Balçova Otelleri

Güzel İzmir'in, en güzel Balçova otelleri hakknda bilgi edinin.

Balçova Otelleri

Kent merkezine uzaklığı 8 km olan Balçova, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 
 Balçova'nın batısında Narlıdere, doğusunda Konak, güney ve güneydoğusunda Karabağlar kuzeyinde ise İzmir Körfezi bulunmaktadır..Balçova, Anakent sınırları içerisinde yer alır .İlçe denize yakın yani kuzey tarafta kurulmuştur. Güney tarafı ise orman ve dağlarla kaplıdır. Yüzölçümü 17 km2 olup nüfus yoğunluğu 3229 dur.  Balçova eskiden Konak ilçesine bağlıyken 1992 târihli 3806 sayılı kânunla ilçe olmuştur. Balçova Termal Tesisleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi ve Türkiye'nin ikinci büyük teleferiği bu ilçenin sınırları içindedir.Ancak 2008 yılında güvenlik sebebiyle kapatılmıştır

Bu ilçede Akdeniz iklimi görülmektedir. Balçova hem iç turizm hem de dış turizm açısından önemli bir konumdadır. Balçova ilçesine ulaşımda oldukça rahattır. 

İlçenin 6 km doğal sahil şeridi bulunmakta, ayrıca bir adet baraj gölü (Cengiz Saran Barajı) ve 5 adet dere (Yahya Deresi, Sarıpınar Deresi, Hacı Ahmet Deresi, Molla Kuyu Deresi ve Ilıca Deresi) mevcuttur. İnciraltı dışında ilçenin kuzey kısmında ormanlar ve seracılık vardır.Orta taraflar yerleşim yeri olarak seçilmiştir.Güney taraf dağlık olduğu boş bırakılmıştır.Dağın eteklerinde ise ormanlık alan vardır.Bazen kışın soğuk olduğunda çok az kar yağan İzmir in bu tepesinde kar görebilirsiniz.

İzmir'e sadece 14 km uzaklıkta yer alan Balçova'ya, İzmir'e karayolu, havayolu ya da demir yolu ile ulaştıktan 10 dakika sonra ulaşabilirsiniz.  

Balçova Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Agamemnon Kaplıcaları
Agamemnon Kaplıcaları

Tarihten bugüne şifa kaynağı olarak bilinen, Agamemnon Kaplıcaları nın tarihi M.Ö 1200 yıllara dayanmaktadır. Şifalı bu kaplıcaların birçok hastalığa iyi geldiği de bilinmektedir. Bu rahatsızlıkların başında; romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, fıtık ağrıları ve kemik hastalıkları gelmektedir. Doğa harikası bu kaplıcalar, her yıl 10 binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Orman ve denizin iç içe girmiş manzarası ile huzur ve sağlık bulabileceğiniz bir konumdadır. Agamemnon kaplıcalarındaki rivayete göre kaz bir gün hastalığa yakalanmıştır. Ve bir türlü hekimler bu hastalığa çare bulamamaktadırlar. Kazın bu hastalanmasından dolayı bu hastalığın ordusuna ve diğer insanlara bulaşmasından korkan Kral kazını bugün Balçova kaplıcası olarak bilinen kaplıcalara barakarak kazını burada ölüme terkeder.21 gün boyunca kaz buradaki sudan içer ve çamurlara sürünür. Geçen zamanın içinde kazın iyileştiği görülür.O günden sonra buranın ismi Agamemnon kaplıcası olarak kalmıştır.Her yıl milyonlarca turist buraya gelmektedir.Yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Balçova ya yolunuz düştüğü zaman Agamemnon kaplıcalarına uğrayarak termal imkanlardan yararlanabilir,varsa bir hastalığınız bunun iyi olması için tedavi olabilirsiniz.Tedaviler sonunda iyi geldiğini gördüğünüz zaman çevrenizdeki kişileri de buraya yönlendirebilir,bu imkanlardan onalrında yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Agora Alışveriş Merkezi

Antik Çağda çarşı,pazar ticaret yeri anlamına da gelen Agora 14 mart 2003 yılında Balçova hizmete açılmıştır.Moda ve eğlence merkezi olarak 2003 yılından beri hizmet veren alışveriş merkezi İzmir bölgesinin en gözde yerlerinden birtanesidir.1
10 Eylül 2008 de yenilenme çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinde 13700 metrekare mağaza alanı,29.400 e , kapalı alanı 41.000 metrekare olan,89.000 e ,kapalı otoparkı 1100 den 2100 araç kapasitesine,magaza sayısı da 85 den 178 e çıkarılmıştır.
Balçova daki alışveriş merkezinde tüm gün boyunca alışverişden eğlence merkezlerine,sinemalarına ,oyun parklarından kafe ve restuarantlarından yararlanabilirsiniz.Diğer yandan Agora alışveriş merkezinde giyimden aksesuara ,kozmetikten,ev tekstiline kadar hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz.

Balçovanın gelişimine büyük katkıda bulunan alışveriş merkezinde gün boyunca alışveriş yapabilir diğer yandan siz alışverişinizi yaparken çocuklarınızda oyun alanlarında zaman geçirebilirler.A la Carte restuarantlarında yemek yiyebilir,sinema salonlarında izleyeceğiniz filmlerin keyfini sürebilirsiniz.Angora Avm İzmir in en bilindik ve en işlek caddelerinden olan Mithatpaşa-Üçkuyular-Balçova hattını içine alan Mithatpaşa caddesinde yer almaktadır.

Agora Alışveriş Merkezi
Balçova Barajı
Balçova Barajı

İzmir in incisi olarak bilinen Balçova hem doğasıyla  hem de sağlık termal yönünden ziyaret edilecek yerler arasında muazzam bir yapıya sahiptir.Yemyeşil doğasıyla denizin birleşmesiyle oluşan Balçova kaplıcaları ile de dikkatinizi çekecektir.

Balçova Barajı metropol bir şehir olam İzmir in Balçova ilçesinin sınırları içerisnde Ilıca Deresi üzerinden bölgenin içme suyu ihtiyacını sağlamak için 1970-80 yılları arasında inşa edilerek Balçova ya kazandırılmıştır.

En özel ve güzel yerlerinden olan Teleferik Tesislerinden eşşiz bir manzara oluşturan Balçova Barajının bu muazzam görüntüsü karşısında hayran kalacaksınız.Teleferik le zirveye ulaştığınız zaman çok farklı bir manzara eşliğinde Balçova Barajını seyredebilirsiniz.Manzara karsısında bütün yorgunluğunuzu alıp sessiz sakinlik karşısında huzur bulacaksınız.

1.011.00  m³ gövde hacmi ile kaya gövde dolgu tipi bulunan Balçova Barajının akarsu yatağından yüksekliği ise 73,00 m,göl hacmi ise normal su kotunda 8,25 hm³,diğer yandan da su kotunda göl alanı da  0,35 km² dir.İçme suyu ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kurulan Balçova Barajı yılda 12 m³ kullanma suyu sağlamaktadır.

Balçova Kaplıca ve Tedavi Otelleri

Tarihte Agamemnon Kaplıcaları olarak bilinen bölge antik dönemlerden bugüne hastalıklara iyi gelmesi ile bölgede ün salarak gelecek olan misafirlerin sağlık durumlarına iyi gelmesini sağlamıştır.Balçova bölgesinde kaplıcaların dağılımı otellerde de yer almaktadır.

Balçovada yer alan otellerden en önde gelen otellerinden birisi olan Kaya İzmir Termal bölgede 201 yılında hizmete girmiştir.Eylül ayında hizmete giren ve 5 yıldız standartlarında hizmet veren Kaya İzmir Termal Otel etrafı çam orman ağaçlarıyla çevrelenmiş olup ve İzmir Körfezine hakim konumuyla misafirlerine 5 yıldız otel konforunda hizmet vermektedir.

Balçova da eyr alan bu otel hem termal hem de spa bölümleri ile hizmet vermektedir.En modern kaplıca ve kür merkezlerinden birisi olan Kaya İzmir Termal Otel ayrıca fizik tedavi rehabilitasyon merkezleri ile de insanlara hizmet vererek kişilerin tıbbın tüm imkanlarından yararlanmaları için  hizmet vermektedir.

Deniz ve doğa manzaralı odalarıyla da toplantı düğün vb organizsayonlarda da hizmet veren otel siz sevgili misafirlerini de ağırlamaktan memnuniyet duyaycaktır.Günübirlik ve konaklamalı olarak Kaya İzmir Termal otelin termal ve diğer hizmetlerden yararlanmanızı sağlamaktadır.

Balçova Kaplıca ve Tedavi Otelleri
Balçova Kaplıcaları
Balçova Kaplıcaları

İzmir şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan Balçova kaplıcaları şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzak kalmak isteyenler için ormanlık alanları ve termal suları ile meşhur olan doğanın güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır.Balçova Termal Tesisleri tıbbi açıdan insanların sağlıklarına kavuşmaları için kendileri buraya gelerek sağlık imkanlarından yararlanmaktadırlar.
Balçova ilçesi İzmir İline bağlı bir köy iken 1963 yılında belediye olmasına rağmen 1980 yılında Narlıdere ye bağlanarak bu statüyü 1992 yılında almıştır.

Uluslarası standartlarda sağlık imkanları sağlayan bölgede tedavi merkezlerine de giderek bu imkanlardan yararlanılabilmektedir.Tesislerin merkezi bünyesinde fizik tedavi merkezlerinde romatizmal ortopedik nörolojik hastalık ve bunlara bağlı hastalıklara karşılık olarak tedavi kaplıca merkezlerinde tedavileri yapılmaktadır.
Sizde Balçova bölgesine geldiğiniz zaman Balçova da tedavi merkezlerine termal bölgelerdeki şifalı suların imkankalarından yararlanmak için güzel bir fırsat olacaktır.her yıl milyonlarca kişinin hem ziyaret amaçlı hemde sağlık amaçlı termal yerlere ziyaret akınına uğramaktadırlar.Sağlığınızla alakalı olarak bir sıkıntı olduğunu düşündüğünüz zaman bölgeye gelmenizi tavsiye ederiz.

Balçova Özdilek Alışveriş Merkezi

Balçova İnciraltında yer alan Özdilek Alışveriş Merkezi Çeşme yoluna 3 km uzaklıktadır.15.11.2001 yılında hizmete açılan alışveriş merkezi 20.000 metreakre kapalı alan üzerine kurulmuştur.Sabah saat 10:00 da açılan alışveriş merkezi akşam saat 24:00 de kapanmaktadır.
Özdilek AVM kompleksinde Mağaza,market ve kafe resturarantlardan oluşmaktadır.Bunların dışında da çoçuklar için özel animasyon gösterileri,park eğlence merkezleri,çocuk bakım odaları ve 1000 araçlık otoparkıyla hizmet vermektedir.
Balçova daki bu alışveriş merkezinde gıdadan tekstile ev araçlarından kozmetiğe bütün çeşitlerlerden yer almaktadır.Bunun yanı sıra ünlü giyim mağazalarından marketlerine varana kadar hizmet vermekte olup bunların satışları sağlanmaktadır.

Ailelerinizle haftanın her günü gelebilir alışveriş keyfinizi çıkarabilrisiniz.Diğer yandan da siz alışverişinizi yaparken çocuklarınız da oyunlarıyla eğlenebilirler.Alışveris sonunda yorulmanız durumunda kafe ve restuarantlara gidebilir dinlebilirsiniz.Keyifli alışverişler için Özdilek Alışveriş Merkezine gelmenizi tavsiye ederiz.

Balçova Özdilek Alışveriş Merkezi
Balçova Tedavi ve Teşhis Merkezi
Balçova Tedavi ve Teşhis Merkezi

İzmir şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan bu termal merkezlere Balçova,Efes Bergama ya bu civarlara geldiğiniz zaman gelmeniz mümkün olacaktır.Havaalanına da 25 km uzaklıktadır.

Üniversite hastanesine 500 m uzaklıkta olan ve şehir merkezinin o stresli yogun ruhundan uzakta kalmak için ideal bir seçim olacaktır.Termal merkezlerinde profosyonel kadrolar ile misafirlerine daha iyi bir hizmet vermenin huzuru ile hizmet vermektedirler.Tıbbın insanoğullarına sağladığı en güzel tedavi merkezlerinden olan ve doğal güzellikleri ile içiçe yer alan misafirlerin huzur içinde yaşamına destek sağlamaktadır.

Balçovadaki tesisde profosyonel personelin hijyeni ve tedavi merkezin mimari yapısıyla uluslararası standartlarda hizmet verilmekte olup,bu tedavi merkezine gelerek imkanlardan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Balçova Teleferik Tesisleri

Balçova geldiğiniz zaman teleferik zevkini tadmadan geri dönmemelisiniz.Muhteşem manzarasının eşliğinde tepedeki seyir tesislerine ulaştığınız teleferik ile yolculuk esnasında güzel görüntülere şahit olacaksınız.

Balçova merkezden belediye otobüslerinin 10 dk Da bir servisi de yer almaktadır.Üç dakika süren bu teleferik ulaşımının sonunda varmış olduğunuz yerde mangal yapabileceğiniz alanalr,cafeler marketler bulunmaktadır.Temiz havanın eşliğinde mangalınızı yakarken diğer yandan da İzmir manzarası ile ailenizle birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz.


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Teleferik Tesisleri 6 Mayıs 2000 tarihinde hizmete açılmıştır.Diğer yandan seyir tepesinde bulunan ve diğer sporlarla ilgilenenler için doğa severler,yamaç paraşütü gibi sporlar içinde uygun bir yer olan yere ulaştığınız zaman spor sonrası kendin pişir kendin ye,mangal sefası,cafeler,fast food alanları da yer almaktadır.Balçova ve çevresinde aileleriniz ile güzel bir haftasonu yaşamanız için alternatif bir mekan olan burası hem teleferik keyfini hem de piknik keyfinizi sürebilrisiniz.Balçova ya geldiğiniz zaman Teleferik e gelerek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Balçova Teleferik Tesisleri
İzmir Balçova Almanya Başkonsolosluğu
İzmir  Balçova Almanya Başkonsolosluğu

Almanya ya  gitmek gibi planları olan ve İzmir ve çevresinde yaşayan insanların işlemlerini yapabilmesi için gelecekleri yerler arasında olan ve Balçova da yer alan Alman konsolosluğuna gelerek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Almanya Başkonsolosluğu Balçova ilçesinde Korkut mahallesinde yer almaktadır.Vize başvuruları için sabah 8 öğlen 12 arasında yaptırabilirsiniz.Pasaport dağıtımı içinde konsolosluk hafta içi 13-ile 13:30 arasında hizmet vermektedir.

İzmir ve çevresinde oturuyorsanız işlemlerinizi yapmak için Başkonsolosluğa gelerek işlemlerinizi tamalyabilirsiniz.Balçova ya gelmişken de sağlık hizmetleri ile meşhur olan sağlık merkezleri,termal otellerinde konaklayarak bu fırsatı değerlendirebilrisiniz.

Balçova da ki otellerde kaldığınız taktirde işlemlerinizi tamamlarken de size kolaylık sağlayacaktır.Sizinde Balçova da vize işleminiz olduğunda buraya gelebilir,çevredeki termal imkanlardan yararlanabilir,alışveriş merkezlerini gezerek de güzel bir gün geçirebilirsiniz.

İnciraltı ve Sahilevleri Balık

Balçova ya geldiğiniz zaman gezip dolaştığınız yerlerin sonrasında İnciraltı ve Sahilevlerinde balık keyfini sürebilirsiniz.Bir teleferik i gezdikten sonra termal yerleri gördükten sonra buraya gelerek balık keyfini sürebilirsiniz.

Balçova da yer alan balık restuarantlarına gelerek zengin menüleri ile balık a doyacaksınız.Sahil kenarlarında olan bu restuarantlarda kayalıklara vuran dalganın sesleri,denizin o durgunlugu sakınliğini huzuru bulabilrsiniz.Balçova ya geldiğiniz zaman yine gezebileceğiniz yerler arasında Teleferik,Balçova Kaplıcaları,Özdilek AVM,Agora AVM,Balçova Barajı,Termal Tedavi Merkezleri ni de ziyaret edebilirsiniz.Sağlık açısından sorunları olanları bu tedavi merkezlerine uğramalarını tavsiye ederiz.

Balçova ya geldiğiniz zaman hem kültür turizmi hem de sağlık turizminden yararlanmanız için bölgede yer alan termal özelliği de bulunan otellerde konaklayarak da tedavi olmanıza katkı sağlayabilirsiniz.Bölgede bulunan Kaya İzmir Termal,Balçova Termal Otel en güzel örneklerindendir.Ailelerinizle bu bölgeye gelebilir tatilin keyfini çıkabilirsiniz.Ailenizle geldiğiniz zaman  mutlaka uğramanız gereken yerler arasında belediyenin Teleferik Tesislerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İnciraltı ve Sahilevleri Balık