Bembeyaz Bir Doğal Güzellik; Pamukkale Travertenleri

Bembeyaz Bir Doğal Güzellik; Pamukkale Travertenleri

Pamukkale’ye Ne Zaman Gidilir? Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukların içinde kaybolmuş gibi hissedeceğiniz bembeyaz bir doğal güzellik, Pamukkale Travertenleri…

Şifalı olarak bilinen suyu ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistler için uğrak bir mekan haline gelen Pamukkale, ülkemizin en gözde turizm merkezlerinden birisidir. Menderes Nehri Vadisi’nde, doğal bir sit alanı olan Pamukkale, bembeyaz travertenleriyle ziyaretçilerini bir kuğu gibi karşılıyor. Nadide bir şaheser olan Pamukkale, Denizli il sınırları içerisinde ve kent merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor. Menderes Nehri kıyısında ve 100 metre yüksekliğe sahip Pamukkale Travertenlerini Denizli’nin birçok noktasından görebilmek mümkün. Pamukkale, kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor. Bin yıldır kaplıca hizmet veren doğa şaheserinin terasları, kaplıca suyundan çökelmiş karbonat minerallerinden oluşuyor.

Pamukkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Pamukkale’de gezilecek çok fazla açık alan olduğu için yaz aylarını tercih etmeniz bana göre daha iyi olabilir. Ayrıca travertenleri ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında farklılık gösteriyor. Kış ayı 3 Ekim-14 Nisan zamanını kapsıyor. Bu aylarda giderseniz 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. Yaz ayı ise 15 Nisan-2 Ekim tarihlerini kapsıyor. Bu dönemlerde ise açılışı saat 08.00’de yapıyorlar. Akşam kapanışı ise kış aylarına göre daha geç saatte oluyor. Kapanış saat 21.00’a kadar.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale, Denizli kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Denizli kent merkezine 63 km uzaklıkta yer alan Denizli Çardak Havalimanı’ndan merkeze, otobüs, taksi, servis ve araç kiralama gibi ulaşım imkanlarıyla gidebileceğiniz gibi özel aracınızla da gitmeniz mümkün. Buradan 20 km daha devam ederek Pamukkale Ören Yeri’nde olabilirsiniz. Denizli’ye kara yoluyla ulaşım düşünürseniz, Ankara-Denizli arası 488 kilometre, İstanbul-Denizli arası 633 kilometre ve İzmir-Denizli arası 268 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’nin pek çok yerinden direkt Pamukkale’ye gelen otobüs seferleri mevcuttur. Kent merkezindeki otogardan Pamukkale’ye ulaşım oldukça rahattır. Her 20 dakikada bir hareket eden şehir içi minibüslerle ören yerinde olabilirsiniz.

Pamukkale Otelleri

Pamukkale genel olarak uzak doğulu turistler tarafından çok tercih edilen bir bölge olduğu için, otelcilik ve turizm sektörü baya bir gelişmiştir. Bölgeye geldiğinizde uygun fiyatlı bir çok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Pamukkale Otelleri'nin en büyük özelliklerinden birisi de otelde ve bazı otellerin odalarında da termal su bulunabilmektedir. İnsanlar yerin yüzlerce metre altından çıkan bu kükürt ve mineral tarafından zengin olan sulara girip sağlık bulmaktadırlar. Termal oteller Pamukkale otellerinin neredeyse %80 ini oluşturmaktadır.

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenlerini gezmek için Pamukkale’ye geldiyseniz mutlaka birkaç yeri daha gezmelisiniz. Çevrede gezmeniz gereken çok güzel yerler bulunuyor. Biraz da bunlardan bahsedelim;

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri ile Hierapolis Antik Kenti aynı ören alanında bulunuyor. Bu kent M. Ö. 2.yüzyıl zamanında Bergama kralı tarafından kurulmuş. “Kutsal Kent” olarak bilinen Hierapolis Antik Kenti içinde çok fazla dini yapı bulunuyor. Bu kentte ayrıca görmeniz gereken yerler arasında büyük bir amfitiyatro ve St. Philippe Martyrion Kilisesi var. Travertenler içerisinde acıkırsanız yemek yiyebileceğiniz iki adet cafe bulunuyor. Tabii içeride sadece iki tane cafe olduğundan fiyatlar biraz pahalı gelebilir. Dilerseniz yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz.

Antik Havuz

Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan büyük bir havuz bulunuyor. Havuzda antik dönemlerden beri bu travertenlerin oluşumunu sağlayan sıcak su kullanılıyor. Kleopatra Havuzu olarak da biliniyor. Bu havuza sizler de girip yüzebilirsiniz. Havuz içerisinde kırık sütun parçaları bulunuyor. Bu havuzda yüzmek sizlere çok farklı bir deneyim yaşatacak. Gelirken yanınıza havlu ve mayo almanızı öneririz.

Anadolu Mezarlığı

Mezarlık gezilir mi demeyin. Burası sadece bir mezarlık değil. Tarihe tanıklık etmiş gezilip görülmesi gereken bir mezarlık. Hierapolis Antik Kenti’nin Mezarlığı olan bu yerde zamana karşı dimdik duran eski mezarlıkları görebilirsiniz. Anadolu’da en iyi şekilde korunup günümüze kadar gelmiş çok eski bir mezarlık. Antik kenti gezerken bu mezarlığa uğramanızı da tavsiye ederiz.

Laodikya Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti

Denizli şehir merkezi ve Pamukkale Travertenleri arasında Laodikya adında bir antik kent konumlanıyor. Bu antik kent yıllar önce Roma İmparatorluğu’nun önemli bölgelerinden biriymiş. Burada yaşayan farklı bir koyun türünden dolayı kent tekstil alanında önemli bir merkez haline gelmiş. Kazı çalışmalarından sonra ortaya çıkarılmış antik tiyatro, tapınak ve çeşitli yapıların kalıntılarını siz de gidip yakından görebilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Pamukkale Travertenleri ’ne 40 kilometre uzaklıkta olan Kaklık Mağarası, Denizli’de gezilecek güzel yerler arasında bulunuyor. İçeride traverten basamakları, dikitler ve sarkıtlar bulunuyor. Bu mağara Küçük Pamukkale olarak da biliniyor. İçeride muhteşem pozlar yakalamanız çok muhtemel.

Pamukkale Natural Park

Pamukkale’yi gezdiniz, yoruldunuz ve soluklanacak bir yer arıyorsanız Natural Park tam sizlik. Bu büyük park alanında yüzme havuzu, yapay göl, çamur havuzu ve kutlamaların yapıldığı bir alanı bulunuyor. İsterseniz gölde deniz bisikletine binerek dolaşabilirsiniz. Göl kenarında bir adet kafe bulunuyor. Yorgunluğunuzu burada bir şeyler içerek atabilirsiniz. Yüzme havuzları şifalı sular ile doldurulmuş. Ayrıca çamur havuzunda kendinizi dinlendirebilir ve şifalı çamurunu deneyebilirsiniz.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi, turistlerin gözde rotaları arasında. Burası Yeşildere Şelalesi olarak da biliniyor. Özellikle yaz aylarında sıcaklardan bunalanlar bu şelaleye kaçıyorlar. Çünkü şelale bölgesinin etrafını buz gibi akan suyun serinliği sarıyor. Bu şelale de yaz aylarının en sıcak günlerinde bile kendinizi buzdolabında gibi hissedebilirsiniz.

Karahayıt Kaplıcaları

Kızıl Su olarak da bilinen Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta. Kaplıca suyu pek çok sağlık sorununa çare oluyor. Pamukkale Travertenleri ‘ne benziyor fakat içindeki minerallerden dolayı kırmızı bir renge sahip.

Pamukkale’de Ne Yenir?

Denizli’nin yerel yemekleri arasında çoğunlukla et yemekleri bulunuyor. Keşkek, çaput aşı, güveçte mantar ve Denizli kebabı bu yemeklerden en popüler olanıdır. Ayrıca Denizli turşusu da çok ünlüdür. Bunların dışında buldan kapaması adındaki yerel yemekte turistler tarafından çok seviliyor. Bu yemeği yaparken kuşbaşı etleri haşlayıp içerisine salça, zeytinyağı, karabiber ve soğan ekliyorlar. Sonra bir tasın içerisine koyup ters çeviriyorlar. Tabii ki Denizli’nin pidesini ve tandırını da unutamamak gerekiyor. Bu yemeklerde şehirde büyük bir üne sahiptir. Denizli’de ünlü olan içecekler arasında Zafer gazozdan da bir kafe de oturduğunuzda içmenizi öneririz.