Teşvikiye Otelleri

Teşvikiye otelleri hakkında genel bilgiler...

Teşvikiye Otelleri

Beşiktaşın bir mahallesi olup İstanbul Şişli ilçesine bağlıdır. Nişantaşı ve Osmanbey çevresinin 1970 sonlarından başlayarak hızla bir alışveriş ve iş merkezi haline gelmesi, Teşvikiyenin meskun bir semt olma özelliğini ve beraberinde gelişmesini sağlamıştır.

Teşvikiye, İstanbul un Şişli İlçesi ne bağlı bir semt ve mahalle.1954 e kadar Beşiktaş İlçesi nin bir mahallesi olan Teşvikiye, o tarihte bir ilçe olarak ayrılan Şişli İlçesi ne bağlanmıştır. Güneyinde Beşiktaş İlçesi ne bağlı Vişnezade ve Muradiye mahalleleri, batısında Şişli ye bağlı Harbiye mahallesi, kuzeyinde ise Meşrutiyet mahallesi ile komşudur. Gerek kuruluşu ve tarihi, gerekse coğrafi ve idari sınırları Nişantaşı ile büyük ölçüde iç içe yer alır.

Teşvikiye kelimesiyle burada bir mahalle kurulmasının padişahça da teşvik edildiği açıklanmıştır. 1883 nüfus sayımında bir mahalle olarak resmen tescil edilmiştir. 1920 lerde Taksim , Şişli eksenindeki gelişmenin etkisine girer ve ana caddeden başlayarak hızla apartmanlaşır. Bu olgu 1950lerde o güne kadar eski yapısını koruyan eski sokakları da içine alır. 1960 ların başında kırsal görünümünü hala koruyan Topağacı yeri, semtin en son apartmanlaşan mimarisidir.

Teşvikiye Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER