Batman Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Batman Otelleri

Petrol Kralı Batman ve Batman otelleri hakkında bilgiler...

Batman Otelleri

Türkiye Cumhuriyetinin güney doğusunda bulunan Batman ili petrol rezervleri ve petrol rafineleriyle ünlüdür. Dicle Nehri 'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Batman ili hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetlerden biri ise İluh Tepesi'nin bulunduğu alanda bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu, ancak bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğundan şehrin zaman içerisinde yeraltına göçtüğü düşünülmektedir. Bundan ötürü de Batman

Batman Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Bozikan Kalesi
Bozikan Kalesi

Batman ın en eski ve tarihi kalelerindenbiri olan Bozikan Kalesi. Sason ilçesinin Bozikan Köyünde yer almaktadır.
Kalenin Bizans döneminde yapıldığı ve bölgedeki diğer kaleler gibi 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Bozikan Kalesi, bu bölgeden geçen İpek Yolu'nun doğudan batıya kontrolünü sağlamak amacıyla inşa ettirildiği söylenmektedir. Sasona 25 kilometre uzaklıkta bulunan Bozikan Kalesi, köklü bir tarihe tanıklık eden kalıntılarıyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.

Hızır Bey Camii

Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşkinin oğlu Hızır Bey tarafından 1512 yılında inşa edilmiştir. Adını da banisinden alır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair bilgiler, caminin kitabesinde yazmaktadır.

Hızır Bey Camii
İbrahim Bey Camii
İbrahim Bey Camii

Batman Kozluk ilçesinde yer alan ve diğer kalelerin aksine tarihe yenilmemiş bir diğer yapı İbrahim Bey Camii dir. 1705 yılında inşa edilen İbrahim Bey Camii, adını banisinden alır. Banisi, Garzan aşiretinden İbrahim Beydir
Caminin kitabesi günümüzde de yer almaktadır.Caminin minaresi beş kenar bir kaidenin üzerindedir. Minare büyük bir sanat eseri olduğundan  Minarenin bir  diğer özelliği ise çift yola sahip olması ve bu yolların basamaktan oluşmasıdır.. Biri 100, diğeri 99 basamaktan oluşmaktadır.Bölgeye geldiğiniz zaman gezilecek yerler arasına İbrahim Bey Camisi ni de ekleyebilirsiniz.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü Evliya Çelebinin Seyahatname adlı gezi kitabında da yer almıştır bu Köprü,Mostar Köprüsünün tıpa tıp aynısına benzemektedir. 
Batman, Diyarbakır yolu üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü, köklü bir geçmişe sahiptir. 883 yılında Mervaniler tarafından inşasına başlanan köprü 1147 yılında Artuklu Beyi Timurtaş tarafından tamamlanmıştır.Bölgeye geldiğiniz zaman gezilecek yerler arasına Malabadi Köprüsünü de görmenizi tavsiye ederiz.

Malabadi Köprüsü
Mor Kiryakus Manastırı
Mor Kiryakus Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı, eski dönemlerde Hasankeyfe bağlı bir bölgede bulunuyordu. Bölgedeki 80 e yakın kiliseler arasında en önemli yere sahipti.
Batman ilinin Beşiri ilçesinde yer alan Mor Kiryakus Manastırı nın Süryanice yazılmış iki kitabesi bulunmaktadır. Fakat kitabelerde yapıldığı tarih yer almamaktadır. Çünkü Hristiyanlar kitabeleri daha çok İncil de yer alan dini metinler de kullanılmaktadır. Manastırın en önemli özelliği burada yapılan ilk ibadet mekanı olması ve bölgedeki diğer manastırların yapılmasını kolaylaştırmasıdır. Yapılan tahminlere göre Mor Kiryakus Manastırı. 4. yüzyılda inşa edilmiştir.

On Kemerli DDY Köprüsü

Batman ilinin mimari eserlerinden biri olan On Kemerli DDY Köprüsü, 1939/1944 yılları arasında yapılmıştır.
II. Dünya Savaşının yaşandığı o yıllarda, döneminin en iyi yapıtı olan köprü, hem tren geçişleri için hem de insan ve hayvan geçişleri için kullanılmıştır. On Kemerli DDY Köprüsü şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunup Batman Çayı üzerinde yer almaktadır.

On Kemerli DDY Köprüsü
Yol Geçen Hanı
Yol Geçen Hanı

Bir ulaşım yolu olduğu ve girenin çıkanın belli olmadığı bu mağara Yol Geçen Hanı olarak adlandırılmıştır. Günlük hayatımızda, girenin çıkanın belli olmadığı mekanlar için kullanılan yol geçen hanı sözünün varolan noktası Batman ilidir. Evet, bu söz esasında doğal bir mağaranın adından almıştır. Hasankeyfte bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi nin altında yer almaktadır. Mağaranın ağzı ise Dicle Nehrine Açılmaktadır.
Yol Geçen Hanında Hasan Keyf Mağarasına giden gizli bir geçit yer almaktadır. Eski dönemlerde bu mağara ulaşım için kullanılıyordu. Mağaranın içi yazın serin, kışın ise ılıktır. Bu sebepten dolayı insan bünyesine çok elverişlidir.

Zeynel Bey Kümbeti

1460/1486 yıllarından günümüze kadar gelen Zeynel Bey Kümbeti, Anadolu daki anıt mezarların ilk örneği olarak kabul görülmektedir.
Zeynel Bey, Akkoyunlu hükümdarı olan Uzun Hasanın oğludur. Zeynel Bey in mezarının bulunduğu türbe, benzersiz bir taş işçiliğine sahiptir. Kümbet silindirik bir mimariye sahiptir ve gövde çevresinde çiniler kullanılmıştır. Üzeri ise bir külahla örtülmüştür. Zeynep Bey Türbesi nin kitabesindeki bilgiye göre 11 Ağustos 1473 yılında Otlukbeli Savaşı sırasında şehit düşen Zeynel Bey için yapıldığı bilgisi yer almaktadır.

Zeynel Bey Kümbeti
El Rızk Camii
El Rızk Camii

Caminin birçok bölümü yıkılmış olsa da ince bir işçiliğe sahip olan minaresi sağlam bir şekilde Dicle Nehrine eşlik etmektedir, Hasankeyfin simgelerinden biri olan El Rızk Camii. 1409 yılında inşa edilmiş olduğu bilgisi kitabesinde yazıyor olsa da yapılış yılı kesin olarak kimse tarafından bilinmemektedir. Caminin banisi ise Eyyubi Sultan Süleyman dır.
Dicle Nehri Üzerinde bulunan On Kemerli Devlet Demir Yolları yanında bulunan El Rızk Camii, çok eski bir dönemden günümüze gelebilmiş ender yapılardan biridir. Batman il sınırları içerisinde yer alan El Rızk Camii Hasankeye yapacağınız bir yolculuğunuzda mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.