Sorgun Otelleri

Göz kamaştırıcı kumsaları ve tertemiz berrak suları ile Sorgun otelleri siz değerli misafirlerini bekliyor...

Sorgun Otelleri

Sorgun, Side merkeze 5 kilometre, Antalya Havaalanı'na 70 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kumköy'ün tam zıttı yönünde bulunan Sorgun, Side yarım adasının da doğu yönünde kalır.

Sorgun'da geçireceğiniz muazzam tatilinizde Side Antik Kentine uğrayabilir ve geçmişe doğru bir tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz. Sorgun'da nefes kesen plajlarda sizlere ev sahipliği yapmaya hazır.

Dilediğiniz gibi bir tatilin kapılarını sizlere sunan Sorgun da keyifli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Günün kavurucu sıcağında serin sularda serinlerken akşam havanın daha ılık bir hal alması ile de tarihi dokuları ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım açısından oldukça kolaylıklar sunan Sorgun, otel konusunda da oldukça çeşitli imkânlara sahiptir. Çoğunlukla her şey dahil konseptinde hizmet veren otellerin bulunduğu Sorgun da sizler de bütçenize uygun ve gözünüze hitap eden bir yer mutlaka bulacaksınız.

Sorgun Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Asırlık Musalla Taşı
Asırlık Musalla Taşı

Sorgun beldesinde yer alan Rüsdem Paşa Camide Anadolu Selçuklular zamanına rastlayan yapım yılından günümüze dek çeşitli restorasyonlar yapılmıştır. Çok sayıda ziyaretçisi olan caminin avlusundaki yedi asır yıl once yapılmış olan Asırlık Musalla Taşı göz doldurmaktadır.

Anadolu Selçuklu döneminde halka ölümü hatırlatmak için, ibret alma adına avluda sergilenen musalla taşının ilk kez sergilenişi 1964 yılına rastlamaktadır. Üzerinde Rabbena Dualarının yer aldığı taşın yazıları okunur durumdadır. Anadolu Selçuklularının başlattığı bu uygulama gelenek haline dönüşerek 49 yıldır cami avlusunda sergilenmeye devam etmektedir.

Kundu gezinize Rüsdem Paşa Caminide ekleyebilir, bahçede sergilenen tarihi musalla taşını görebilir ve çokça fotoğraf çekebilirsiniz. Manavgatın diğer tarihi yerlerine de gezi düzenleyebilirsiniz. Sorgunun cenneti andıran güzelliği ve sakinliği tatilinize farklı anlamlar katacaktır. Sadece yaz aylarında değil, kışın da ruhunuzu dinlendirebileceğiniz alternatifleri ile sizleri baştan çıkarmaya hazır.

Büyük Manavgat Pazarı

Diğer adı Pazartesi Pazarı olan Büyük Manavgat Pazarı, her pazartesi kurulmakta olup, Sorguna yaklaşık 11 kilometre mesafede yer almaktadır. Çok önceleri köy halkı tarafından ürünlerini sattıkları yer olarak kullanılan, günümüzde modern şekli ile geliştirilmiştir.

Turizmin odak merkezlerinden biri olan Sorgun beldesi, sayısız her yaşa ve her bireye yönelik aktiviteler ve sürprizlerle doludur. Farklılık yaratmak ve kültürümüzü yakından tanımak amacı ile Manavgat Pazarı her yıl binlerce turistin uğradığı ve rehberler öncülüğünde turlar düzenlendiği alanlardandır. Bu sebeple programınıza burayı da dahil edebilir, sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

Günümüzde oldukça gelişme gösteren Manavgat Pazarında sebze ve meyveden, giyime, hediyelik eşyadan baharata ve el yapımı göz nuru ürünlerden deri ürünlerine kadar birçok çeşidi bulabilirsiniz. Oldukça geniş bir alana yayılan pazarı gezmekle bitiremeyecek, yorgunluktan bitap düşeceksiniz. Yorulduktan sonra Manavgat Şelalelerinde bir bardak çay molası vermeye ne dersiniz?

Büyük Manavgat Pazarı
Külliye Camii
Külliye Camii

Manavgat'taki Külliye Camii; dört minareli camilerimizden olup, her minaresinde üçer tane şerefe bulunmaktadır. Anadolu Selçukluları ve Osmanlı dönemi mimarisinin etkilerini taşıyan camiye üç ayrı kapıdan giriş yapabilirsiniz.

Sorgun'a uzaklığı 10 kilometre olan cami her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Özellikle Avrupalı turistlerce ilgi odağı olan cami, Antalya'nın inanç turizmine önemli katkı sağlamaktadır. Rehberler öncülüğünde yapılan gezilerde, ziyaretçiler öncelikle rehberin talimatları doğrultusunda abdest alarak, daha sonra cami içerisini gezebilmektedir.

Cami içerisini incelerken diğer yandan rehberlerin verdiği İslamiyet hakkındaki bilgilendirme ile ziyaretçilerin merakları giderilmektedir. Tur sonrası ise turistlere yabancı dile çevrilmiş Kuranı Kerim hediye edilmektedir. İnanç ve kültür turizmine ilgi duyuyorsanız, Sorgun gezi programınızda mutlaka yer vermeniz gereken yerlerdendir Külliye Camii.

Manavgat City Avm

Manavgat'ta bulunan Manavgat City Avm, Sorgun'a 12 kilometre uzaklığı mevcuttur. Manavgat'ın gözde alışveriş mekanlarından olan City Avm, bünyesinde bulundurduğu çok sayıda mağaza ve ürün ile sizlere keyifli alışverişin hazzını yaşatmaktadır.

Manavgat City Avm'de sadece alışveriş değil aynı zamanda çocuklarınızın doyasıya oynayabileceği oyun alanı ile sizlerin sevdiklerinizle keyifli sohbetler yapabileceğiniz cafeler, acıktığınızda imdadınıza koşan yemek terası gibi birçok hizmetle karşılaşırsınız. Yemek katında özellikle Le Mans Cafenin terasında Manavgat Şelalesinin muhteşem görüntüsü ile kahvenizi yudumlamadan ayrılmayınız.

Sorgun tatil planınızda olması gereken diğer ayrıntı Manavgat City Avm ye uğramaktır. Alış veriş merkezlerinde nadiren rastlayacağınız doğa manzarasını izlemeden dönmeyiniz. Çeşitli mağazalarda indirimlerden faydalanarak bir şeyler alabilir, ailecek ya da arkadaşlarınızla bir yandan yemek yerken keyif dolu sohbetler edebilirsiniz.

Manavgat City Avm
Sorgun Kumulu
Sorgun Kumulu

Side'nin doğusunda bulunan Sorgun Kumulları 2009 yılında Birinci Derece Doğal Sit Alanı olarak belirlenmiştir. Bu kararın alınmasında kuşkusuz en büyük sebep, golf sahaları projeleridir. Ülkemiz dokuzu Anadolu kıyıları,yedisi ise Akdeniz kıyıları olmak üzere evrensel nitelikte önemli olan kıyı kesimlerine sahiptir.

Göksu ve Dalyan Kumullarından sonra, Sorgun Kumulları da devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Sorgun kumulunda ayrıca dünyada nadir rastlanan 24 bitki türüne rastlanmıştır. Bu bitki türleri 16 farklı gruba ait olup, endemik sınıflandırmasına tabiidir. Örneğin; Orobanche sideana adı ile dünyada sadece Sidede bulunan bitki çeşidi gibi.

Sorgun kumulunu seçkin kılan; endemik bitki çeşitleri yanında, doğallığını koruyan tek kumul eko sistem olması ve tarihi sit alanı içerisinde yer almasıdır. Doğaya merak duyanların ilgi odağı olan Sorgun kumuluna da gezinizde yer verebilir, bitki türlerinin fotoğraflarını çekerek sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Sorgun Ormanı

Sorgun Ormanı, Manavgat'a bağlı olan Sorgun beldesindedir ve Manavgat Çayı'nın taşıdığı verimli alüvyonlar neticesinde ortaya harika bir eko sistem çıkmıştır. Dünyada ender rastlandığı şekli ile, anıt boyutuna ulaşan fıstıkçamı ve kızılçam ağaçlarının bütünlüğünden oluşan Sorgun Ormanı, bir kum ormanıdır.

Sorgun'un kum ormanı binlerce yıllık tarihten sure gelen tamamen doğal olaylar neticesinde oluşmuştur. Manavgat Nehri ile aynı zamanda oluşmuş oldukları tahmin edilmekte olan orman, görülesi yerlerdendir. Sorgun Ormanı, kültürel etkileşimin oldukça yoğun yaşandığı bir alan olmasına rağmen, doğal bütünlüğüne dokunulmamıştır.

Dünya genelinde tanınmış olan bu kumul orman aynı zamanda bir çok hayvan türünün yaşam alanıdır. Ayrıca orman içerisine geçtiğimiz aylarda 18 adet kuş kafesi konulmuştur. Bölge halkının yanı sıra, birçok yabancı olsun, yerli olsun turist tarafından ziyaret edilen orman, ayrıca mesire alanı olarak da kullanılmaktadır. Son günlerde golf sahası yapımı ile gündemden düşmeyen ormanımızdır aynı zamanda.

Sorgun Ormanı
Sorgun Plajı
Sorgun Plajı

Berrak suyu ve tertemiz plajıyla Sorgun Plajı, Manavgat-Side bölgesinde bulunmaktadır. Denizin tadına doyamayacağınız plaj, çakıl ve kumun bütünleştiği eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Side nin mavi bayrak ödüllü plajda eğlenmeye doyamayacaksınız. Özel araçlar içinde ücretsiz otoparkı bulunmaktadır. Bir yandan dinlenirken diğer bir yandan büyük keyif alacaksınız.

Önemli tatil beldelerinden birinde bulunan plajın çevresinde rahatça konaklayabileceğiniz her bütçeye uygun otellerde yerini almış durumdadır. Artık tek eksik var o da sizsiniz. Fıstık çamları arasında muazzam bir görüntüye sahiptir.

Side nin en temiz denizi denebilecek kadar benzersiz bir hijyene sahiptir. Side de bir diğer gün farklı bir alan da gününüzü renklendirmek isterseniz Side de tam tamına 9 adet mavi bayraklı plaj yer almaktadır. Bunlar arasından Side Halk Plajı nı ve Köymeydanı Plajı nı sizlere önerebiliriz. Kültürel gezinize nokta koyduktan sonra serin sularda bütün buhranınızı gidermeye ne dersiniz?

Türk Beleni Şelalesi

Manavgatta Şelalesi kadar ilgi çeken yapay şelalerimizden olan Türk Beleni Şelalesi, Sorguna sadece 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Özellikle Avrupalı turistlerin oldukça ilgisini çeken şelalede, ziyaretçiler hatıra fotoğrafı çektirmeden gitmemektedirler.

Türk Beleni Şelalesi turizme kazandırılabilir Manavgatın güzelliklerinden olup, çevre düzenlemesi çalışmalarına biraz daha önem verilmesi halinde daha çok ziyaretçi çekecektir. Konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması doğrultusunda, farklı bir destinasyon olarak sunulması bölge turizmine ekonomik yönden de katkı sağlayacaktır.

Antalyanın gezmekle bitiremeyeceğiniz görülesi yerlerinden biridir Türk Beleni Şelalesi. Manavgat turunuzda uğrayabileceğiniz bu şelalede suyun vermiş olduğu serinlik ile sıcak havadan bir an olsun uzaklaşmış olursunuz. Sorguna oldukça yakın olan şelalenin birçok ülkede tanıtım çalışmaları başlatılmıştır. Çalışmalar sona erdikten sonra 850 bin olan ziyaretçi sayısının, 1 milyona ulaşılacağı belirtilmektedir.

Türk Beleni Şelalesi
Yeşil Kanyon
Yeşil Kanyon

Manavgat'ın Sorgun beldesine 20 kilometre mesafesi bulunan Yeşil Kanyon (Green Canyon), Oymapınar Baraj Gölünün bütün güzelliği ile çarpıcı doğal görüntüyü gözler önüne sermektedir. Yeryüzünde ender rastlanan doğal özelliğe sahip olan kanyon, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Son yıllarda Yeşil Kanyon her yıl Manavgat, Sorgun ve civar beldelerden gelen yerli yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilen popüler yerlerden bir tanesidir. Kanyona günübirlik tekne turları düzenlenmekte olup, bu turlara katılarak doğanın cazibesini keşfedebilir, karnınız acıktığında göl kenarında bulunan lokantalarda karnınızı doyurabilirsiniz. Özellikle burada kuyu kebabının tadına bakmadan ayrılmayınız.

Yeşil Kanyonda ayrıca bot ve balık turları da düzenlenmekte olup, sizlere uygun olanını seçebilirsiniz. Eşsiz fotoğraflar çekeceğiniz bu tekne turu ile Yeşil Kanyonu keşfe hazır olun! Buradan Oymapınar Barajına rotanızı çevirebilir, Manavgat Şelalelerini de programınıza ekledikten sonra Sorgunun dünyaca ünlü kumul ormanını gezebilirsiniz.

Nigar Hatun Türbesi

Osmanlı devrinin sultanlarından II. Beyazidin eşi adına yapılan Nigar Hatun Türbesi, Sorgun civarında yer alan ziyaret edilesi yerlerden bir tanesidir. Yapım yılı olarak hicri takvime göre 908, miladi takvime göre 1502 yılları olarak belirlenmiştir.

Kaleiçinde yer alan Nigar Hatun Türbesinin inşasında kırma taş ve devşirme malzeme kullanılıp, su basması altıgen gövdeye sahip, üzeri kiremitle kaplanmış çatı ile kubbe kapatılmıştır. Türbenin güney tarafında giriş kapısı bulunmakta olup, yatay şekil yay kemerli bir kapıdır. Antalyanın görülesi tarihi yapılarından olan türbenin içinde ayrıca üstü açık mermerden yapılmış bir lahit yer almaktadır.

Mermer lahdin baş tarafı ve uç kısmında üç satır bir yazı göze çarpan detaylardan olup günümüzde de okunabilmektedir. 1961li yıllarda yenileme çalışması yapılarak, aslından değiştirilmiş olan türbenin pek çok ziyaretçisi bulunmaktadır. Sorgun mesire alanları, kumulları, botanik bahçeleri ve Sorgun Plajını gezdikten sonra burayı da gezi programınıza dahil edebilirsiniz.

Nigar Hatun Türbesi