Beypazarı Otelleri

Beypazarı tarihiyle sizleri ağırlayacak olan Beypazarı otelleri hakkında bilgiler...

Beypazarı Otelleri

İç Anadolu Bölgesinin kuzeybatı kesiminde, yer alan Beypazarı, kuzeyde Bolu iliyle, kuzeydoğusunda Çamlıdere ile, doğusunda  Ayaş ile , güneyinde Polatlı, güneybatısında Eskişehir ili, batısında da Nallıhan ilçesi ile çevrelenmiş küçük sevimli bir Ankara ilçesidir. Ankara'nın 100 km batısında , eski Ankara İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Ayaş, Güdül, Nallıhan ve Kıbrıscık İlçelerinin ortasında sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olma özelliğini korumakta  ve Beypazarını Beypazarı yapan ise kesinlikle eski evleri ve konaklarıdır. Genellikle iki ya da üç katlı olan konaklar yapılırken işlevsel ve kültürel detaylara önem verilmiş ve bunlarla bezenmiştir. 

Evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek çıkmasına kuşgana denir. Bu mekân evlerde depo olarak kullanılmaktadır.İlçe el sanatları bakımından çok zengindir. Bez ve kilim dokumacılığı, semercilik, Simsırma işlemeciliği yapılmaktadır. Dokuma olarak Bürgü denilen kadın baş örtüsü dokunmaktadır.

Beypazarında bulunan birçok Konak, restoran ve pansiyona çevrilmiştir. Daha küçük evler ise yöresel gıda ürünlerinin ya da gümüşçülerin mekanı olmuştur. Maden suyu ile ünlü olan Beypzarı el sanatları ile de önemli bir konumdadır. Ayrıca; bakır işçiliğinin yaygın olduğu bu ilçede bakır gügümler ve tencerelerle yapılan yöresel lezzetler de ayrı bir lezzettedir. 

Beypazarı Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Beypazarı Hıdırlık Tepesi
Beypazarı Hıdırlık Tepesi

Görenleri büyüleyen Ankara Beypazarı'nın Hıdırlık Tepesi sahip olduğu eşsiz manzarası ile Beypazarı'na gelen turistlerin ilk adreslerindendir. Ülkemizde bulunan bir çok hıdırlık tepesi Osmanlı dönemimin izlerini taşımaktadır. Fakat Ankara Beypazarı'nda bulunan bu Hıdırlık Tepesi'nin Hızır Aleyhisselam'la bir bağlantısı olduğu söylenmektedir.

Her yıl düzenlenmekte olan Beypazarı Uçurtma Şenliği burada gerçekleştirilmekte olup, Ankara'dan ve şehir dışından yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. 

Beypazarı Yaşayan Müze

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yer alan Yaşayan Müze özellikle görülmesi gereken bir yerdir. Bu müze binasını 19. yüzyılda Beypazarı'nın en iyi tüccarlarından biri olan Büyük Abbas Ahmet'in oğlu Abbaszade Mustafa Efendi tarafından inşaa edilmiştir. 

Ankara Baypazarı Yaşayan Müze'nin dış mimarisi kadar iç mimariside sizleri büyüleyecektir. Bu müzede fotoğraf çekmek ve eşyalara dokunmakta serbesttir. Ankara Beypazarı Yaşayan Müze'de; Ihlamur Baskı, Ebru Hat Sanatı, Türk Masalları anlatımı, Hacivat ile Karagöz perde oyunu gibi aktiviteler de  bulunmaktadır. Ankaralılar'ı ve yolu Ankara Beypazarı'na düşen herkesi ziyarete beklemektedir.

Beypazarı Yaşayan Müze
İnözü Vadisi
İnözü Vadisi

Ankara Beypazarı'nın kuzeyinde yer alan İnözü Vadisi, zengin doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile eşsiz bir görünüme sahiptir. İnözü Çayı'nın oluşturduğu vadide aynı zamanda mağaralar da yer almaktadır. 

İnözü Vadisi, Ankara Beypazarı'nda doğal sit alanı olarak korunmaya alınmıştır. İçerisinde tesisler bulunan bu vadiyi gezerken bölgenin yöresel lezzetlerini de tadabilirsiniz. Bu vadi yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. 

Adalet Evi ve Müzesi

Adalet  Evi ve Müzesi adında olduğuu gibi hem misafirhane hem de Beypazarına ait mahkeme kararları ve eski adliye eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılan Beypazarındaki en güzel konaklardan biridir.
3 kat ve dokuz odadan oluşan Abbasların KonaÄ

Adalet Evi ve Müzesi