Güney Kurtalan Ekspresi Nereye Gidiyor?

Güney Kurtalan Ekspresi Nereye Gidiyor?

Kurtalan Ekspresi ile Gap Turu, Kurtalan Ekspresi ve Manzaraları

Uzun bir yolculuğa ne dersiniz? Tek yolculuk bir çok şehir görmeye hazır mısınız? Uzun bir yolculuk nasıl geçer? Fiyatları ne kadardır? Neler yapılabilir? Gibi bir çok sorularınızın cevapları burada.

Öncelikle tren güzergahımızdan bahsedelim..

Güney Kurtalan Ekspresi Gidiş

Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Kurtalan’a doğru yol izler.

Güney Kurtalan Ekspresi Dönüş

Kurtalan’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Malatya’ya, Malatya’dan Sivas’a, Sivas’tan Kayseri’ye, Kayseri’den Ankara’ya dönüş güzergahı vardır.

Kaç Saat ?

23 Saat 47 dakika da tamamlanmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi Fiyatları ?

Ankara – Kurtalan 54₺ 2+1 Pulman

Ankara – Kurtalan 224₺ 2 Yataklı

Güney Kurtalan Vagon Özellikleri

3 Adet Pulman Vagonu, 1 adet yemek vagonu ve bir tane örtülü kuşetli vagon :

Yataklı : İki kişilik odadır. İçeri de buzdolabı, 2 adet elektrikli priz giysi dolabı ve lavabo vardır. Nevresim, havlu verilmektedir.

Örtülü Kuşetli : 4 Kişilik odadır. Ranzaların bulunduğu yerdir.

Pulman : Normal koltuklu vagondur. Her sırada 2+1 koltuk bulunmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi Hangi Günler Düzenlenmektedir?

Haftanın 5 günü Ankara – Kurtalan seferi düzenlenmektedir.

Trende Yemek Var Mı? Fiyatları Ne Kadar?

Tren de yukarıda belirttiğimiz gibi yemekli vagon bulunmaktadır. Fiyat aralığı düşük diyemeyiz ama aşırı yüksek fiyatlıda değildir. Normal fiyatlardan bir tık üstünde satılmaktadır. Yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Yolculuk esnasında yemek vagonunda istediğiniz yemekler olmayabiliyor. Ben yanıma birkaç çeşit kraker içecek ve atıştırmalık hazırlayıp yola çıkmıştım.

Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu ?

İlk öğrendiğimde aşırı mutlu olduğum bir konu olmuştu. Çünkü evcil hayvan kabul ediliyor. Yolculuğuma tek başıma değil kedim ile gidebileceğim şansını yakalamıştım. Bazı şartları var. Öncelikle evcil hayvanınıza da bilet almanız gerekiyor. İndirim kategorisine giriyor %50 indirimle alıyorsunuz. Bir sonraki şart ise pulman yani koltuklu vagon bölümünde yolunuza devam ediyorsunuz. Yataklı bölüme bilet alamazsınız evcil hayvanınız ile seyahat edecekseniz. Ne tür hayvanlar gelebiliyor peki: kedi, balık, kuş ve küçük köpek türü evcil hayvanlar kabul ediliyor.

Yataklı Vagonun İçinde Ne Var?

Ben yataklı vagonda seyahat etmedim. Annem ile babam seyahat etmişti ve lavabo, aynası, buzdolabı iki adet prizi ve iki adet yatak bulunmaktadır. İlk bakışta tek yatak olarak görünse de yukarda duvar içine saklanmış bir yatak daha vardır. Temiz havlular ve nevresimler de temin edilmektedir.

Tren Temizlik Konusunda Nasıl?

Tren temizlik konusunda oldukça iyi durumda oluyor. Sonradan bu olay biraz farklılaşıyor çünkü Ekspres ailesindeki yolcular pek temiz kullanmadığını görüyorsunuz. Bu biraz kötü bir durum oluyor.

Güney Kurtalan Ekspres Yolculuğum Nasıldı?

Ben oldukça hazırlıklıydım. Ailem benden önce seyahat etmişti. Öncelik olarak yanıma termos, bir adet kup bardak, atıştırmalık kuruyemiş tarzında yiyecekler, kahvaltılık malzemeler, ekmek, kadeh bardağı, bir çok çeşit içecek (kola, fanta, şarap, meyve suyu gb.) ıslak mendil ve peçetemi de unutmadım. Kendinizi ne kadar iyi hazırlarsanız o kadar güzel bir yolculuk geçirirsiniz. Bir de unutmadan kulaklığınız ve en sevdiğiniz kitabınızı yanınıza almayı unutmayın. Yolculuğumuz başladı ben kış havalarında seyahat etmeyi severim. En güzel insanlar kış gününde iç ısıtanlardır. Yolculuk sırasında bir çok gezgin insanlarla karşılaşabilirsiniz. Arkadaş grubu olarak gelmiş tayfalar, emekli olmuş eşi ile yola çıkmış teyze ile amcalar, ya da benim gibi kafa dinlemeye huzura ermek için yola çıkmış insanlarla karşılaşırsınız. Eğer ortam oldukça iyiyse mutlaka arkadaş edinir ve çevreniz de olan dertlerden uzak farklı hayatlar farklı gülümsemeler ile karşılaşırsınız. Birçok farklı il göreceksiniz. Gökten kar yağıyor yere size verdiği görüntünün huzur hiçbir şeye değişmem. Birçok farklı il, kültür, düzen göreceksiniz. Herkesin amacı farklıdır bu yolda peki siz ne için çıkmak istersiniz bu yola?

Güney Kurtalan Ekspresi Boyunca Nereleri Gezebilirsiniz?

Mardin Gezilecek Yerler:

-Midyat

-Mardin Ulu Camii

-Mardin Müzesi

-Mardin Kalesi

-Mardin Taş Evleri

-Şehidiye Camii

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler:

-Diyarbakır Ulu Camii

-Hevsel Bahçeleri

-Tarihi Hasan Paşa Hanı

-Diyarbakır Kalesi

Siirt’te Gezilmesi Gereken Yerler

-Persepolis

-Nakş-ı Rüstem (Kaya Mezarları)

-Eram (İrem Bahçeleri)

-Kerim Han Kalesi

-Vekil Camii

-Vekil Pazarı

Anı biriktirme zamanı illeri gezmeye başladığınızda başlar. Her yörenin kendine has bir eşyası, yemeği vardır. Aynı kültürü örfü âdeti olduğu gibi mesela Mardin’den sabun almadan kokularına bakmadan dönmeyin derim. Bir ile girdiğiniz de önemli ve oraya has olanı direk anlayabilirsiniz. Unutmayın ki bu yolculuğa çıkma nedeninizi bu vakit aralığı her zaman denk gelmez. Şimdiden size güzel huzur dolu anılarla dolu eğlenceli yolculuklar dilerim.