Yalova Otelleri Toplam 19 Otel Bulundu

Harita

Yalova Otelleri

Yalova otelleri, Benim kentim, benim tatilim diyenlere...

Yalova Otelleri

Yalova büyük zorluklar, acılardan sonra ben hala buradayım diyen bir şehir. Coğrafi konumu açısından büyük öneme sahip olan bu il adeta geçmişimizi bugüne taşımış. Marmara bölgesinde yer alan bu il diğer şehirlere yakınlığı açısından bir transit il konumunda. Yalova ve Marmara denizi akşamları aileleri ile yürüyüş yapan insanların oluşturduğu bir sahille birbirine bağlanmış. Bu sahilde ise geçmişin izlerini taşıyan hala düşündüğümüzde bize büyük acılar yaşatan 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden 2 bin 504 kişinin anısına 17 ağustos parkı içinde bulunan deprem anıtı yer almaktadır. Deprem anıtının üstünde ise hayatını kaybeden insanların isimleri yer almaktadır. Depremden sonra ise afet teşkilatları kurulmuş ve il içinde birbiriyle bağıntılı olan ağ şeklinde afet örgütleri yapılandırılmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün 11 Haziran 1937 tarihinde Türk milletine bağışladığı Yürüyen Köşk turistlerin en çok ilgisini çeken ve Türk milletine bir ağacın ne kadar değerli olduğunu anlatan şu an ise bir müze olarak kullanılan önemli bir mirasımızdır. Atatürk köşkün pencerelerine zarar vereceği için bir ağacın kesilmesine razı olmamış ve köşkü raylı sistem ile 4 metre yerinden yana kaydırmıştır. Birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapan Karaca Arboretumu ise şehre gelen turistlerin ilgisini üzerine çekmeyi başaran noktalardan. Tarihi eser bakımından çok zengin olmayan ilimizde Roma döneminden bugüne miras kalan Kara Kilise ise bir su yapısı olarak hala eski ihtişamını koruyor. Delmece yaylası ise bizi içinde barındırdığı kestane ve ıhlamur ağaçlarının kokusuyla karşılıyor.
Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş noktası olan Yalova makro-klima iklim tipindedir. Yeşilin tonuna hâkim olan bu şehir evlerimizi süsleyen süs bitkisi üreticiliğinde kendisini geliştirmiş. Yüzölçümünü bakımından çokta büyük olmayan bu şehirde son zamanlarda Yalova Üniversitesinde yeni bölümlerin açılması şehirdeki öğrenci nüfusunda gözle görülür bir artışa sebep olmuştur. Şehirde bulunan ormanlardan ise bölgenin odun ve kereste ihtiyacı karşılanıyor. Kaplıcaları ile ünü ülke sınırlarını aşan bu ilde hem dinlenmek hem de şifa bulmak isteyenlerin adresi Yalova Termal Otelleri. Yalova da konaklama imkânına sahip bu termal kaplıcalar turistlerin en gözde mekânı olmuştur. Yalova Marinası birçok deniz aşığının teknelerine ise ev sahipliği yapmaktadır. Gelişmiş bir marinaya sahip olan Yalova marina etrafındaki çay bahçeleri ile akşamları mehtap karşısında çayını yudumlamak isteyenlerin uğrak mekânlarından.

Yalova Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Atatürk Köşkü
Atatürk Köşkü

1929 yılında yapılan ve Yalova nın Termal ilçesinde yer alan Atatürk Köşkü nün yapımı 29 günde tamamlanmıştır.Atatürk Köşkü nün mimarı Prof.Dr. Hakkı Eldem dir.İki katlı olarak inşa edilen köşk tamamen ahşap yapılıdır.Toplam 3 şeref ssalonu  ve 10 tane de odası bulunmaktadır.O dönemin eşyaları ile birlikte korunan köşk halka açık olarak müze halindedir.Köşkün ilk konaklayanları arasında İran Şahı ağırlanmıştır.Bu köşkte geçmiş zamanlarda o dönemlerin önemli kararlar alınmıştır.Bunlardan bazıları,Yerli Malı Haftası,Türk Tarih ve Dil Kurumlarının kurulması,Kuran-ı Kerim in Türkçeleştirilmesi gibi çalışmalar bu köşk te kararı verilmiştir.

Yalova nın Termal ilçesinde bulunan bu köşkte Kurşunlu Banyo ve Kadınlar Tablosu, Halılar,bir dağ yamacı ve bazı hayvanları temsil eden bir resim tablosu,Vazolar,Karyolalar,Radyo,Dosya Dolabı gibi özel eşyalar yer almaktadır.

Termal Atatürk Köşkü Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir.Termal de bulunan Atatürk Köşkü TBMM Milli Saraylara bağlı olarak hizmet vermektedir.

Yalova ya geldiğiniz zaman bölgede yer alan Yürüyen Köşkü nü de gezebilirsiniz.

Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu nun 18.03.1999 tarih ve 451 sayılı kararı ile tescil edien Hersekzade Ahmet Paşa Camii Yalova ilinin Altınova ilçesinin Hersek Köyünde yer almakatadır.15.yy Osmanlı eseri olan bu camiinin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir.

İsminin 1458 yılında doğan ve doğduğu şehir olan Bosna-Hersek ten  Yalova nın bu şirin köyüne getirilen ve hayatı boyunca saraylarda yetiştirilen devrin en ünlü Sadrazamlarından olan Hersekzade Ahmet Paşa tarafından XVII.yüzyılda ismi ile de ünlenen köyde yaptırılmıştır.

Günümüzde yaşanan depremlerden dolayı camiinin kubbeleri dahil diğer bölümlerinin bazı kısımları yıkılmıştır.Ahmet Paşa Hersek e küçük bir liman 700 ev, çift kubbeli büyük bir camii, 2 han, 1 imaret, 1 mescit 1 medrese ve 1 tekke yaptırmak suretiyle bu beldeyi ihya etmiştir.Bunun neden ise İzmit Körfezinin en dar yerinde yer almasıdır.

Hersekzade Ahmet Paşa Camii mimarisinde kesme taş örmeciliğine ağırlık verilmiştir. Camiinin restorasyonu için gerekli çalışmalarda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. Yalova da yer alan ve mimarisi ile ön plana çıkan bu camiinin ziyaretinden sonra bölgede yer alan Hacı Ali Paşa Camii diğer ismiyle Ahmet Çelebi Camiisini de ziyaret edebilirsiniz.

Hersekzade Ahmet Paşa Camii
Kara Kilise
Kara Kilise

Kara Kilise, Yalova nın Çiftlikköy ilçesinde yer almaktadır. İlk kez Romalılar zamanında bir su yapısı olarak inşa edilmiş olup, Bizanslılar döneminde  kiliseye çevrilmiştir. Helenopolis ten kalma olan kilise, beldenin en önemli tarihi yapılarındandır.Çiftlikköy e 3 km uzaklıkta olan yapının yönü, kuzey ve güney ekseninde olup, bu yönüyle diğer kiliselerden ayrılmaktadır. 
Kara Kilise, 6 yy da hamam,  8 ve 9. yy arasında da kilise olarak kullanılmıştır. Kilise  kalıntıları kilise kalıntıları büyük oranda hasar görmüştür ve günümüze dek ulaşamamıştır. Kilisenin duvarlarında ise, küçük delikler bulunmaktadır.  Akustik amaçlı yapılan deliklere aynı zamanda mum da koyulmaktadır. Döneminde savaştan kaçanların sığınağı haline gelmiştir. Kilise içerisinden tüneller kazılarak, buradan kaçılırdı. 
Kara Kilise geziniz esnasında bölgede yer alan antik liman ile su kemerini tarihi kalıntılarını görebilirsiniz.Deniz kıyısında kurulu olan bu kilisenin tavan bölümünde, büyük bir delik bulunmaktadır. oluşmuştur. Sözkonusu deliğin denizden atılan bir top mermisi ile vurulduğu söylenmektedir.

Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi

Karaca Arboretum 13,5 hektar üzerine Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur.Türkiye nin ilk özel Arboretum olma özelliği taşımaktadır.Bu doğa harikasında günümüzde yaklaşık 7000 e yakın bitki türü,alttür,varyete ve kültür formunu barındırmaktadır.Arboretum pazar günleri 13-18 saatleri arasında halkın ziyaretine açıktır.Diğer günlerde gruplara ve üniversite öğrenci gruplarına açıktır.

Karaca Arboretum bir çok faaliyette de bulunmaktadır.Bunlardan bazıları,Üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlamak,halka açık olduğu için halkın bilgisini artırmak gibi ayrıca Ülkemzin bir çok yerinde uygulanan Arboretum ve Botanik bahçelere bitki materyalı sağlamak,bahçıvan eğitimi vermek,dünyanın bir çok ülkesinde bulunan bu çeşit bahçelerin tohumlarının değiştirlmesini içermeketedir.

2004 yılında Ağaç Bilimi tarafından ödüle layık görülmüş olup,yine Haziran ayının 27 sinde Karaca Arboretum un sahibi Hayrettin Karaca ya yapılan tören ile takdim edilmiştir.Sizde Yaloya ya geldiğiniz zaman bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Karaca Arboretum Canlı Ağaç müzesini ziyaret ettikten sonra yine aynı bölgede yer alan Kent Ormanını da ziyaret edebilir,muhteşem doğa manzarası ile içiçe olarak bu doğa harikasına sizde şahit olabilirsiniz.

Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi
Yalova Çoban Kale
Yalova  Çoban Kale

Hersek ten güneye doğru uzanan vadi içindeki tarihi İpek Yolu üzerinde olan Çoban Kale  Hersek ten yaklaşık 7 km uzaklıkta olup Yalova nın Altınova ilçesi sınırlarında yer almaktadır.Soğuksu Ayazma Köyünün  2 km. Güneyde yer alan Çoban  Kale, 150 rakımlı bir tepenin zirvesinde, 150x120 metre ebadında bir alanı kapsamaktadır. Rivayete  göre, belirlenemeyen bir tarihte Cenevizliler tarafından yapıldığı düşünülmektedir.
Başka bir öngörü ise İngiliz Arkeoloji Enstitüsü Araştırmacı olan Clive Foss a göre de 1087 yılında İmparator Alexius tarafından  yapıldığını ileri sürmüştür.Türk Prof. Dr. Halil İnalcık ise  Çobanlar buraya sürüleriyle dinlemek için gelirlerdi diye buranın  adı Çoban Kale olmuştur. Tezini sunmuştur.
Yalova da yer alan Çoban Kaleye ulaşım ise birden çok çıkış yolu vardır ancak batı yönünden çıkılması kolay, diğer yönlerden çıkılması zordur. Çoban Kale stratejik bir konumda yer aldığından  gerek Roma,  Bizans , gerek Osmanlı döneminde olsun , İstanbul dan başlayıp Anadolu içlerine giden en önemli yolun hemen kenarında bulunan ve , yolu kontrol eden hâkim bir noktada yer almaktadır. Bu açıdan Çoban kale güvenlik açısından korunmak için güvenli bir kaledir.
Çoban Kale bir den çok el değişikliğine uğramış olup,1092 de, Bizanslılar ın elinde olan kale, 1096 da bir şekilde Türkler in elinde görülmektedir.1097 de ise asıl Haçlı Birlikleri, Roma Yolu nu kullanarak İznik e geldiklerinden ve İznik i ele geçirdiklerinden, bu dönemde Çoban Kale, Haçlıların eline geçmiş olmalıdır.

Yalova Özdilek Alışveriş Merkezi

40 bin m2 alan üzerine kurulu olan Özdilek Alışveriş Merkezi Yalova-İzmit karayolunun Sahil mahallesinde yer almaktadır.Yalova nın dışında çevre illerden gelen misafirlerinde yolu üzerinde olan alışveriş merkezine ulaşım kolay sağlanmaktadır.Toplam alışveriş merkezi satış alanı olarak da 19 bin m2 alan yer almaktadır.

Yalova da yer alan Özdilek Alışveriş Merkezi nde gelerek her türlü imkanlarınızı karşılayabilir,marketlerinde bulunan her türlü taze gıdaları alabilirsiniz.Yine birden çok mağazalarında alışverişin keyfini çıkartarak yorulduğunuz taktirde dinlenebileceğiniz kafeler yer almaktadır.Kafelerde içeceklerinizi yudumlarken çocuklarınızda oyun parklarında eğlenebilirler.Siz güzel güzel dinlenirken onlar oyunun keyfini çıkartabilirler.Alışverişinizin sonunda alışveriş merkezinde bulunda restaurantlarda yemek de yiyebilirsiniz.Eğlence olarak da yine sinema salonlarında film izleyebilir ailenizle birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Olurda yolunuz Yalova ya düşerse,yolunuzun Özdilek Alışveriş Merkezinden geçmesini tavsiye ederiz.

Yalova  Özdilek Alışveriş Merkezi
Yalova Açık Hava Müzesi
Yalova Açık Hava Müzesi

Açık Hava Müzesi Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü nün 18.03.2002 tarih ve 003448 sayılı onayları ile Yaşar Okuyan Bulvarı Sanat Sokağı köşesinde, kurulmuştur.Müzede Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait eserler yer almakla birlikte Yalova nın çeşitli bölgelerinde bulunan eserlere ait maketler de yer alan Açık Hava Müzesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kurularak,29 Ekim 2003 tarihinde açılmıştır.

Yalova belediyesince 24 saat koruma altına alınan müze tamamen belediye personeline zimmetlenmiş olup,mesai saatlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.Müzede 6000 yıllık geçmişe sahip ilimizin çeşitli yerlerinde muhafıza edilen eserler toplanarak müzemizde sergilenmek amacıyla güzel bir mekan oluşturulmuştur.2005 yılı itibariyle Yalova ilinin çeşitleri tarihlerde çıkarılan 46 adet mevcut eserin envanter bilgileri hazırlanarak Açık Hava Müzesi, Bursa Müzesi Uzman elemanları tarafından dizayn edilmiştir.

 Sizleride bölgeye geldiğiniz zaman Açık Hava Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Yalova ya geldiğiniz zaman gezebileceğiniz yerler arasında Yürüyen Köşk,Atatürk Köşkü,Kent Ormanı,Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi,Ahmet Paşa Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz

Yalova Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Yalova il sınırları dağ ve doğa yürüyüşüne uygun bir alana sahiptir.Ormanlık alanların var olması,dağ yürüyüşü ve dağ bisikleti için uygun koşulların olması bu açıdan rahatlık sağlamaktadır.

Delmece Yaylası parkuru Çınarcık İlçesinde yer almakta olup, Teşvikiye köyünde bulunan, farklı doğal güzellikleri aynı gezide bulabileceğiniz seçenekler sunması bakımından ilgi çekicidir.800 m. Yükseklikteki yaylada yeşilin çeşitli tonlarını görebilirsiniz.


Yalova bölgesinde yer alan başka bir yerde Erikli Deresidir.Derenin kenarında yürürken karşınıza çıkan şelaleleri gördüğünüz zaman hayranlık duyacaksınız. Biraz zorlu bir yürüyüş parkuru olan ve biraz güç gerektiren 10 km. lik parkur üzerinde kamp yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.Yine bir başka Sudüşen şelalesi de doğa ile içiçeliğiyle doğaya hakim olma imkanı sağlıyor ve görsel açıdan şölen sunmaktadır.Şelaleye çıkarken muhteşem bir baraj gölü ile karşılaşıyorsunuz.Yüksekliğe çıktığınız zamanda yeşil bitki örtüsünün doğa ile birleşimini görsel açıdan şahit olabileceksiniz.Yaz aylarında bu bölgeye binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Yalova dan Armutlu istikametine 50 km mesafede uzun bir bölüm deniz kenarından ve kenarlarda zeytin ağaçlarının da bulunduğu Esenköy ü geçtiğiniz zaman karşınıza çıkacak olan Çalderesi de Esenköy de denize dökülür.

Yalova Dağ ve Doğa Yürüyüşü
Yalova Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı

Yalova ya 29 km uzaklıkta yer alan Yalova Kent Ormanı 2005 yılında halkın kullanımına açılarak halka kullanıma açılmıştır.Ulaşım olarak da yol tamamen asfalt olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Yalova Orman İşletmeciliğine bağlı olan Kent Ormanı Erikli yaylasında yer almaktadır.Büyüklüğü 95 hektar olan Yalova Kent Ormanında görülmeye değer doğa güzellikleri bulunmaktadır.Şelaleler,2 km uzunluğunda yürüyüş parkuru,birden çok amaçlı salonlar,çocukların eğlenecekleri oyun salonları ve alanları,spor alanları,oturma ve dinlenme yerleri de yer almaktadır.Bu harika ormanın içinde bulunan doğa güzelliklerinin içinde bu doğa güzelliklerini yansıtan ve varlığını sağlayan kestane,meşe ,gürgen,çınar,kayın,çam ağaçları eşliğinde birden fazla kuş çeşidiyle beraber insanlara tüm güzellikleri yansıtmaktadır.

Kent ormanının içerisinde tuvalet,piknik yerleri,içme suyu,lavabolar,,asma köprüler,seyir terasları şelaleler bulunmaktadır.Diğer yandanda bu doğa güzelliklerinin içerisinde hayvan ve kuş türleri de yer almaktadır.Ayı,yaban domuzu,tilki,sincap,kertenkele,çakal,porsuk,kirpi,tavşan,kaplumbağa,yılan,üveyik,tahtalı güvercin,ağaçkakkan bunların arasındadır.

Sizde bu doğa güzelliklerine şahit olmak istiyorsanız Yalova Kent Ormanını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yalova Su Altı Dalışları

Yalova nın Armutlu ilçesinin kuzeybatısında yer alan Türkiye nin zıpkınla dalma özelliği olan kayalık bölgesi su sporlarına uygun bir alanda yer almaktadır.Su altı dalışlarına katılarak farklı bir deneyim kazanarak,eğlenceli vakitler kazanabilirsiniz.Diğer yandan hiç yapmadım diye sakın tereddüt yaşamayın,çünkü bölgede su altı dalış eğitimi alabileceğiniz yerlerde bulunmaktadır.Bunun içinde deneyimler kazanarak dalış işlemini de öğrenebiliyorsunuz.

Diğer yandan Yalova bölgesine geldiğniz zaman dalış eğitime katıldıktan sonra dalışlara katılarak mavinin derinliklerine dalarak suyun altının güzelliklerine şahit olabilir,muhteşem manzara karşısında hayran kalabilirsiniz.Dalışlara genellikle teknelerle gidilmekte yada kenardan kayalıklardan girebiliyorsunuz.Yalova ya geldiğinz zaman eşşiz doğasıyla beraber doğa yürüşlerine de katılabilr,seyahatinizin güzelliklerine güzellik katabilirsiniz. Bölgedeki dağlık yamaçlara çıkabilir buradan gökyüzü ile doğanın birleşimine şahit olabilirsiniz.

Yalova Su Altı Dalışları
Yürüyen Köşk
Yürüyen Köşk

Yalovada deniz kenarında bulunan Yürüyen Köşk, yapıldığı zaman yaşanan hikayesiyle ünlüdür. Köşk Atatürkün isteği üzerine yapılmıştır.

Yürüyen Köşk yapılırken, köşkün bulunduğu yeri ziyaret eden Atatürk, çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan görür. Bunu neden yaptığını merak eden Atatürk bahçıvanı yanına çağırarak bunu neden yaptığı sorar. Ağacın dalları köşkün duvarlarına dayandığı için uzayan dalların kesilmesinin daha iyi olacağı cevabını alınca şaşıran Atatürk, ağacın kesilmesi yerine köşkün kaydırılmasını ister.

Atatürkün isteği üzerine İstanbul Belediyesinde mühendis olan Ali Galip Alnar teknik elemanlarıyla Yalovadaki köşke gidip çalışmalara başlar. 1930 da başlayan çalışmalar ile köşkün çevresindeki toprak kazılıp köşkün temeline kadar inilir. İstanbuldan getirilen tren rayları dikkatle yerleştirilir. Daha sonra köşk 4.80 metre kadar kaydırılır. Yürüyen Köşkün hikayesi böyledir.

Atatürkün yaptırdığı köşkün adı, şu anda Yalova Atatürk Köşkü olarak bilinmektedir ve hikayesinden dolayı Yürüyen Köşk olarak ünlenmiştir.

Görülmesi gereken önemli yerlerden biri olan Yürüyen Köşk, İstanbuldan güneye inerken, Yalova'da bir mola verilip, ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Atatürke ait kişisel eşyaları görmek ve köşkün yerinin değiştirilmesine dair nostaljik fotoğrafları görmek insanda hoş bir duygu bırakıyor.