Büyükada Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Büyükada Otelleri

Kültür Adası Büyükada otelleri

Büyükada Otelleri

İstanbul Adaları içerisinde en büyüğü ismindende anlaşıldığı üzere Büyükada dır. Yüzölçümü 5,4 kilometrekareyi bulmaktadır. Maltepe sahiline uzaklığı ise 2300 metredir.Adalar da, biri güney diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur.Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe dir. Kuzeyde ise İsa Tepesi bulunmaktadır. Seyahatnamelerden ve tarihi olaylardan anlaşıldığı kadarıyla Büyükada, Bizans döneminde de, Osmanlı döneminde de hep meskun kalmıştır. 19. Yüzyılın ilk yarısında 3 bin kadar olduğu tahmin edilen Büyükada nın nüfusu, Adalar a vapur işlemeye başladıktan sonra artmış, 20. Yüzyıl başlarında 5 bini aşmıştır. Ada nın nüfusu bugün 8 bin civarındadır.Ancak ada, yazları günübirlik ziyaretler ve yazlığa gelenler nedeniyle kalabalık olmaktadır.


19. yüzyıl ortalarında Büyükada yı anlatan yabancılar akşamüstleri iskele çevresindeki şıklığı, zerafeti, sahildeki gezintileri ballandıra ballandıra anlatırlar. 20. Yüzyılın ilk çeyreği boyunca Rumların ağırlık taşıdığı ada halkı ve yazlıkçı gayrimüslimlere ek olarak Osmanlı aydın ve yazarlarının da önemli bir bölümü Büyükada nın güzelliklerini ve toplumsal atmosferini paylaşmışlardır. 1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada daki canlılık 1930 lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940 lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır.

Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de başında yer almıştır.

üyükada ya, günümüzde Sirkeci, Kabataş ve Bostancı dan kalkan Ada Vapurları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi nin deniz otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Adada otomobil yasağı vardır. Bu da, Ada nın gürültüden uzak, havası temiz bir mevki olarak kalmasını sağlamaktadır. Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp Ada nın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı ndan başlayıp Dil den, Aşıklar Kır Gazinosu ndan Lunapark a oradan da Maden e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada gezilerinin başlıca eğlenceleri haline gelmiş bulunmaktadır.

Büyükadanın başlıca gezilecek yerleri arasında ise Ada nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilisesir. İsa Tepesinde ise Hristos Kilise ve manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de Ada nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar. Büyükada da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş bulunan bu cami, Ada Camii sokağında bulunmaktadır.

Büyükada Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER