Beykoz Otelleri

Boğazın Ortasındaki Beykoz otelleri hakkında detaylar...

Beykoz Otelleri

Boğazın ortasında yemyeşil bir ormana sahip olan harika denizi boylu boyunca uzanan sıra sıra güzel evleri ve geniş bir av sahasına sahip olan İstanbulun gözbebeği Beykoz.


İlk olarak kimlerin yerleştiği kesin olarak bilinmese de Beykoz tarihini 2700 yıl öncesine götürenler vardır. Roma döneminde Karadenize elverişli bir rüzgar ile seyahate çıkabilmek için Zeus ve Poseidon a kurban kestikleri bir adak yeri olarak rivayet göstermektedir. 700 yıl önce Türklerin eline geçen Beykoz, Osmanlı Padişahı ve verzileri için yapılan av köşklerinin çokluğundan burasının geçmişten günümüze kadar av ve eğlence merkezi olduğu ortaya çıkmaktadır.


Beykoz Kocaeli Beylerinin ikametgahına ayrılan bir yer olarak anılmaktadır. Beykoz da ki koz hecesi Farsça da köy anlamına gelir. Yani Beylerin köyü olarak söylenmektedir.

Beykozda , Beykoz Kasrını, Küçüksu Kasrı nı, Çubuklu Hidiv Kasrını, Anadolu Hisarı nı, Anadolu Kavağını, Mihrişâh Sultan Çeşmesi ni, On çeşmeleri, Mehmet Ali Paşa Çeşmesi ni, Midillili Ali Reis Camii ni, İskender Paşa Camii ni, Anadolu Fenerini ve Camii ni, tüm tarihi yerleri görerek kendinizi geçmişe götürebilir. Tarihi gözünüzde tekrar canlandırabilirsiniz. Ayrıca Beykozda bulnan Sultan türbesi ve mescidi, İskender Paşa Türbesi, Yuşâ Türbesi, Uzun Evliya Türbesi, Kırklar Baba Türbesi de Beykozda çok sayıda ziyaretçi çeken tarihi yerler arasındadır.

Beykoz Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı İstanbul  un fethi için büyük çaba harcamış Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezit tarafından inşa edilmiştir. 


Boğazın Anadolu yakasında, bulunduğu bölgeye adını veren bir hisardır. Kurulduğu alan Rumeli Hisarı  nın yaklaşık dörtte biri büyüklüğündedir. Yaklaşık 7 bin metrekare büyüklüğündeki bu alan İstanbul Boğazı  nın hakim bir noktasında bulunmaktadır. Padişahın İstanbul kuşatması sırasında askeri taktik amacıyla hazırladığı bu hisar kuşatmada kuzey yönünden gelecek tehlikeleri bertaraf etmiştir. Anadolu Hisarı  nın yapılış tarihi Rumeli Hisarı  ndan 57 yıl önceye dayanır. İnşa tarihi tarihçiler tarafından 1395 olarak belirlenmiştir. Yapımında Bizans eserlerinin artığı taşlar kullanılmıştır. Hisar iç içe iki kaleden oluşmaktadır. 
Bu tarz inşaat Ortaçağ döneminin şato, kale ve kule inşaatlarında esastır. Havan topu gibi bir askeri icat olmadığı için savunma bu şekilde daha kolay olmakta, savunma güçleri daha uzun direnmekteydi. Bu yüzden iç kale ile dış kale arasında bir kapı yapılmamış, bağlantı kaldırılabilir bir köprü aracılığıyla sağlanmıştır. 
Anadolu Hisarı iki metreden fazla kalınlığa sahip surlarla korunmaktadır. Surlar içinde toplar için inşa edilmiş siperler bulunmaktadır. Kale duvarları dikdörtgen bir biçimde inşa edilmiştir. Her bir sur 65 ve 80 metre boyutlarındadır. İç kale dört kattan oluşmakta, girişe erişen köprüden sonra içeriden merdivenlerle üst kata ulaşılmaktadır. Bu sayede kalenin dönemine göre güvenliği en yüksek seviyede tutulmuştur. 

Deniz ve Su Ürünleri Müzesi

İstanbul ili Beykoz ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi bünyesinde bulunan bu müze 1988 yılında ziyarete açılmıştır.Müzede sergilenen eserlerin büyük çoğunluğu Türkiye çevresindeki denizlerin yanı sıra Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu ndan derlenmiştir. Müzede 59 adet mercan, 869 adet mollüsk, 585 adet dondurulmuş balık teşhir edilmektedir. Bunların yanı sıra denizcilik ile ilgili çeşitli araştırma araçları da burada bulunmaktadır.

Deniz ve Su Ürünleri Müzesi
Kavak Kalesi
Kavak Kalesi

Sultan IV. Murat ın Anadolukavağı sahilinde yaptırdığı bu kaleden günümüzde hiçbir iz gelememiştir. Anadolukavağı tarih boyunca Yoros ve Kavak kaleleri yüzünden önem kazanmış, ayrıca gümrük ve sınır kontrol noktası olarak ekonomik bakımdan bölgenin gelişmesini sağlamıştır.

Bazı yabancı tarihçiler tarafından Kavak Kalesi ile Yoros Kalesi karıştırılmaktadır. Sahildeki Kavak Kalesi ni Sultan IV. Murat, Karadeniz den 150 Şayka birkaç top ve 40/50 savaşçı taşıyan, altı düz bir çeşit kazak kayığı ile gelip Boğaziçi nin Rumeli kesimini Yeniköy e kadar yağmalayan Kazakların ani baskınından sonra 1624 de yaptırmıştır.

Evliya Çelebi nin Anadolu Kilidü l/bahir kalesi olarak söz ettiği sahildeki bu kalenin içerisinde dizdar dairesi, 80 civarında asker odası, 2 buğday ambarı ve bir mescidinin bulunduğunu yazmaktadır. Yine Evliya Çelebi ye göre kalenin kıbleye bakan tarafında demir giriş kapısının olduğu ve içinde 300 kadar asker ile 100 adet top bulunmakta idi. Hüseyin Ayvansarayi nin Hadîkatü l Cevâmi isimli eserinde Sultan IV. Murad ın annesi Kösem Mahpeyker Valide Sultan ın bu kalenin içine bir mescit yaptırdığı yazılıdır.

Sultan I.Ahmed döneminde bu kale yakın köylerdeki soyguncuların geceleri ateş yakarak Boğaz a giren gemileri şaşırtıp karaya oturanları soydukları da bilinmektedir. Bu nedenle de Sultan I. Ahmet 1603/1617 bu tür olayları önlemek için kıyı boyunca yeni mahalleler kurdurmuştur. Kıyıya yeni istihkâmlar yaptırdığı için de Kavak Kalesi önemini yitirmiş ve XIX. yüzyılda ise tamamen ortadan kalkmış ve yerini sivil yerleşimler almıştır.

Özel Türvak Sinema ve Televizyon Müzesi

İstanbul ili Beykoz ilçesi, Kavacık  ta bulunan bu müze Türk Sinema/Televizyon yayıncılığını geliştirmek ve bu konuda çalışan yayıncıları eğitmek ve emekçilerine destek olmak amacı ile Türker İnanoğlu Vakfı TÜRVAK tarafından kurulmuştur.
Müzede ilk sesli çekim yapan kamera, Türkiye  ye ilk gelen sinema gösterim makinesi, TRT  de kullanılan sinema ve televizyon ile ilgili araç ve gereç örnekleri sergilenmektedir. Ayrıca orijinal film senaryoları, film anlaşmaları ve sözleşmeleri de yine burada sergilenmiştir.Müzenin dokümantasyon bölümünde 22.000  e yakın kitap, 10.000 yerli ve yabancı filmin video kaseti, filmlerin orijinal afişleri ve filmlerden alınmış fotoğraf kareleri sergilenmiştir.
Müzenin tiyatro odasında ise Darülbedai  den günümüze gelen tiyatro biletleri, el ilanlarının yanı sıra Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zobu, Raşit Rıza, Bedias Muvahhit ve Behzat Budak gibi tiyatro sanatçılarının fotoğrafları başta olmak üzere diğer sanatçıların da fotoğrafları ile oyunlarından alınmış sahnelere yer verilmiştir.

Özel Türvak Sinema ve Televizyon Müzesi