Cennetten Bir Ada; Maldivler

Cennetten Bir Ada; Maldivler

Maldivler’e Nasıl Gidilir? Maldivlere Ne Zaman Gidilir? Maldivler Mutfağı ve Yemek Kültürü

Maldivler’de Sualtı Restoranı

Yemeğinizi suyun altında, etrafınızda renk renk balıklar gezerken yediğinizi düşünün. Ne denli mükemmel olacağını hayallerinizde canlandırınca bile anlayacaksınız. Birçok seyehatsever tarafından uğrak mekan haline gelen Maldivler muazzam adaları ve plajları dışında size yerin 5 metre altında eşsiz lezzetler de sunuyor. Tüm dünyaya ismini duyurmayı başarmıl bu sualtı restoranlarına ilgi oldukça yoğun. Bu restoranı anlatırken bir bilgiye daha yer vermekte fayda var. Maldivler’in müslüman bir ülke olması bu restorandaki içeriklerin ülkemiz insanına daha uygun olmasına sebep olmaktadır.Her ne kadar izlediğiniz videolarda restoran eşsiz görüntülere sahip olsa da, bu güzelliğin anlamına tam olarak oraya giderek varabilirsiniz. Mekana giden ziyaretçilerin yemek yemekten ziyade etrafta fotoğraf çektiği ve yaşadığı anı ölümsüzleştirdiği bilinen bir gerçek.

Avrupa Mutfağının En Lezzetli Yemekleri

Restoran, sadece öğle ve akşam saatlerinde yemek hizmeti veriyor. Hint Okyanusu’nun berrak suyu yüzünden müşteriler ve çalışanlar öğle yemeğine geldiklerinde güneş gözlüğü kullanmak durumunda kalabiliyorlar. Çünkü güneş ışınları can restoranın içini gözleri rahatsız edebilecek kadar çok aydınlatabiliyor. Eğer yeterince şanslıysanız restoranın etrafında yüzen vatosları ve köpek balıklarını görebilirsiniz. İçerisi sadece 14 kişilik bir kapasiteye sahip. Bu nedenle gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Salı günleri kapalı olan restoran diğer günler 11.00-00.00 arasında hizmet veriyor. 6 kap yemekli menüsü için yaklaşık 600-700 Türk Lirası civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. 6 kap menüsü Aperatif, Amuse Bouche, Meze, Giriş, Cleanse, Ana yemek ve tatlıdan oluşuyor. Zengin mi zengin bu menüsü ile restorandan aç ayrılmayacağınızdan eminim.

Cennetten Bir Ada; Maldivler

Maldivler Mutfağı ve Yemek Kültürü

Dünya mutfağının en popüler menüleri arasına girmiş yemekleriy ile Maldivler mutfağı çoğunlukla Hint ve uzak doğu etkisindedir. Hindistan cevizi dışında neredeyse hiçbir şeyin yetişmediği ve bu sebeple her şeyin ithal edildiği düşünüldüğünde dünya mutfağında 2-3 çeşit yemek bulundurması oldukça önemli. Maldivler’de tüm yemekler soslu olarak sunuluyor. Farklı lezzetleri de tadabileceğiniz uluslararası restoranların yanında, yerel lezzetleri de deneyebileceğiniz çok fazla seçenek var. Bazı mekanlar sabah kahvaltı ile birlikte açılır bazıları ise öğle yemeğiyle. Ortak noktaları hepsinin 01.00’da kapanması.

Maldivler’in Kısa Tarihi

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanıyor. İlk başlarda budist olan ada halkı, Arap tüccarların da etkisiyle Müslümanlığa yönelmişlerdir. Birçok ülkenin saldırısıyla uğraşan Maldivliler, 75 sene boyunca İngiliz sömürgesine maruz kalmışlardır. 1965 yılında bağımsızlıklarını kazanarak Kral Muhammad Fareed saltanatında bir bağımsız monarşi olmuşlardır. 1968 yılında ise monarşi kaldırılmış ve cumhuriyete geçilmiştir.

Maldivlere Ne Zaman Gidilir?

Minik minik adacıklardan oluşan bu güzel ülkeye gitmeye karar verdiyseniz. İlk bakmanız gereken şey, gitmeyi planladığınız tarihlerdeki mevsimin nasıl olacağı olmalı bence. Maldivler’de yıllık ortalama sıcaklık 30 derece olduğu için her daim hava oldukça sıcak ve yüzmek için ideal. Dikkat edeceğimiz noktalar yağmur ve güneş ışığı. Mayıstan kasıma kadar olan dönemde bölge yoğun yağış alıyor. Gün içerisinde belirli aralıklarla yağan bu yağmurlar gözünüzü pek korkutmasın. Çünkü düşünüldüğü gibi bardaktan boşanırcasına yağan bir yağmur olmuyor. Maldivlere kadar gitmişken kimse kapalı bir hava ve yağan yağmur istemez. Aralıktan ayından nisan ayına kadar olan dönemde yağış görülmez. Bu sebepten tatile giderken bu ayları tercih etmenizi önerebilirim.

Maldivlere Nasıl Gidilir

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Güzel bir tatil geçirebilmeniz için kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor. Maldivler’e uçak biletleri biraz pahalı. Ama siz sezonlarına göre takip edip, belli bir süre öncesinde bilet alarak maliyetinizi düşürebilirsiniz. Sadece direkt uçuşlara bakmamanız sizin için daha iyi olur çünkü Dubai’den Hindistan aktarmalı olarak gayet uygun fiyatlarla yolculuğunuzu yapabilirsiniz. M.aldivler’e giderken vizeye ihtiyacınızın olmaması da çok büyük bir fırsat

Maldivler’de Yapılabilecek Diğer Aktiviteler

Denizaltı Turları

Akvaryum gibi bir okyanusun tam ortasında bulunan Maldivler’de mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında okyanusun altındaki hayatı keşfetmek geliyor. Eğer dalış kıyafetleri, sizi pek çekmiyorsa, hatta üstünüz hiç ıslanmadan odanızdan deniz manzarası izler gibi okyanusun altını keşfetmek istiyorsanız turistik denizaltı araçları size unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Maldivler’de su seviyesinin 150 metreye kadar inebilen denizaltı araçları sayesinde yüzme bilmeseniz bile oldukça keyifli bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu turlar sisin için oldukça kolay olacak çünkü hiçbir efor sarf etmeyeceksiniz ve yorulmayacaksınız.

Sualtı Oteli

Rangali Adası’nda bulunan lüks bir otel misafirlerine yaşatacağı deneyimler konusunda sınırları bayağı zorlamış. İlk olarak denizin 5 metre altında bir suit oda tasarlayan otel, bu projeyi hayata geçirdikten hemen sonra bir denizaltı restoranı için kolları sıvamış. Artık insanlar denizin altına girmek ve denizaltı hayatını daha yakından görmek istiyorlar. Bu denizaltı fikri insanlardan ve kalabalıklardan uzaklaşmak için güzel bir fırsat olabilir.

Maldivler Sualtı Oteli

Güney Male’de Batık Geminin Keşfi

Dünyanın en iyi dalış noktaları olan Maldivler’de bu konuda fazlaca seçenek bulunuyor. Dalış aktivitenizde eşsiz renklerdeki mercanlar ve rengarenk balıklardan daha fazlasını görmek isterseniz . Güney Male açıkları tam sizin için. Sualtı mağaraları ve bölgede bulunan batık gemiyi bu dalışta keşfetmeniz mümkün.

Deniz Uçağıyla Maldiv Turu

Maldivler’de konaklayacağınız tesise ya da adaya ulaşabilmek için kullanmak zorunda olduğunuz deniz uçakları size büyüleyici gelirse bir adım sonrasını gönül rahatlığıyla talep edebilirsiniz. Tabii ki bütçeyi biraz zorlayacaksınız ama emin olun buna değecek.

Balina Köpek Balığıyla Yüzmek

Köpek balıkları ile beraber yüzmek sadece Maldivler’de yapılabilecek bir aktivite değil. Birçok yerde kafesle beraber denize dalıp köpek balıklarını daha yakından görebilirsiniz. Fakat Maldivler’i onlardan ayıran özellik herhangi bir koruma olmadan köpek balıklarının yanına dalmanız ve onlarla beraber yüzmeniz. Korkutucu gelse de bu aktivite hayatınızın unutulmaz anlarından biri olacak.