakta oldukça dikkat çekmekte ve bölgedeki diğer plajlara nazaran daha sakin yapısı ve içerisinde deniz anası  ve yosunların görülmediği tertemiz suları ile  bölgeye yolunuz düştüğü taktirde kesinlikle uğramanız gereken doğa harikası bir yer olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Uzunkum Plajı