Efes Antik Kenti Nerede?

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes antik kenti tarihi nedir? Efes antik kenti hakkında bilgiler ve Efes antik kenti giriş ücreti...

Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Antik Dünyanın en önemli kültür, bilim ve sanat merkezi olan Efes Antik Kent Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Kuruluşu M.Ö. 8.500 yılına uzanır. Yapımı yaklaşık 120 yıl süren tamamı mermerden inşa edilmiştir. Dünya’nın 7. Harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması daha fazla ilgi alaka görmesini sağlamaktadır. İzmir'de konaklayan bir kişinin Efes Antik kentine ulaşması araba ile yaklaşık 1 saat sürmektedir.

 

Efes kenti bir çok antik tarihi mekânlara sahiptir. Artemis Tapınağı, Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu gibi bir çok arkeolojik eserlere sahiptir.

Akdeniz dünyasının en büyük kentlerinden biridir Efes. Efes Büyük İskender Haleflerinden Lysimakhos tarafından, Panayır ve Bülbül dağları arasındaki vadiye M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. En önemli limanlarından birine sahip olan Efes, Roma toprağına dahil edilmiştir. 5. – 6. yy. arasında Küçük Asya’nın başkenti olmuştur. Efes Antik kendine gelen turistlerin bir kısmı gemi ile Kuşadası'na gelip buradan Efes'e ulaşmaktadır. Kuşadası ile Efes Antik Kenti arası yaklaşık 18 km dir ve araç ile 20 dakika sürmektedir. Kuşadasında konaklayacak bir yer arıyorsanız buraya tıklayın.

Efes Antik Kent’te Gezilecek Yerler

Meryem Kilisesi

Meryem Kilisesi, Theotokos adına yapılmış Efes, İzmir de bir Hristiyan katedralidir. Dünyada Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biridir. Hristiyanlar tarafından ‘Tanrı Annesi’ olarak kabul edilmektedir. Kilisenin içene doğru ilerlerken bir çukur şeklinde vaftiz havuzu bulunmaktadır. Dünya’ya günahkâr olarak gelen Hristiyanlar anahtar şeklindeki havuzda vaftiz ediliyorlarmış.

Ücreti yabancılar 35₺ Türk vatandaşlara ise 10 ₺ dir. Saat 08.00-18.00 arasında açıktır.

Meryem Ana’nın Aziz John ile son yıllarını geçirdiği ev olarak bilinmektedir. Bu kilisenin ise bulunması biraz garip bir hikâyedir. Bir Alman köyünde yaşayan Anna Katharina hiç çıkmadığı köyünde bir anda amansız bir hastalığa yakalanmış. Kimsenin bilmediği ve görmediği yerleri görüyormuş. Bu olay yazar Clemens Brentano’ aşırı dikkatini çeker yanına yerleşir. Bu olaylar hakkında Meryem Ana hakkına kitap yazmaya başlamıştır.

Meryem Kilisesi

Yamaç Evler

Roma çağlarından kalma yamaç evler hala çok fazla ilgi görmektedir. Şuan Kuretler Caddesi olarak adlandırılıyor. Günümüze uygun şekilde bir dizayn anlayışı vardır. Kanalizasyon sistemleri ve ısıtma sistemleri bulunmaktadır. O zamanda bu işler için ok pratik çözümler üretilmesi insanlara hayranlık uyandırmaktadır. Yamaç evler depremlere oldukça dayanaklı kalmıştır. Roma tarzı mozaik desenler ve karo kaplamalar bulunmaktadır. Göz alıcı bir güzelliğe sahip olan bu evler içeri girdiğinizde dikkat çekici yapısı ve mimari dekorları ile mest edici yapıtlara sahiptir. Şuan özel bir çatı altında koruma alanı sağlanmıştır.

Yamaç Evler

Celsus Kütüphanesi

Antik mimarların en büyük 3. Kütüphanesidir. Mirasi olarak çok iyi şekilde korunmaktadır. İskenderiye ve Bergama Kütüphanelerinden sonra gelen 3. Eski dünyanın en önemli tarihi miraslarından biridir. Kütüphane de 13.000 ile 15.000 arasında parşömen rulosu yer almıştır. Celsus’un mezarı da kütüphanenin batı tarafında mezarı bulunmaktadır. Kütüphanenin mimarı ünlü Romalı Vitruoya tarafından yapılmıştır. Roma mimarisine yakın bir şekilde üstünde etki taşımaktadır. Dışı görünüşü 2 katlı olarak gözükse de normal mimari yapısı 3 katlıdır. Her bir parçasında Celsus’un yaşamı anlatılmaktadır. Bu da oldukça güzel bir anıt havası katmıştır. İç alanlarda bulunan 4 kadın heykeli bulunmaktadır. Heykellerden biri Sophia bilgeliği, Episteme bilgiyi, Ennonia zekayı ve Arete yiğitliği temsil etmektedir. Bu heykeller birer kopya olduğunu öğrendim. Asılları Viyana Efes müzesinde tutulmaktadır.

Efes Antik Tiyatrosu

Antik dönemin en büyük açık hava tiyatrolarından biridir. Tiyatro sahnesi yıkılmış durumdadır. Oturulacak yerlerin %90 sağlamdır. Tiyatro mecrasının dışında Gladyatör arenası olarak da kullanılmıştır. Unesco Dünya Mirası altında korunmaktadır. Yılda ziyaretçi sayısı 1 milyondan fazla insana ulaşmaktadır.

Oldukça geniş çaplı bir alandır taşların antik şekillerde güzel bir görüntü ve yaşanmışlık sergiliyor. Gezerken hayranlık uyandıran hikâyeleri ve tarihi ile dikkat çeken bir yerdir.

Efes Antik Tiyatrosu

Kral Yolu

Kral yolu tam ismiyle Pers Yolu olarak bilinir. M.Ö. 5. Yüz yılda onarılmış ve düzeltilmiştir. Pers Krallığı tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin orta kuzey kısmından uzarak musul ve Irak’tan geçmektedir. Zamanında önemli yol olarak kullanılmaktadır. Efes’ten Persepolis’e daha hızlı ulaşım sağlamak amacıyla kullanılıyormuş.

Artemis Tapınağı

Gelelim en önemli yapıtlardan biridir. Dünya harikasından 7.ci olarak yer almaktadır. Tamamı mermerden inşa edilmiştir. Dünya harikası olan tapınaktan sadece geriye iki adet mermer parçası kalmıştır.

Efes Antik kenti eski zamanlardan kalma anıtların ve arkeolojik eserlerin bulunduğu şehirdir. Merak uyandıran eski yapıtlarıyla insan doğasında faklı duygular hissettiriyor. Gezilecek birçok alana sahiptir Efes Antik Kenti. Dünya miraslarının arasında gezdiğinizi düşünen Pers’ten Küçük İskender’e kadar uzanan bu zamana kadar ayakta kalmış birçok yapıtlar vardır. Hikâyeleri ve tarihi ile dikkat çekmeyi başaran tarihlerden merkezi alanlardan biridir. Eskilere dönüş yapıyorsunuz Antik Tiyatronun tarihini ve hikâyesini duyduğumda yıkılmış olan sahneyi hayal dünyamda toplardım ve iki Gladyatör koydum. Hatta ufak bir çatışma çıkarmış bile olabilirim. Dünya tarihinde neler olduğunu bilmek size bilgelik kazandırıyor. Nereye ayak bastığınızı çok iyi biliyorsunuz böylece. Bu toplardan kimlerin yaşadığını ne savaşlar verildiğini ve değerini daha iyi anlıyorsunuz.

Giriş ücreti 72₺ olup içerinde Yamaç Evleri barındırmamaktadır. Şimdiden eğer bu yolculuğa ve geziye çıkacaksanız unutmayın Dünya Mirasına ayak basacaksınız. İyi eğlenceler dilerim.

Artemis Tapınağı