Büyükçekmece Otelleri

Büyükçekmece otelleri hakkında geniş bilgiler...

Büyükçekmece Otelleri

İstanbul un batısında yer alan Büyükçekmece, 1987 yılına kadar Çatalca ya bağlı bir bölgeydi.


Çatalca,Silivri,Küçükçekmece,Avcılar,Beylikdüzü ile komşu bir ilçedir. Konum olarak ulaşımı kolay olan bölgeye Tem otobanı ve E-5 karayolu ile Avrupaya bağlanır. Atatürk Havalimanına uzaklığı 20 km mesafededir. Ayrıca modern bir görünüme sahip olan Büyükçekmece nin Marmara Denizi kıyısında 25 km uzunluğunda İstanbul un en temiz ve düzenli bir sahil şeridine sahiptir.Özellikle yaz aylarında ilçenin nufusu 3-4 kat artmaktadır. Ekonomik anlamda gelişime açık bir konumda olan ilçe bünyesinde Avrupa nın 4. büyük tv kulesini, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, su parkları, otelleri bulundurmaktadır. İlçenin en ilgi çeken bölgesi Kordonboyu olarak adlandırılan 5 km uzunluğundaki bölgedir. Son zamanlarda yapılan çevre düzenleme çalışmaları ile Kordonboyu her yaştan insanın keyifle zaman geçirdiği bir bölge haline gelmiştir. Bölge tarihi eser anlamında zengin bir ilçedir; Büyükçekmece Kervansaray, Kuşunlu Han, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve Çeşmesi, Sokullu Mehmet Paşa Camii bunlardan sadece bir kısmıdır.

Büyükçekmece Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Büyükçekmece Gölü
Büyükçekmece Gölü

İstanbul un içme suyu kaynağı olarak kullanılan Büyükçekmece Gölü, Çatalca nın güneyinde kalır ve gölün deniz tarafında Büyükçekmece Barajı vardır.

Baraj ile deniz arasında hafif tuzlu bir göl, su odacıkları ve sazlıklar bulunur. 12 km2lik bir yüzölçümüne sahip olan göl, baraj haline getirildikten sonra yüzölçümü 43 km2ye ulaşmıştır.

Çatalca yöresinden güneye doğru inen derenin aşağı çığırının yükselen deniz seviyesi altında kalmasıyla koy halinde oluşmuş, sonra önü, koyun orta kısmında çakıl, kum ve kil gibi maddelerin meydana getirdiği bir dil ile tıkanmıştır.

Bu dil üzerinde gölü denize bağlayan bir kesinti bulunur ve bunun üzerinden çok gözlü tarihi bir köprü olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü geçer.

Gölde balık da tutulur. Gölde eskiden 30 tür balık varken bu sayı hâlihazırda 4ü yabancı tür olmak üzere 15 tür balık kalmıştır.

Göl adını köprü olmadığı zamanlarda üzerinde yer alan çekmece adı verilen elle çekilerek karşıya geçmek için kullanılan salların büyük olmasından alır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, İstanbul Büyükçekmece ilçesinde bulunan tarihi çeşmedir. Dizdariye Mahallesi nde bulunan çeşme, 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman ın Zigetvar Seferi sırasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

Çeşmeyle birlikte Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde aktif halde çeşme olarak kullanılmaya devam eden yapı tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan, Mimar Sinan ın yapmış olduğu 10 köprüden biri olan tarihi yapı. Büyükçekmece ile Mimar Sinan arasında yer alır.

İstanbulu Avrupa ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde, Büyükçekmece Gölü nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen köprü, İstanbul a 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Seferine çıkarken, ordunun, Büyükçekmece Gölü ile denizin birleştiği bu noktadan sallarla karşıya geçmekte çok zorlanması üzerine buraya köprü yapılmasını emretmiştir. Ancak Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Kuşatmasında öldüğü için köprü, oğlu II. Selim zamanında, 1567 de tamamlanmıştır.Mimar Sinan ın "Köprü, eserlerimin içerisinde şaheserimdir." dediği bu köprü, 636 metre uzunluğunda, 7,17 metre genişliğindedir. 4 ayrı bölümden ve 28 kemerden oluşan köprünün yapımı sırasında, gölün suları büyük tulumbalarla boşaltılarak, 40.000 m³ taş kullanılmıştır. 1986-1989 yılları arasında restore edilen köprü ilçenin sembolüdür.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi

1979 yılında, Bülent Ünal tarafından kurulan ve İstanbul Büyükçekmece de bulunan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Uluslararası sanayi ve ticaret sektörünün buluşma adresidir.

Her yıl düzenlenen fuara yaklaşık 14.000 katılımcı ve 70 ülkeden 2 milyona yakın ziyaretçisini uğramaktadır. Uluslararası modern bir alt yapıya sahip 60.000 m² kapalı 60.000 m² açık fuar alanı ile Türkiye nin en büyük fuarıdır. Her yıl düzenlenen fuara dünyanın dört bir yanından yaklaşık 14.000 katılımcı ve 2 milyona yakın misafir ağırlamaktadır. Fuarda 12 sergi salonu, 10 kafeterya, basın VIP ve yönetim odaları, kablosuz internet, özel güvenlik ve kontrol merkezi, ilk yardım hizmeti, taksi hizmeti, benzin istasyonu gibi hizmetler sunulmaktadır.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi