Uludağ Otelleri

Uludağ otelleri, kayak tutkunlarına dört ay boyunca kesintisiz kayak imkanı sunar.

Uludağ Otelleri

Ülkemizin kayak turizminde en ön sırada yer alan Uludağ, Marmara Bölgesi'nde Bursa'nın 32 km güneyine düşmektedir ve kayak tutkunları için yıllın dört ayı kayak imkanı sunmaktadır.

Doğal Yapısı ile milli park ilan edilen Uludağ, Aralık ve Nisan ayları arasında yani dört aylık kayak sezonunda birçok kayak tutkunu tatilcilerin her zaman ilk adresi olmuştur. Bu dönemlerde ise Uludağ'ın nüfusu herzamankinin üstüne çıkar.
Kışın kar yağışlarının başlayıp, kar seviyesinin belli bir seviyeye ulaşması ile kayakseverlerin hizmetine açılan, yaz aylarındaysa trekking, avcılık, kampçılık ve piknik gibi günü birlik etkinliklere de olanak sağlayan Uludağ'da iklim şartları yükseltiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dağın alt bölgelerinde, Akdeniz, zirveye doğru nemli mikro termik iklim ve zirvede ise buzlu iklim mevcuttur.

Yılın hemen her mevsimi kedine has bir güzelliği bulunan Uludağ'da bek çok görülüp, gezelecek yer mevcuttur. Bu gezilecek yerlerden bazıları, Cennet Kayası, madenler bölgesi, göller yöresi, bir çok çeşitte ve zorluk derecesinde trekking gözergahı ve kayak pistleri, kayak pistleri bölgelerinde saatte yaklaşık 10 bin kişi taşıyabilen 7 adet telesiyej, 6 adet ise teleski sistemi, Sobra, Kadı, Kirazlı ve Sarıalan yaylaların, Bakacak seyir tepesi, Aynalı, Kilimli ve Kara Göl...

Uludağ'da kayak ve snowboard yapabilir, hocalardan ders alabilir veya kızaklarla kayabilir, ATVlerle, kar motorları ve paletli araçlarla çevre gezisi yapabilir, Uludağ ın bol oksijenli havasında, oteller bölgesinde bulunan gezi parkurunda yürüyüş yapabilir, teleferik ve telesiyejle yükseklere çıkarken bol bol fotoğraf çekebilir, muazzam manzaranın tadına varabilir, kayak yaparken kasılan vücudunuzu hafifletmek için otelinizde bulunan sauna, havuz ve hamamlardan faydalanabilirsiniz.

Dilerseniz; Bakacak Tepesi'nden Bursa'yı izleyebilir, şömine başında eşsiz doğayı seyrederken sıcak çikolatanızı veya sıcak şarabınızı keyifle yudumlayabilirsiniz.

Uludağ Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aynalı Göl
Aynalı Göl

Bursa Uludağ'da Göller Bölgesinde bulunan göllerden biri de Aynalı Göl'dür. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 2310m'dir. Çevresindeki yeryüzü şekillerinin etkisiyle, diğer göllere kıyasla fazla güneş ışığı aldığı ve yansıttığı için Aynalı Göl ismini almıştır.

Göl seviyesinden bakıldığında, 2510m yükseklikteki Uludağ Dört Tepeler etkileyici bir manzara sunar. Yerli - yabancı pek çok dağcı ve gezgin tarafından ziyaret edilen göl yakınlarında, kaynak içme suyu bulunmaktadır.

Softaboğan Şelalesi

Bursa'nın en önemli doğal zenginlikleri arasında yer alan Softaboğan Şelalesi, Bursa Ovası'nın tümünü gören Bakacak mevkiinden aşağılarak inildikçe kendini göstermeye başlar. Tam bir doğa harikası olan bu şelale, aynı zamanda trekkıng yapma imkanıda sunmaktadır. Doğayla iç içe olacağınız ve huzur bulacağınız Softaboğan Şelalesi tabiatın tüm renkleriyle birleşip, eşsiz bir görüntüye ulaşmıştır.

Softaboğan Şelalesi
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

1. ve 2. Gelişim Bölgeleri olmak üzere 2 ayrı bölgeden oluşan Uludağ Kayak Merkezi, Tur kayağı ve helikopterli kayak uygulamaları açısından oldukça uygundur. Bursa Uludağ Kayak Merkezinin bulunduğu alan 1.750-2.543m aralığındadır. Bu kayak merkezinde 12 teleski noktası 7 tane de telesiyej noktası mevcuttur. Ayrıca; 13 farklı pist bulunmakta olup kayak sezonu Aralık - Mart tarihleri arasındadır. Kar kalınlığı ise 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Tek Kart turnike sistemi ile de kayak merkezinde gelen misafirler tüm pistleri tek kart ile kullanabileceklerdir.

Uludağ Milli Parkı

Uludağ'a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Uludağ Milli Parkı gördüğünüz an etkisinde kalacağınız bir yerdir. 1961 yılından beri koruma altında olan ve Milli Park olarak ilan edilen 12.762 hektarlık bir alan içinde yer almaktadır.

Uludağ Milli Parkı'na ulaşım oldukça rahat ve kolaydır. Dilerseniz karayoluyla dilerseniz de teleferik ya da telesiyejle bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Çok fazla çeşitte bitkinin bulunduğu bu bölgede bol bol oksijen alarak sevdiklerinizle birlikte zaman geçirebilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı
Uludağ Kayak Pistleri
Uludağ Kayak Pistleri

Uludağ Kayak Pistleri

PİST NO TESİS ADI FİRMA UZUNLUĞU
1 MADEN TELESİEJ UYB 1980m
2 BEDEN TERBİYESİ TELESKİ UYB 1410m
3 KUŞAKLIKAYA TELESİEJ AĞAOĞLU 1850m
4 TUTYELİ TELESİEJ FİX GRAND YAZICI 1325m
5 KIRKGÖZLER TELESKİ UYB 470m
6 MONTE BAİA TELESKİ UYB 450m
7 KOÇOĞLU KARİNNA TELESKİ UYB 300m
8 KARTANESİ TELESKİ UYB 350m
9 MANDIRA TELESKİ UYB 350m
10 GONDOLA AĞAOĞLU 480m
11 İTALYAN TELESKİ GRAND YAZICI 750m
12 BELVU TELESKİ AĞAOĞLU 750m
13 CENNETKAYA TELESKİ CENNETKAYA 780m
14 CENNETKAYA TELESİEJ FİX CENNETKAYA 510m
15 ALKOÇLAR TELESKİ ALKOÇLAR 475m
16 KARKAY TELESİEJ FİX KARKAY 480m
17 AĞAOĞLU TELESİEJ FİX AĞAOĞLU 450m
18 BECEREN TELESKİ 01 BECEREN 575m
19 BECEREN TELESKİ 02 BECEREN 575m
20 FAHRİ TELESİEJ FİX AĞAOĞLU 761m
21 YAZICI TELESKİ İBRAHİM YAZICI 653m

Kilimli Göl

Uludağ'ın zirve göllerinden birisi de Kilimli Göl'dür. Uzaktan bakıldığında, berrak suyun dibinde bulunan taş ve kaya parçalarının oluşturduğu doku kilimi andırdığı için bu ismi almış olmalı.Bir buzul gölü olan Kilimli Göl'ün derinliği ortalama 4,5m'dir, yakalaşık 2330m rakımda bulunmaktadır. Gölün içi ve çevresi bitkilerle kaplıdır. Çevresine göre korunaklı olduğu için kamp içinde uygun alandır.

Hafta sonu kaçamağı yapan, Bursa, İstanbul gibi yakın bir çok çevreden gelenlerle yoğun bir ziyaret alır. Daha sakin, rahat bir gezi ya da kamp için hafta içi günler tercih edilmelidir. Uludağ sadece kışın kayak için değil her mevsim kendine has güzelliği ile sizleri bekliyor.

Kilimli Göl