Burdur Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Burdur Otelleri

Burdur otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Burdur Otelleri

Akdeniz bölgesi hem insanlarının hem de havasının sıcaklığıyla tatilcileri karşılamaktadır. Büyük iller dışında küçük iller de oldukça ilgi görmektedir. Akdeniz illeri coğrafi bölge itibari ile her zaman ilgi çekici olmaya devam edecektir. Burdur ili bu Akdeniz illerinden bir tanesidir. Plaka kodu 15 olup Akdenizin incisi olarak düşünülmektedir. Burdur ilinin 11 adet ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler tarihi kalıntıları ile de oldukça ilgi çekmektedir. İlk yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Burdur daha büyük illere olan yakınlığı ile de cezbedici olmaktadır. Burdur ili topraklarıyla da dikkat çekmektedir. Killi olan topraklar tarım açısından pek uygun olmamaktadır. Bu nedenle iç kesimlerde killi olan topraklarda tarım yapılmazken göle yakın kısımlarda daha çok tarım yapılabilmektedir. Burdur ili Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen daha iç kesimlerde kalmaktadır. Bu nedenle Akdeniz iklimi daha sert bir şekilde hüküm sürmektedir. Kışları soğuk bir hava hüküm sürmekte iken yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Gündüzleri güneş yüzünden yakıcı olan hava gölgede olan serinliğiyle Burdur'u çekici kılmaktadır. Akşamları serin geçmektedir.

En önemli ilçelerinden bir tanesi Bucak'tır. Burdur'a 40-45 km uzaklıkta bulunmakta olup kendi içerisinde kurulmuş bir düzeni vardır. Roma medeniyetleri hüküm sürdüğü için çıkarılan kalıntılarda bu döneme ait izler bulunmaktadır. Eski dönemden kalan kale, kervansaray gibi tarihi yapılar ziyaret edilebilmektedir. İl içerisinde yapılan kazılarda eski dönemlere ait çanak çömlek kalıntılarına da rastlanmaktadır. Arkeologlar tarafından ilgi gören Burdur şehri bu sayede daha çok tanınmaktadır. Bucak ilçesinde bulunan Susuz Kervansaray gezilip görülecek olan yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu kervansaray ipek yolunun geçtiği yol güzergahında bulunduğu için eski dönemlerde de istilalara uğramıştır. Jeopolitik konumu çoğu medeniyet için önemli olan Burdur Akdeniz bölgesinin de en önemli şehirlerindendir. İl merkezinde de gezilip görülecek yerler oldukça fazladır. Osmanlı döneminden kalma olan konaklar sayesinde şehir mimarisi çok farklı bir durum almıştır. Taşoda gibi konaklar turistlerin fotoğraf çekimi için kullandıkları önemli mekanlardandır. İnsuyu mağarasını duymayan kalmamıştır. Burdur ili sınırlarında bulunan bu mağara her mevsim turist akınına uğramaktadır. Astım hastaları için havasının çok uygun olduğu söylenmektedir. Hem şifa bulmak hem de gezip görmek için gelen turistler tarafından bırakılan dövizler il ekonomisini canlandırmaktadır.

Burdur Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Burdur Arkeoloji Müzesi
Burdur Arkeoloji Müzesi

1957 - 1960 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda 196 yılında hizmete açılan Burdur Arkeoloji Müzesi, bünyesinde bir çok tarihi kalıntıyı barındırmaktadır. 60000 civarında antik esere sahip Türkiyenin ve Burdurun en zengin müzelerinden biridir. Kremna Antik Kentinden çıkarılan eserler burada sergilenmektedir. Zengin bir arkeolojik potansiyele sahip olan Burdur bu özelliği sayesinde müzesini ülkemizin sayılı müzelerinden biri haline getirmiştir.

Keraitae

Burdur Bucak mevkisinde bulunan Keraitae Antik Şehri, Roma ve Helenistik döneme ait kalıntıları bünyesinde bulundurmaktadır. Kazılar sonrasıda ele geçen seramiklerden anlaşıldığı üzere kent Hellenistik dönemden önce de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Keraitae
Kremna Antik Kenti
Kremna Antik Kenti

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti, Pisidialılar tarafından kurulmasına rağmen bilinen ilk halkı Solmoslulardır.

Kremna Antik Kenti tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyetine giren bu antik kenti diğerlerinden farklı kılan özellik ise ızgara planlı bir mimariye sahip olmasıdır.

Bazilika, Exsedra, kütüphane, tiyatro ve anıtsal çeşme başta olmak üzere birçok kalıntı getirmiştir. Bina tabanında bulunan mozaik döşeme oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda; Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Herakles ve Askepios heykelleri bulunmaktadır. Kesinlikle görülesi bir yerdir. Yapıları sizi çok şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacaktır.

Sia Antik Kenti

Burdur'un Karaot Köyü sınırlarında olan Sia Antik Kenti, çam ağaçlarının arasında gizemini korumaya devam etmektedir.

Sia aynı zamana bir Psidia şehri özelliği taşımaktadır ve tepesinde bulundurduğu sur duvarları oldukça dikkat çekmektedir.

Tüm şehri kucaklamış vaziyette olan sur duvarlarının dışında iki katlı kule ve giriş kapısı ayakta kalmayı başarmış kalıntılar içindedir. İçinde bulundurduğu hamam ise tahminen 3. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Psidianın en korunmuş şehirleri arasında olan Sia Antik Kenti, anıt mezarlarıyla, iki kilisesiyle, görkemli sur duvarlarıyla ziyaretinizi bekliyor. Çarpıcı kalıntılar arasında kendinizi o dönemlerde bulacaksınız.

Sia Antik Kenti
İncirhan Kervansarayı
İncirhan Kervansarayı

Burdur'un Bucak ilçesinde yer alan İncirhan Kervansarayı Gıyaseddin bin Keykubat tarafından yaptırılarak halen ayakta kalmayı başarıp günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.İncirhan ın taç kapısından ilk adımı atıp içeri girdiğinizde güzelliğiyle sizi etkileyecektir.

Geometrik süslemeleri ve özellikle taç kapısı kesinlikle görülmeye değer. Şuan birçok Selçuklu kervansaraylarının ayakta kalamaması İncirhan Kervansarayı nın önemini daha da arttırmaktadır. Burdur u ziyaret tiniz sırasında bu tarihe meydan okuyan ve ayakta kalıp sizi farklı anlara götürecek olan yapıyı mutlaka ziyaret edin.