Bolvadin Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Bolvadin Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Bolvadin Otelleri

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden birindeki, Bolvadin otelleri...

Bolvadin Otelleri

Bolvadin, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mevcut vesikalara göre 10.000 yıllık geçmişi vardır. Bolvadin, Antik Paroreos Phrygia Yanık Frigya vadisinde kurulmuştur. Bu vadide M.Ö. 8000'de yerleşik hayata geçilmiştir.

Bolvadin Selçuklular zamanında Karahisar-ı Devle ( Develi'nin Karahisar'ı ) ismiyle anılan Afyon'a bağlı 10 kadılıktan birisi olup yeniden imar edilmiştir. Bu devirde 11 nahiyesi Han, Bayat, Musluca, Göçmen Akviranı, Nevahi-i Barkınlı, İshaklu, Çay, Karamık, Şuhut, Karaadilli, Çölabat, 326 köyü, 11 Mahallesi vardı. Büyük bir ticaret merkeziydi. Selçuklular'dan günümüze kadar yalnızca Alaca Camii ulaşmıştır. Alaca Çeşmesi ve Ali Efendi Camisi'nin yalnız kitabeleri ulaşabilmiştir. Hz. Mevlana'nın oğlu Sultan Veled, Afyon'u ziyareti sırasında Bolvadin Mevlevihanesi'ni açmıştır.

Bolvadin Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Afyon Bolvadin Müzesi
Afyon Bolvadin Müzesi

Afyonkarahisar ilinin Yanıkkışla mevkiinde yer alan Afyon Bolvadin Müzesi, müze olmadan önce belediye sineması - kültür merkezi olarak kullanılıyordu. 1980'li yılların sonuna doğru belediye tarafından verilen kararla Afyon Bolvadin müzesi olarak kullanılmıştır. Müze kurulmadan önce belirli bir yerde toplanan eserler müze oluşturulduktan sonra bu alanda sergilenmiştir ve müzenin ana yapısını bu eserler oluşturmaktadır. Afyon Bolvadin Müzesi'nde Bizanslılar, Antik Roma Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Eski dönemlerde, haşhaş üretiminde kullanılan malzemeler, marangozluk, demircilik, çiftçilik gibi geçim kaynaklarını sağladıkları malzemeler sergilenmektedir. O dönemlerde avcılık çok yaygındı ve bu yüzden yapılan kazılarda ateşli ateşsiz silahlarda çokca görülmektedir. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde kullanılan para, sikke ve değerli eşyalar da Afyon Bolvadin Müzesi'nde sergilenmektedir.

Yedikapılar Manastırı

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yer alan Yedikapılar Manastırı Afyonkarahisar'ın tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Merkeze yakın olması dolayısıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz konumdadır. Kayalık üzerine oyularak yapılmış olan Yedikapılar Manastırı devlet karayolu üzerindedir ve yapımı çok eski zamana ait olduğu için tam tarihi bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda Yedikapılar Manastırı'nın 8. ve 9. y.y ait olduğu tahmin edilmektedir. Afyon'un tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında Yedikapılar Manastırı'nı da gezmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Yedikapılar Manastırı'nın hemen yakınlarında konaklayacak yer bulunmamakla beraber, Bolvadin ilçesine yakın olmasından dolayı sıkıntı yaşamayacaksınız.

Yedikapılar Manastırı
Bolvadin Kırkgöz Köprüsü
Bolvadin Kırkgöz Köprüsü

Afyon'un Bolvadin ilçesinde yer alan Bolvadin Kırkgöz Köprüsü, Eber Gölü ne akmakta olan Akarçay üzerinde yer almaktadır. Köprü Kuzey ve Güney olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden Güney bölümü Bizans İmparatoru I.Manuel Kommen tarafından mermer ve yontulmuş ve bazalt taş ile yapılmıştır. Diğer bölümü olan Kuzey kısmı, Mimar Sinan tarafından 64 göze kadar uzatılmıştır, namazgah ve kitabe ilave edilmiştir.