FİLTRELE

SONUÇLARI FİLTRELE

KİŞİ BAŞI FİYAT ARALIĞI

Otel Türleri

Çocuklar İçin

Alt Bölgeler

Genel Özellikler

Doruk Otel Ilgaz Resim

Doruk Otel Ilgaz

Ilgaz, Çankırı

 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Market
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş Çocuk Ücretsiz)

Doruk Otel Ilgaz en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Doruk Otel Ilgaz fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort Resim

Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort

Ilgaz, Çankırı

 • Bahçe
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Toplantı Odası
 • Çocuk Dostu (0-5 Yaş Çocuk Ücretsiz)

Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Ilgaz Derbent Otel Resim

Ilgaz Derbent Otel

Ilgaz, Çankırı

 • Otopark
 • Kablosuz İnternet

Ilgaz Derbent Otel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Ilgaz Derbent Otel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Ilgaz Hotel Mountain & Ski Resim

Ilgaz Hotel Mountain & Ski

Ilgaz, Çankırı

 • Bahçe
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Konferans Salonu
 • Toplantı Odası
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş Çocuk Ücretsiz)

Ilgaz Hotel Mountain & Ski en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Ilgaz Hotel Mountain & Ski fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Yıldıztepe Ilgaz Hotel Resim

Yıldıztepe Ilgaz Hotel

Ilgaz, Çankırı

 • Otopark
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş Çocuk Ücretsiz)

Yıldıztepe Ilgaz Hotel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Yıldıztepe Ilgaz Hotel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Çankırı Otelleri

Çankırı Otelleri

İç Anadolu bölgesinde yer alan şehir en önemli kaya tuzu rezervine sahiptir.Denize yüksekliği 750-800 metredir ve ilin kuzey kesimindeki dağlar en yüksek kesmini teşkil eden Kuzey Anadolu Dağlarının ikinci sırasındaki Ilgaz Dağlarıdır. İl sınırları içerisinde yer alan akarsuların en büyüğü Türkiye'deki en uzun nehir olan Kızılırmak'tır.Araştırmalar sonucu yüzyıllar öncesine kadar bazı tuzlu bölgeler dışında ormanlık alanlarla çevrili olduğu tespit edilmiştir.Çankırı'da geriye kalan ormanlar ise Ilgaz başta olmak üzere Elaman, Eğirova, Ovacık, Düvenlik, Illısılık, Yapraklı, Sarıkaya, Karakaya ve Erikli Dağları çevresindedir.

Çankırı'ya Ne Zaman Gidilir?

Çankırı'da kış mevsimleri soğuk ve yağışlı, yaz mevsimleri ise sıcak ve kurak geçmektdir.Kış sporlarını sevenler için Ilgaz Dağlarındaki Kayak merkezlerinin bulunduğu otelleri tercih edilebilir.Rahatlıkla gezmek ve yemyeşil yaylalarında doğa ile baş başa vakit geçirmek isyetenler ise daha ılık ve sıcak olan Mayıs ve Eylül arasındaki mevsimleri tercih etmelidirler. İstanbul'a 5 saat uzaklıkta olan Çankırı'ya kolaylıkla karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Uçak ile gitmek isteyenler için ise bu süre daha da azalacaktır.Çankırı merkezdeki şehir otelleri ve termal otelleri dışında Ilgaz Dağı çevresinde turizm belgeli olan oteller mevcuttur.Bu oteller misafirlerine farklı fiyatlarla konaklama imkanı sunmaktadır.Ilgaz'da misafirlerini ağrlayan Ilgaz Doruk Otel'de konaklamanız boyunca kayak merkezinin 1000 metre uzunluğundaki telesiyejini ve 1400 metre uzunluğundaki teleskisini kullanabilirsiniz.

Çankırı'da Gezilecek Yerler

 • Ilgaz Dağı Milli Parkı

 • Ilgaz Kayak Merkezi

 • Taş Mescit

 • Tabiat Anıtları

 • Çankırı Müzesi

 • Büyük Camii

 • Tuz Mağarası

 • Cendere Höyüğü

Ilgaz Dağı Milli Parkı

1976 yılında ünvanını almış olan her mevsimde gidebileceğiniz Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde Ilgaz Kayak Merkezi de yer almaktadır. Karaçam, Sarıçam, Göknar gibi çamlardan meydana gelen muhteşem doğası ve bol oksijenli atmosferi ile kamp yapmayı sevenlerin birinci adresi olurken, kayak sporlarını sevenlerin de ilgi odağı olmayı başarmıştır.Kastamonu ve Çankırı arasında kalan Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde binbir çeşit canlı türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.Kastamonu il merkezine 40 kilometre mesafe uzaklıkta olup, Ankara'ya 200 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı illeri arasında sınırda yer alan Ilgaz Kayak Merkezi 2850 metre yükseklikteki ılgaz dağı üzerine konumlanmıştır.Kış turizminin yanı sıra nefes kesici doğal güzellikleri ile 4 mevsim turizm için elverişli konumdadır.Aralık ayı ve Nisan ayları arasında kayak mevsiminin yoğun yaşandığı bölgede kayak pistleri 1800-2000 metre yükseklik arasındadır.Ilgaz kayak merkezi pistlerinin dışındaki alanda bir telesiyej, bir teleski ve bir taşıma bandı bulunmaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi otelleri kış tatili için burayı seçen misafirlerin ihtiyaçlarına yönelik niteliklere sahiptir.

Taş Mescit

Çankırı'daki en önemli yapılardan birisi olan Taş Mescit Selçuklu döneminden kalmıştır. Yapıda bulunan figürlü parçaların gövdeleri birbirine dolanan iki yılan motifi şeklindedir.Yılanların baş kısımları karşılıklı olarak birbirine gelecek şekilde biçimlendirilmiştir.Günümüzde Tıp Sembolü olarak kullanılmaktadır. Diğeri ise su içen yılan olarak adlandırılmaktadır ve kabartma şeklinde değil heykel görünümünde biçimlendirilmiştir.Bu motif ise yine günümüzde Eczacılık Sembolü olarak kullanılmaktadır.

Tabiat Anıtları

Çankırı'nın en önemli hazinelerinden birisi olan ise yaşayan Tabiat Anıtları'dır.Bunlardan birincisi Dokuzkardeşler Çamı Karacahöyük köyünün kuzeyinde yer almaktadır.Efsaneye göre ağacın dalları yanmamakta ve insan vücudundaki ağrılara iyi gelmektedir.İkincisi olan Türbe Camii Çamı ise 7,5 metre boyunda olan 300 senelik bir çam ağacıdır.Burada yaşayan köylüler bölgedeki mezarlığın ktsal olduğuna inanmaktadırlar.

Çankırı Müzesi

Çankırı Müzesi'nde arkeolojik ve etnolojik eserleri bir arada görmeniz mümkündür.Arkeoloji bölümünde Eski Tunç, Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler bulunurken, Etnografya bölümünde ise el işlemeleri, çeşitli dokumalar, hat sanatı örnekleri, baskı kalıplar ve giysiler, silahlar, süs eşyaları sergilenmektedir.Çankırı'nın tarihi ruhunu yaşamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Büyük Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'ın sadık kalfasına yaptırdığı cami 1558 yılında ibatede açılmıştır.Kubbenin üstleri kurşundan yapılmış olup, minaresi için kesme taş kullanılmıştır.Mimarisi ile oldukça dikkat çeken vitray çalışmaları ve işlemeler de kullanılmıştır.Caminin kitabesinde caminin Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı bilgisi yer almaktadır.Mimar Sinan'ın izlerini taşıyan cami 1992-2015 yılları arasında aslına sadık kalınarak restore edilmiştir.

Tuz Mağarası

Çankırı'nın en çok bilinen meşhur Tuz Mağarasın'nın yaklaşık 5000 semelik bir geçmişi olduğu iddia edilmektedir.Türkiye'de en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir.800 dönümlük bir alana sahip olan 8 kilometrelik mağarada çok fazla sayıda galeri bulunmaktadır.Bu mağaradan çıkarılan kaya tuzlarının bir miktarı Çankırı'daki rafine tuz fabrikalarına, buzlanmayı önlemek amacıyla karayolları ve belediyelere ve yalama taşı olarak da tüm Türkiye'ye dağıtımı yapılmaktadır.Mağaranın en dikkat çekici özelliği ise nem oranı çok az olduğu için içerisinde ölen canlıların çürümeden uzun yıllar korunabilmesidir.Örneğin mağarada 200 yaşında olduğu tahmin edilen bir ölü eşşek şimdiye kadar bozulmadan adeta mumyalanmış gibi mağara içerisindeki özel camlı bölgede sergilenmektedir.Ayrıca aynı şekilde yer alan tavşan ve yıllan fosili de bulunmaktadır.

Çankırı'da Ne Yenilir?

Çankırı yöresel yemekleri Orta Anadolu bölgesinin yemeklerini andırmaktadır.Genellikle hamur ve buğday ürünlerinin yer aldığı keşkek, bulgur, tarhana, tarma, hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama, cevizli hamur, çeç böreği, mıhlama gibi lezzetlerdir. Tatlı olarak ise en çok bilinen çekme helvası ve baklavaları mutlaka tatmanız gereken lezzetleri arasındadır.

s