Bitlis Otelleri

Toroslara Saklanmış Cennet; Bitlis otellerinde sizleri bekliyor...

Bitlis Otelleri

' Bitlis de beş minare beri gel oğlan beri gel... '
  Anadolu'nun nadide kentlerinden birsidir BİTLİS. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu birbirinden ayıran, Bitlis Çayı'nın Dicle'ye kavuşmak için Güneydoğu Torosları'nda açtığı vadiye kurulan 1400-1450 rakıma sahip tarih kokan bir şehirdir.
 Doğu'dan Van Gölü, güneyden Siirt, batıdan Muş ve kuzeyden Ağrı ile çevrili BİTLİS ili 337 bin 253 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bitlis; Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan adında nadide 6 ilçeye sahiptir. 18 bucak ve 277 köy yine bu tarihi kentimize bağlıdır.
  Şehrin tarihi, turistik özellikleri, muhteşem hanları, türbeleri, külliyeleri saymakla bitmez. Şehrin en önemli tarihi eseri; Ulu camii (1150), Kızıl Camii (1517), Şerefiye Külliyesi (1520), Dört Sandık Mescidi (1572), Soğuk Pınar Camii (1664), Şeyh Hasan Camii (1725) Taş Camii, Sultaniye Camii (1828), Kale Altı Mescidi (XVIII yy) çok sayıda türbe, han, hamam... Merkezde 106, bucak ve köylerde 482 toplamda 588 camii büyüklü küçüklü minareleriyle şehri süslemekte ve ilahi bir hava katmaktadır. Ahlat Müzesi kentin tek müzesidir ve Ahlat ilçesinde bulunur. Müzedeki arkeolojik ve etnografik tarihi eserler insana zamanda yolculuk yaptırıyor. Selçuklu Mezarlığı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü'nün muhteşem doğa harikası görüntüsünü de unutmamak gerek tabi.

   Kent, tarihi güzelliği ve doğa harikalarıyla gözünüze hitap ettiği kadar yöresel yemekleriyle damağınıza da hitap ediyor. Bitlis Köftesi (içli köfte) ve Büryan Kebabı'nın tadına kesinlikle bakmalısınız.  Bitlis size eşsiz yöresel lezzetler sunmakta; Şekalok Yemeği, Tutmaç Aşı, Keşkek, Halim Aşı, Çireş Pancarı, Ayran Aşı, Garı Aşı, Glorik, Gebol, Kengerli Pilav... Tabi bir de sabah çok erken saatler de uyanabilenler için 'Avşor' adı verilen yemekte tadılması gerekenler arasında.

Bitlis Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ahlat Müzesi
Ahlat Müzesi

Bitlis, Ahlat ilçesindeki eski mezarlık açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. Bu mezarlığın bir köşesine de yeni bir müze binası yapılarak 1971 yılında ziyarete açılmıştır.
Müzede MÖ.2000 yılına ait kap kacaklar, Orta Tunç Çağı sonlarına ve Demir Çağına tarihlenen keramikler Urartulara ait koleksiyonlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 1965 1991 yılları arasında çifte hamam, zaviye ve Ulu Camide yapılmış kazılarda ortaya çıkan eserler ile Selçuklu dönemine ait keramikler sergilenmektedir. XIII.yüzyıla tarihlenen ve Selçuklu dönemine ait sıratlı sigrafitto ve lüster tekniğinde yapılmış sırlı seramikler sırsız kalıp olarak yapılmış hayvan formunda kaplar da müze koleksiyonları içerisindedir.
Müzede Urartuların çift ejderha başlı bilezikleri, kemerleri, elbise iğneleri ve saç tokalarından oluşan koleksiyonlar ayrı bir seksiyon halinde düzenlenmiştir. Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli keramikler, kandiller ayrı bir bölümdür. Bunun yanı sıra Selçukluların birbirinden farklı tiplerdeki mezar taşları da müze bahçesinde bulunmaktadır.
Müzede çeşitli dönemlere ait sikkeler, yöresel etnografik eserler bulunmaktadır

Narlıdere Köprüsü

Bitlis in en güzel köprüsü olup,Narlıdere Köprüsü nün kitabesi olmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı belli değildir.Ancak, mimari özellikleri ve gerekse yörenin tarihi durumu göz önünee alındığnda Osmanlı dönemi 16. yy. sonları ya da 17. yy. içinde yapılmış olabileceği kanaati yaygındır.

Narlıdere Köprüsü