İstanbul Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi

Kız kulesi M.Ö. 5.yy'da Yunanlar tarafından İstanbul Boğazına yakın bir çevrede Üsküdar sahiline yakın bir yerde kurulmuştur. Öncelik olarak size kız kulesinin tarihi hakkında bilgi vereyim. Ben ilk gittiğimde neden denizin ortasında bir kule yapıldığını ve bu kuleye neden kız kulesi denildiğini merak etmiştim. 
Antik çağda başlayan geçmişi Eski Yunan'dan Bizans İmparatorluğuna ve ondan ise Osmanlı'ya dayanmaktadır. Her devirin bir öykü ile taçlandırılır. Ben size Osmanlı zamanında yaşandığı söylenilen bir efsanesini anlatacağım.

Hanım Sultan

Bir zamanlar Selçuklu sultanlarından biri, rüyasında çok sevdiği güzeller güzeli kızını bir yılan tarafından öldürülürken görür. Bu rüyanın etkisinde kalan Sultan kızını kuleye kapatır. Kendisi dahil olmak üzere kuleye kimsenin gelip gitmesine ve iletişim kurulmasına izin vermez. Yiyecek içecek dahil olmak üzere her şeyi özel boru yollarıyla aktarır. Hanım Sultan uzun bir süre sonra hastalanır. Bilinen en iyi hekim tarafından zar zor iyileştirilir. Sultanın iyileştiğini duyan halk bir çok hediye yollar. Ve bir gün içi meyve dolu sepetin içinden yılan çıkar ve Sultan Hanımı zehirler ve ölümüne neden olur.

Kız Kulesi İstanbul
Kız Kulesi

Ben kız kulesine gittiğimde bir çok efsane duydum. Ben bu efsaneyi en beğendiklerimin arasına koydum. Şimdi gelelim kız kulesinin muhteşem güzelliğine ve neden gidilmesi görülmesi gerektiğine. Kız kulesine tam 20 öğrenci 10 tl'ye gidebilirsiniz. Vapur ve tekne aracılığı ile masmavi bir denizin içinde rahat bir ulaşım sağlıyor. İlk ayak bastığınızda mutluluk ve heyecan hissedecekseniz. Bir adacığa ayak basıyorsunuz ve İstanbul boğaz manzaralı, Galata kulesi ve her yanınız deniz olduğu harikulade bir alan. Kız kulesinin içinde bir bar ve restoran bulunmaktadır. Şık bir yemek ile taçlandırabilirsiniz. Ben elime tavşan kanı bir çay alıp kız kulesinin balkonuna çıkıp manzaranın tadını çıkarmıştım. Bu tür yerlere gelince insan kendini hayatını ve hayatımızda olan güzellikleri sorguluyor. Ben ne kadar geç kaldığımı düşündüm ve kendim ile baş başa kalmak istediğimde böyle bir yerin en uygun yerlerden olacağını düşündüm. Etrafıma göz gezdirmeye başladığımda içerde güzel bir yemek yemeği ve bu manzaraya karşı bu hissi tatmadan ayrılmayacağım dedim.

Edindiğim bilgilerden biri ise kız kulesi tarihçesinde bir çok amaçta kulanılmıştır. Ticari gemilerden vergi toplama, savunma, fener ve karantina hastanesi olarak da kullanılmıştır. Ayak bastığımız yer bizden oldukça yaşlı ve bir çok zaman görmüş geçirmiş bir yerdir.
Herkes tarafından en bilinen ve en dokunaklı olan hikayesi var bir de Hero ve Leandors.. Bu hikayeyi sizin için yazacağım ve mutlaka okumalısınız. Kız kulesine gittiğinizde bu yaşantıları bu efsaneleri hissedin ve gerçekliğin efsanelerle taçlandırılmasına izin verin.

HERO AND LEANDROS

Hero ve Leandros'un ölümsüz aşk hikayesi..

Yüzerek geleceğim sana.

Güzel kız, senin sevgin uğruna.

Sana geleceğim.

Sen beklerken beni ürkek bakışlarla.

Yüzerek geleceğim sana

Gemiler geçit vermese bile

Yüzerek geleceğim sana

Efsaneye göre Üsküdar tepelerinde Tanrıça Afrodit adında bir tapınak varmış. Hero bu tapınakta görevli rahibelerindendir. Hero, kulede kumrulara bakmak görevli bir çalışandır. Her yıl ilk baharda bir tören düzenlenir ve bu törende aşk ve sevgi isterler Afroditten. Boğazın karşı yakasında oturan Leandros törene katılmak için tapına gelir ve Hero ile karşılaşır. İki genç ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Büyük bir engel vardır çünkü Hero rahibedir ve rahibelerin evlenmesi yasaktır.  Leandros, ne pahasına olursa olsun Hero'ya kavuşmak istemektedir. Bir gece kıyıdan Kule'ye bakarken, Kız kulesi'nin tepesinde bir ateşin yandığını görür. Hero, elindeki meşale ile Leandros'a yol göstermektedir. İyi ve dayanıklı bir yüzücü olan Leandros, Hero'ya kavuşma hayaliyle Boğaz'ın sularına atlar. Var gücüyle yüzmeye başlar ve Kule'ye varır. İki genç, o gece aşklarını kutsarlar.

Kız kulesi o günden sonra iki gencin yasak aşklarına tanıklık eder. Leandros fırtınalı bir gece de Hero'ya kavuşmak hayaliyle kendini dalgalı sulara atar. Her gece olduğu gibi meşalesiyle yol gösterir ama meşale söner. Leandros izini kaybeder ve nereye yüzeceğini kestiremez ve kendini bırakır. Hero, Leandros'un cansız bedeni ile karşılaşır. Bu acıya dayanamaz ve Kız kulesinden Boğaza kendini bırakır.

Böyle güzel efsanelerle daha bir güzel oluyor kız kulesi. His dediğiniz şeyi siz yaşıyorsunuz. Bir yere nasıl baktığınız önemli eğer sizde anlam yüklerseniz gözünüzün gördüğü her kareye ilk bindiğiniz vapurdan kız kulesine gidene kadar o yüzünüze vuran rüzgarında bir anlamı olur. Yılbaşı geceleri, güzel evlilik teklifleri ve lunchlar için en iyi mekanlardan biri olabilir sizin için. Eğer saat aralığını tutturamadınız o zaman hemen biletlerin satıldığı yer de oturulacak yerler var minderli güzel bir alan oluşturulmuş. Elinize bir çay ve çekirdek veya sevdiğiniz bir alternatif alın ve manzaranın keyfini çıkarın. Unutmayın nasıl baktığınız önemli Kız kulesi bizden yaş olarak oldukça yaşlı bir çok efsane ve tarih aralığı görmüş bir kule..