Doğu Ekspresi İle Seyahat

Doğu Ekspresi İle Seyahat

Doğu ekspresi nedir? Doğu ekspresi ne zaman başladı? Doğu ekspresi nereden geçer? Doğu ekspresi nereden nereye gider?

Doğu Ekspresi Ankara- Kars arası tren yolculuğudur. Pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagondan oluşmaktadır. Kuşetli vagonlarda 10 oda şeklindedir ve 4 kişiliktir. Çarşaf, pike ve yastık verilmektedir. Kuşetli vagonlarda koltuklar yatak şekli alabilmektedir. Yemekli vagonlarda 14 yemek masası bulunmaktadır.

Trenin geçtiği güzel yerler bu yolculuğa fotoğrafçıların en çok ilgi alanına girmektedir. En yoğun sezonu yazın gerçekleşmektedir. Kış aylarında ise genellikle üniversite öğrencileri ağırlıklı olmakla fotoğraf grupları, gezi grupları, öğretmenler gibi bir çok kişiler tarafından kuşet vagon tercih edilmektedir. Aralık sonlarına doğru başlayan mart sonlarına doğru ayrıca tercih edilen tarih aralıklarıdır. Doğu Ekspresi Ankara- Kars 1 gün 1 saat sürmektedir.

Yemek vagonlarında bir çok çeşit bulunmaktadır. Kahvaltı, çorba, sıcak ve soğuk yiyecekler sandviçler, sıcak ve soğuk içecekler bulunmaktadır. Yemek vagonunun her hangi bir açılış ve kapanış saati yoktur 7/24 açıktır.  

Doğu Ekspresi Güzergahı

10 adet seyahat noktası barındıran, Doğu Ekspresi büyüleyici manzaraları ile yolcuları mest etmektedir.

Ankara - Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars’dır.

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Saatleri

Ankara   Kayseri  Sivas    Erzincan   Erzurum  Kars

18:00     00:39     04:13     10:26        14:20     18:15

Kars     Erzurum    Erzincan     Sivas     Kayseri    Ankara

08:00    12:00        16:00          22:10      01:35       08:22

Doğu Ekspresi Fiyatları

2+1 Pulman = 58.00

Örtülü Kuşetli = 58.00

(1 gün 1 saat sürmektedir.)

Artık 2 Doğu Ekspresi vardır. Biri Trustik Doğu Ekspresi diğeri ise Doğu Ekspresi Ana Hattır.

Yataklı vagon fiyatı = 300₺

Turistik Doğu Ekspresi ve Ana Hat Doğu Ekspresi Arasında ki Fark Nedir ?

Vagon Farkları :

Pulman : Normal koltuklu vagon 2 çiftlik ve tek kişiliktir.

Örtülü Kuşetli : Oda şeklindedir. 4 kişiliktir. Ranza şeklindedir.

Yataklı : 2 kişilik oda şeklindedir. İçerisinde buzdolabı, masa, lavabo ve 2 adet priz bulunmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi yeni bir tren yolu hizmet biçimidir. 2 hizmet vagonu, 1 yemek vagonu, 6 yatak vagona sahiptir ve toplam 9 vagondan oluşmaktadır. Tren toplam 120 kapasiteye sahiptir. Tamamı yataklı vagondan oluşmaktadır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni :

Sadece örtü kuşetli ve pulman ve yemek vagonuna sahiptir. Yataklı vagonu bulunmamaktadır.

Böyle bakınca aralarındaki fark çok fazla olmadığı görülmektedir. Ama aslında aralarındaki fark oldukça fazladır.

Arasındaki Yolculuk Farkı?

Doğu Ekspresi Ana Hat

İki de aynı yol güzergâhını kullanmaktadır. Ankara – Kars istikametine yolculuk yapıyor. Doğu ekspresi ana hat üzerinde 45’ yakın durakta duruyor fakat yolcu inmesi ve binmesi gerçekleşiyor o arada eğer sigara içiyorsanız ancak sigara içebilirsiniz. Uzun süreli duraklamalara sahip değildir. Evcil hayvan yanınızda götüre biliyorsunuz. Evcil hayvanınıza bilet almanız karşılığında %50 indirimli olarak alabilirsiniz. Taşınan evcil hayvanların yanına kimlik kartlarınızı ve sağlık raporlarını almanız gerekiyor. Evcil hayvanlarınızın kafes içerisinde diz üstünde taşınması gerekiyor.

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi 28 durakta durmaktadır. Doğu ekspresi ana hattan farklı olmak üzere ise durduğu belirli duraklarda insanlar trenden inip gezsin şehri diye birkaç saatlik molalar verilmektedir. Gidiş dönüş güzergâhı bu yüzden değişiktir.

Ekspres turları artık 2’ye ayrılmış durumdadır. Biri direk gidiş diğeri ise durakta bir süre mola vererek gidiş olarak değişiyor. Yeni gelen bu turistik ekspreste yataklı vagon en güzel yanlarından biridir. Özellikle 1-2 saat veya daha fazla molaları oldukça avantajlı bir yolculuk sağlıyor sizlere. Ama fiyat konusunda biraz uçuk veya ben öğrenciler için öyle diyelim.

Seyahatinizi çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Eğer ana hat seçimini yapacaksanız yanınıza ufak boyun yastıkları, yemek almanızı öneririm. Her ne kadar satışta olan yemek vagonu olsa da çok pahalı değil ama bi tık yüksek seviyededir. Yanınıza çayınızı, kahvenizi, suyunuzu ve yiyecek tarzı atıştırmalık ve abur cubur alabilirsiniz. Yolculuğumun en güzel yanı kışın yola çıkmış olmamdı. Doğu tarafı olduğundan daha soğuk ve daha kristalli manzaralar sundu bana. Bir çok arkadaşlıklar edindim. Faklı hayatlar dinledim. Yaşanmışlıkla bazı insanlarda mutluluk bazılarında ise hüzün bırakmış onu görmüş oldum. Yeni bir insanla tanışmak yeni hayata 0 başlamak kadar etkileyici. Bir çok ilgi alanı olan insanlar vardı. Doğa yürüyüş kulüplerin de, gezi kulüplerinde, benim gibi bir sürü üniversite öğrencisi vardı bazıları tek bazıları ise arkadaş grubu halindeydi. Bir de akademik hocadan tutun tüm yaş grubu öğretmenlerine kadar tercih edildiğini göreceksiniz.

Eğer ki Turist Doğu Ekspresi ile gidecekseniz bir çok yerde durma fırsatınız oluyor. Diyarbakır’da 2-3 saat aralığında durduğunda kendinize o durağa yaklaşmadan ufak bir plan hazırlığı çizin veya yapın vakit kaybınız olmasın diye. En yakın yerlerdeki en önemli en muhteşem yerlere gidin.

Eğer tren ile geri dönüş yapmayacaksanız. Kendinize otel rezervasyonu veya pansiyon ya da kiralayacağınız ev bulun. Çok fazla tercih edildiği için şansa bırakmayın. Şimdiden sizlere çok iyi yolculuklar mutlu, huzurlu seyahatler dilerim.