Trabzon Maçka Otelleri

Maçka otelleri hakkında detaylar...

Trabzon Maçka Otelleri

Trabzon iline bağlı olan Maçka, Yomra ilçesi ve Gümüşhane ili, Tonya ve Düzköy ve Akçaabat ilçeleri ile komşudur. Şehrin iç kısımlarında kalan Maçka nın Karadenize kıyısı yoktur. Engebeli bir araziye sahil ilçenin neredeyse tamamı dağlık arazidir. Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar ormanlarla çevrilidir. Temiz havası ve doğal su kaynakları ile eşsiz bir yerdir. Ünlü Zigana Geçiti buradadır. Maçka, Trabzon - Gümüşhane karayolu üzerinde ve Trabzona 29 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 365 m. yüksekliktedir. Yüzölçümü 1.000 km2 olan ilçenin toplam nüfusu 42.557dir.
MÖ. 550lerde Persler tarafından kurulmuş Büyük İskender döneminde Makedonya egemenliğine girmiş, MÖ. 312de Pontus Krallığının, daha sonra Roma İmparatorluğunun ve Bizans İmparatorluğunun egemenliğinde kalmıştır. Osmanlı topraklarına 1461de katılan Maçka, 1908 de Kaza durumuna getirilmiştir.

Çam ormanlarının süslediği vadilerin ortasındaki bir dere yatağına kurulmuş olan ilçe merkezi, doğal güzellikler bakımından Trabzonun en şirin yerlerindedir. İlçenin 17 km. kadar güneyindeki Meryemana Manastırı Trabzon ili ve Maçka ilçesinin turizm gelirleri bakımından önemlidir. Ünlü ve Trabzon ilinin turizm potansiyeli en yüksek yörelerinden biri olan Şolma Yaylası, Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

İlçede görülecek eserler arasında; Sümela (Meryem Ana) Manastırı, Vazelon Manastırı, Gregorius Peristera (Kuştul-Hızır-İlyas) Manastırı, Kaymaklı Manastırı, Kızlar Manastırı (Panagia Thaoskepastos), Kızlar (Panagia Keramesta) Manastırı, Anayurt Köyü Kilisesi (Camisi), Gürgenağaç Köyü Kilisesi (Camisi), Oğulağaç Köyü Kilisesi (Camisi), Yazlık Köyü Kilisesi (Küçük Livera Camisi), Altındere Köyü Kilisesi , Bağışlı Köyü Kilisesi, Verizana (Coşandere Köyü) Kilisesi, Çamlıdüz Köyü Kilisesi, Aşağı Temelli Köyü Kilisesi, Mintantoz (Ocaklı Köyü) Kilisesi, Kırantaş Köyü Kalesi, Hortokop Kalesi, Altındere Köyü Köprüsü, Ardıçyayla Köprüsü, Bağışlı Köyü Köprüsü, Arıkaya Mahallesi Çesmesi I, Arıkaya Mahallesi Çeşmesi II, Fatih Mahalle Çeşmesi, Yazılıtaş Köyü Çeşmesi, Esentepe Mahallesi Çeşmesi, Yeniköy Mahallesi Çeşmesi, Işıklar Köyü Çeşmesi, Temelli Köyü Çeşmesi, Yeşilyurt Köyü Çeşmesi, Akmescit Köyü Camisi, Bahçekaya Köyü Merkez Camisi ve Güzelce Köyü Camisi bulunmaktadır.

Trabzon Maçka Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER