Sürmene Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Sürmene Otelleri

Sürmene otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Sürmene Otelleri

Trabzon iline bağlı olan Sürmene, Of, Dernekpazarı ve Köprübaşı ilçeleri, Gümüşhane ili ve Karadeniz ile çevrilidir. İlçe yüksek engebeli bir araziye sahiptir. Trabzona 36 km. uzaklıktaki ilçenin toplam nüfusu 42.256dır.
İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünler, mısır, patates, çay ve fındıktır. Hayvancılık önemli bir gelir kaynağı olup, genellikle sığır yetiştirilir. Balıkçılık da ilçe ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Kıyı kesimlerde tekne yapım yerleri vardır. Sanayi tesisi olarak ise çay fabrikası bulunmaktadır. Bıçak ve tabanca yapımcılığı da ilçeye özgü el sanatlarındandır.

Sürmene, 16. yüzyılda Osmanlıların zeamet yeri idi. Miletoslu denizciler tarafından kurulan kolonilerden biri olan Sürmene, Pontus Krallığından sonra, Roma, Bizans ve Trabzon Rum İmparatorluğunun egemenliğine girmiş ve İmparatorluğun önemli iskelelerinden biri olmuştur. XIX. yüzyıl Metropolit Gabriel Iatroudakis tarafından yaptırılan daha sonra camiye çevrilen Tzita Kilisesi ilçenin önemli tarihi eserlerindendir. İlçenin belli başlı yapısı Orta Mahalle Camisidir. Caminin kitabesinden 1872 yılında yapıldığı öğrenilmektedir. Dikdörtgen plânlı caminin üzeri dört sütunun taşıdığı ahşap bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe dışında kalan bölümler tamamen ahşap örtülüdür. Sürmenenin 4 km. doğusunda, Balıklı mevkiinde bulunanve Sivil Mimari Örneklerinden birisi olan Memiş Ağa Konağı bulunmaktadır.

Sürmene Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER