Tekirova Otelleri

Tarihin canlı kalıntılarını bünyesinde barındıran Tekirova otelleri...

Tekirova Otelleri

Tarihe tanıklık etmiş yaşlı bedeni hiç yıpranmamış hala ilk günkü gibi göz kamaştırıcı ender yerlerden bir tanesidir Tekirova.Bir yandan huzuru hissedeceğiniz ve bütün bir yılın yorgunluğunu atacağınız mis kokulu doğasıyla baş başa kalacak. Daha sonra tarihe tanıklık eden ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş tarihi doğal kalıntılara sizlerde şahit olmak isteyeceksiniz. Siz bu ziyareti yaparken bu eşsiz kalıntılar da dönemin tarihini de kendi yaşına ekleyecektir.

Phaselis Antik Kenti ve Olimpos Antik Kenti sizleri geçmişte bir yolculuğa çıkarırken sizler zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Kendinizi farklı bir çağda hissedeceğiniz gezi turunuzda yeni şeyler keşfedeceksiniz. Size yaşatacağı bu duygu fırtınası bir daha asla hafızalarınızdan silinmeyecektir.

Antalya merkezine 50 km mesafede ve ilçe merkezi Kemer'e 17 km mesafede bulunan Tekirova dünyada bir ilke de imza atmayı başarmış nacizane bir beldedir. Doku çalışmalarına sahip olan ve 2005 yılında hizmete açılan Eko Parkı, açıldığı günden beri pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmıştır. Soyları tükenmekte ve yok olmakla karşı karşıya olan sürüngenlere ve bitkiye ev sahipliği yapan parkta aynı zamanda sürüngenlerin ekolojik sistemde rahatça yaşayabileceği ortamı sağlamaktadır.

Tekirova Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ekopark
Ekopark

Tekirova'nın doğal güzellikleri içerisinde yer alan ve 1995 yılında yapılan çalışmalarda bu bölgenin Ekopark için uygun olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalar esnasında birçok tarihi eserlerle de karşılaşılmıştır. Yapımı 10 yıl süren ekopark tam bir doğa harikası niteliğindedir. Zengin bitki ve hayvan dokusu çeşitliliği ile görülmeye değer bir yer ve bitkilerin, sürüngenlerin eko içerisinde serbestçe yaşadıkları bir doku örneği olmuştur. Antalya'ya geldiğinizde muhakkak uğramanız gerek yerler arasındadır.Bitki ve hayvan türlerinin bir arada olduğu ve dünyanın ilk ekoolojik parkı olarak da adlandırılan doğal harikası olmuştur. Dünyada eşine rastlamadığınız birçok sürüngen ve canlı türüne bu ekopark ta tastlayabilirsiniz. Bu ekoparkın amacı nesli tükenmiş ve tükenmekte olan birçok canlının insanlar tarafından görülmesi ve anlaşılması açısından yapılmıştır.

Phaselis

Türkiye'nin eşsiz güzellikdeki plajlarına sahip olan Tekirova ilçesi Antalya'nın ve Türkiyenin gözdesi halindedir. Antalya Fethiye karayolunun 70 km mesafesinde yer alan Tekirova ilçesi doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil hazırlıyor. Antalya'nın gözdesi konumundaki Tekirova ilçesi, Tekirova merkeze 2 km uzaklıkta bulunan antik kent Phaselis'e deniz ve kara yoluyla ve hatta yaya olarak rahatça ulaşılmek mümkündür. Tekirovanın incisi ve tarihi dokusu konumundaki Phaselis,antik Lidya Pampfilya sınırı üzerindeki üç limanlı kent olarak adlandırılır. Antalyanın tarihi dokusuna bakıldığında efsaneye göre M.Ö 690 yılında Argos'lu kolonistler tarafından kurulmuştur. Pers yönetiminin hakim olduğu Tekirova bölgesi 2 bin yıl hüküm sürmüştür.Daha sonraki zamanlarda Phaselis olarak adlandırılan Likya ile birlikte Büyük İskenderin eline geçmiştir.

Phaselis
Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Mopsos ve Lakious tarafından M.Ö 2000 yılında kurulmuştur Phaselis Antik Kenti. Antalya'nın Kemer ilçesinde Tekirova'da yer almaktadır. Kent Antalya'ya 35 kilometre mesafede bulunmaktadır. Sadece deniz yoluyla ulaşılabilen bu yer bölgenin en ünlü antik kentlerinden biridir. Rodoslular'ın kolonisi olarak kurulan bu kentte günümüze kadar koruna gelmiş birçok yapı yer almaktadır. Kentte, 2000 kişi kapasiteli ve muazzam bir deniz manzarasına sahip olan antik tiyatro Helenistik mimarinin özelliğini yansıtmaktadır. 6. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve su altından çıkarılan koku şişesi bölgedeki en eski tarihi kalıntıdır. Kent, M.Ö VI. Yüzyıla ait ilk Helenistik çağın ticaret limanlarından biri olduğu düşünülmektedir. Büyük bir çoğunluğu Roma devrinden kalan yapılar arasında; Zeus Mabedi, Kale duvarları, liman ve Kral Antonius Caravella yolu yer almaktadır. Roma sitili olarak inşa edilen su kemerleri hala görenlerin dikkatini çekmektedir. Çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müze de yerini almıştır. Bütün bunlara ilaveten bölgenin sığ olması, ince kum plajı ve deniziyle farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Bütün doğal güzellikleri gözler önüne sermiş olan bu eşsiz diyarı görmeden giden olmamıştır. Şimdi sizce de sıra sizde değil mi?

Tahtalı Teleferik

Çıralı'ya Tahtalı zirvesine kış aylarında geldiyseniz kar kaplı zemin sizi şaşırtmasın. Mükemmel bir doğa ve beyaz örtüye sahip olan yer gelen turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle kış turizmi seven ziyaretçiler için görülmesi gereken yerlerdendir. Yaklaşık 4350 metre uzunluğu ile Avrupanın en uzun teleferiğine sahiptir. Tahtalı Teleferik'i 1639 metre yükseklikteki zirveye sizi tam 10 dakika içinde ulaşımınızı sağlamaktadır. Mutlaka yanınızda bu güzellikleri resmetmek için fotoğraf makinanızı veya cep telefonunuzu almayı unutmayın. Tahtalı Milli Parkına Teleferik ayrıcalığına Türkiye nin hiçbiryerinde ulaşamazsınız. Bir yanda Akdenizin görkemli mavivilikleri, diğer yanda Sedir ağaçlarının o alabildiğine muhteşemliği sizi başka diyarlara götürecektir.

Tahtalı Teleferik
Tekirova Antik Kenti
Tekirova Antik Kenti

Turizm imkanlarının çok fazla sayıda olduğu Antalya ilçesi deniz kum güneşin yanı sıra tarihi eserleri ve tarihi kalıntılarıyla ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yerleri arasında gösterilen Tekirova ilçesi tarihi dokusuyla göz doldurmaktadır.

Antalya'nın doğal güzellikdeki plajlarına sahip olan Tekirova ilçesi, merkezinde çok sayıda antik kent yer almaktadır. Tarihi kaynaklara bakıldığında birçok medeniyetin bu bölgeye yaşadığı bilinmektedir. Tekirova merkeze 2 km mesafede yer alan Tekirova Antik Kenti yapılan arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılmış ve turistlerin ziyaret etmelerine uygun hale getirilmiştir. Tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Antalya'nın her köşesinde başka başka güzelliklerle karşılaşmak mümkündür. Tekirova'nın eşsiz sahillerinde dalış yapmanın tadına varacaksınız. Tekirova'da yer alan tekne turlarına katılabilir ve mavi yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Yapacağınız ziyaretler esnasında çok sayıda tarihi eseri görmeniz mümkündür. Denizin masmavi ve sımsıcak sularında kendinizi dinlenmiş bir şekilde hissedeceksiniz.

Tekirova Dalış Merkezi

Tekirova'da yer alan dünyanın en önemli dalış merkezlerine sahip olan Tekirova Dalış Merkezi yurt dışından ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.Ülkemizde çok sık rastlanmasa da yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Tekirova sahillerinden tekne ile yaklaşık 30 dak mesafe açıldıgınızda dalış merkezine ulaşabilirsiniz.Çok sayıda resifin ve su altı mağaralarının olduğu bölgede turistler hem eğlenirken hem su altı dünyasını yakından görmüş olacaklardır. Dünyada eşine pek rastlanmayan bu su altı mağaraları turistler tarafından büyük ilgi çekmektedir.Bu su altı resiflerinin üzerleri yosunlarla ve deniz bitkileriyle kaplı olduğu için güzel bir görüntü oluşturmuştur.Adeta kanyon görüntüsüne sahip bu resifler birçok dalgıç için araştırma konusu olmuştur. Dalış severler için çok tercih edilen bu bölge turizme kazandırılmış ve bölgeye yapılan yatırımlar neticesinde büyümesine ve tanıtılmasına olanak sağlanmıştır.Türkiye ekonomisine de büyük katkısı olmuştur. Bölgenin ihtişamlı havasında gezerken kendinizden geçecek ve tatil dönüşünüzde anlatacak çok anınız olacaktır.Tatilcilerin ve gezginlerin konaklaması için bölgede çok sayıda otel, apart ve pansiyonlar yer almaktadır.

Tekirova Dalış Merkezi
Üç Adalar
Üç Adalar

Tekirova'nın doğal güzellikteki sahillerinde tatil yaparken dikkatleri üzerine çeken üç adet ada dikkatleri üzerine çekmektedir.

Tekirova ilçesinde yer alan Üç Adalar, Martı, Mağara, Piknik ve Küçük Ada olarak adlandırılmaktadır. Piknik Adasının arkasında kalan küçük ada sahilden tam olarak görünmemektedir.

Antalya'nın batı kısmında yer alan üç adalar, dünya sıdandartlarında önemli yere sahip ve nadir bulunan dalış merkezlerine sahiptir.

Antalya'nın gözdesi olan bu dalış merkezi su altının büyülü dünyasını keşfetmek isteyen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında gösterilmektedir.

Antalya Tekirova'nın gözde yerleri arasında sayılan tatil köylerinde konaklayabilir ve otellerde yer alan amatör dalgıçlar severler için uyguulanan aktivitelere katılabilirsiniz.

Antalya'nın her köşesinde bir tarih yer almaktadır. Tekirova'nın eşsiz sahillerinde dalış yapmanın tadına varacaksınız. Tekirova'da yer alan tekne turlarına katılabilir ve mavi yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Antalya Tekirova'da yer alan Üç Adalar'ın bulunduğu bölgede iki adet su altı mağarası yer almaktadır. Geniş bir alana sahip olan bu mağaraziyaretçilerin ilgisini çekmektedir ve geniş bir dalış bölgesidir.

Yanartaş Mağarası

Tekirova'nın tarihi ve doğal güzellikleri ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Antalya'nın en güzel plajlarına sahip olan Tekirova, içerisinde barındırdığı kasabalarla da kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Olympos kasabasında yer alan Yanartaş Mağarası doğal güzelliğini korumaya devam etmektedir.Doğal oluşumlar sonucu bölgeyi dünyaya duyuran yanartaş Antalya için önemli turim yerleri arasında gösterilmektedir.

Çıralı dağları eteklerinde yer alan doğalgaz kaynakları kayalar içerisinden sızarak gün yüzüne çıkmıştır.Bunun sonucu mağara içerisinde doğal bir görünüm kazanan yanartaş mağarası ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Denize yakın bir konumda yer alan yanartaş mağarası turistler tarafında ziyaret edilen turizm faaliyetleri arasında sayılmaktadır.Çıralı plajının kuzey kısmında yer alan yanardağ mağarası,dış ülkelerin araştırma konusu olarak mitolojik araştırmalarına konu olmuştur.

Bölgede çok sayıda turistik alan yer almaktadır ve bu yerler doğal görüntülerini halen korumaktadır.Burada çekeceğiniz fotoğrafları arkadaşlarınıza gösterebilir ve unutulmayacak bir tatil geçirebilirsiniz.

Yanartaş Mağarası