Doğa Harikası Karagöl Şavşat

Doğa Harikası Karagöl Şavşat

Karagöl’e Nasıl Gidilir ? Şavşat Mutfağında Ne Yenir ?

Artvin Şavşat ilçesinin yaklaşık 25 km kuzeyinde bulunmaktadır. Karagöl Türkiye’deki milli parklardan biridir. Doğa tutkunlarının, seyahat etmeyi sevenlerin vazgeçemediği doğa harikası yerlerinden biridir. Karadeniz’in güzelliğinin büyüleyici ormanlarının turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Şavşat Karagöl doğa harikasının güzelliğinize en güzel şekilde yansıtan kamp yapmayı ve karavan ile gezmeyi sevenler için çok güzel bir durak noktasıdır. Normal zamanlarda gitseniz de genellikle günübirlik seyahat olarak geri dönüş alacaksınız. Ama bu güzelliğin tadını doğanın tadını yeşilliğin tadını çıkarmak istiyorsanız, çadırınızı karavanımızı bir yere kurarak burada kalabalık şehirlerden uzak ve huzurlu günler geçirebilirsiniz buraya geliyorsunuz bence mutlaka ama mutlaka çadırınızı veya karavan tarzı küçük bir arabanız ile güzel günler geçirebilirsiniz.

Karagöl’e Nasıl Gidilir ?

Karagöl ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Meşeler köyü sınırlarında bulunmaktadır. Buraya arabanız ile veya minibüsler ile gidebilirsiniz. Eğer ki buraya uçakla gelmiş iseniz ve arabanız yok ise otobüsle gitmek istemiyorsanız araba kiralayıp veya karavan kiralayıp gidebilirsiniz.

Doğa Harikası Karagöl Şavşat

Karagöl 30 - 35 metre derinliğe sahiplik yapmaktadır. Gölün içerisinde yaklaşık 11 çeşit akvaryum balığı bulunmaktadır. Karagöl’ün ziyaretçisinin çok olmasından dolayı ve insanlara istemsizce alışmalarından dolayı evcilleşmişlerdir. Elinizi suyun içerisine soktuğumuzda balıklar ellerinize dokunur ve bu size çok güzel bir hissiyat uyandırır. Karagöl de eğer çadırınızla gittiyseniz sizden 25 veya 30 tl gibi ufak dereceli bir ücret talep ediyorlar.

Yabani hayatı hayvanları oldukça fazla olan bu bölgede dikkatli olmalısınız. Kışın çoğu bölgede olduğu gibi bu bölgede de oldukça kar yağışı fazla olup karın metreleri ulaştığı için kışın gitmenizi pek önermiyorum. Zaten ulaşım konusunda oldukça sıkıntılı olur sizin için de. 1-2 gün kalmaya geldiniz ve lüks olmayan tesislerinde yemek yemek zorundasınız eğer ki yanınızda güzel öğünlerde yiyeceklerle gelmediyseniz. Karagözlü otel bulunmamaktadır.

Kara Göl'e ziyaret etmeye geleceğiniz zaman hangi mevsimin uygun olduğunu düşünüyorsanız veya şöyle söyleyeyim hangi mevsimin size en uygun olduğunu düşünüyorsanız o mevsimde gidin. Eğer kış soğuk sert olur seviyorsanız sonbahar veya kışın gidebilirsiniz. Ama daha yumuşak daha yeşillikli daha parlak bir hava görmek istiyorsanız ise ilkbahar sonları bence yazın gidebilirsiniz. Gölde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz üzerine ufak bir gezinti sandal ile yapabilirsiniz ve o elinizi uzattığınız da elinize öpücükler konduran balıklara ufak tefek ekmekler atabilirsiniz.

Karagöl’e geldiğinizde yapılabilecek bir çok şey vardır;

Karagöl de dağ yürüyüşü yapabilirsiniz ve bunu yaparken güzel fotoğraflar çekip sosyal medyanız da paylaşabilirsiniz. En çok sevilen aktivitelerden biri olan bisiklet aktivitesine daha kenarlarında yani göl etrafında sürerek hem bu anın keyfini çıkarabilir hem rüzgârın size ağaçların kokusuyla verdiği çam kokuları ile birlikte bir esinti ile turlayabilirsiniz. Bu bölgede balık tutmak yasaktır fakat eğer sizde sadece zamanınızı geçirmek için olta balıkçılığı seviyorsanız olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Tabii ki anlattığım en güzel aktivitelerden bir ise kamp yapmak.

Doğa Harikası Karagöl Şavşat

Bu Karagöl de dağın iç kısımlarında olmasına rağmen telefon oldukça İyi çekmektedir. Gelmeye karar verdiyseniz Karagöl çevresinde hiçbir şekilde alışveriş yapabileceğiniz market ve buna benzer hiçbir yer yoktur. Bu yüzden merkezden eşyalarınızı alıp gelmenizi öneririm.

Şavşat Mutfağında Ne Yenir ?

Şavşat mutfağının yöresel tatlısı olan meşhur Zülbiyettir. Artvin, Kars ve Ardahan yörelerinde En bilinen pekmez veya bal üzerinde eritilmiş tereyağı üstüne dökülmesi ile şekil olan damak tadına alışık olmadığımız birazcık farklı olan bir tatlıdır. Kızartılmış tereyağında bal, pekmez adası ekleyerek sıcak sıcak tüketilir. Şavşat’ın diğer en çok beğenilen yemekleri arasında kuymak, saç kavurma, yağlaç, lahana yemekleri, mısır ekmekleri, tereyağında fırında patates gibi bir çok lezzet bulunmaktadır. Her biri Şavşat’ın en sevilen yemekleridir. Farklı lezzetler damak zevkinize uyum sağladığımızda vazgeçilmez olacaktır. Olmazsa olmazı şöyle tavşankanı demin de bir Karadeniz çayını içmeden muhteşem manzaraya karşı sakın oradan ayrılmayın.

Arsiyan Yaylası

Şavşat ilçesinin Gürcistan sınırında bulunan Arsiyan yaylası gözle dağının eteklerinde yer almaktadır. İrili ufaklı 20 tane göle sahip olan Arsiyan yaylası turistlerin en gözde en beğenilen mekânlarından biridir. Şavşat gezisinde uğramanız gereken yerlerden biridir.

Tibet kilisesi

Karadeniz’in Dağları’nın derinliklerinden Yeşillerin arasından gizlenmiş olan bir tarih alandır. Tibet kilisesi geziniz de mutlaka yer alması gereken uğramanız gereken yerlerden biridir. Bulunduğu köyün nüfusu oldukça azdır. Şimdi birazcık bu kilisenin tarihinden bahsedelim. Gürcü kralı oğlu babası öldükten bir süre sonra bu kiliseyi yaptırır. İbadete açılan kilisenin zamanla bölgede oldukça önemli inanç merkezi haline gelir. 995 yılında kilisede yazılmış bu inci günümüzde saate. Petersburg kütüphanesinde bulunmaktadır. Neden hala bilinmeyen 11. yüzyılda bu kilisenin üzerine bir kilise daha inşa edilmiştir. Kilise zamanda çekmemesi için dışına tadilat yapılmıştır. 1885 yılları arasında cami olarak kullanılan kilise Yıldırım düşmüştür ve artık kiliseye kendi hani bırakılmıştır. Tarihini orada yaşayan insanlardan da dinleyebilirsiniz.