FİLTRELE

SONUÇLARI FİLTRELE

KİŞİ BAŞI FİYAT ARALIĞI

Otel Türleri

Genel Özellikler

Luwi Antakya Boutique Hotel Resim

Luwi Antakya Boutique Hotel

Antakya, Hatay

 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti

Kapıda Ödeme
Luwi Antakya Boutique Hotel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Luwi Antakya Boutique Hotel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Jasmin Konak Butik Otel Resim

Jasmin Konak Butik Otel

Antakya, Hatay

 • Bahçe
 • Teras
 • Kablosuz İnternet

Kapıda Ödeme
Jasmin Konak Butik Otel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Jasmin Konak Butik Otel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Güngör Ottoman Palace Antakya Resim

Güngör Ottoman Palace Antakya

Antakya, Hatay

 • Asansör
 • Engelli Odası
 • Bahçe
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Toplantı Odası
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş 1.Çocuk Ücretsizdir.)

Güngör Ottoman Palace Antakya en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Güngör Ottoman Palace Antakya fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Kavinn Butik Otel Resim

Kavinn Butik Otel

Antakya, Hatay

 • Otopark
 • Teras
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Sigara İçme Alanı
 • Rent A Car Hizmeti

Kapıda Ödeme
Kavinn Butik Otel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Kavinn Butik Otel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Anemon Antakya Resim

Anemon Antakya

Antakya, Hatay

 • Asansör
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • 7/24 Oda Servisi
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Çocuk Dostu (0-3 Yaş 1.Çocuk Ücretsiz.)

Kapıda Ödeme
Anemon Antakya en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Anemon Antakya fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Antakya Otelleri

Antakya Otelleri

Antakya, stratejik konumu açısından önemli bir yere sahip olan Hatay’ın en büyük ilçelerinden birisidir. Merkez ilçesi olan Antakya, yüzyıllardır Anadolu’nun en önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise birçok farklı medeniyetin, kültürün ve inancın izlerini taşıması sebebiyle kültür ve inanç turizminin çok yoğun olduğu bir yerdir.

Hitit, Eski Mısır, Urartu, Asur, Pers, Roma İmparatorluğu, Emevi, Abbasi, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyet tarafından yönetilmiş olan şehir, günümüzde hepsinin izlerini taşıyarak kültür başkenti olarak anılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti topraklarına en son ve kendi isteğiyle katılan şehrin merkez ilçesi olması sebebiyle de oldukça önemli bir değere sahiptir.

Antakya yılın her ayında 4 mevsim ziyaret edilebilecek ve yapılacak turistik aktivitelerin bulunması ve merkezi bir konum olması sebebiyle şehir oteli, butik otel, pansiyonlar, apartlar ve konaklar gibi zevkinize ve yapmak istediklerinize göre birçok alternatif konaklama imkânı sağlamaktadır. Pansiyon tipi olarak genellikle oda kahvaltı konseptinde hizmet veren oteller mevcuttur.

Antakya’da Nerelere Gidilmelidir?

Antakya’da görülmesi gereken yerlerin başında tarihin bütün izlerini barındıran, 35 binin üzerinde eser bulunan, Antakya Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

Farklı uygarlıkların yanında farklı dinlere de ev sahipliği yapan Hatay, Türkiye’nin en önemli inanç merkezlerinden birisidir ve hoşgörü şehri olarak anılmasına imkan vermiştir. İnanç turizminin merkezi konumundaki şehirde birçok dini yapı bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinen ve Papa tarafından hac yeri ilan edilen St. Pierre Kilisesi, Ulu Camii, Şeyh Ahmet Kuseyri Camii, İtalyan Katolik Latin Kilisesi, Maryo Hana Kilisesi, Marcircos Ortodoks Kilisesi, Meryem Ana Katolik Kilisesi ve Karasu Manuk Kilisesi mutlaka görülmesi gereken ibadethanelerdendir.

Antakya Arkeoloji Müzesi

Antakya’nın merkezindeki, Antakya’nın tarihi dönemlerine ait mozaiklerin ve Aççana, Antakya, Çevlik, Harbiye ve İskenderun’da yapılan kazılarda bulunmuş olan heykel, mezar, sikke ve süs eşyalarının da sergilendiği müzedir.

1932 yılı itibariyle başlayan kazılarda bulunan mozaiklerin büyüklüğü ve kalitesi sayesinde müze, Tunus’un Bardo Mozaik Müzesi’nin de aralarında yer aldığı dünyanın en zengin mozaik müzeleri arasında yer almaktadır.

Mitolojik konuların işlendiği mozaiklerin çoğu, döneminin krallıklarına ait ev, hamam ve saray odaları gibi yapıların tabanlarını ve duvarlarını süslemiştir.

St. Pierre Kilisesi

Antakya’nın en önemli ibadethanelerinden birisi olan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir ve 1983 yılında Papa tarafından hac yeri ilan edilmiştir. Bunun üzerine kiliseyi ziyaret etmek amacıyla birçok Hristiyan kiliseyi ziyaret etmek için Hatay’a gelmiştir ve gelmeye devam etmektedir. Kilise, adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus’tan almaktadır. Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna inanılan mağarada cemaatin ilk kez Hristiyan adını aldığına inanılmaktadır. Mağara Hristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabul edilmesiyle birlikte eklemeler sonrasında kilise halini almıştır.

St. Pierre Kilisesi

Ulu Camii, Hatay’da bulunan en eski ve en büyük camii olarak kabul edilir. 16. Yüzyılda yapılan bu camii, Selçuklu tarzını yansıtan bir mimariye sahiptir. Kitabesinde yapım yılı olarak Hicri Takvim’e göre 1117 yılında yapıldığı yazmaktadır.

Ulu Cami’nin iç kısmı tarihteki Türk camii örnekleri gibi çok sade olarak düzenlenmiştir. Değerli halılarla kaplanmış olan camii duvarlarını altın harflerle yazılı ayetler süslemektedir.

Memlük Dönemi’ne ait olan bu caminin Osmanlı devrinde birkaç kez tadilat görmüş olduğu düşünülmektedir.

Habib-i Neccar Camii

Antakya’nın 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşa edilen Habib-i Neccar Camii’nin, günümüz Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk camii olduğu düşünülmektedir. Camiye Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu sebeple hayatını kaybeden bir Antakyalının adı verilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in Yasin Suresi’nde konusu geçen olay, bir rivayete göre, M.S. 40’lı yıllarda İsa’nın yardımcılarının Antakya’ya gelerek tek tanrı inancını anlatmaya çalıştıklarında onlara inananların içinde bir neccar (marangoz) bulunmaktadır. Pagan inanışından vazgeçen neccar, onlara katılır. Fakat havarilerin verdiği vaazlar halkı sinirlendirir ve Kral havarileri hapse attırır. Bu olayın üzerine elçi olarak Şem’un Safa gönderilerek kralı ikna etmesi sağlanarak havariler hapisten kurtarılır. Halk yine de havarilere inanmaz ve uğursuzluk getirdiğini düşünerek onları taşlayarak öldürmeyi planlar. Habib-i Neccar ise öfkeli halkı durdurmaya çalışırken öldürülür.

Uzun Çarşı

Hatay’ın en eski çarşılarından birisi olan Uzun Çarşı’da yöresel yemeklerinde kullanılan baharatların da bulunabileceği baharatçılar, aktarlar, bunun yanı sıra el işçiliğiyle hazırlanmış hediyelik eşya dükkanları, kuyumcular, tarihi gözler önüne seren camiler, hanlar ve hamamlar yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören tarihi çarşı, Atatürk heykelinin bulunduğu Belediye Meydanı’na kadar uzanır.

Eski Antakya Evleri

Hatay ilinin merkezi olan Antakya, tarihte birçok uygarlığı ağırlamış ve çok çeşitli kültürleri özümseyerek günümüze kadar ulaştırmış tarihi bir kenttir. Eski Antakya evleri de bu kültürlerin en güzel örneklerinden birisi olması ve Antakya’nın sosyal ve kültürel hayatını yansıtması açısından önemli bir yere sahiptir.

Eski Antakya bölgesinde bulunan bu evler, bölgeye özgü sarıya yakın beyaz kalker taşı, kerpiç ve ahşap malzemelerle yapılmıştır. Yüksek taş duvarları, içinde bulunan avlu etrafındaki odaları ile tek veya iki katlı olacak şekilde inşa edilmiştir.

Genellikle dar ve ortasından su kanallarının geçtiği taş sokaklar, rüzgarı kesmek ve su baskınlarını engellemek amaçlı bu şekilde yapılmışlardır. Sokakların bazıları ‘’zombak’’ adı verilen çıkmazlardan oluşmaktadır.

Hatay’da Ne Yenir?

Hatay mutfağı günümüzde çok meşhurdur ve şehre düzenlenen gastronomi turlarıyla beraber daha da ünlenmektedir. Et yemekleri, tatlıları, baharatlarının uyumuyla herkesin damağında muhteşem tatların en önemli lezzetleri şunlardır; içli köfte, zahter, tepsi kebabı, humus, kaytaz böreği, ekşi aşı, kepse pilavı ve tabi ki künefe.

s