Bolu Merkez Otelleri

Bolu Merkez otelleri sizleri bekliyor...

Bolu Merkez Otelleri

Bolu yöresi hem tarihiyle hem de doğa güzellikleriyle şehrimize gelecek misafirlemizi tarihin kokusu ve güzellikleriyle selamlamaktadir.Bu bölgeye gelen misafirlerimize Abant Gölü,Gölcük,Sünnet Gölünü gezmeden Yedigöllerde kamp,Kartalkaya da kamp Abant ilçemizde yamaç paraşütü ve Bolu yemeklerini tatmadan dönmemelerini tavsiye ederiz.
Bolu şehrimize ilk Osmanlı akını Osman Gazi tarafından başlatılmıştır.Bu bölgemizin tamamıyla fethedilmesi ise Orhan Gazi döneminin1324-1326 yıllarında gerçekleşmiştir.Mustafa Kemal ATATÜRK'ün öncülüğünde gerçekleşen milli mücadele sonunda Bolu şehri vilayet haline geçerek yeni bir yönetime geçmiştir.
Yukarı Tekke Camisi, Aşağı Tekke Cami Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii ve Esentepe'deki Ramazan Dede Türbeleri denildiği zaman ozamanlarda Bolu şehrinin dini eserleriyle gezilecek yerler arasındadır.

Bolu Merkez Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ilıca Musa Paşa Camii
Ilıca Musa Paşa Camii

Bolu  nun Ilıca mevkiinde bulunan Ilıca Musa Paşa Camii şehir merkezine 5 km uzaklıkta Karacasu da yer almaktadır.
Caminin kitabesi yüzyıllardan bu zamana kadar gelmiş ve cami ile ilgili birçok detaylar kendi kitabesinden öğrenilmiştir. Kitabesindeki bilgiye göre 1510 lu yılları arasında kızıl Ahmet Beyin oğlu olan Musa Paşa nın isteği ve arzusu üzerine inşa edilmiştir.

Ilıca Musa Paşa Camii, mimarisi ve tasarımı her ne kadar minik ve küçük olsa da, iç mekanı bir o kadar ferah ve geniş alan hissini vermektedir. Mimarisi kare planlı olup, çatısı ahşaptan inşa edilmiştir. Ilıca Musa Paşa Camii, 1 Şubat 1944 yılındaki Bolu Gerede Çankırı depreminde büyük hasar görmüş olsa da 1960 yılında revize edilerek günümüze kazandırılmıştır. Ilıca Paşa Camii nin sadece taç kapısı eski mimari özelligini taşmaktadır.

Caminin dikkat çeken özelliklerinden birisi de yaşanan deprem sonrası yapılan yenilekler sonrasında eski kitabesi de buraya bırakılmıştır.Kitabe de aşağda belirtilen sözler yer almaktadır. Bana haz el cami  l şerf vel mbed el latif Musa Paşa ibn i Kızıl Ahmed,ibn i ibrahim bey ibn i isfandiyar bey sahbu  l vekr Lirahi Velideti tekaballahuRuhl Lahi eslafafehu (916) tulallah mr ahlafehu. 

Seben Gölü

Seben gölü 2006 yılında yapımına başlanarak yapay bir göl olma özelliği taşımasına rağmen Batı Karadeniz bölgesinin en büyük gölü olma özelliği taşımaktadır.
İl merkezine 18 km uzaklıkta olan Seben gölü bölgede yer alan Abant gölünün 7 kat büyüklüğünde olup çevresindeki yeşillikler ve mağralarla keşif yapabilirisiniz.Seben gölünün etrafında piknik yaparak eğlenceli vakit geçirebilir gününüzün güzel geçmesini sağlayacak doğa yürüşleri ile doğayı fotoğraflayarak anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.
Bu bölgede yer alan otellerimizde konaklayarak tatilinizin devamında çevredeki gezilecek yerlere ulaşımınızı kolaylaştırarak,hem zaman dan kar edebilir hem de Seben gölünün manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz.
Yılın her mevsiminde gidebileceğiniz Seben gölünden sonra bu bölgede yer alan Abant gölünü görmenizi ve doğanın güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Seben Gölü
Seben Kaya Evleri
Seben Kaya Evleri

Seban kaya evleri Bolu merkeze 54 km uzaklıkta olup ulaşımı çok kolaydır.Bu şirin belde Karadeniz bölgesinde yer alıp ziyaretçilerini beklemekte.
Bu şirin Seben kaya evlerine ulaşmanız ok kolay Karacasu beldesinden devam ederken yolda karşınıza çıkan tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.Bu evlerin ounluu blgede yer alan Solaklar köyünde toplanmıştır.Bu bölgeye gelen turistlerin ziyaret noktalarından birisidir. Frigyalılar zamanında düşmanlardan korunmak amacıyla kayaları oyarak Seben kaya evlerini kullanmışlardır.Frigyalılardan sonra bölgeyi Romalılar ve Bizans imparatorluğuna da ev sahipliği yaparak onlarında yaşam sürmelerine katkı sağlamıştır. Seban evlerinin özellik olarak belirtecek olursak dört katlı ve bu katlar birbirleriyle bağlantılı olarak baca gibi birbirine bağlanmaktadır.Bolu geziniz esnasında bölgemizdeki otellerimizde kalarak tatilin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.