Bilecik Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Bilecik Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Bilecik Otelleri

Osmanlı tarihi ile dolu Bilecik oteller hakkında her şey...

Bilecik Otelleri

Büyük bir imparatorluk olan Osmanlı , her şehirde izlerini bırakmıştır. Fakat bir il vardır ki Osmanlı'nın doğduğu toprak olması sebebiyle önem arz etmektedir. Bilecik, tarihi kalıntıları ve Osmanlı izleriyle özellikle arkeologlar ve tarihçiler tarafından her zaman ziyaret edilmektedir. Bulunduğu yer itibariyle ulaşımı kolay olması Osmanlı açısından tercih sebebi olmuştur. Sakarya ırmağını çevreleyen şehir harika sularıyla şifa da dağıtmaktadır. Ormanlarla kuşatılmış olan il doğal güzellikleriyle tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Tarihi kalıntıları dokunduğunuz her yerde hissedebilirsiniz. İlde hakim olan iklim bulunduğu mevki itibari ile biraz karışıktır.İç kesimlerde karasal iklimin etkisi görülürken dış bölgelerde Akdenizin ılık iklimi kendini hissettirmektedir. Maki,meşe bu kentin bitki örtülerini oluşturmaktadır. Havası ile bunaltmayan şehir kökenini merak eden her Türkün gezip görmesi gereken bir şehirdir. Eskişehir e yakınlığı ile tren seferleri de kolaylaşmış ve daha çok turist çekmeye başlamıştır. Kentte yapılan festivaller dünya çapında tanınmakta ve yurtdışından bile turistler getirilmektedir. Yabancı kişilerin bile ilgi gösterdikleri bu festivallere bizim katılmamamız da ayrı bir durumdur.

Bilecik ilçeleri dip dibe sıralanmıştır. Bu ilçeler içerisinde şüphesiz en önemlisi ve en eskisi Söğüt'tür. Osmanlı'nın merkezi olan bu ilçe bir doğa harikasıdır. Bilecik ilinin ılıman havası sayesinde her dönemde gezi yapmak mümkün olmaktadır. Yapılan turlar veya kişilerin kendi imkanlarıyla yaptıkları geziler sayesinde tanıtım daha da kolaylaştırılmıştır. Kaplıcaları yoğunlukta olan Bilecik ilinde sağlık gezileri de yapılmaktadır. Yaşlı kimselerin çoğunlukta olduğu bu geziler kişilere sağlık açısından rahatlıklar sağlamaktadır. Romatizma gibi ağrıları sonlandıran kaplıcalar ilin her ilçesinde bulunabilmektedir. 

Bilecik insanları oldukça sıcakkanlıdırlar. Yemeklerini ve ikramlarını sunmak için birbirleriyle yarışmaktadırlar. Ayrıca tarihlerine ve kültürlerine bağlılıklarıyla da tanınmaktadırlar. Oldukça iyi niyetli olmaları bölgeyi daha sevilir kılmaktadır. Yemek yapmayı yediden yetmiş yediye çok severler. Mesire yerlerinde yaptıkları piknikler onlar için oldukça önemlidir. Bir çok mesire yeri bulunan Bilecik bu yönden de şanslı bir şehirdir. Büzme tatlısı kültürlerinde oldukça önemlidir. Özel günlerde yapılan bu tatlı bayramların da vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Ekmeğini hamurunu kendi yapan şehir halkı bu özelliklerini oldukça sevmektedir. Başka bir şehirde bulamayacakları bu hamurları kendileri yapmaktadır. Hamur işlerine düşkünlükleri de buradan gelmektedir. Keşkek, nohutlu mantı gibi yemekler yöresel lezzetleri olarak ün salmıştır. Hamur işlerinin çeşitliliği sofralarında da görülmektedir.  Başka yerde yapılan börekleri ve hamur işlerini pek beğenmezler. Lezzetleri kendilerine özgü ve farklıdır. Bilecik gezilecek yerlerinizin arasındaysa ve hamur işlerini seviyorsanız bu tatları denemeden geçmemelisiniz.

Bilecik Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Çelebi Sultan Mehmet Camii
Çelebi Sultan Mehmet Camii

XIV. yüzyıldan bu yana saglamlıgını koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii Bilecik'te bulunmaktadır. Bilecik Söğü'teki Hükümet  Konağı'nın hemen karşısında yer almaktadır.Yapımı 6 sene süren 1420 yılında tamamlanan cami Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Çarşı Camii olarak bilinen cami dikdörtgen bir yapıya sahiptir. 3 girişi vardır ve biri büyük olmak üzere toplam 12 kubbeye sahiptir. Cami Söğüt'ün merkezinde yer alır. 

Çelebi Sultan Mehmet Camii, kareye yakın dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Minaresi orijinalliğini hala korumaktadır. Günümüze kadar birçok onarımdan geçen cami, son görünümünü II. Abdülhamit devrinde almıştır. Yapıldığı ilk yıllarda büyük bir vakfiye olduğu bilinmektedir.

Bilecik Söğüt'deki gezinizde Çelebi Sultan Mehmet Camii'ni ziyaret edeceğiniz güne Ertuğrul Gazi Türbesi'ni de dahil edebilirsiniz.

Ertuğrul Gazi Türbesi


Ertuğrul Gazi Türbesi Osmanlı Beyliği nin kurucusu olan Osman Gazi nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.Türbe İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757 de yeniden onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme yaptırılmıştır.Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı yapıllarak  üzeri kubbe örtülü olup dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır. 

Ertuğrul Gazi Türbesi
Söğüt Etnoğrafya Müzesi
Söğüt Etnoğrafya Müzesi

Söğüt Etnografya Müzesi olmadan öce 1970 li yıllarda kurulan bir komite tarafından Bilecik Söğüt ve civardaki köyler tarafından açılacak olan müzede sergilenmek üzere eserler toplanmış  bunlar Eskişehir Müzesi deposunda koruma altına alınmıştır. Müze inşaatı bittikten sonra eserler Söğüt e getirilerek vitrinlere yerleştirilmiş ve müze resmi olarak 12 Eylül 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır. Çadır şeklini andıran bir mimariye sahip olan müze 90 m lik tek salondan ibarettir. Müzede eserler duvarlara monte edilmiş ve ortadaki ayaklı vitrinlerde karışık olarak sergilenmektedir. 1 vitrin sikkeler 1 vitrin arkeolojik eserler, 1 vitrin tartı aletleri, 1 vitrin de İznik Müzesi nden devredilen Osmanlı  Çini önekleri için ayrılmıştır. Diğer vitrinlerde ise etnografik eserler karışık olarak sergilenmektedir.Bilecik te bulunan Söğüt Müzesi  Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde Kayhan Mahallesi'nde bulunmaktadır. Müzede etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.Müze kurulmadan önce, çevre köylerde araştırma yapılmış ve sergiye konulmak üzere halktan eşyalar alınmıştır. 1981 yılından bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Söğüt Müzesi'nde tek bir salon bulunmaktadır. Mimarisi ise çadır şeklini andırır. Müzede sergilenen eserler arasında tartı aletleri  arkeolojik eserler ve Osmanlı çini örnekleri bulunur. Tabii etnografik eserler de görmek mümkündür.