FİLTRELE

SONUÇLARI FİLTRELE

KİŞİ BAŞI FİYAT ARALIĞI

Otel Türleri

Alt Bölgeler

Genel Özellikler

Anemon Antakya Resim

Anemon Antakya

Antakya, Hatay

 • Asansör
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • 7/24 Oda Servisi
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Çocuk Dostu (0-3 Yaş 1.Çocuk Ücretsiz.)

Kapıda Ödeme
Anemon Antakya en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Anemon Antakya fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Anemon İskenderun Resim

Anemon İskenderun

İskenderun, Hatay

 • Asansör
 • Engelli Odası
 • Bahçe
 • Otopark
 • Teras
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti
 • Toplantı Odası
 • Çocuk Dostu (0-3 Yaş 1. Çocuk Ücretsizdir.)

Kapıda Ödeme
Anemon İskenderun en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Anemon İskenderun fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Çiçekli Konak Resim

Çiçekli Konak

Antakya, Hatay

 • Bahçe
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti

Kapıda Ödeme
Çiçekli Konak en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Çiçekli Konak fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Zeyn Hotel Resim

Zeyn Hotel

Antakya, Hatay

 • Asansör
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Rent A Car Hizmeti
 • Konferans Salonu
 • Doktor Hizmeti
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş Çocuk Ücretsiz)

Kapıda Ödeme
Zeyn Hotel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Zeyn Hotel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Luwi Antakya Boutique Hotel Resim

Luwi Antakya Boutique Hotel

Antakya, Hatay

 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Çamaşırhane
 • Ütü Hizmeti

Kapıda Ödeme
Luwi Antakya Boutique Hotel en uygun fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
En ucuz Luwi Antakya Boutique Hotel fiyatlarını görmek için lütfen tarih seçiniz.
Hatay Otelleri

Hatay Otelleri

Stratejik konumu açısından önemli bir yere sahip olan Hatay, yüzyıllardır Anadolu’nun en önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise birçok farklı medeniyetin, kültürün ve inancın izlerini taşıması sebebiyle kültür ve inanç turizminin çok yoğun olduğu bir yerdir. Bununla birlikte termal kaplıcaları, plajları ve mutfağıyla birçok alternatif turizm hareketine de ev sahipliği yapmaktadır.

Yerleşimin tarih öncesi dönemlere dayandığı bir yer olan Hatay, Tunç Çağı’nda Akadlar tarafından yönetilmiştir. Konumunun önemi yüzünden tarih boyunca birçok medeniyet bölgeyi himaye altına almak için mücadeleler vermiştir.

Hitit, Eski Mısır, Urartu, Asur, Pers, Roma İmparatorluğu, Emevi, Abbasi, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyet tarafından yönetilmiş olan şehir, günümüzde hepsinin izlerini taşıyarak kültür başkenti unvanına sahip olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti topraklarına en son ve kendi isteğiyle katılan şehir olması sebebiyle de oldukça önemli bir değere sahiptir.

Hatay yılın her ayında 4 mevsim ziyaret edilebilecek ve yapılacak turistik aktivitelerin bulunması sebebiyle şehir oteli, termal otel, yazlık otel, butik otel ve konaklar gibi zevkinize ve yapmak istediklerinize göre birçok alternatif konaklama imkânı sağlamaktadır. Pansiyon tipi olarak da oda kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon ve her şey dahil seçenekleri bulunan oteller mevcuttur.

Hatay’da Nerelere Gidilmelidir?

Antakya’da görülmesi gereken yerlerin başında tarihin bütün izlerini barındıran, 35 binin üzerinde eser bulunan, Antakya Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

Hıdırbey Musa Ağacı, Beşikli Mağara, Uzun Çarşı, Batıayaz Yaylası, Payas Kalesi ve Koz Kalesi gibi yerler de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Samandağ Sahili Hatay’ın en popüler plajlarından birisi durumunda olup, Türkiye’nin en önemli sörf merkezlerinden birisi konumundadır. Ayrıca İskenderun yakınlarında Arsuz Karaağaç Plajı’nda, Gülcihan Köyü’nde bulunan halk plajında ve Dörtyol’da bulunan halk plajlarında denizin, kumun ve güneşin tadı çıkarılabilmektedir.

Farklı uygarlıkların yanında farklı dinlere de ev sahipliği yapan Hatay, Türkiye’nin en önemli inanç merkezlerinden birisidir ve hoşgörü şehri olarak anılmasına imkan vermiştir. İnanç turizminin merkezi konumundaki şehirde birçok dini yapı bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinen ve Papa tarafından hac yeri ilan edilen St. Pierre Kilisesi, Ulu Camii, Şeyh Ahmet Kuseyri Camii, İtalyan Katolik Latin Kilisesi, Maryo Hana Kilisesi, Marcircos Ortodoks Kilisesi, Meryem Ana Katolik Kilisesi ve Karasu Manuk Kilisesi mutlaka görülmesi gereken ibadethanelerdendir.

Hatay sınırları içerisinde bulunan Hamamat Kaplıcaları, Kisecik ve Alaattin köylerinin kaynak suları ve Başlamış Kaplıcaları gerek banyo gerekse içme olarak en ünlü termal bölgelerdir.

Antakya Arkeoloji Müzesi

Antakya’nın merkezindeki, Antakya’nın tarihi dönemlerine ait mozaiklerin ve Aççana, Antakya, Çevlik, Harbiye ve İskenderun’da yapılan kazılarda bulunmuş olan heykel, mezar, sikke ve süs eşyalarının da sergilendiği müzedir.

1932 yılı itibariyle başlayan kazılarda bulunan mozaiklerin büyüklüğü ve kalitesi sayesinde müze, Tunus’un Bardo Mozaik Müzesi’nin de aralarında yer aldığı dünyanın en zengin mozaik müzeleri arasında yer almaktadır.

Mitolojik konuların işlendiği mozaiklerin çoğu, döneminin krallıklarına ait ev, hamam ve saray odaları gibi yapıların tabanlarını ve duvarlarını süslemiştir.

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara

Hatay’ın Samandağ İlçesi’ndeki Çevlik Örenyerinin yakınında bulunan tünelin yapım emri İ.Ö. 1. yüzyılda dağlardan gelen su taşkınlarından şehri korumak amacıyla Roma İmparatoru Vespasian tarafından verilmiştir. İnşasına İ.S. 69 yılında başlanan tünel, İ.S. 81 yılında Vespasian’ın halefi ve oğlu Titus tarafından tamamlanmıştır.

Tamamı dağın içine oyularak yapılan tünelin deniz tarafından girildiğinde sağ tarafında Beşikli Mağara ve içerisinde bölümler halinde 12 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Mezarlar duvarlarla birbirinden ayrılmış olup, kemerlerle birbirine bağlanmıştır.

Uzun Çarşı

Hatay’ın en eski çarşılarından birisi olan Uzun Çarşı’da yöresel yemeklerinde kullanılan baharatların da bulunabileceği baharatçılar, aktarlar, bunun yanı sıra el işçiliğiyle hazırlanmış hediyelik eşya dükkanları, kuyumcular, tarihi gözler önüne seren camiler, hanlar ve hamamlar yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören tarihi çarşı, Atatürk heykelinin bulunduğu Belediye Meydanı’na kadar uzanır.

Habib-i Neccar Camii

Antakya’nın 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşa edilen Habib-i Neccar Camii’nin, günümüz Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk camii olduğu düşünülmektedir. Camiye Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu sebeple hayatını kaybeden bir Antakyalının adı verilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in Yasin Suresi’nde konusu geçen olay, bir rivayete göre, Hz. İsa’nın yardımcıları M.S. 40’lı yıllarda Antakya’ya gelmişler ve tek tanrı inancını anlatmaya çalışmışlardır. Yardımcıların anlattıklarına inananlar içinde bir neccar (marangoz) bulunmaktadır. Pagan inanışından vazgeçen neccar, onlara katılır. Fakat havarilerin verdiği vaazlar halkı sinirlendirir ve Kral havarileri hapse attırır. Bu olayın üzerine elçi olarak Şem’un Safa gönderilerek kralı ikna etmesi sağlanarak havariler hapisten kurtarılır. Halk yine de havarilere inanmaz ve uğursuzluk getirdiğini düşünerek onları taşlayarak öldürmeyi planlar. Habib-i Neccar ise öfkeli halkı durdurmaya çalışırken öldürülür.

St. Pierre Kilisesi

Hatay’ın en önemli ibadethanelerinden birisi olan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir ve 1983 yılında Papa tarafından hac yeri ilan edilmiştir. Bunun üzerine kiliseyi ziyaret etmek amacıyla birçok Hristiyan kiliseyi ziyaret etmek için Hatay’a gelmiştir ve gelmeye devam etmektedir. Kilise, adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus’tan almaktadır. Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna inanılan mağarada cemaatin ilk kez Hristiyan adını aldığına inanılmaktadır. Mağara Hristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabul edilmesiyle birlikte eklemeler sonrasında kilise halini almıştır.

Musa Ağacı

Musa Ağacı, Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunmaktadır. Bu ağaç Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından korumaya alınmıştır.

Rivayete göre, Hz. Hızır ve Hz. Musa dağa çıkarlar ve ağacın olduğu yerde susarlar. Hz. Musa elindeki asayı yere saplayarak su çıkarır ve eğilip çıkan sudan içer. Daha sonra geldiğinde asanın yeşerdiğini görür. Ab-ı hayat suyundan canlanan fidanın büyüyerek binlerce yıl sonra şimdiki halini aldığına inanılmaktadır.

Hatay’da Ne Yenir?

Hatay mutfağı günümüzde çok meşhurdur ve şehre düzenlenen gastronomi turlarıyla beraber daha da ünlenmektedir. Et yemekleri, tatlıları, baharatlarının uyumuyla herkesin damağında muhteşem tatların en önemli lezzetleri şunlardır; içli köfte, zahter, tepsi kebabı, humus, kaytaz böreği, ekşi aşı, kepse pilavı ve tabi ki künefe.

s