Tatvan Otelleri

Liman kentindeki en iyi Tatvan otelleri...

Tatvan Otelleri

Tatvan Van Gölü nün batısında yer alan Bitlis iline bağlı bir ilçedir.Nemrut Dağı nın doğu kısmında yer alan ilçe geniş bir alana dağılmıştır.

Bitlis e 26 km  uzaklıkda olan ilçe hem yüzölçümü hem nüfüs açısından Bitlis e göre büyük ve fazladır.Doğu Anadolu bölgesinde önemli bir konuma sahip olan Tatvan Haydarpaşa-İran demiryolu üzerinde yer almaktadır.

Evliya Çelebi nin Seyahatnamesine göre Rahva Ovası ndan 3 saatlik yürüyerek Taht-ı Van kalesine ulaşıldığını,yöre halkınında bu yüzden dolayı Tatvan denildiği söylenmektedir.

Hititlilier,Son yıllarda araştırmalara göre Tatvan bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir.Yaklaşık olarak 5 bin yüzyıllık bir geçmişi olan Tatvan ilk çağlardan bu zamana hem yerleşim bölgesi hem de Anadoluya geçişte önem sağlamaktadır.Romalılar,Bizanslılar gibi devletler ev sahipliği yapmıştır. Eski geçmişinin olmasından dolayı ve dünyanın en önemli yolu olan İpek Yolu üzerinde olan Tatvan zengin bir kültüre sahiptir.Doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Tatvan bu nedenden dolayı Doğu Anadolu bölgesinde önemli turizm merkezini oluşturmaktadır.Onlarca camii,türbe,kilise gibi tarihi yerlerden bir bölgedir.

Tatvan Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

El Aman Hanı
El Aman Hanı

Ülkemizin kültür merkezlerinden olan El Aman Hanı gerek tarihi, gerekse mimarisi açıdan çok önemli bir eserdir.16 ıncı yüzyıldan kalan han Van Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. El Aman Hanı Bitlis Tatvan karayolu üzerinde kalmaktadır. Osmanlı zamanlarında mimarisi ile ün kazanmış bir yerdir. 2010 yılına kadar harabe durumda olan tarihi eser. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore çalışmalarını başlamasıyla birlikte Bitlis Eren Üniversitesinin üstün başarısı sonucunda tarihi dokusunu güvence altına alarak bu tarihi eseri turizme kazandırmışlardır. İçerisinde alınan bilgilere göre; 2 cep sinema salonu, toplantılar için konferans salonu, kütüphane ve yemek salonları mevcuttur.