Silifke Otelleri

Turizmin gözde merkezlerinden Silifke otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Silifke Otelleri

Mersin'e bağlı bir ilçe olan Silifke, Mut'a 73 km, il Merkezi Mersin'e 85 km ve Gülnar'a 70 km mesafede yer almaktadır.Silifke, nüfus bakımından kalabalık olup, toplam nüfusu 114.238'dir.Kuşlar burada toplanır dünyada bu bakımdan ilk sırada bulunan bu merkez, Akgöl ve Paradeniz lagün oluşumundan dolayı Ramsar Alanı ilan edilmiştir.

Büyük İskender 33 yaşında iken hastalanarak ölür ve imparatorluk toprakları geride kalan 3 general arasında paylaşılır.Bu generallerden Selefkos Nikador, Taşucu'nda yaşayan Holmi Limanı halkını buraya getirerek kendi adını verdiği Selefkiya'yı yani Silifke'yi kurmuştur. Bizanslılar döneminde Hıristiyanların  hac merkezi olup, İ.S. 359 tarihinde Dinsel Danışma Meclisi toplantıları Hristiyanlarca yine burada yapılmıştır.

Silifke'nin ortasından geçen Göksu ırmağı, bugün olduğu gibi tarih boyunca da beldenin yaşam kaynağı olmuştur. Göksu ırmağının kıyısı, ilk yerleşim yeri olup, kuruluşu İ.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Korsanların saldırılarından ötürü yerleşim yeri sonradan değiştirilmiş, denizden 8 km kadar içeride yer alan tepeye göç etmişlerdir. 

Hem tarihi ve kültürel varlığı hem de doğal zenginlikleri ile Mersin'in incisi olan Silifke, Akdeniz de son yıllarda turizmin gözde beldelerinden biri olmuştur.İlçe folklorik değer bakımından da halkoyunları ile uluslararası alanda tanınmaktadır. Halkoyunları genelde Yörük Türkmen kültürünü yansıtmaktadır.Ayrıca Silifke'nin Yoğurdu türküsü küçük büyük herkes tarafından bilinen ünlü bir türkü'dür.

Silifke yazları çok kalabalık olup, kaliteli otelleri ve konaklama tesisleri ile yerli turistler tarafından ilgi gören şirin bir tatil beldesidir. En çok tercih edilen Susanoğlu ve Taşucu ilçeye bağlı olan görülesi beldelerdir. Yeşilovacık beldesi Silifke'ye bağlı olup, Akdeniz fokları ile ünlüdür.

Silifke Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akkum Plajı Silifke
Akkum Plajı Silifke

Akkum, Mersin ilinin Silifke İlçesinde, Narlıkuyu belediyesine bağlı olarak var olan  bir Turizm beldesidir. Eğer Mersin üzerinden Akkum a gelecekseniz, Mersin otogarında indiğinizde silifke yazan otobüslere binip,Akkum da ineceğinizi söylemeniz yeterlidir.Mersin Bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelmektedir.Deniz kum güneş üçlüsünü en iyi tadabileceğiniz yerlerden  birisidir.Plajda yer alan şezlong şemsiyelerden ücretli olarak yararlanabilir,dilerseniz yanınızda getirmiş olduğunuz malzemeleri de kullanabilirsiniz.Plaj da arkadaşlarınızla oyunlar oynayabilir ,tatilinzin keyfini doyasıya sürebilirsiniz.
Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Kleopatra Kapısını ziyaret edebilirsiniz.
Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin de bulunan otellerde ve pansiyonlarda kalarak gezeceğiniz yerlere ulaşım sağlayabilir,tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aya Tekla Kilisesi

Mersin in Silifke ilçesine yaklaşık 2 km güneyinde yapılan Ayatekla,  Hristiyanların gizli dini bir merkezi olup, Meryemlik de denmektedir. Hristiyanlığın en eski ve en önemli kutsal alanlarından olan Ayatekla nın kuruluşu MS 50 yılarına dayanmaktadır.

Mersin de yer alan Ikonialı bir azize olan Ayatekla, St.Paulus hayranlarından olup, Silifke ye gelmiştir. Mersin il sınırlarında yer alan ve Burada  doğal bir mağaranın içerisinde yaşamıştır. Bizanslılarda dini bir yerleşim haline gelen bu yere Ayatekla adı verilmiştir.

Her sene milyonlarca yabancı turist Mersin e geldikleri zaman bu kiliseye uğrayarak ibadetleri ve inançları doğrultusunda ibadetlerini yerine getirmektedir.Yine bölgede yerli olarak sürekli yaşayan yabancı kişilerde bu kiliseye sürekli uğramaktadırlar.

Mersin ilinde yer alan Ayatekla da, mağaranın üzerine inşa edilen Zenon Bazilikası nın apsis kalıntısı ile büyük sarnıç, Kuzey Kilise ve mezarlık günümüze dek ulaşan, görebileceğiniz kalıntılardır. Mersin de ve bölgede bulunan Hristiyanlarca kutsal saydıkları bu yer, Hac Yeri ilan edilmiştir. MS 320 yılına dek gizli ibadet yeri olarak hizmet vermiştir. M.S. 4. yüzyıl tarihlerinde Ayatekla ya kilise şeklinde dönüştürme çalışmaları yapılmıştır.Mersin ilindeki Silifke ilçesine  geldiğiniz zaman hem bu bölgede hem de Mersin de gezilecek yerler arasında Silifke Kaelsi,Adam Kayalar,Kız Kalesi,Tarsus şelalesi bunlardan bir kaçıdır.Mersin de bulunan otellerde konaklayarak tatilin keyfini çıkarabilir,gideceğiniz yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aya Tekla Kilisesi
Cambazlı Kilisesi
Cambazlı Kilisesi

Doğal güzelliklerinin olduğu kadar tarihi değerleriyle de yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapan Mersin köklü tarihinden kısa kısa kesitler sunuyor.

Şuan yapının kullanılmamsı sebebiyle bölgeye gelen turistler sadece ziyaret amaçlı Kiliseye gelebilmektedirler.

Sizde bölgeye geldiğiniz zaman Cambazlı Kilisesini görebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

 Silifke ilçesine bağlı olan Cambazlı Köyünde yer alan , tarihte önemli bir yere sahip olan Cambazlı Kilisesi Birçok medeniyetin önemli bir yerleşimi olan köydeki Cambazlı Kilisesi, görülmeye değer kalıntılardan biridir. Diğer kiliselere göre gerçekliğini en iyi şekilde korumuştur Cambazlı Kilisesi. Kilisenin apsisi ve duvarları hala orijinaldir . Mersin e geldiğiniz zaman Cambazlı Kilisesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Her sene milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan Mersin bölgesi sizleri de bölgedeki turistik otel ,pansiyon ve gezilecek doğa harikalarıyla ziyaretinizi beklemektedir.

Gezilecek yerler arasında Silifke Kalesi,Cennet Cehennem Obruğu da yer almaktadır.Mersin Bölgesindeki otel ve pansiyonlarda konaklayarak hem tatilin keyfini çıkarabilir hem de gezeceğiniz yerlere ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Hançerkale

Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer alan Hançerkale 16 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.Poligonal taşlarla inşa edilen gözetleme kulesi bulunmaktadır.Kalenin güney kısmında Dioskur miğferi, kalkan, kılıç ve Herakles in labutu kabartmaları vardır.

Mersin in tarihi güzellikleri arasında yer alan bu güzel yeri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.Duvaralrda yer alan sembollerin de döneme ait açıklamaları bulunmakta olup her bir sembolün ayrı bir açıklaması olduğunun önerisi bulunmaktadır.Bölgenin bilindik yerlerinden olan Hançerkale yi ziyaret ederek görsel detaylara şahitlik edebilirsiniz.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Hançerkale yi ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.

           

Hançerkale
Helenistik Kule
Helenistik Kule

Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer alan Helenistik Kule, Mersin in en eski kalıntıları arasındadır. Silifke ilçesi sınırları içerisinde olan Uzuncaburç Kalıntıları na yakın olan kule toplam 5 katlı bir yapıya sahiptir

.Kulenin yüksekliği 23 metre olup,16.00x13.00 metre genişliğindedir.
Mersin Helenistik Kule nin günümüze kadar gelmiş kitabesine göre, M.Ö. III. yüzyılda Tarkyares tarafından inşa edildiği rivayetlerde yer almaktadır. Aynı zamanda kulenin bir yangın geçirdiği ve M.S. III. yüzyılda Romalı Petronios tarafından yenilendiği bilinmektedir.Mersin bölgesinde gezebileceğiniz bir çok bölge ve yer bulunmaktadır.Tatilinizi daha keyifli hale getirmeniz için bölgedeki otel ve pansiyonlarda kalabilir, Cennet Cehennem obruğunu,Silifke Kalesini,Astım Dilek Mağrasını,Mezgit kalesini gezebilir,bölgedeki otellerde konaklayarak gideceğiniz yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan Mersin bölgesine gelerek tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz.
 Helenistik kulesini gezmek için gelen misafirlerimize hemen yakınında bulunan Uzuncaburç kalıntılarını da gezmelerini tavsiye ederiz.Uzunburç kalıntılarına uğrayak da kulenin güzelliklerini görebilir daha sonrada gidecek olan çevrenizdeki insanlara bölgedeki güzellikleri önererek onlarında bu bölgeye gelmelerini sağlayabir,onlarında şahit olmasını sağlayabilirsiniz.
 

Mezgit Kalesi

Mersin ilinde yer alan Mezgit Kalesi, Kilikya da günümüze dek en sağlam kalan, büyüklüğüyle en etkileyici anıt mezarlarından biridir. Mersin ilinin Silifke ilçesinde bulunan kalenin, literatürdeki ismi Korkusuz Satrap olan, bir krala ait mezar bulunmaktadır. Mersin deki  Bu anıt mezar MS II. veya III.yüzyıl Roma zamanında yapılmış, 8 metre yükseklikte olan iyi korunmuş bir yapıdır. Bu sebeple kale gibi sağlam deyiminden yola çıkılarak anıt mezara bu isim verilmiştir. 
Mersinde bulunan bu yapıda podyumun yan duvar taşının üzerinde fallus kabartması mevcut olup, giriş kısmı ise korint başlıklıdır. Korint başlıklı sütunların ortasındaki konsolların ikisinde ayak oyukları mevcuttur. Buradan zamanında mezarda heykeller bulunduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca dört tane bu şekildeki konsol tipleri asıl mezar odasında da bulunmaktadır. Mezgit kale içerisindeki anıt mezarın arka yapısının ortasında bir kalkan yer alır ; iki yanında da akrep ve kılıç rölyefleri bulunmaktadır. 
Çevrede görülen kayadan yapılan kesme sarnıç, zeytinyağı çıkarmak için kullanılan taş silindirler ve yapı kalıntıları bir zamanlar burada bir çiftlik olduğunu göstermekte olup, görülmeye değerdir.
Mersin bölgesinde bulunan Mezgit Kalesinde evlenmek veya çocuk sahibi olmak isteyen genç bayanlar adaklar adayıp, dua etmişlerdir. Bu gelenek Mersin bölgesinde son yıllara kadar devam etmiştir. Bu bölgeye yakın olan, Uzuncaburç Kalıntıları nı da ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Mezgit Kalesi
Silifke Kalesi
Silifke Kalesi

Silifke Kalesi Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Silifke ilçesinden ismini alan ve bu ilçede yer alan Silifke Kalesi, görkemiyle sizleri etkisi altına alacaktır. Mersin ilinin Silifke ilçesine hakim 185 metre  yüksekliğnde yapılmıştır.Evliya Çelebi de ünlü eseri Seyahatnamesinde Mersin ilinde yer alan Silifke Kalesi nin ayrıntılarını dile getirmiştir.Mersin ilindeki bu Kale nin Seloskalar zamanında yapıldığı ve Bizans ve Roma döneminde geliştiği düşünülmektedir.
Mersin bölhesinde ki Araştırmacılara göre Helenistik veya Erken Roma dönemlerine ait olduğu söylenen kale , Silifke ye hakim 185 m yüksekliğinde bir dağın tepesine kurulmuş şekildedir. İçerisinde sarnıçları, kemerleri , odaları ve bir çok tarihi yapıları barındırmaktadır.1190 yılında Kilikya Ermeni Devleti nin yönetimine girince Mersin deki Silifke Kalesi tamir ettirilmiş. Kalenin içerisinde Sultan II.Beyazıt tarafından yaptırıldığı sanılan mescit harabesi var.

Tatilinizi keyifli hale gelmesi için Mersin deki otellerde konaklayabilir,gideceğiniz yerlere rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.Silifke de gezilecek yerler arasında Mezgit Kalesi,Astım Dilek Mağrası nı da Mersin e  geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasına  eklemelisiniz.Silifke Kalesi de bölgede ziyaretçilerini beklemektedir.


Silifke Roma Tapınağı

Doğu ile güney yanlarındaki sütun tabanlıkları orijinal şekilde günümüze kadar varlığını koruyan bu tapınağın   uzun kenarında 14 er, kısa kenarında 8 er sütun bulunmakta olup,Roma tapınağı Silifke şehir merkezinde yer almaktadır.

Şehir merkezinde bulunan ve  Ancak, her biri 10 m boyundaki Korint başlıklı bu sütunlardan bugün sadece biri ayakta kalmış olup 3 tanesi de yıkılmış durumda yerdedir.
Kültür Bakanlığının 1980 yılında başlatmış olduğu kazı çalışmaları sonucunda İ. S. II. yy.da yapılmış olduğu anlaşılan tapınak V. yy.da planında önemli değişiklikler yapılarak kiliseye dönüştürülme kararı alınmıştır.Bölgenin önemli tapınakalrından olan Roma Tapınağına mutlaka uğrayıp görmenizi tavsiye ederiz.

Milyonlarca turisti ağırlayan Silifke bölgesi buraya gelen misafirlerini Roma Tapınağına da yönlendirmektedirler.Sizde Silifkeye geldiğiniz zaman ziyaret etmenizi öneririz.Roma Tapınağını gezdiğiniz zaman bölgedeki otellerde de konakyalabilir,dinlenebirsiniz ve gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolaylaşacaktır.

Silifke Roma Tapınağından sonra Akkum Plajına giderek denizin keyfini doyasıya çıkarabilir,kumlu plajında eğlenceli vakitler geçirerek tatilinizin keyifli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Silifke Roma Tapınağı
Uzuncaburç Kalıntıları
Uzuncaburç Kalıntıları

Mersin in en önemli ve tarihe en iyi yansıyan kalıntılarından birisi olan Uzuncaburç kalıntıları Silifke nin 30 km uzaklığından yer alan Uzuncaburç kasabasında yer almaktadır.Olba krallığının ibadet yeri olarak da bilinmektedir.

Mersin de bulunan bu İmparatorluk Vespasianus zamanında Olba dan ayrılarak Diocaesarea (Tanrı-İmparator Kenti) adıyla özerk, kendi adına para basabilen yeni bir site durumuna getirilmiştir. Kalıntıların kendisine ait bölümleri de bulunmaktadır.Sütünlu cadde,Tören Kapısı,Zeus Tapınağı,Şans tapınağı,Zafer Kapısı,Tiyatro,Helenistik Yüksek Kule,Kiliseler,Nekro ve Ulba dır.


Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Kleopatra Kapısını ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.

Silifke Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Hatıra Ormanı

Kıbrıs Barış Harekatında şehit düşen 454 subay,astsubay,erbaş ve erlerimizin anısına yapılan bu hatıra ormanı Silifke-Gülnar karayolunun 5.kmsinde Çamdüzü mevkiinde yer almaktadır.Ülkemiz için bu kutsal görevi üstlenen askerlerimiz bu harekatta Şehit düşerek bu yüce mertebeye ulaşmışlardır.

1976 yılında yapımı tamamlanan ve 9 hektarlık bir alana sahip olan hatıra ormanın içinde şehitlerimizin anısına dikilen ağaçlar,ülkemizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk ün Anıtı tören alanı içinde sembolik olarak şehitlerimizin sembolik mezaralrı da bulunmaktadır.Silfkeye gelerek hatıra ormanını ziyaret edebilrsiniz.

Her mezarın yanına bir ağaç dikilen bu ormanda ayrıca 220 Kıbrıs Türk Mücahitleri anısına da abide bulunmaktadır.1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatında ele geçirilen birden çok mürettebat burada sergilenmektedir.Bunlar silah,tank,zırhlı araç tır.

Silifke deki bu devasal yere gelerek her birisinin farklı bir anlam taşıdığı bu hatıra ormanına gelerek şehit ailelerimizin duygularına ortak olabilirsiniz.Her adımınızda onlara yaklaşacak karşılacağınız devasa görüntüler karşısında aynı duyguları paylaşabileceksiniz.Silifkeye yolunuz düştüğü zaman mutlaka gelmeniz gereken yerler arasında en önde gelen Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Ormanının manzarası karşında hayran kalacak,gittiğiniz zaman kişilerin buraya gelmesi için çevrenizdeki insanları buraya yönlendireceksiniz.Her yıl milyonlarca yerli yabancı turistin uğradığı bu devasa hatıra ormanımıza sizlerinde uğramanızı tavsiye ederiz.

Silifke  Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Hatıra Ormanı