Bolu Göynük Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Bolu Göynük Otelleri

Bolu Göynük otelleri hakkında detaylar...

Bolu Göynük Otelleri

    Göynük ilçesi Likyalıların 1600 yıl boyunca yaşadığı en eski bölgelerinden olup,M.Ö 690 yılında dayanmaktadır.Bölgeye Arap akınlarının yapmış olduğu baskı ile bölge zayıf hale düşmüştür.Bu bölgeye sonradan Anadolu halkı egemen olmuştur.Verimli topraklara sahip olması sebebiyle bölgeye birden çok egemenlik sağlanmıştır.Bunlardan bazıları Persler,Araplar,Menteşoğulları ve Bizanslılardır.

    Göynük beldesi günümüzde eşşiz manzarası ve konumundan yanı sıra turizm cenneti olmasıdır.Belde nin girişinde birden fazla dünya ülkelerinin bayraklarının dalgalandığı bir giriş kapısı,beldeye gelen misafirlere hoşgeldiniz dercesine duran Kuleli Parkı bulunmaktadır. Bölge konum itibariyle de diğer tatil yerlerine yakın olmasıyla da dikkat çekmektedir.Antalya ya 35 km havaalanında 45 km ve Kemer e de 5 km dir.
Göynük kasabasının mavi bayraklı plajı olup,bu plajda güneşlenerek serin sularında rahatlayabilirsiniz.Göynük e geldiğiniz taktirde Göynük Kanyonu nu ziyaret etmeden dönmeyiniz.Yine bölge Kemer  e yakın olduğu için bölgedeki eğlence mekanlarına gidebilir tatilin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz

Bolu Göynük Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akşemsettin Türbesi
Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Bolu nun Göynük ilçesine yaptırılmıştır.Yaptırılma sebebi Akşemsettin hazretlerinin Fatih Sultan Mehmet  in hocası olmasından dolayı vefa borcunu ödemek amacıyla yaptırılmıştır.
Buranın en önemli özelliği mimarisinin altıgen  bir yapıda olmasıdır.Türbenin giriş kapısı doğu kısmında yer almaktadır.Türbede yer alan sandukanın boyutları 2.50x0.50 dir.Sandukanın özelliği ceviz üzerine kabartma yazı ile yazılan bu sanduka Osmanlı ağaç işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Türbeye girdiğiniz zaman yatırı girişte sağ tarafta yer almaktadır.Türbenin içinde ayrıca Akşemsettin Hz.  nin oğulları Emrullah ve Sadullah Hazretlerinin sandukaları da yer almaktadır.
Akşemsettin Hazretleri için Göynük ilçemizde  1988 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı,Bolu Valiliği,Göynük Kaymakamlığı,Göynük Belediye Başkanlığı ve Akşemsettin Hz.Vakfı ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla büyük bir coşku ile mayıs ayının 3.haftasının pazar gününde büyük bir çoşku ile kutlanmaktadır.
Kutlamalar eşliğinde sema gösterileri, mehtaran ve sema gösterileri yapılarak gelen misafirlere gösterilerde bulunulmaktadır.Bunun yanı sıra katılan misafirlerimize aş dökümü pilav ikram edilmektedir.

Gazi Süleyman Paşa Camii

Bolu Göynük te bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii 1331-1335 yılları arasında inşa edilmiştir. Göynük ün doğusunda bulunan camiinin yakınında Süleyman Paşa nın evinin olduğu söylenketedir.Ülkemizde birden çok Gazi Süleyman Paşa Camii bulunduğundan dolayı bu camiinin Süleyman Paşa adına yapılan ilk camii olduğu vakıf kayıtlarından tescillenmiştir. Camii 1875 yılında talihsiz bir sel baskını ile yıkılmış;1878 yılında bugünkü camii 2.Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Gazi Süleyman Paşa Camii o dönemde Osmanlı genç devir mimarisi özelliği taşımaktadır.İbadet mekanı 17.70 X 16.10 metre ölçüsündedir. Gnmzdeki cami, orijinalliinden uzak olup, Osmanlı mimarisini yansıtmakta ve dış  mimarisi kadar, içmekanıyla da göz doldurmaktadır.Caminin diğer  özelliklerini belirtecek olursak; Gazi Süleyman Paşa Camii kesme taşdan yapılıp tavan kısmı ise ahşap bir tavanla örtlüdür. Camiinin kuzey kısmında iki katlı bir son cemaat mekanı bulunup caminin  ibadet mekanı çok sadedir.Özel ve dini günlerde caminin tamamlanmasıyla dolaram cemaat ile namazların kılındığıda bilinmektedir.Gazi Sleyman Paşa Camii ni gezdikten sonra 

Gazi Süleyman Paşa Camii