Tekirdağ Otelleri

Tekirdağ otelleri, Marmara denizinin kuzeyinde ve tamamı Trakya topraklarında yer alır

Tekirdağ Otelleri

  Adının anlamı tekfur dağından gelen liman kasabası olan Tekirdağ nüfusu 250 bin civarındadır. Tekirdağ halkı genellikle tarım ile geçimini sağlamaktadır ve Türkiye'nin tarım alanı bakımından kişi başına düşen üretim gücü oranına göre birinci ilidir. 2014 yılında Tekirdağ büyükşehir belediyesi olmuş ve eskiden merkez olan adı şimdi ünlü Türk denizci paşası Süleymanpaşa nın adını almıştır.
              Tekirdağ'a bağlı Çerkezköy, Malkara, Muratlı, Hayrabolu ilçeleri ve Banarlı, ortaca gibi birçok köy bulunmaktadır. Özellikle Çerkezköy de endüstri alanında sanayileşme çok gelişmiş ve doğu illerinden birçok işçi göçü alarak nüfusu neredeyse Tekirdağ ın nüfusuna ulaşmıştır. Tekirdağ ili son yıllarda gelişimiyle ve bu ile yapılan yatırımlarla hızlı gelişmekte ve İstanbul'a yakın konumu sayesinde il İstanbul ve Çanakkale anayolu etrafına kentleşmesiyle gelişmesine devam etmektedir. Tekirdağ ilinin yazları Kumbağ, Barbaros, Altınova ilçeleri çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Marmara denize sıfır olan ilçelerde birçok pansiyon ve otel bulunmaktadır. Bunun yanında Barbaros ilçesine Dünyanın üçüncü büyük limanı Asya port tarafından yapılmaktadır ve İstanbulda ki liman buraya taşınacaktır. Bu da İstanbul'un ticaret yükünü hafifletecek ve Tekirdağ'ı daha önemli konuma getirecektir. Tekirdağ'ın turistler için iki tane Marmara adası ve Avşa adası diye adaları da vardır. Buraya Tekirdağ limanından her gün feribot seferleri düzenlenmektedir. Tekirdağ içi ulaşımda son derece rahattır. Belediye otobüsleri bütün güzergâhlarına giderek taşıma sorununu ortadan kaldırmaktadır. Şehirlerarası yolculuklarda ise İstanbul Seyahat, Metro gibi dev firmalar hemen hemen Türkiye'nin her yerine İstanbul aktarmalı yada direk sefer oluşturarak insanların bu ihtiyacını karşılamaktadır. Tekirdağ'ın simgesi ünlü halk yazarımız Namık Kemaldir. Tekirdağ eğitim, okuryazarlık oranı bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer almaktadır. Halkı eğitime çok önem vermekte ve neredeyse çok yaşlı kesimi bile en az ortaokul diplomasına sahiptir. Tekirdağ insanı misafirperver ve sıcakkanlı bir yapıya sahiptir. Kendileri arasında eğlenmeyi birbirlerine şaka yapmayı ve güldürmeyi çok severler. Enerjik ve canlı bir yapıya sahip olan bu insanlar çok çalışkan ve üretkendirler.
           Tekirdağ denize sıfır konumuyla dinlendirici medeniyeti gelişmiş peyzajı güzel bir İl dir. Namık Kemal üniversitesiyle tıpta dâhil olmak üzere birçok alanda eğitim vermektedir. 2012 yılında yapılan demir yolu ile kente hızlı trende gelmiş ve bu sayede İstanbul'a ulaşımı daha da kolaylaştırılmış ve ticaret amaçlıda hızlı trenden faydalanılmaktadır. Tekirdağ halkı yerlisi ve göçmenleriyle bütün halinde yaşamaktadır. Göçmenleri genellikle Bulgaristan ve Macaristan göçmenidir. Tekirdağ'da bunlara macır, pomak gibi lakaplar takılmaktadır. Yerlisine de halk arasında gacal denilir. Ve tabii ki yaptığı müzik ve eğlencesiyle romanlarda Tekirdağ'da ki halkı azımsanmayacak sayıda oluşturmaktadır. Genellik romanlar pazarcılık, taşıma ve düğünlerde çalgıcılık işleri yapmaktadırlar. Tekirdağ etnik yapısı kültürüyle Türkiye'nin canlı ve dinamik yapısını koruyan güzel illerinden biridir. Doğal zenginlikleri sakinleştirici deniz kıyısı konumuyla tam anlamıyla Türkiye'nin yaşanılacak sempatik illerindendir.

Tekirdağ Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Eriklice
Eriklice

Tekirdağ ın Çerkezköy ilçesine bağlı bir köy olan Eriklice, doğası ve insanlarıyla bambaşka bir sayfiye evi olarak gelen misafirlere çok farklı bir tatil seçeneği sunmaktadır. 

Küçük bir sayfiye kasaba tarzında olan yeri mutlaka görüp yaşamanız lazım. Büyük şehirlerin kalabalığından biraz olsun kaçmak, yeni yöresel tadlarla buluşmak, doğayla huzurlu ve sessiz bir şekilde başbaşa kalmak istiyorsanız mutlaka görülesi yerlerden biridir Eriklice. Müzikleri ve oyun tarzları Rumeli civarlarındandır. Çok değişik figürler ve bu müziklerle tatilinize biraz daha canlılık katabilirsiniz.

Denize yakındır, doğadan bütün tadı alıp bıraz da denize girmek isterseniz berrak muhteşem bir suyun zevkini tadabileceksiniz. Şehre uzaklığı yaklaşık 5-10 dakikadır. Huzurlu ve mutlu bir haftasonu geçirmek ya da tatilinizi uzun tutmak isterseniz daha sonra tekrar tekrar gelmeyi isteyeceğiniz bir yerdir Eriklice. Çerkezköy halkının konukseverliği hem ülke bazında bir avantaj hem de çevre illerden gelenler için bir önemli bölge olarak kendini daha iyi tanıtmasına katkıda bulunmuştur.

Hora Feneri

Tekirdağ ın Çerkezköy ilçesine bağlı 20 kilometre civarında bulunan Hora Feneri ihtişamlı görüntüsüyle gelen misafirleri kendine hayran bıraktıran bir mimariye sahiptir. Hora Fenerinin tarihi eskilere dayanmaktadır ve günümüze kadar bu sağlam yapısını korumuştur.

Günümüze kadar sağlamlığını koruyarak gelen Fener 1861 tarihinde Abdülmecit aracılığıyla inşa edilmiştir. Tamamı demirden ibaret olan Fener için herhangi bir bağlanti için kaynak kullanılmamıştır,sadece vidalar yardımıyla birbirine tutturulmuştur.  tarihi Hora Feneri nin yapımında kaynak kullanılmamıştır ve tüm bağlantıları vida ile birleştirilmiştir.

Yerden yüksekliği 25 veya 30 metre civarındadır ve kendi etrafında dönmektedir. Bu dönüşünü yaklaşık 20 saniyede tamamlamaktadır. Çerkezköy de denizin ve doğanın birleştiği yerde soğuk bir şarap yudumlarken Feneri de yapacağınız ziyaretle daha da keyiflendirebilirsiniz. Tekirdağ gezinize mutlaka gezi için ekleyeceğiniz yerlerden biridir Hora Feneri.

Hora Feneri
Hoşköy
Hoşköy

Tekirdağ Şarköy'e 16 Km. mesafede bulunan Hoşköy, tarihi ve turistik açıdan mükemmel bir konaklama yeridir. Birçok yapının olduğu yerde hem konaklayıp hemde denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Eski ismi Hora'dır ve Melen şarap fabrikasıda burdadır, meşhurdur. Yapılan yeni düzenlemelerle bölgeye şarap turları başlamıştır. Bölge verimli topraklara sahiptir ,fakat bölge halkı nedense sadece üzüm ve zeytinciliğe ayırmıştır vaktini.

Ganos (gaziköy) ve Hora (hoşköy) ganohora adı ile bilinen bir bizans metropolü idi. bu metropol yakınlarında bulunan çok sayıda manastırlarda rahipler kendi yiyeceklerini üretiyorlar, üretim fazlasını diğer yerleşim bölgelerine satıyorlardı.ganohora kıyılarında gemilere yüklenen ürünler, deniz ötesi birçok metropole sevk ediliyordu. zeytin ve şarap üretiminin gözde merkezlerinden ganahora'nın tam karşısında zengin mermer yatakları ile ünlü prokenessos (bugünkü marmara adası) bulunmakta idi. Bu iki merkez arasında yoğun bir deniz ticareti olduğu varsayımından yola çıkarak geçtiğimiz birkaç yıl içinde yapılan araştırmalar sonunda marmara adası kıyılarında çeşitli devirlere ait tam 13 adet gemi enkazına rastlanmıştır

Tekirdağ Hoşköy gezi rehberinizde mutlaka bulunması gereken yerlerden biridir. Kesinlikle arkadaşlarınıza tavsiye edebileceğiniz, mahçup olmayacağınız yerlerdendir.

İğdebağlar

Çerkezköy de tarihten bugüne kadar birçok kavim burada yaşamıştır. Sırasıyla Arapların, Rumların ve arkasından  Türkler in yaşadığı köy bölgedeki en iyi iğde ağaçları ve bağlara sahip olması nedeniyle isim hakkını almıştır İğdebağlar.

Çerkezöy tatilinizi görebileceğiniz en güzel yeşili, suyu, köy manzaralarının seyrine doyabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz her köyde bölge halkının güleryüzlülüğünü, samimiyetini, konukseverliğini görebilirsiniz. Çok dostane ve tamamen insani duygulara sahip olan bölge halkı bu özelliğiyle ön planda.

İğdebağlar küçük bir yerleşim yeri. Burda ki halk doğal ürünlerle kendi ürettikleri malzemelerle hem geçimlerini sağlamakta hem de ürettiklerini kendileri tüketmektedir. Çerkezköy gezinizde İğdebağlar a uğramadan kesinlikle geçmeyiniz.

İğdebağlar
Namık Kemal Evi
Namık Kemal Evi

Namık Kemal in ölümünden sonra ünlü şaire, onu anlayanlar belediye, çeşitli okullar ve gönüllü halk tarafından Tekirdağ Çerkezköy de adına ev yapılmıştır. Evin restorasyonu müzeleştirilmiş,   günümüzde biraz daha iyileştirilmiştir.

Osmanlı mimarisi tarzını fazlasıyla görebileceğiniz ev 3 kattan oluşmaktadır. Temeli belediyenin yardımıyla 1992 yılında atılmıştır. 1 yıl sonra sonra hizmete giren ev müze olarak kullanılmaya başlanıp 6 odadan oluşmaktadır ve ahşap yapısı bulunmaktadır.

Küçük oyunların sergilendiği, şiir dinletilerinin yapıldığı, küçük konserlerin verildiği ve organizasyonların yapıldığı bahçesinde açıkhava sahnesi yer almaktadır. Ayrıca evin bodrumunda resimlerin ve diğer sanat eserlerinin sergilendiği sergi salonu bulunmaktadır. Doğum yeri Tekirdağ dır Namıl Kemal in, ama ailecek doğa büyüme İstanbulludur. Namık Kemal in birçok eserlerini görebilirsiniz müzede. Özellikle kaleme aldığı şiirleri, notları vs.

Gezi planınızda şair ve şiir sevgisiyle beraber doğa sevginizde varsa, görülmesi ve yaşanılması gereken yerlerden biridir burası. Şiirlerinden hoşlanmayan biri de olsanız, bu tarih kokan yerin havasını mutlaka duymanız lazım. Ülkemizde bu ve bunun gibi değerlere daha fazla önem verilse belki yurtdışın da da gerekli ilgi ve alakayı bulabileceğiz.

Rakoczi Müzesi

Tekirdağ'daki Müze Macaristan devleti burayı zamanında satın almıştır ve müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buranın Müze haline dönüştürülmesini Macar Prensi II. Frenc Rakoczi tarafından ismi

verilmiştir. Müze içerisinde Rakoczi 15 yıl boyunca ikamet etmiştir. Macar Prensi Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başında bulunmuştur ve savaşta yenilgiye uğrayınca Osmanlılara sığınma hakkı talep etmiştir.

Çok ilginç bir şekilde Tekirdağ'da birbirine yakın olan 24 evde yaşamış olan Rakoczi, ta ki ölümüne kadar Tekirdağ'da ikamet etmiştir. Dizayn olarak bu yaşadığı evlere konak görünümü verse de günümüze sadece yemekhanesi gelebilmiştir. Rakoczi'nin hemen ölümünün ardından çok sevildiği için Macaristan'da bir müze yapılması düşünülmüş fakat I. Ve II. Dünya savaşlarının başlamasından dolayı ne yazıkki müzenin açılışı gerçekleştirilememiştir.

Bunun üzerine 1931,1932 yılları arasında Macaristan, bir Macar mimarı ikna edip Rakoczi'nin Tekirdağ'daki evini restore ettirmiş ve müzeye çevirmiştir. Günümüzde bölgedeki ziyaret edilen yerlerden biri olan Rakoczi Müzesi'nde Rakoczi'nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeleri, yağlı boya resimleri gelen turist ve yerel halk için sergilenmiştir.. Tekirdağ tatilinizde Ertuğrul Mahallesi, Barbaros Caddesi'nde bulunan Rakoczi Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Rakoczi Müzesi
Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1967 yılında kurulmuştur Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve yıllarca küçük bir salonda eserlerini gelen ziyaretçilere sergilenmiştir. Günümüze kadar birçok eserinde ortaya çıkmasıyla koleksiyonları zenginleşen müze 1976 yılında Kültür Bakanlığı'nın izniyle tahsis edilmiş olan Vali Konağı'na alınmıştır. Bu hem müzenin değeri açısından, hem de biraz daha modernize edilmiş olması dolayısıyla değeri artırılmıştır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde birçok eserin teşhir edildiği salonlar bulunmaktadır, bunların başlıcaları; taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnografik salon ve açık teşhir bölümü olmak üzere sıralayabiliriz. Müzede tarihi boyutu yüksek birçok kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır ve tarih öncesi birçok kalıntıyı görebileceğiniz gibi Bizans dönemiyle adlandırılan ana tanrıça kapları, heykelcikleri, mızrak uçlarını ve süs eşyalarını da görme şansı bulabileceğiniz müzelerden biridir.

Etnografik salonda eskiden kalma ama yakın dönemde kullanılan kesici aletleri, yöreye ait olan kadın ve erkek kıyafetleri ve el işlemelerini görebileceksiniz. Diğer bir bölüm olan açık teşhir bölümü olarak da adlandırılan bahçede ise mimari parçalar, lahitler, yazıtlar, heykelcikler ve sütunları görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Cadde olarak merkezi biryerde Vali Konağı Caddesi üzerinde olan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Pazartesi günleri dışında hemen hemen her gün müzeye ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şehre hem ekonomik bağlamda hem de turizm açısından önemli katkılar sağlayan müze, birçok konukseverin uğrak yeri olmuştur.

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ şehrine can veren Abide 1949 yılında şehrin işgali sırasında canlarını verip şehit olan askerlerimiz anısına yaptırılmıştır. Tekirdağ şehrine turizm bakımından önemli ölçüde katkı sağlayan Tekirdağ Şehitler Abidesi, birçok turistin gezi merkezi olmuştur.

Şehirdeki Abide Muratlı Caddesi denen caddede yer almaktadır ve her yıl birçok turistin ziyaret ettiği bir mekan olma özelliğine sahiotir ve Abide'ye uzun bir merdiven vasıtasıyla çıkılmaktadır. Abideye çıkarken Türk bayrağının yapılmış olduğunu görüceksiniz, bayrağın ise tam ön tarafında yazıt bulunmaktadır. 

Yeşil alanın bol olduğu, doğayla kaynaşmış Tekirdağ Şehitler Abidesi, buradaki gezinizin başlangıç yerlerinden olabilir. Konaklama veya gezi amaçlı Tekirdağ şehrine gelmek isterseniz, bence ilk başta görebileceğiniz yerlerden başlıcalarındandır.

Tekirdağ halkının yöresel konuşmaları, bölgedeki temiz yapılaşma, halkın kendi kültürüne ve mimarisine verdiği önem, bütün bunlar Tekirdağ için kendini tanıtması adına önemli unsurlardır. Sadece reklamını biraz daha iyi yapması, tabiki bununda devlet ve yatırımcıların destekleriyle biraz daha artacağını tahmin ediyorum.

Tekirdağ Şehitler Abidesi
Uçmakdere
Uçmakdere

Ganos Fayı nın şekillendirdiği, kendine özgü ilginç bir görüntüsü olan vadilerden birinde bulunmaktadır Uçmakdere. Görüntüsü adeta bir tablo gibidir. En nadide üzümlere sahip köy itahalat  ve ihracat konusunda başarılı. Köy de az sayıda anıt ağaç vardır. 

Konumu tam olarak Çerkezköy Gaziköy bölgesinden hemen sonra gelir. Özel aracınızla gidiyorsanız sizi muhteşem görüntüsüyle bir tarafta sarp kayalıklar ve diğer tarafta ise uçsuz bucaksız deniz bekler sizi. Bu iki manzaranın eşliğinde güzel bir sürüş zevki yaşarsınız.

Yolculuğun bitiminde güzel bir koy görüntüsü adeta bir ressamın tablosu gibi sizi beklemektedir. Burada kamp alanları olduğu için konaklamanız rahat olur. Yemyeşil bir bitki örtüsünün havasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

İstanbul da yaşıyorsanız burası kaçabileceğiniz yakın yerlerden birisi. Uçmakdere merkezine gitmek istiyorsanız biraz daha iç kısma gidiceksiniz. Burada görebileceğiniz harika doğa manzarası sizi adeta cennetteymiş hissi uyandıracak. Tatil planlarınızda olması gereken yerlerden birisi. Sımsıcak ve konuksever insanlarıyla burayı mutlaka listenize ekleyiniz.